Kedilere Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

  • Fikir Mühendisi yazdı.
  • 4 Ocak 2021
  • 154 okunma

Sevimli dostlarımızdan olan kedilerle oynamak, sevmek bizleri ve onları mutlu eder. Ancak daha sağlıklı bir ortamda büyümeleri ve sizlerin de sağlıklı yaşamamız için evlerinizde beslediğiniz kedinize tuvalet yapabileceği ortam sağlamalısınız. Evlerde bakılabilecek kedi cinsleri ve özelliklerini incelemek isterseniz, linkteki yazımız size göre..

Kediler doğal olarak temiz canlılar oldukları için ve tuvalet eğitimini çoğunlukla temelden yani annelerinden aldıkları için bu süreç zor olmaz. Yapmanız gereken şey kedi kumlarının nasıl kullanıldığını onlara öğretmektir.

Kedilere Kuma Gitme Alışkanlığı Nasıl Verilir?

Kedilere Kuma Gitme Alışkanlığı Nasıl Verilir?

Kediler doğal bir alışkanlık olarak tuvalet ihtiyaçlarını giderdikten sonra çevredeki diğer canlılara iz bırakmamak için çiş ve kakalarını örterler. Bu sebeple tuvaletlerini yapabileceği kedi kumunun olduğu tepsiler onların kolaylıkla ulaşabileceği bir ortamda olmalıdır. Kediler titiz bir karaktere sahip oldukları için genelde yattıkları yerden ve mamalarını yedikleri yerden biraz daha uzakta olmalarını isterler. Ayrıca tuvalet alanının onlar için özel olabilecek, kimsenin onları göremeyeceği bir yerde olması çok iyidir.

Kediniz eğer annesinden hiç görmemişse ya da hiç alışkanlığı yoksa siz onu kum alanına götürüp koyabilirsiniz. Gün içinde tuvaletinin geldiğini fark ettiğinizde, sabah saatlerinde ya da akşamları alıp kumun üzerine koymanız ona bu alışkanlığı kazandıracaktır. Zaten kediler çok akıllı canlılardır. Çok kısa sürede kum alanına gitmeyi öğrenecektir.

Tuvalet Eğitiminde Kedilere Nasıl Davranılmalıdır?

Tuvalet Eğitiminde Kedilere Nasıl Davranılmalıdır?

Kedi kumu tepsisinde ufak tefek hatalar olabilir ya da kediniz tuvaletini istemeden de olsa kum dışında bir alana kaçırabilir. Böyle bir durumla karşı karşıya geldiğinizde kedilerinize kızmamalı ve ceza vermemelisiniz. Ancak doğru davranışlarında ufak ödüller verebilirsiniz.

Kedi Kumu Nasıl Seçilmelidir?

Kedi Kumu Nasıl Seçilmelidir?

Ayrıca kediler bazen aldığınız kedi kumunu da beğenmedikleri için kedi kumunun olduğu tepsiye tuvaletlerini yapmak istemeyebilirler. Böyle bir durumla karşılaşırsanız kedi kumunu değiştirin. Hatta en başta kum tercihini kedinize yaptırmanız daha kolay olur.

Kedilerde Kum Temizliği Nasıl ve Ne Sıklıkla Yapılmalıdır?

Kedilerde Kum Temizliği Nasıl ve Ne Sıklıkla Yapılmalıdır?

Kumun ve kum alanının daima temiz olması gerekir. Kedi kumu tepsisini daima temizlemeli, kumunu yenilemelisiniz. Aksi halde eviniz çok kötü kokacaktır. Kedilerde titiz oldukları için o alana gitmek istememelerine neden olabilir. Bu yüzden temizliğe çok önem verin.

Bu alanı temizlemek için duru suyla yıkayabilirsiniz. Kokuyu indirgemek için de %10 oranında biyolojik toz deterjanla hazırladığınız solüsyonu kullanmanızı tavsiye edebiliriz. Kesinlikle çamaşır suyu gibi zararlı temizlik maddelerini kullanmamalısınız. Kedileriniz için oldukça zararlıdır.

Sıkça Sorulan Sorular

Kedileriniz kumunu sevmediğinde kuma gitmek istemezler. Böyle bir durumda kedinizin kumunu değiştirmelisiniz. Ya da kumu temiz değilse de üzerinde durmak istemez. Bu yüzden daima kedi kumu temiz olmalıdır.

Kedilerin tuvalet eğitimleri köpekler kadar zor değildir. Kediler çok da titiz canlılar oldukları için çok daha temiz bir süreç olur. Köpeklerde tuvalet eğitimi kedilere göre zorlu ve çok daha dikkat gerektiren bir süreçtir.

İlgili Yazılar