Netflix'in En İyi 12 Mini Dizisi

  • Cahil Uzman yazdı.
  • 27 Ocak 2022
  • 300 okunma

Kimileri 10 sezonluk diziye kendini kaptırıp bir çırpıda bitirmek isterken kimileri de bir günde altından kalkabileceği kısa yapımlar arar. Hatta yıllarca sürecek senaryoya kendini kaptırmak istemeyenler de çoktur. Tabii bu kişiler için film seçeneği her zaman mevcut ama son dönemlerin ‘mini dizileri’’ yükselişte desek yanılmış olmayız! Artık başta Netflix olmak üzere dijital platformların neredeyse hepsinde yıllarca türlü çeşitli entrikalarla devam edecek senaryolar yerine genelde 4-8 bölümden oluşan ve tek sezonda biten mini diziler yayınlanıyor. Bu formatın ortaya çıkmasının nedeniyse, seyircilerin yıllarca süren hikayelerden sıkılarak birkaç günde (hatta çoğu zaman sadece bir gün) bitirebilecekleri serüvenler istemeleridir. Tabii bu yönetmen ve yapımcıların da işine gelir çünkü hikayelerini ne yıllara yaymış olurlar ne de iki saatçik filme… O halde sizi daha fazla bekletmeden mini dizilerle tanıştıralım. İşte günümüzün en popüler platformu Netflix’in en iyi mini dizileri

1. When They See Us (2019)

When They See Us

IMDb: 8,9

Tür: Biyografi, Dram, Suç

Yönetmen koltuğunda Ava DuVernay’ın oturduğu When They See Us’ta başrolleri ise Asante Blackk, Caleel Harris ve Ethan Herisse paylaşır. Bu mini Netflix dizisi, Amerika Birleşik Devletleri’nin ırkçı tarafının yine ve yeniden kendini gösterdiği gerçek olaydan esinlenir. Hikaye ise şöyle gelişir: Central Park’ta bir kadına saldırı gerçekleşir ve bu saldırıyla ilgili suçlu bulunan Harlemli siyahi gençler tutuklanır, işkence görürler. Olayla alakaları yoktur ancak yaşadıkları acıya dayanamayarak olayı itiraf ederler.

2. Unbelievable (2019)

Unbelievable

IMDb: 8,4

Tür: Dram, Suç

Yönetmenliğini Susannah Grant, Michael Chabon ve Ayelet Waldman’ın üstlendiği Unbelievable’ın oyuncu kadrosunda ise Kaitlyn Dever, Toni Collette ve Merritt Wever gibi isimleri görüyoruz. Netflix mini dizi önerilerinde ilk sıralarda rastladığımız hikayede genç kadın tecavüze uğradığını söyler ve polise başvurur. Fakat umduğunu bulamadığı bu noktada yardımına iki kadın dedektif koşar. Böylelikle bu üç kadın kendilerini iddiayı ispatlamaya çalıştıkları ve maceraların asla bitmediği hukuk savaşının ortasında bulurlar.

3. Godless (2017)

Godless

IMDb: 8,3

Tür: Dram, Western

Scott Frank’in yönetmen koltuğunda oturduğu Netflix mini dizisinde oyuncu kadrosunda Jack O’Connell, Michelle Dockery ve Scoot McNairy’yi görüyoruz. Godless1880’lerin Batı Amerika’sında, yani aslında Vahşi Batı’da saldırgan erkekler hüküm sürmesine rağmen, New Mexico’nun istisna olan kasabası La Belle’i konu alır. Kasabada gerçekleşen maden felaketinin ardından bölgede çoğunlukla kadınlar kalır. Ancak asıl hikaye kanun kaçağı Frank Griffin’in kasabaya gelerek hayatı çok daha zor hale getirmesiyle başlar. 

4. Wild Wild Country (2018)

Wild Wild Country

IMDb: 8,1

Tür: Belgesel, Suç

Yönetmenliğini Chapman ve Maclain Way’in, başrollerini ise Ma Anand Sheela, Osho ve Philip Toelkes’in üstlendiği Wild Wild Country’de günümüzde bile birçok insanın saygı duyduğu inanç lideri ve guru Osho, Amerika Birleşik Devletleri’ne gelerek Oregon’da yaşam alanı kurar. Fakat ne yazık ki hem halk hem de devlet tarafından bu topluluk kabul görmez. Gerçek şahitlerin yorumlarıyla hazırlanan Netflix belgeseli, esasında pek çok gizemi aralıyor.

5. Don’t F*ck With Cats (2019)

Don’t F*ck With Cats

IMDb: 8,0

Tür: Belgesel, Suç

Yönetmen koltuğunda Mark Lewis’in oturduğu belgesel dizide başrolleri ise Deanne Thompson, John Green ve Claudette Hamlin paylaşır. Netflix Türkiye’de Kedilere Bulaşmayın: İnternette Katil Avı ismiyle yayınlanan Netflix mini dizisinde, bir katil yavru kedileri öldürdüğü videoları internette paylaşır ve bu duruma sessiz kalmayan hayvan severler tarafından yakalanır.

6. Unorthodox (2020)

Unorthodox

IMDb: 8,0

Tür: Dram

Netflix’in en iyi mini dizileri arasındaki yerini kolay kolay kaybetmeyecek olan dizide Anna Winger yönetmenliği, Shira Haas, Amit Rahav ve Jeff Wilbusch ise başrolleri üstlenir. Unorthodox, New York’ta yer alan Hasidik Yahudi toplulukta büyüyen Esty’yi konu alır. Esty zorla evlendirilmesinin üstüne hamile kalamadığı için büyük baskı altındadır. Bu baskıdan kaçar ve Berlin’e yerleşir. Hayatı boyunca görmediği kadar rahat özgürlük anlayışıyla karşılaşan genç kadın için hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır.

7. Flint Town (2018)

Flint Town

IMDb: 7,9

Tür: Belgesel, Suç

Zackary Canepari, Drea Cooper ve Jessica Dimmock’un yönetmenliğini üstlendiği belgesel dizinin oyuncu kadrosunda ise Tim Johnson, Bridgette Balasko ve Robert Frost bulunur. Flint Town’da Amerika’nın Michigan polis teşkilatı maddi sınırlamalar ve personel eksikliği sebebiyle zor günler geçirir. Tüm bu zorluğun üstüne belediye başkanlığı seçimlerinde şehir de birbirine girer. Belgesel sayesinde ülkede yaşayanlar tarafından bile tam olarak bilinmeyen gerçek mücadelenin gizemli yanları açıklığa kavuşur.

8. Maniac (2018)

Maniac

IMDb: 7,7

Tür: Bilim-Kurgu, Dram, Komedi

Netflix mini dizi önerileri listemizin Maniac’ında yönetmen koltuğunda Cary Joji Fukunaga ve Patrick Somerville otururken Jonah Hill, Emma Stone ve Sonoya Mizuno ise başrolleri paylaşır. Owen, şizofreni teşhisi konduğu için ailesinin yüz karası tanınır. Artık bu aşağılamaya dayanamadığı noktada deneysel ilaç çalışmasının deneklerinden olmaya karar verir. Hiçbir yan etki yaratmadan bütün problemleri yok edeceği iddia edilen ilaç ne yazık ki söylendiği kadar masum olmayacaktır.

9. Alias Grace (2017)

Alias Grace

IMDb: 7,7

Tür: Biyografi, Dram, Suç

Yönetmen koltuğunda Mary Harron’un oturduğu Netflix mini dizisinin oyuncu kadrosunda ise Sarah Gadon, Edward Holcroft ve Rebecca Liddiard gibi isimler vardır. Dizi, 19. yüzyılın Kanada’sında yaşanan olay sonrasında Alias Grace’in kadın cinayeti suçuyla cezaevine gönderilmesiyle başlar. Fakat bu kadın cinayet işlemiş birine hiç benzemediği için Amerikalı psikiyatrist Simon Jordan dahil olur. Kadın gerçekten suçlu mudur yoksa masum mudur?

10. The Pharmacist (2020)

The Pharmacist

IMDb: 7,7

Tür: Belgesel, Suç

Jenner Furst ve Julia Willoughby Nason’ın yönetmenliğini üstlendiği mini belgesel dizi, New Orleans’taki uyuşturucu çetelerinin çatışması esnasında oğlunu kaybeden eczacı Schneider’i konu alır. The Pharmacist Schneider polisin soruşturmalarını yeterli bulmayarak kendi araştırmasına başlar. Eczacı, oğlunun ölümünü araştırırken yozlaşmış ilaç sektörü ve uyuşturucu dünyasıyla tanışacaktır.

11. Evil Genius (2018)

Evil Genius

IMDb: 7,5

Tür: Belgesel, Suç

Barbara Schroeder’in yönetmenliğini, Kevin G. Calkins ve Ann Smith’in başrollerini üstlendiği mini dizi Pensilvanya’da gerçekten yaşanan banka soygunun arkasındaki gizemi çözmeye çalışır. Evil Genius’da gerçek suçlunun soygunu yapan mı yoksa onu soyguna zorlayarak rehin alan kişiler mi olduğu anlaşılmaya çalışılır.

12. 1994 (2019)

1994

IMDb: 7,5

Tür: Belgesel, Tarih

Netflix’in en iyi mini dizileri listemizin son sırası1994’te yönetmen koltuğunda Diego Enrique Osorno otururken, oyuncular arasında Rafael Sebastian Guillen Vicente ve Carlos Salinas de Gortari vardır. Mini belgesel dizi, 1994 senesinde suikastta hayatını kaybeden Meksikalı siyasetçi Luis Donaldo Colosio’yu konu alır. Colosio ülkesinin en büyük umutları arasında gösteriliyordu. Onun yok edilişinin arkasındaki hesaplaşmalar, istihbarat örgütlerinin olayla alakası ve kirli siyaset ise 1994 isimli belgesel dizide gözler önüne seriliyor.

Sıkça Sorulan Sorular

Netflix’in mini dizileri arasında yer alan Rise of Empires: Ottoman, Osmanlı İmparatorluğu’nun yükselme dönemini başlatan Fatih Sultan Mehmet’in olağanüstü fetih hikayesini konu alır.

Netflix mini dizilerinden biri olan The Spy, İsrail’in adını duyurmuş ajanlarından Eli Cohen’in 1960’lı yıllardaki öyküsünü ele alır.

İlgili Yazılar