Savaş Konulu En İyi 15 Anime

  • Minik Tospik yazdı.
  • 26 Ağustos 2021
  • 7.332 okunma

Savaş dendiğinde muhtemelen iki veya daha fazla taraf arasındaki çatışma aklınıza gelir. Ancak savaş, bundan daha fazlası olabilir. Askerlerin savaş deneyiminin oluşması, ilgili tüm politikalar ve tüm sivillerin yaşamı üzerindeki olumsuz etkileri… Savaşlar cehennem gibidir ve sonuçları oldukça yıkıcıdır. Tabii bu insanlık dışı olaylar unutulmaz sinema deneyimleri yaşatabilir. Hollywood, ‘Er Ryan’ı Kurtarmak’, ‘Dunkirk’ ve diğerleri gibi en iyi savaş filmlerinden bazılarını yaratmasıyla tanınırken bu türe damgasını vurmuş birkaç anime de vardır. İşte şimdiye kadar yapılmış en iyi savaş konulu 15 anime…

1. Fate/Zero (2012)

Fate/Zero (2012)

Neredeyse tüm ‘Fate’ serisi ‘Kutsal Kâse Savaşı’ etrafında döner. ‘Fate/Stay Night’ olaylarından 10 yıl sonra geçen bu anime, 4. Kutsal Kâse Savaşı’nı konu alır. Tüm anime serisi oldukça eğlenceli olsa da Fate/Zero, açık ara en iyi görsellere ve karakterlere sahip olandır. Bu devasa seriyi henüz izlemeye başlamadıysanız, kesinlikle hemen şans vermelisiniz. Ancak bu animenin izleme sırası biraz karmaşık, başlamadan önce önerilen izleme sıralarına bakmak isteyebilirsiniz. Üstelik, Fate/Zero’yu Netflix Türkiye hesabınız üzerinden izleyebilirsiniz.

2. Basilisk: The Kouga Ninja Scrolls (2005)

Basilisk: The Kouga Ninja Scrolls (2005)

Ninja animeler ile ilgileniyorsanız, o zaman ‘Basilisk’ kesinlikle tercih etmeniz gereken seri olmalıdır. Her ikisi de tahtın sonraki varisi olmaya kararlı iki Ninja klanı arasındaki savaşlar etrafında dönen basit işleyişe sahiptir. Bu animedeki aksiyon basit, kanlı ve hamdır. Güçlendirmeler ve gösterişli saldırılar içeren diğer ‘shounen’lerin (Japonca’da genç erkek ya da erkek çocuk anlamına gelen kelime) aksine, bu tamamen kan dökülmesi ve beklenmedik ölümlerle ilgilidir. Her klanın sadece 10 Ninja tarafından temsil edildiği savaş bile oldukça sessizdir. Basilisk, Ninjaları hak ettikleri şekilde ve tam olarak hayallerinize yakışacak biçimde sunar.

3. Maoyuu Maou Yuusha (2013)

Maoyuu Maou Yuusha (2013)

Maoyuu’daki savaş, insanlar ve iblisler arasındaki savaşı tasvir ederek daha fantastik temelli yaklaşım benimsese de bu anime bir noktada içinde yaşadığımız dünyanın durumu hakkında düşünmenizi sağlayabilir: Savaşın ansızın gelebileceğini, Demon King yenildikten sonra savaşın sona erebileceğini ancak bundan sonra bile ‘sonsuza kadar mutlu’ olunamayacağını gösterir. Animeye göre, savaş silahlarla ve bıçaklarla sona erdirilebilirken bu dünyada beraber var olan yoksulluk ve kölelik gibi diğer kötülükleri sona erdirmek için nezaketten başka yol yoktur.

Ayrıca Kesinlikle İzlenmesi Gereken En İyi 35 Anime adlı yazımıza göz atın!

4. Valvrave the Liberator (1992)

Valvrave the Liberator (1992)

‘Dyson Sphere’ adlı yeni, gelişmiş sistemin tanıtılmasıyla birlikte, insanların neredeyse %70’i uzayda yaşayabilir hale geldi. Bu, dünyayı Dorssia Askeri Paktı Federasyonu ve Atlantis Rim Birleşik Devletleri olarak tanınan iki büyük güce böldü. İki ana güç arasında savaş patlak verdiğinde, JIOR’dan okula giden sıradan çocuk Haruto, milletlerini Dorssian ordusundan korumak için yeni bulduğu insansı silahını kullanmak zorundadır. Bu listedeki diğer animelerle karşılaştırıldığında, ‘Valvrave the Liberator’ komedi unsurları içeren hafif yürekli animedir. Savaş dışında, yayın süresi boyunca başka pek çok farklı tür de bulmak mümkündür.

5. Darker Than Black (2007)

Darker Than Black (2007)

Tensai Okamura tarafından yaratılan ‘Darker Than Black’ adaletin ve siyasi konumların rol oynamadığı savaşı anlatan bilimkurgu-gerilim filmidir. Her şey Güney Amerika’da sihirli biçimde ‘Cennet Kapısı’ ve Japonya’da ‘Cehennem Kapısı’ göründüğünde başlar. Bu kapıların kökenleri tam olarak bilinmiyor ve etraflarındaki boşluklar bile insanlığın bildiği fiziki kurallara tamamen meydan okuyor. Bu kapıların ortaya çıkmasından kısa süre sonra, seçilmiş birkaç insan, ‘Müteahhitler’ olarak bilinen bu doğaüstü varlıklara dönüşmeye başlar. Müteahhitlerden ‘Kara Orakçı’ yeteneklerini sendikaya yardım etmek için kullanır. Bu sırada, tüm Müteahhitlerin varlığını tehdit eden gölgelerde savaş yürütüldüğünü yavaş yavaş keşfeder.

6. Grave of the Fireflies (1988)

Grave of the Fireflies (1988)

Studio Ghibli’nin en iyi eserlerinden olan Grave of the Fireflies, İkinci Dünya Savaşı yüzünden hemen hemen her şeyini kaybetmiş iki yetim çocuğun hikayesidir. Seita ve Setsuko, hastalıklar ve sonsuz açlıkla boğuşan kırsal bölgeye taşınmak zorunda kalır. Etraflarındaki dünya parçalanmaya devam ederken, ikisi hala taze taşır ve bu da onları sonunda işlerin kendileri için daha iyi olacağına inandırır. Yolculukları sırasında, savaşın vahşetinin en zalim insanları bile en kibar kişilere dönüştürebildiğini öğrenirler. Yıllar geçtikçe, bu film hem eleştirmenlerden hem de hayranlarından büyük beğeni topladı. Bu anime, doğrudan dövüşü tasvir etmek yerine, iki küçük çocuğun insanoğlunun bildiği en acımasız koşullarda hayatlarını tasvir ederek daha genç izleyicilere sempati duymayı öğretir.

7. Now and Then, Here and There (1999-2000)

Now and Then, Here and There (1999-2000)

‘Now and Then, Here and There’, Shu adında sıradan okul çocuğunun hayatı etrafında dönen Isekai’dir (paralel evrende geçen insanın hikayesini anlatan anime türü). Kahramanımız, Lala-Ru adında gizemli kızla karşılaştığında, sihirli biçimde başka dünyaya taşınır. Ardından bu yeni dünyada acımasız savaşın sürdüğünü ve Lala-Ru’nun gerçekten güçlü insanlar tarafından kaçırıldığını fark eder. Şimdi sadece Lala-Ru’yu kurtarmak için değil, aynı zamanda bu korkunç savaşı bitirmek için de zamanla yarışmalıdır. Genel olarak anime, savaşın korkunç gerçeklerini araştıran oldukça karanlık temaya sahiptir. Isekai tabanlı fantezi ile gerçeklik çizgisi yaşamak isteyen herkes mutlaka izlemeli…

8. In This Corner of the World (2016)

In This Corner of the World (2016)

Netflix Türkiye’de bulabileceğiniz ‘In This Corner of The World’ Hiroşima bombalamalarının Suzu adlı genç kızın hayatı üzerindeki etkisine odaklanır. Başlangıçta anime, bombalamalardan önce yaşadığı hayata ışık tutar. Ardından, Suzu ailesini ve tüm evini kaybederken olayın sonrasına odaklanır. Sınırlı kaynaklar, sağlık kusurları ve sürekli asit yağmurları ile başını suyun üstünde tutmaya, hatta çevresindekilere yardım etmeye çalışır. Anime, hayatları birkaç gün içinde büyük ölçüde değişen tüm masum sivillere gerçekçi bakış atmanızı sağlayacak çok hareketli filmlerdendir.

9. Aldnoah Zero (2014)

Aldnoah Zero (2014)

‘Aldnoah.Zero’, bazı harika görseller ve parlak taktiksel yönleriyle aynı insanlara ait iki farklı gezegen arasındaki artan gerilimi tasvir eder. Ay yüzeyinde Mars’a açılan portal keşfedildikten sonra, insan nüfusunun büyük kısmı gezegene taşınır. Orada, Mars’a taşınanlar ile geride kalanlar arasında çatışmalar ve yanlış anlamalar başlatan son derece gelişmiş teknolojiyi keşfederler. İki topluluk arasında barışı sağlamak için, Mars yerleşiminin veliaht prensesi, girişimde bulunur ve Dünya’ya gider. Ancak Dünya’da suikasta uğradığında, sadece cinayetinin arkasındaki gerçeği bilenler tarafından durdurulabilecek şiddetli savaş başlamış olur.

10. Jormungand (2012)

Jormungand (2012)

Listedeki diğer tüm animelerin aksine Jormungand, savaşlara yardım etmek için ülkelere silah sokan uluslararası silah tüccarının bakış açısını tasvir eder. Daha çok iki tarafı içeren savaşa odaklanmak yerine, savaşlar söz konusu olduğunda tarafsız kalmaya çalışan genç çocuğun hikayesini anlatır. Ancak geçmiş anılarıyla zihninde devam eden savaşı fethetmek çok daha zor olacaktır.

11. The Heroic Legend of Arslan (2015)

The Heroic Legend of Arslan (2015)

Pars Krallığı barış içinde ve daha parlak geleceğe doğru yavaş yavaş büyümektedir. Ancak tüm bunlar, soylu kralın kendi adamlarından biri tarafından ihanete uğramasıyla aniden sona erer. Bu da tüm ordunun yok olmasına yol açar. Tüm başkentler Krallığı ele geçirmeye başlayınca Price Arslan, General Daryun ile kaçmak zorunda kalır. İkili şimdi tüm müttefiklerini stratejik olarak tahsis etmeli ve kayıp krallıkların üzerindeki kontrolü yeniden kazanmanın yolunu bulmalıdır. Animede savaş, ana karakterin gelişiminde büyük rol oynar. Arslan, lüks ve konforlu yaşamdan, hayatta kalma çabasına uyum sağlamak zorunda kalır. Prens, savaşın vahşeti ile başa çıkarken tüm şüphelerinin üstesinden gelmeli ve ülkesini geri almak için her şeyi riske atmalıdır.

12. Kingdom (2012)

Kingdom (2012)

Çin’in ‘Savaşan Devletler Çağı’ndan yola çıkan Kingdom, yurttaşlarının kendi yurttaşlarına karşı savaştığı ve tüm bu vahşetlerin ortasında savaşa katılanların hayatta kalmayı hak ettiklerini kanıtlamaya kararlı oldukları iç savaşı çok iyi tasvir eder. Hikâye, ikisi beraber ‘Göklerin Büyük Generali’ olmak için eğitilen Xin Li ve Piao adlı iki ana karaktere odaklanır. Savaşla ayrılan Xin, daha sonra Kral Zheng Ying’in altında Krallığa girmenin yolunu bulur.

13. Code Geass: Lelouch of the Rebellion (2006)

Code Geass: Lelouch of the Rebellion (2006)

Netflix Türkiye aracılığıyla izleyebileceğiniz Code Geass, daha çok gerçek kazananın olmadığı savaşın sonuçları hakkındadır. Taraflar galip gelebilir ancak sonunda çatışma ancak her iki tarafın da hayatından her şey emildiğinde durur. Animenin hikayesi, Britanya’nın Kutsal İmparatorluğu tarafından fethedildikten sonra Japonya’nın son umudu olan Lelouch adlı sürgün edilmiş prens etrafında döner. Britanya, Knightmare Frames adlı gelişmiş insansı araç yaratmayı başarır. Bu ilerleme onları dünyanın en güçlü imparatorluğu yapar ve şimdi kimse onun yolunu kesmeye cesaret edemez. Ancak Lelouch, kralların gücünü kazandıktan sonra, görünüşte aşılmaz sanılan bu gücü sonunda yenecek tek kişi olabilir.

14. Valkyria Chronicles (2009)

Valkyria Chronicles (2009)

Aynı adlı strateji oyununa dayanan bu anime, Ragnite olarak bilinen nadir kaynağa sahip olan Gallia adlı ülke hakkındadır. Bu kaynağın çeşitli uygulamaları vardır ve araçlardan silahlara kadar her şey için yakıt görevi görebilir. Başka imparatorluk, kaynağı ele geçirmek için Gallia’yı işgal ettiğinde Welkin Gunther ve Alicia Melcott ülkelerini kurtarmalı ve milislere katılarak vatandaşlarını korumalıdır.

Ayrıca Aşk Konulu En İyi 10 Anime adlı yazımızı inceleyin!

15. Fullmetal Alchemist: Brotherhood (2009)

Fullmetal Alchemist: Brotherhood (2009)

Netflix Türkiye’den izleyebileceğiniz bu anime, çıkış yapalı neredeyse 12 yıl oldu ancak görsel-işitsel ortamda anlatılan en iyi hikayeler arasındadır. Anime boyunca devam eden birkaç tipik shounen teması olsa da burada bahsedilen temalar genellikle daha çok ‘affetme’ ve ‘şiddet döngüsünü kırma’ ile ilgilidir. Brotherhood’daki tüm affetme fikri, hikâyenin Ishvalan Civil War bölümünden gelir; burada en büyük düşman olan Scar, yalnızca önyargıyla motive edilen kısır nefret döngüsünü yayar.

Sıkça Sorulan Sorular

Ana karakterlerin büyük gözlere sahip olduğu Japon çizgi roman ve video çizgi film animasyonu stili için kullanılan terimdir.

Kesin olarak söylemek gerekirse, ‘anime’ yalnızca Japonya’da üretilen animasyonlardır çünkü Japonca çizgi film/animasyon stili anlamına gelir. Ancak günümüzde anime tarzının ayırt edici özellikleri kimi zaman Japon üretimi dışındaki yapımlara anime denmesine sebep olabilir.

İlgili Yazılar