PUB ve Bar Arasındaki Fark Nedir?

  • Tugba yazdı.
  • 23 Ocak 2023
  • 1.945 okunma

PUB ve BAR arasındaki fark, eğlence mekanlarına sık sık gidenlerin bazen aklına takılan bir sorudur. Eğlenceyi aynı şekilde yaşadığınız, dans ettiğiniz ya da müzik dinlediğiniz bu mekanların isimleri acaba neden farklı? PUB ve BAR arasındaki ilk fark tarihsel dönemde ortaya çıkıyor.

PUB aslında Public House ifadesinin kısaltılmış hali. Public House her ne kadar halk evi olarak Türkçeye çevrilse de birahane, meyhane gibi anlamlarda da kullanılıyor. Public House'lar uzun yıllardan beri İngiltere'de insanların içki içmek için buluştuğu yerlerdir.

Barların ortaya çıkışı ise Amerika'da gerçekleşiyor. Bar ifadesi ise yine barlarda bulunan ve içki servisinin yapıldığı yerlerden geliyor. Amerikalılar, barlarda en sert içkileri ve yerel ürünleri yıllardan beri tüketiyor. Aslında işin özüne baktığında, PUB ve bar arasında fazla bir farklılık yok gibi.

Ortaya atılan bazı iddialara göre PUB ve barın farkı sadece dilden kaynaklanıyor. Yani İngiliz İngilizcesinde bar yerine PUB ifadesi kullanılıyor. Ancak Amerikan İngilizcesinde aynı mekan, bar olarak ifade ediliyor. Ancak dünya genelinde bar ifadesinin kullanımı daha yaygın.

Yemek Servisi

yemek servisi

Yemek servisi noktasında PUB ve bar arasında belirli farklılar mevcut. PUB'larda daha fazla menü seçeneği mevcut. Yani bir PUB'a gittiğinde hem karnını doyurabilir hem de eğlenebilirsin. Yurt dışındaki PUB'larda; fast food, hamur işi, turta gibi pek çok yiyeceği bulmak mümkün. Barlarda ise daha çok hafif yiyecekler servis ediliyor. Ancak bu durum restoran barlar için pek de geçerli değil. Restoran barlarda en az PUB'lar kadar hatta belki daha fazla lezzet bulmak mümkün.

İçki Servisi

PUB ve barlar arasında içki servisi yönüyle farklılık var. PUB'larda içki konusunda sunulan seçenekler oldukça geniş. Barlarda ise likör ve kokteyl seçenekleri ağırlıkta. Aslında barlar odak noktasına her zaman içkiyi alıyor.

Müşteri Kitlesi

müşteri kitlesi

Müşteri kitlesi açısından bakıldığında hem PUB'ın hem de barın 18 yaş üzeri yetişkinleri hedeflediği söylenebilir. Bazı barlar sadece belirli bir topluluğu hedefleyebilir. Kadın barı, motorcu barı gibi farklı seçenekler olabilir. Öte yandan yapılan müzik türüne göre de farklı seçenekler olabilir. Caz bar, rock bar ve türkü bar gibi mekanlarda, yapılan müzik de farklılık gösterir. Restoran bar, kafe bar gibi yerlerde hizmet türüne göre de farklılık olabilir.  PUB'lar ise genele yönelik hizmet verir.

Yaş Sınırlaması

yaş sınırlaması

Yaş sınırlaması, PUB'larda da barlarda da vardır. 18 yaşından küçüklerin böyle yerlere girişine izin verilmez. PUB'larda ise yetişkin eşliğinde yemek yemek mümkündür. Her PUB'da olmasa da bazılarında böyle bir imkan vardır.

Ambiyans

2023/01/post-1673968091-6383-pub-3.webp

Ambiyans, bar ve PUB'larda birbirinden farklı olabilir. Ancak Türkiye'de iki kavram birbiri içine geçtiği için PUB'larda da bar gibi bir ortamla karşılaşabilirsin. Dans, müzik ve sınırsız eğlence barı tanımlayan en güzel ifadelerdir. Ancak bu durum çalınan müziğe bağlı olarak da değişebilir. Türkü barda çalan bir uzun hava eşliğinde ya da slow bir caz parçası eşliğinde, insanlar daha sakindir. Ancak bir rock barda yüksek sesli müzik ve çılgınca headbang yapan insanlar olabilir. Bu nedenle hangi ambiyans sana hitap ediyorsa oraya gitmelisin. Bir puba giderek kafa dinlemen mümkün ancak barda her zaman böyle bir ortam olmayabilir.

PUB ve bar arasında fark görüldüğü gibi çok fazla değil. Hele ülkemiz gibi kelimelerin temel anlamlarından uzaklaştığı bölgelerde bu farksızlık hali daha belirgin olabilir. Bu nedenle hangi mekanda kendini daha iyi hissediyorsan vaktini orada geçirmelisin.

Sıkça Sorulan Sorular

Pub ve barlarda 18 yaş sınırı vardır.

Pub ve bar aynı değildir. Bazı özellikler yönüyle birbirinden ayrılır.

Pubda sunulan içki seçeneklerinden damak tadınıza uygun olanı içebilirsiniz.

İlgili Yazılar