Dünyanın En İyi 12 Rock And Roll Sanatçısı

  • Minik Tospik yazdı.
  • 1 Kasım 2021
  • 1.105 okunma

Dünyada rock müzik tarihine adını altın harflerle yazdırmış, çoğu genç yaşta hayata veda etmiş nice ünlü rock and roll sanatçısını sizler için araştırdık ve en ön planda adlarını duyuran 12 sanatçıyı yazdık.

1. Jimi Hendrix

Jimi Hendrix

Rock tarihinin en etkili isimlerinden biri olan Hendrix, 1967 tarihinde yapılan Monterey Festivali ile ününü dünyaya duyurdu. Ardından meşhur Woodstock Festivalinde headliner/baş şarkıcı olarak ününe ün kattı. Gitar çalmayı kendi kendine öğrendiği biliniyor. Solak olduğu için gitarının telleri ters şekilde sıralanmıştı. Amerika’da bulunan Rock and Roll Hall of Fame tarafından rock müzik tarihinin en iyi gitaristi olarak nitelendirilen şarkıcı, 1970 yılında otel odasında ölü olarak bulundu. 28 yaşındayken adını ve müziğini hatıra bırakarak bu dünyadan göçüp gitti.

2. Janis Joplin

Janis Joplin

Amerikalı şarkıcı ve söz yazarı olan Joplin rock grubu Big Brother and the Holding Company ile ilk çıkışını yaptı. Daha sonra solo olarak kariyerine devam etti. Monterey Pop Festivali'nin en unutulmaz sahne şovlarından birini yaparak adını duyurmuştu. Ardından Woodstock Festivali ve Festival Expressile dikkatleri üzerine çekti. Janis Joplin naif tarzı ve duygusal sesi ile zamanının en ünlü rock vokalistlerinden biri haline geldi. Solo kariyerinde büyük başarılar elde etti. Ne yazık ki, 1970 yılında aşırı doz eroinden 27 yaşında iken hayata veda etti. Ölümünün ardından yayınlanan son albümünde yer alan Me and Bobby McGee ve Mercedes Benz gibi şarkıları haftalarca liste başı oldu.

3. Elvis Presley

Elvis Presley

Dünya onu Rock'n Roll'un Kralı olarak tanıdı ve kabul etti. Yakışıklılığı ama en önemlisi ustalıkla kullandığı sesiyle kendisini izleyen herkesi hayran bırakmayı başardı. Pek çok müzik türünde şarkılar söyledi. It’s Now or Never, My Way gibi şarkıları hala hafızalardadır. 1977 yılında kalp yetmezliğinden öldüğünde henüz 42 yaşındaydı. Müzik kariyeri boyunca şöhret ve zenginlik içinde yaşadı. Ölümünün ardından uzun yıllar geçmesine rağmen ünü de kendisine duyulan hayranlık da azalmadı. Hala fan kulüpleri ve onunla ilgili web siteleri kurulmaktadır.

4. John Lennon

John Lennon

İngiliz müzisyen ve aktivist olan John Lennon gerek Beatles ve Paul McCartney ile olan ortaklıklarında gerekse solo kariyerinde şarkıları ve sesiyle, tarzıyla hep adından söz ettirdi. Beatles’ın yanı sıra Ringo Star grubuyla da çalıştı. Let It Be, Imagine, Hey Jude, Stand By Me gibi şarkıları hala müzikseverlerin hafızasındaki yerini korur. Talihsiz müzisyen 1980 yılında, akli dengesi yerinde olmadığı söylenen Mark David Chapman tarafından, New York'ta kaldığı otelin önünde öldürüldüğünde sadece 40 yaşındaydı.

5. Freddie Mercury

Freddie Mercury

Sahnede duruşundan şovuna kadar herkesi kendisine hayran bırakan ve hâlâ dünyanın en güçlü vokali olarak anılan sesi ile hatırlanan Mercury de genç yaşta hayata veda edenlerden oldu. Kurucusu ve solisti olduğu Queen'i en çok tanınan müzik gruplarından biri haline getirdi. İngiliz kolonisi Zanzibar adasında doğup büyüyen; Bohemian Rhapsody, We Are The Champions gibi hala dillerde dolaşan şarkılarıyla efsane haline gelen müzisyen 1991 yılında yakalanmış olduğu AIDS hastalığı nedeniyle dramatik şekilde hayatını kaybetti. Öldüğünde sadece 46 yaşındaydı.

6. Kurt Cobain

Freddie Mercury

Amerikalı şarkıcı Kurt Cobain Nirvana adlı rock grubunun lideridir. 80 sonları ve 90 başlarında ortaya çıkan ‘grunge rock’  tarzının yüzü olarak tanındı. Duygusal şarkıları özel hayatına eşlik eden acıyı ve hüznü gözler önüne serdi. Grubu Nirvana ile Rock and Roll Hall of Fame’e girmeyi başardı. Grup olarak yalnızca Amerika’da albümleri 25 milyonun üzerinde satış yaptı. “Bir neslin sözcüsü” olarak nitelendirilen Cobain, kişisel sorunlarının medya tarafından sık sık kullanılmasına çok sinirleniyor ve bu yüzden sık sık rahatsızlanıyordu. Uyuşturucu bağımlılığı, ünü, imajı, evliliği, hastalığı derken sürekli yaşamla mücadele halindeydi. 1994 yılının Nisan ayında evinde ölü olarak bulunmasıyla ilgili olarak yapılan resmî açıklama kendisini av tüfeğiyle kafasından vurarak öldüğü yönündeydi. Emsali birçok genç müzisyen gibi o da öldüğünde henüz 27 yaşındaydı.

7. David Bowie

David Bowie

İrlanda asıllı İngiltere doğumlu sanatçı, tüm zamanların en etkili rock vokalistlerinden biri oldu. Müziğini ve imajını sürekli olarak yenilemesiyle tanındı. Rock, glam rock, art rock ve pop rock tarzında müzikler yaptı. Müziklerini yaparken Little Richard ve Elvis Presley’den etkilendiği biliniyor. Müzik kariyeri süresince 25 civarı albüm yaptı. Son albümü Blackstar 2016’da piyasaya çıktı ve olumlu eleştiriler aldı. Ancak albümün çıkışından iki gün sonra uzun zamandır mücadele ettiği kanser hastalığına yenik düşerek 69 yaşındayken hayatını kaybetti.

8. Jon Bon Jovi

Jon Bon Jovi

Amerikalı şarkıcı ve kurucusu olduğu, kendi adını taşıyan rock müzik grubu, Bon Jovi'nin solisti. Günümüze kadar on beş stüdyo albümü yaptı. Ayrıca iki adet solo albüme imza attı. Bon Jovi ve grubu, 1986 yılında ilk gözde albümleri olan Slippery When Wet ile çıkış yaptı. Dünya çapında 130 milyondan fazla satarak rekor kırdı. Blaze of Glory şarkısı ile solo olarak ayrı başarı elde etti. Jon Bon Jovi'nin müzikteki en önemli idolleri Bruce Springsteen ve Southside Johnny oldu.  Halen doğup büyüdüğü New Jersey’de yaşmaktadır ve 59 yaşındadır.

9. Bruce Springsteen

Bruce Springsteen

Amerikalı şarkıcı 60’lı yıllarda müzik yapmaya başladı. Müziğinde folk ve rock türlerini harmanlayarak dikkatleri çekti. Kendine özgü, güçlü sesiyle tanındı. İşçi babanın çocuğu olarak şarkılarında Amerikan işçi sınıfının sorunlarını anlattı. Albümleri satış rekorları kırdı. Born to Run ve Born in the USA en ünlü albümleridir. Çok sayıda ödülün sahibi olmuştur. Müzik kariyerine devam etmekte olan ünlü rock sanatçısı 72 yaşındadır.

10. Elton John

Elton John

1947 doğumlu İngiliz pop-rock sanatçısı, müzikte dominant etki yarattı. Rock, pop, piyano rock, glam rock tarzında müzikler yaptı. 70’li yıllardan günümüze kadar 450 milyonun üzerinde albüm çıkardı. 110 milyonun üzerinde de single kopyası satıldı. Bu anlamda gelmiş geçmiş en büyük sanatçıların arasına girdi. Grammy, Akademi, Tony ve Altın Küre gibi önemli ödüller kazandı. Amerikan Rolling Stone dergisi Elton John’u gelmiş geçmiş en iyi 100 sanatçı içerisinde gösterdi. Ünlü rock sanatçısı bugün 74 yaşındadır.

11. Mick Jagger

Mick Jagger

İngiliz rock grubu Rolling Stones'un kurucu üyesi ve solisti olarak tanınsa da grubundan bağımsız olarak yaptığı çalışmalar ve solo kariyeriyle de adından söz ettirdi. Sahneye ilk kez İngiltere’nin publarında çıktı. Rolling Stones gitaristlerinden Keith Richards’ın da desteğiyle başarı grafiği giderek yükseldi. 1973 yılında Amerika’da verdiği konserde Midnight Rambler şarkısıyla efsane sahne şovunu gerçekleştirdi. Gerek solo kariyerinde gerek Rolling Stones ile beraber çalışmalarında yaptığı albümlerin çoğu her zaman müzik listelerinin 1 numarasına yerleşti. Jagger artık 78 yaşında ve hala aktif olarak müzik yapıyor.

Ayrıca Çocuk Gelişiminde Etkili Müzik Aletleri adlı yazımızı inceleyebilirsiniz.

12. Paul McCartney

Paul McCartney

John Lennon, George Harrison ve Ringo Starr ile birlikte kurdukları Beatles grubuyla ünleri dünyaya yayıldı. Lennon’la beraber yaptıkları çalışmalarla rock müzik tarihinin en başarılı partnerleri oldular. Dünya üzerinde gelmiş geçmiş ‘en iyi şarkı’ seçilen Yesterday, McCartney'e aittir. 60 altın plak ile en başarılı müzisyen oldu ve 100 milyon teklik plak satışı ile de Guinness Rekorlar Kitabı'na girdi. Helter Skelter, I’m Down gibi şarkıları klasik oldu. Ünlü rock sanatçısı bugün 79 yaşındadır.

Sıkça Sorulan Sorular

Elton John, müziğinin yanı sıra eşcinsel kimliği ile de adından sıkça söz ettirmiş, hatta birinde damat diğerinde gelin olduğu iki evlilik de yapmıştır. Sanatçılar arasında dünyada başka örneği yoktur.

90’lı yılların başında Nevermind adını verdikleri albümle alternatif rock/grunge tarzında yeni devir açmışlardır.

İlgili Yazılar