Köpeklerde Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

  • Fikir Mühendisi yazdı.
  • 4 Ocak 2021
  • 5.107 okunma
  • 1 beğeni

Evinize yeni, sevimli, dost canlısı bir köpek geldi ve tabi onunla yapmanız gereken bazı şeyler var :) Öncelikle bu insan canlısı dostunuza bir isim seçmeniz gerekiyor, linkteki yazımızda köpeğiniz için seçebileceğiniz isimleri anlamlarıyla birlikte bulabilirsiniz. Evde beslediğiniz köpekleriniz için tuvalet eğitimi oldukça gereklidir. Ev içerisinde köpeğinizin belirlediğiniz alana tuvaletini yapmasını istiyorsanız iç mekan tuvalet eğitimi uygulamasını kullanmanız gerekir. Ya da köpeğinizin tuvalet ihtiyacı duyduğu zamanlarda dışarıda bir mekana tuvaletini yapmasını istiyorsanız dış mekan tuvalet eğitim uygulamasını kullanmanız gerekir. Peki doğru tuvalet eğitimi ne zaman ve nasıl verilmelidir sorusunun cevaplarını sizler için araştırdık ve kısaca açıkladık.

Köpeklerde Tuvalet Eğitimine Ne Zaman Başlanmalıdır?

Köpeklerde Tuvalet Eğitimine Ne Zaman Başlanmalıdır?

Bir köpeğin en verimli eğitim alıp öğrendiği dönemi yavru olduğu dönemdir. Köpeklerin en iyi eğitilebildiği dönemi 8-17 hafta arasıdır. Bu dönem onların kavrama, sizin de zorlanmadan eğitim verebildiğiniz bir dönem olacaktır. Evinize aldığınız köpeğinizi gelir gelmez tuvalet eğitimi vermeye başlamalısınız. Ayrıca köpeğinizin az kokması için de yapmanız gereken şeyler var, linkteki yazımızdan okuyabilirsiniz.

Köpeklere Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilmelidir?

Köpeklere Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilmelidir?

İlk olarak bilmeniz gereken şey köpeğinizin üzerinde otorite kurabilmenizdir. Hem otorite kurup hem de doğru iletişimi kurduğunuz an tuvalet eğitimi sizi zorlamayacaktır. Ayrıca sizin de sabırlı olmanız gerekiyor. Eğitim sürecinde köpeğinizle tek bir kişinin ilgilenmesi eğitimi kolaylaştıran bir başka etkendir.

Bundan sonraki süreç de beslenme süreci. Köpeğinize belirlenen düzende asla bozmadan yemek ve su vermelisiniz. Bu tuvalet eğitimi için çok önemlidir. Eğitim sürecini çok daha kolaylaştıracaktır. Eğer belirlenen süreç dışı yemek ya da su verirseniz tuvalet eğitimi süreci olumsuz etkilenir.

Belirlenen beslenme süreci dışında yine belirli aralıklarla köpeğinizi dışarı çıkarmalısınız. Günde en az 2 kez dışarı çıkarmanız bu tuvalet eğitimi süreci için çok destekleyici olacaktır. Eğer dışarı çıkmayacaksanız ya da dışarıda böyle bir alan yoksa da evinizde onun için tuvalet alanı olarak belirlediğiniz bir alana köpeğinizi bırakın ve onunla ilgilenmeyin. O da bu süreçte yalnız kaldığını düşüneceği için tuvaletini yapacaktır.

Köpeğiniz tuvaletini yaptıktan sonra onu umursamazlık yapmayın. Onu sevin ve övün. Onu övüp takdir ettiğiniz için güzel bir davranış yaptığını düşünecek ve tuvalet eğitimine çok olumlu katkı sağlayacak. Ödül de verebilirsiniz. Örneğin ödül mamaları bu süreci olumlu ekiler.

Köpeklere Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilmelidir?

Eğer köpeğiniz belirlediğiniz alan dışına tuvaletini yapmışsa onu yüksek ses ile uyarın. Ancak bu uyarı sert değil naif bir uyarı olmalıdır. Ayrıca bazı köpek cinsleri çok alıngan ve kırılgan oldukları için onu uyarırken çok nazik olmalısınız.

Verdiğiniz ödüller ve uyarılarla köpeğiniz tuvalet eğitimini alarak nereye tuvaletini yapması gerektiğini kısa sürede anlayacaktır. Ancak başta da dediğimiz gibi sabır bu dönemde çok önemli.

Ayrıca köpekler sadece yemek yedikten sonra değil uyandıktan sonra ya da oyun oynadıktan sonra da tuvalet ihtiyacı duyabilir.

Köpeklerin Tuvaleti Geldiği Nasıl Anlaşılır?

Köpeklerin Tuvaleti Geldiği Nasıl Anlaşılır?

Köpekler doğal olarak konuşamadıkları için hal ve hareketlerinden tuvaletlerinin geldiğini anlarız. Köpeğinizin tuvalet ihtiyacı olduğunda farklı davranışlar sergiler. Örneğin tuvalet ihtiyacı olan köpekler gözden kaybolurlar ve yalnız kalmaya çalışırlar. Ya da bulundukları ortamda telaşlı bir şekilde daireler çizerler veya yeri koklamaya başlayabilirler. Bu davranışları görürseniz dışarıya ya da evinizde belirlemiş olduğunuz alana köpeğinizi hemen götürmelisiniz.

Köpeklerin Tuvalet Alanı Nasıl Olmalıdır?

Köpeklerin Tuvalet Alanı Nasıl Olmalıdır?

Köpekleriniz için tuvalet alanları onların rahat edebileceği bir yer olmalıdır. Köpek tuvaleti koyabilirsiniz. Bu alanın daima köpeklerinizin ve sizlerin de sağlığı için temiz olması gerekir. Özellikle bazı köpekler yaramazlık yapmayı çok sevdikleri için tuvaletleriyle oynayabilirler. O yüzden köpeğiniz tuvaletini yaptıktan sonra alanı temizlemenizi tavsiye ederiz.

Sıkça Sorulan Sorular

Köpeklere tuvalet eğitimini vermeye başlamadan önce gerekli olan iki adım vardır. Öncelikle köpeğinize ve tuvalet eğitimine karşı sabırlı olmanız gereklidir. Köpeğinizin karakteristik yapısını çok iyi bilmelisiniz. Bunun için köpeğinizin türünün özelliklerini okumalısınız. Sonra köpeğinizin üzerinde otorite kurmanız gerekir. Otorite kuramazsanız köpeğiniz sizi dinlemez ve boşu boşuna çaba göstermiş olursunuz.

Köpeğinize tuvalet eğitimi verirken ona uyarı ve ödül verebilirsiniz. Eğer köpeğiniz tuvaletini sizin belirlediğiniz alana yaparsa ona karşı övgü tarzında cümleler kurun. Köpeğiniz doğru ve güzel bir şey yaptığını düşünerek bu hareketini tekrar yapacaktır. Ödül vermek isterseniz de ona ödül mamaları verebilir ya da daha uzun süreli oyunlar oynayabilirsiniz. Ama eğer ki köpeğiniz tuvaletini alanın dışına yaptıysa onu yüksek ses ile uyarın. Yüksek ses ile uyardığınızda köpeğiniz yanlış bir şey yaptığını düşünecektir. Ancak bu tepkileriniz, köpeğiniz üzerinde otorite kurduysanız çok etkili olacaktır. Unutmayın ki köpeğinizin cinsinin karakteristik özelliklerini bilmeniz gerekiyor ve uyarırken buna göre davranmanız gerekiyor. Çünkü bazı köpekler aşırı hassas yapıda oluyorlar.

İlgili Yazılar