Maltese Terrier Köpek Cinsi Temel Özellikleri ve Bakımı

  • Fikir Mühendisi yazdı.
  • 23 Aralık 2020
  • 5.923 okunma

Bir köpek sahiplenmek istiyorsanız ve aklınızda Maltese Terrier varsa tabi ki de onun karakteristik özelliklerini, nasıl bir bakım ve temizlik gerektiğini, yaşayabileceği sağlık sorunları hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir. Biz de sizlere Maltese Terrier köpek cinsini tüm bilinmesi gereken özellikleriyle birlikte anlattık.

En zeki köpek ırkları ve en güçlü köpek ırkları hakkında bilgi edinmek için yazılarımızı inceleyebilirsiniz.

Maltese Terrier Nerelidir?

Maltese Terrier Nerelidir?

Maltese Terrier Antik Yunan ve Roma edebiyatında da bahsedilen oldukça eski bir ırktır. Milattan önceki dönemlere kadar dayandığı söyleniyor.

Malta cinsi köpekler, yaklaşık 2800 yıl öncesinde Malta’da ortaya çıktığı için Türkçede Malta köpeği olarak da geçen bir cinstir.

Maltese Terrier Fiziksel Özellikleri

Maltese Terrier Fiziksel Özellikleri

Küçük olsalar da çok sağlam yapıları vardır. Sırt kısımlarından yere kadar uzanan bir ipeksi ve düz beyaz kürkleri vardır ve en fazla 22 cm kadar uzayabilirler. Alt kürkleri yoktur ve tüyleri dalgalı ya da kıvırcık değildir. Parlak ve ipeksi tüyleri beyazdır.

Gözleri boncuk gibi yuvarlak olan bu köpekler koyu renkli göze sahiptir. Burun kısımları küçük ve uç kısma doğru sivrileşir. Siyah bir burun rengine sahiptir.

Ortalama ömürleri 12 ila 15 yıl arasında değişir. Küçük yapılı Maltese Terrier köpek cinsinin ortalama boyu 20 ila 25 arası değişirken kiloları da 3-4 civarında olur.

Maltese Terrier Karakter Özellikleri

Bu küçük köpek türü oldukça yumuşak bir karaktere sahiptir. Kırılgan bir yapıya sahip olan bu köpek yalnız kalmaktan çok korkar. Hassas oluşu sebebiyle birkaç saat yalnız bırakılırsa psikolojik olarak rahatsız hisseder. Çok fazla yalnız bırakılırsa ayrılık kaygısı psikolojisini yaşayabilir. Yalnızlık psikolojisinin etkisiyle çevreye zarar verebilir ve aşırı havlayabilir.

Maltese Terrier oldukça canlı, cıvıl cıvıl bir karaktere sahiptir. Çok hayat dolu ve hareketli bir yapısı vardır. Başarılı bir oyuncudur. Dışarıda koşturmayı, gezmeyi çok sever.

Sahiplerine karşı oldukça sadık ve kibar bir köpektir. Çok sevgi doludur. Ancak çok da kıskançtır. Yabancı insanlarla, diğer köpeklerle ve kedilerle kolaylıkla anlaşabilir. Ancak aynı şeyi çocuklar için söyleyemeyiz. Çocuklarla pek anlaşamayan bir yapısı vardır.

Maltese terrier soğuk ve nemli havaları hiç sevmez.

Maltese Terrier Eğitim

Maltese Terrier Eğitim

Çok zeki olan Maltese Terrier zeka oyunlarına bayılır. Genel olarak eğitim vermek sabır gerektirse de yine de tuvalet eğitimlerini diğer köpeklere göre daha hızlı öğrenir. Ancak eğitim verirken bağırmamalı, bunun yerine cesaret veren bir dil kullanmalısınız. Yoksa eğitim zorlaşır. Hatta bahçeli bir eviniz varsa kapınızda onun girip çıkabileceği küçük köpek kapısı yaptırabilirsiniz. Böylece kendisi çıkarak tuvaletini dışarıda yapabilir.

Maltese Terrier Bakımı

Maltese Terrier Bakımı

Maltese Terrier sahiplenmek istiyorsanız bakımına oldukça dikkat etmeniz ve özen göstermeniz gerekir. Maltese Terrier köpeklerin tüylerini düzenli olarak taramalısınız. Bu köpek cinsi az tüy dökmektedir.

Maltese Terriere sahipseniz ya da sahip olduktan sonra ağız çevresinde ve göz çevresinde dikkat etmelisiniz. Bu bölgelerde lekelenme görülebilir, bunu engellemek için bu bölgeleri düzenli olarak temizlemelisiniz.

Son olarak da dikkat etmeniz gereken nokta kulaklarıdır. Kulak temizliği de özen ister. Bu köpeğin kulaklarının içi çok tüylü olduğu için kulak içindeki tüyleri kısaltmanız ve kulaklarını da düzenli temizlemeniz gerekir.

Maltese Terrier Yürüyüş

Maltese Terrier Yürüyüş

Maltese Terrier dışarıda gezmeyi, koşmayı çok sever. Dışarıda uzun yürüyüşler yerine kısa yürüyüşler sağlıkları için yeterlidir. Fazla egzersize de ihtiyaç duymazlar. Tüm ihtiyaçlarını yapacakları kısa yürüyüşle karşılarlar.

Maltese Terrier Sağlık Sorunları

Maltese Terrier Sağlık Sorunları

Çoğu köpek cinsinde olduğu gibi Maltese Terrier köpek cinsinin de yaşayabileceği sağlık sorunları olabilmektedir. Yaşanabilecek herhangi bir belirtide veterinere götürmelisiniz. Görülebilecek sağlık sorunlarını şöyle açıklayalım;

Beyaz köpek titreme sendromu yaşayabilirler. Bu rahatsızlık tüm vücudun titremesi, gözlerin hızlı hareket etmesi ve koordinasyon bozukluğu yaşamasına neden olur. Bu rahatsızlık 6-7 aylık gibi ortaya çıkabilirken, aşırı stres yaşarsa da ortaya çıkabilir.

Maltese Terrier köpek cinsi sağırlık yaşayabilir.

Bir başka yaşayabileceği hastalık patellar lüksü denilen bir hastalıktır. Bu hastalığa dizkapağı çıkığı da denilebilir.

Trake çöküntüsü denilen hastalığı da yaşayabilir. Bu hastalıkta akciğerlere hava taşıyan trake borusunun çökmesi durumunun yaşanmasıdır.

Sıkça Sorulan Sorular

Maltese Terrier'den Antik Roma eserlerinde bahsedildiği söylenir. Köken olarak ilk olarak Malta’da ortaya çıkmıştır. Oldukça eski bir küçük süs köpeği cinsidir.

Maltese Terrier yabancılarla, diğer köpeklerle ve hatta kediler ile anlaşabilir. Ancak aynı şeyi çocuklar için söyleyemeyiz. Çocuklarla pek anlaşamayan bir yapısı vardır.

Maltese Terrier cinsi köpekler çok az tüy dökerler. Bakımları da düzenli ve özenli yapıldığı sürece kolay diyebiliriz. Düzenli olarak tüyleri taranmalı, göz ve ağız çevresini leke oluşmaması için dikkatlice temizlemelisiniz.

İlgili Yazılar