2022 Mart Ayında Vizyona Girecek Filmler

  • Cahil Uzman yazdı.
  • 2 Mart 2022
  • 288 okunma

Özlediğimiz devasa sinema perdelerine kavuştuğumuz bugünlerde, tedbir almayı ihmal etmeden yepyeni filmlerin keyfine varmaya ne dersiniz? Üstelik, 2020’den beri Covid-19 pandemisi sebebiyle vizyona girmesi ertelenen filmler dahil! O halde gelin hep birlikte 2022 mart ayında vizyona girecek filmlere göz atalım…

1. Bergen

Tür: Biyografi, Dram

Ülke: Türkiye

‘’Acıların Kadını’’ olarak hatırlanan arabesk müziğin unutulmaz seslerinden biridir Belgin Sarılmışer, yani Bergen… Film, hepimizinBergenolarak tanıdığı Belgin’in (Farah Zeynep Abdullah) Ankara’da başlayarak Adana’ya uzanan hayat hikayesini ve burada tanıştığı büyük ancak acımasız aşkı Halis Serbest (Erdal Beşikçioğlu) ile şiddet dolu ilişkisini konu alır.

2. Kaçış (Flee)

Tür: Animasyon, Belgesel

Ülke: Danimarka

Yönetmenliğini Jonas Poher Rasmussen’in üstlendiği Kaçış filmi, doğduğu yer Afganistan’dan daha çocuk yaşında kaçarak Danimarka’da mülteci olan Amin’in hayatını konu alır. Amin yeni ülkesinde evlenmek üzereyken çocukluğundan beri kaçmaya çalıştığı ve ortaya çıkmalarıyla hayatını alt üst edecek korkunç sırlarla yüz yüze gelmek zorunda kalacaktır.

3. The Batman

Tür: Aksiyon, Dram, Polisiye

Ülke: ABD

Yönetmen koltuğunda Matt Reeves’in oturduğu DC Comics’in en popüler kahramanlarından biri olan Batman’in solo filmiThe Batman’de süper kahraman (Robert Pattinson) ikinci senesinde suçla mücadele ederken Gotham City’deki yozlaşmayı araştırır. Aynı zamanda seri katil Bulmacacı (Paul Dano) ile yüzleşmesi gerekecektir. 2022 mart ayında vizyona girecek filmler arasında bulunan The Batman’de Kedi Kadın karakterine ise Zoe Kravitz hayat vermektedir.

4. Yaramaz Çocuklar

Tür: Belgesel

Ülke: Türkiye

Filmin hem yönetmenliğini hem de senaristliğini üstlenen Ahmet Necdet Çupur, eğitim hayatını sürdürebilmek adına Antakya’nın Keskincik köyündeki evinden ayrılır. Yaramaz Çocuklar filmi, Ahmet’in 20 yıl aradan sonra Fransa’dan köyüne dönmesini ve kardeşlerine destek olmasını konu alır. Ahmet burada yaşadıklarını kendi çektiği belgesel filmde kaydeder.

5. Adanış: Kutsal Kavga

Tür: Aksiyon

Ülke: Türkiye

Yönetmenliğini Emir Khalilzadeh, senaryosunu Baki İlhan ve başrollerini İsmail Filiz, Esra Bilgiç ve Baki İlhan’ın üstlendiği Adanış: Kutsal Kavga filmindeki ‘’Adanmışlar’’ grubu İstanbul’un fethedilmesinden sonra Türklerin elindeki önemli sırrı korumak üzere bir araya gelmiştir. Sırrı korumak uğruna her şeyi göze alan grup, karanlık güçlere karşı zorlu savaşlar vereceklerdir.

6. Ceviz Ağacı

Tür: Dram

Ülke: Türkiye

Faysal Soysal’ın ikinci uzun metraj filmi Ceviz Ağacı’nda Hayati (Serdar Orçin) Anadolu kasabasında görev yapan edebiyat öğretmenidir. Babası, henüz o küçücük çocukken intihar etmiştir ancak Hayati bunun asıl nedenini yıllar sonra öğrenir ve hayatla olan tüm bağı kopar. Bu olayın üstüne eşi Yaprak eşinin içerisinde bulunduğu ruhsal buhranı bahane ederek evi terk eder. Ancak tam bu sırada kasabadaki göl yakınlarında bulunan kadın cesedi işleri karıştıracaktır.

7. Dijital Esaret

Tür: Komedi

Ülke: Türkiye

Yönetmenliğini Emre Kavuk’un, senaryosunu ise Birol Güven’in üstlendiği Dijital Esaret filminde, dijital platformlarda işledikleri suçlar sebebiyle ceza alan gençlere odaklanır. Dijital dünyaya adım attıklarında her şeyin kendi kontrolleri altında olduğuna inanan gençler, kısa süre sonra bu dünyada birer tutsak olurlar. İşler içinden çıkılamaz hale geldiğinde ise sonuç cezaevi olacaktır. 2020 senesinde vizyona girmesi planlanan film Covid-19 pandemisi nedeniyle ertelendiği için geçtiğimiz sene kaybettiğimiz usta oyuncu Rasim Öztekin ise filmin sürprizlerinden biridir.

8. Kırmızı (Turning Red)

Tür: Aile, Animasyon, Komedi

Ülke: ABD

2022 mart ayında vizyona girecek filmler arasında sıralanan Turning Red filmi, ergenlikten kaynaklanan problemler yaşayan 13 yaşındaki Mei Lee’ye odaklanır. Gördüğü kötü kabustan sonra uyanan genç kız, aynaya baktığında karşısında kocaman panda görür. Mei Lee bu ilginç değişimin sebebinin ataları ve hayvanlar arasındaki mistik bağlantı olduğunu öğrenir; bu şekilde yaşamayı öğrenmek için çabalar.

9. Memoria

Tür: Dram

Ülke: Kolombiya

Yönetmen koltuğunda Apichatpong Weerasethakul’un oturduğu Memoria filminde, hasta kardeşini ziyarete Kolombiya’ya giden genç kadın konu alınır. Burada başına geleceklerden habersiz genç kadın, şehir hayatına alışmakta zorlanır ve her gece duyduğu patlama sesleri yüzünden uyuyamamaktadır. Bu esnada denk geldiği ve kendisini uzaylı olarak tanıtan balıkçı ona bu sesleri yalnızca kendisinin duyduğundan ve tek başına çözebileceğinden bahseder.

10. Allah Yazdıysa Bozsun

Tür: Romantik-Komedi

Ülke: Türkiye

Başrollerini Gonca Vuslateri, Burak Yamantürk ve Öznür Serçeler’in paylaştığı Allah Yazdıysa Bozsun filminin yönetmenliğini ise Barış Yöş üstleniyor. Gökhan Yıldız ve Gökçe Tezdoğan’ın kaleminden çıkan hikaye klişe yastık altına anahtar koyma hurafesiyle başlıyor. Büyük inançlarla yastıklarının altına anahtar koyan arkadaş grubunun kaderlerinden kaçıp kaçamadıkları ise merak konusu…

11. Hayvan

Tür: Dram

Ülke: Türkiye

Hayvan filmi, hayallerini gerçekleştirmek için mücadele ederken milli duygularından güç alan gencin hikayesine odaklanır. Yönetmenliğini Atilla Barışer’in üstlendiği filmin oyuncuları arasında Bedirhan Barışer, Mehmet Ulay ve Anta Toros gibi isimler yer alır.

12. Osman Sekiz

Tür: Fantastik, Komedi ve Romantik

Ülke: Türkiye

Türünün ülkemizdeki ilk örneği olarak tanıtılan Osman Sekiz filmi, agorafobiden (kişilerin güvenli olduğunu düşündükleri ortamdan ayrılmaktan korkmaları) mustarip adamın beş tane canavar ile beraber eski köşkünde yaşadığı olayları anlatır. Filmin yönetmen koltuğunda Ezel Akay otururken başrollerini Tim Seyfi, Begüm Birgören ve Kemal Uçar üstlenir.

13. Servet Operasyonu (Operation Fortune: Ruse de guerre)

Tür: Aksiyon, Casusluk ve Gerilim

Ülke: ABD

Başrollerini Jason Statham, Aubrey Plaza ve Cary Elwes’in paylaştığıServet Operasyonu filmi M16 ajanı Orson Fortune’u konu alır. 2022 mart ayında vizyona girecek filmlerden biri olan yapımda, dünya adına büyük tehlike olan yeni ölümcül silah teknolojisinin ticari hale gelmesini engellemeye çalışan uluslararası istihbarat örgütü Five Eyes, Fortune’u işe alır. Burada Fortune CIA’in teknoloji uzmanı Sarah Fidel ile çalışmalıdır ancak zengin silah tüccranın izini sürmek üzere dünyayı dolaşmak zorunda kalırlar.

14. Burçlar

Tür: Romantik-Komedi

Ülke: Türkiye

Burcu (Gözde Mutluer) başarılı iş insanıdır ancak takıntılı olduğu konular vardır. Mesela astroloji! Sinan (Ali Ersan Duru) ise Burcu’dan hoşlanmış ve onu etkilemek üzere planlar yapmaya başlamıştır. Fakat ‘’Burçlar Masası’’ Sinan’ın planlarının gerçekleşmemesi için her şeyi yapar çünkü bu masa gerçek aşktan başka hiçbir şeye izin vermemektedir. Burcu’yu her sabah farklı burca uyandırmaya karar verdiklerinde, Sinan dünyanın kaç bucak olduğunu şaşıracaktır. Burçlar filminin senaryosu Ebru Erten’e ait iken yönetmenliğini ise Devrim Yalçın üstlenir.

15. Kayıp Şehir (The Lost City)

Tür: Aksiyon, Romantik-Komedi

Ülke: ABD

Kayıp Şehir filmi, yazdığı romanın içerisinde oluşturmuş olduğu kurgusal kentin gerçekte de var olduğunu keşfeden yazarın hikayesine odaklanır. Yazar, hayal ettiği kurgusal kente ulaşmak için tüm tehlikeleri göze alacaktır. Ayrıca filmin oyuncu kadrosunda Sandra Bullock, Daniel Radcliffe ve Channing Tatum gibi yıldız oyuncular bulunur.

16. Paralel Anneler (Madres Paralelas/ Parallel Mothers)

Tür: Dram

Ülke: İspanya

2022 mart ayında vizyona girecek filmler listemizin sonuncusu Paralel Anneler filmi, Janis (Penelope Cruz) ve Ana (Milena Smit) aynı gün doğum yapmak üzere gittikleri hastanede yollarının kesişmesiyle hikayesine başlar. Aynı gün ve hatta aynı saatlerde doğum yapan bu iki kadının hayatı, farkında olmasalar da artık sonsuza dek iç içe geçecektir.

Sıkça Sorulan Sorular

Lewis Wilson, Robert Lowery, Adam West, Michael Keaton, Val Kilmer, George Clooney, Christian Bale, Ben Affleck ve son olarak Robert Pattinson olmak üzere toplamda 9 aktör Batman’i canlandırma şansını yakalamıştır.

Tom Holland’ın merakla beklenen filmi Uncharted, 11 Şubat 2022’de vizyona girdi.

İlgili Yazılar