İnternette En Çok Sorulan Sorular ve Cevapları

 • Minik Tospik yazdı.
 • 17 Eylül 2021
 • 330 okunma

Tahmin edeceğiniz gibi bu konu başlığı altında vereceğimiz bilgileri internetten arayarak derledik. Yani “internette en çok neler aranmış, en çok hangi sorular sorulmuş” sorusunun en doğru cevabı doğal olarak yine internette! En çok kullanılan arama motoru olarak da en doğru bilgi kaynağı da şüphesiz Google… E biz de Google’a sorduk.

Google Trend uygulaması içerisinde eğilim gösteren aramalarla ilgili konu başlıkları sistematik ve istatiksel veriler kullanarak veriliyor. Bu veri analizi uygulamasında verilen bilgilerden kronolojik olarak en yakın ve sonuçlanmış çalışmalar 2020 yılına ait. Malum 2021 hala devam ediyor. Ancak biz yaptığımız araştırma ile 2021 yılının ilk yarısında yapılan aramalarla ilgili birkaç konu başlığına da ulaştık.

Özetle son 1,5-2 yıl içerisinde ülkemizdeki internet kullanıcılarının en çok sordukları soruları, merak ettikleri konuları araştırdık ve elde ettiğimiz sonuçları derleyerek yazıya aldık. Bakalım Türkiye’de son zamanlarda en çok merak edilip tıklanan terimler/konular nelermiş…

1. 2020 Yılında İnternette En Çok Sorulan Sorular ve Cevapları

2020 Yılında İnternette En Çok Sorulan Sorular ve Cevapları

 • Soru: Evden eğitim/uzaktan eğitim nasıl yapılacak?

Cevap: EBA uygulamasının yanı sıra sadece eğitime ayrılacak televizyon kanalları ile eğitim süreci başlayacak. İlk, Orta ve Lise düzeyinde ham sabahtan hem öğleden sonra belirli sürelerde eğitim videoları yayınlanacak. Sınıf seviyesine göre verilecek dersler ve derslerin nasıl izlenebileceği Millî Eğitim Bakanlığı’nca açıklanacak.

 • Soru: HES kodu nasıl alınır?

Cevap: Bunun için öncelikle HES mobil uygulaması telefona yüklenmelidir. HES (Hayat Eve Sığar) mobil uygulamasından HES kodu işlemlerine girilerek, HES kodu oluştur seçeneği tıklanır ve kodun kullanım süresi (tercihe bağlı) belirlenerek kod oluşturulur. Alternatif olarak SMS ile de HES kodu alınabilir. Bunun için de telefonun kısa mesaj kutusuna HES yazılıp boşluk bırakılarak T.C. kimlik no yazılır ardından yine boşluk ve nüfus cüzdanında yazan seri numarasındaki son 4 rakam yazılır. Ardından tekrar boşluk ve kullanım süresi gün cinsinden rakamla yazılarak 2023 numaralı servise SMS/kısa mesaj olarak gönderilir. Gelen cevap ile HES kodu oluşturulmuş olur.

 • Soru: Zoom programı nasıl kurulur?

Cevap: İnternetten “zoom.us” isimli site açılır. Gelen ekranda “sign up free” (ücretsiz kaydol)

Seçeneği tıklanır. Açılan ekrana e-posta adresi yazılır. E-posta adresine gelecek doğrulama linki üzerinden “download & run zoom” (zoom indir ve çalıştır) işlemi seçilerek uygulanır. İndirme işlemi tamamlandıktan sonra program kullanılabilir. Ayrıca Zoom uygulaması Play Store ve Apple Store uygulamalarından ücretsiz olarak telefona da indirilebilir.

 • Soru: Bağışıklık sistemi nasıl güçlendirilir?

Cevap: Vücudun bağışıklık sistemini güçlendirebilmek ve hastalıklara karşı etkin biçimde bünyeyi korumak için uygulanacak basit ama etkili yöntemler şunlardır: Öncelikle yeterli, dengeli ve düzenli beslenmek; düzenli olarak egzersiz yapmak, vücudu hareketsiz bırakmamak; uyku rutinin düzene sokmak yani yeterli düzeyde ve kaliteli uyku uyumak; belirli hastalıklara karşı uygun zamanlarda aşılanmak; alkol sigara ve madde kullanımı gibi zararlı alışkanlıklardan ve de stresten uzak durmak…

 • Soru: Dolar kaç TL oldu?

Cevap: 2020 yılı boyunca Dolar’da ciddi çıkışlar yaşandı. 2020 yılı başında 5,95 civarında seyreden Dolar kuru, yılsonuna gelindiğinde 8,57 TL rakamını gördü. Bu sebeple ekonomi yönetiminde bazı değişikliklere gidildi.  

 • Soru: Coronavirüs Türkiye'de ne zaman başladı?

Cevap: İlk kez Çin’de görüldükten sonra Dünya’ya yayılmaya başlayan ve Covid-19 adı verilen virüse bağlı ilk vaka 11 Mart 2020 tarihinde açıklandı. Bu tarihten 4 gün sonra Coronavirüs kaynaklı ilk ölüm gerçekleşti. Ardından ülkemizde gerek vakalar gerekse can kayıpları hızla artmaya başladı.

 • Soru: Seyahat izni nasıl alınır?

Cevap: Coronavirüs tedbirleri kapsamında şehirlerarası seyahat etmesi gereken kişiler önceleri yaşadıkları bölgenin Kaymakamlıklarından belge alırken, artık E-devletten seyahat izin belgesi alabilecekler. E-devlet ekranına giriş yapıldıktan sonra İçişleri Bakanlığı sekmesinde bulunan ‘e-başvuru’ bölümüne girilerek form doldurulmak suretiyle izin alınabiliyor.

 • Soru: Sokağa çıkma yasağı ne zaman başlayacak (İlk kez başlayacağı zaman)?

Cevap: Coronavirüs tedbirleri kapsamında uygulanacak ilk sokağa çıkma yasağında vatandaşlar 2 gün boyunca evlerinde kalacaklar. Sokağa çıkma yasağı 10 Nisan 2020 tarihinde başlayacak.

 • Soru: ABD seçimleri nasıl sonuçlandı?

Cevap: ABD'de bulunan bütün eyaletlerde ve başkent Washington’da resmi seçim sonuçları açıklandı. Buna göre Joe Biden seçimleri kazanarak Amerika Birleşik Devletleri’nin yeni başkanı oldu.

Ayrıca Varoluşla İlgili Soru Soran, Akıllı Papağan Alex adlı yazımıza göz atın!

2. 2021 Yılında İnternette En Çok Sorulan Sorular ve Cevapları

2021 Yılında İnternette En Çok Sorulan Sorular ve Cevapları

 • Soru: Kısa çalışma ödeneği ne zaman bitecek?

Cevap: 2020 yılı Mart ayından itibaren, Coronavirüs salgını süresince işverenlere ve çalışanlara destek olması bakımından uygulanmakta olan kısa dönem çalışma ödeneği 30 Haziran 2021 tarihinde sona erecek.

 • Soru: Lokantalar ne zaman açılacak?

Cevap: Lokanta, kafe ve restoranlar 1 Haziran 2021 tarihinden itibaren kademeli olarak hizmet vermeye başlayabilecekler. Yayımlanan son genelgeye göre; hafta içi sabah 07.00 akşam 20.00 saatleri arasında gel-al ve paket servis, 20.00’den sonra 24.00’e kadar sadece paket servis; hafta sonlarında sabah 07.00 gece 24.00 saatleri arasında sadece paket servis yapabilecekler. 1 Temmuz 2021 tarihinden itibaren tam açılma ile beraber bütün kısıtlamaların kalkması bekleniyor.

 • Soru: Açık kapı uygulaması nedir?

Cevap: vatandaşların kaymakamlık ya da valiliklerle doğrudan iletişim kurmasını sağlayan projedir. Bu sayede kişilerin talep ve isteklerini doğrudan dile getirme olanağı bulunmaktadır. Amaç; vatandaşların sorun ve taleplerine daha hızlı çözüm yolları üretmektir. Kaymakamlıklar ve/veya valiliklere şahsen ve yazılı olarak başvuruda bulunabileceği gibi elektronik ortamda da talep ve sorunlar dile getirilebilmektedir. Başvuruların alınmasının ardından sürecin nasıl işlediği ve sonuç durumu talep sahibine SMS ile bildirilmektedir.

 • Soru: Eurovision 2021 nerde yapılacak, hangi ülkeler katılıyor?

Cevap: Coronavirüs Pandemisi nedeniyle 2020 yılında yapılamayan Eurovision şarkı yarışması, 2021 yılında, 2019 birincisi ülke olan Hollanda’nın Rotterdam kentinde gerçekleştirilecek. Yapılacak 65. Eurovision şarkı yarışmasının final bölümünde ev sahibi ülke ile beraber Fransa, Almanya, İtalya, İspanya, İngiltere, Rusya, Kıbrıs, Arnavutluk, İsrail, Belçika, Malta, Portekiz, Sırbistan, Yunanistan, İsviçre, İzlanda, Moldovya, Finlandiya, Bulgaristan, Litvanya, Ukrayna, Azerbaycan, Norveç, İsveç ve San Marino yarışacak. (Güncel bilgi: Yarışmanın birinciliğini İtalya elde etti.)

 • Soru: Huawei P Smart 2021 Özellikleri nelerdir?

Cevap: Huawei P Smart 2021’de Kirin 710A işlemci kullanılmaktadır. 6,67 ekran boyutu olan cihazın çözünürlük kalitesi 2400 x 1080 Full HD’dir. GB RAM özelliğinin yanı sıra 128 GB depolama alanı bulunmaktadır. Micro SD kart desteğiyle bu kapasite 512 GB daha arttırılabilmektedir. Cihaz boyutları; 165,65 x 76,88 x 9,26 mm olup 206 gram ağırlığındadır. 3 farklı renk seçeneği vardır ve Huawei tarafından “tutku yeşili”, “flört pembesi altını” ve “gece yarısı siyahı” isimleriyle satışa sunulmaktadır. Estetik ve ilgi çekici görünümü olan telefon yüksek performansı ile tercih edilecek telefonlar arasına girmeyi başarıyor.

Sizin de dikkatinizi çekmiştir diye düşünüyoruz ki “son iki yılı esas alarak” araştırdığımız ve bulduğumuz soruların ya da merak edilenlerin büyük çoğunluğu Coronavirüs Pandemisi ile ilgili ve/veya pandeminin sebep olduğu durumlar ve bunların neticeleri ile ilgili konular. Şüphesiz oldukça uzun süren ve hala bitmemiş olan bu salgının hayatlarımıza getirdikleriyle ilgili pek çok soru işareti var kafalarımızda.

Salgının mümkün olan en kısa sürede son bulması dileğiyle…

Sıkça Sorulan Sorular

Bilgi Grafiği teknolojisi ile belirlenmektedir.  Bilgi grafiği, yapılan aramaların reel dünyadaki unsurlarla ilişkilendirilmesini sağlamaktadır. Yapılan çalışma ile trend olan konuların gruplandırılarak artış ve hacim değerlerine göre sıralanması sağlanır.

Türkiye’de aktif biçimde en çok kullanıcısı bulunan arama motorlarının başında Google (%84,6) gelmektedir. Daha sonra sırasıyla; Yandex (%12,3), Yahoo (%1,6), Bing (%0,9), DuckDuckGo (%0,1) arama motorları en çok kullanılanlar arasındadır.

İlgili Yazılar