Köpekler İçin Koku Önleyici Yöntemler

  • Fikir Mühendisi yazdı.
  • 26 Aralık 2020
  • 1.501 okunma

Dışarıda köpeklerin kokusunu fark etmesek de evlerimizde beslemeye başladığımızda onların rahatsız edici derecede kötü koktuğunu fark etmeye başlarız. Dişilerin kokuları daha hafif olsa da erkek köpeklerin kokuları daha ağırdır. Çünkü erkek köpekler tuvalet sırasında bölgeyi işaretlerler. Bunun yanında bir de anüsün yakınındaki bezlerden özel bir koku yayarlar ve bu koku rakiplerine bölgenin asıl sahibinin kim olduğunu belirtmelerini sağlar. Bu iki durum dışında tehlike, korku ve diğer stresli durumlar sırasında yine bu bezlerden koku yayılıyor.  

En zeki köpek ırkları ve en güçlü köpek ırklarına göz atmak isterseniz linklere tıklayarak yazılarımızı incelemeniz yeterli.

1- Düzenli banyo yaptırılmalı ve tüyleri taranmalıdır.

Düzenli banyo yaptırılmalı ve tüyleri taranmalıdır

Köpeklerin bu rahatsız edici kokularını önlemek için yapabileceğiniz birçok şey mevcuttur. Bunlardan ilki tabi ki de düzenli olarak banyo yaptırılmalıdır. Banyo esnasında özel yumuşak koku giderici şampuan kullanabilirsiniz. Bunun yanında tüyleri düzenli bir şekilde taranmalıdır. Hafif kokulu bir sprey kullanabilir ve uzun tüylü köpekler için kürkün taranmasını kolaylaştıran ve parlaklık veren hafif parfümlü bir saç kremi tercih edebilirsiniz. Köpekler için özel olarak üretilen şampuan, sprey ve saç kremlerini veterinerden ya da petshoplardan satın alabilirsiniz. Köpeğinizi yıkarken çamaşır suyu, sıvı sabun veya kişisel kullandığınız şampuanlar gibi zararlı kimyasallar barındıran ürünler kesinlikle kullanmayın.

2- Kuru şampuan kullanabilirsiniz.

Kuru şampuan kullanabilirsiniz

Köpeklerinizin kötü kokmasını kuru şampuanlar kullanarak da engelleyebilirsiniz. Ayda 1 ya da 2 kez kullanmak şartıyla köpekleriniz için kuru şampuan kullanabilirsiniz. Ayrıca pudra şeklinde olduğu için temizlemesi de sizler için çok kolay olur.

3- Islak havlu ya da ıslak mendille köpeklerinizi silin.

Islak havlu ya da ıslak mendille köpeklerinizi silin

Köpekler her gün yıkanmamalıdır. Bu yüzden kötü kokularını engellemek için ıslak bir havlu ile ya da ıslak bir mendille her gün silebilirsiniz. Ancak havlu yumuşak dokulu olmalı, ıslak mendil de kalitesiz, sert olmamalıdır. Aksi halde köpeklerinizin cildi zarar görebilir. Köpekler için özel olarak üretilen ıslak mendilleri satın alabilirsiniz.

4- Kaliteli mama almalısınız.

Kaliteli mama almalısınız

Köpekleriniz için mama alırken kalitesine dikkat etmelisiniz. Beslenme şekli köpeklerin vücut kokularını tetikleyen en önemli unsurlardan biridir. Evde yaptığınız yemeklerle köpeğinizi beslerseniz, vücudu bu atıkların bazılarını salya ve kötü koku ile dışarı atmaya çalışır. Bu yüzden kullandığınız mama kaliteli ve sağlıklı olmalıdır.

5- Köpeğinizin eşyalarını düzenli bir şekilde temizleyin.

Köpeğinizin eşyalarını düzenli bir şekilde temizleyin

Köpeklerinizin kullandığı oyuncaklarını her ay düzenli olarak yıkayıp temizlemelisiniz.

6- Köpeğinizin yatağını her zaman çok iyi yıkamalısınız.

Köpeğinizin yatağını her zaman çok iyi yıkamalısınız

Köpeklerinizin yattığı yatağı, yastığı, çarşafı, battaniyeyi sık sık yıkamalısınız. Köpeğiniz burada çok vakit harcayacağı için kokusu siner. Bu kokuyu gidermek için ¼ su bardağı sirkeyi çamaşır makinesine koyarak yıkayabilirsiniz. Hem koku giderir hem de mikroplardan daha iyi arınır. Evde kendi üretebileceğiniz doğal çamaşır deterjanı tariflerine de göz atabilirsiniz.

7- Evinizi de çok iyi temizlemelisiniz.

Evinizi de çok iyi temizlemelisiniz

Evlerinizi düzenli olarak temizlemelisiniz. Özellikle köpeğiniz evinize yeni gelmişse, tuvalet eğitimi henüz kazanamamışsa evinizin ortasına tuvaletini yapabilir. Ve burayı iyi temizlemezseniz köpeğiniz burada yatıp yuvarlanacağı için idrar kokusu üzerine sinebilir. Bu yüzden özellikle tuvalet eğitimini kazanana kadar ev temizliğine çok daha dikkat etmelisiniz ve en ufak bir tuvalet yapması durumunda o alanı çok iyi bir şekilde temizlemelisiniz.  Ayrıca yüzey temizleyicileri kendiniz doğal ve ekonomik bir şekilde yapmak isterseniz, tarifler yazımızda..

Sıkça Sorulan Sorular

Köpeklerin az kokması için düzenli olarak onları ayda bir yıkamalısınız. Köpekler için özel olarak üretilen şampuan, duş jeli gibi ürünler kullanılmalıdır. Bunun dışında sık sık yumuşak bir havlu ya da kaliteli bir ıslak mendil ile silebilirsiniz. Düzenli olarak da her köpeğin cinsine göre belirtilen sıklıkta tüyleri taranmalıdır. İsterseniz kuru şampuanlar da tercih edebilirsiniz. Bunun dışında köpeğiniz için doğru olan mamayı tercih etmeli, yatağını ve oyuncularını çok iyi dezenfekte etmelisiniz. Ve ayrıca evinizi kirlettiği yerleri anında ve çok iyi bir şekilde temizlemeniz gereklidir.

Erkek köpekler dişilere göre daha kötü kokar. Çünkü onların anüslerinin yakınında bulunan bezlerden özel bir koku yayarlar. Bazen de stresli olduklarında, korktuklarında, tehlike sezdiklerinde kökü koku yayılmasına neden olabilirler.

İlgili Yazılar