En Ünlü 10 Broadway Müzikali

  • Minik Tospik yazdı.
  • 31 Ekim 2021
  • 1.260 okunma

Broadway müzikalleri, New York sahnelerinin renkli dünyasıdır. Kısaca ‘Broadway’ olarak anılan Broadway Tiyatrosu, şehrin Tiyatrolar Bölgesi'nde bulunan 40 civarında profesyonel tiyatro sahnesinde gerçekleştirilen tiyatro performanslarını tanımlar. Bu tiyatro sahnelerinin hemen her biri minimum 500 seyirci kapasitelidir.

Broadway müzikalleri uzun yıllardır sahne sanatlarının ve eğlence dünyasının önemli unsurlarındandır. Simgeleşmiş şarkılara ve görkemli gösterilere ev sahipliği yapmaktadır. Elbette çoğumuzun gidip Broadway’de müzikal izleme olanağı olmayabilir. Ancak videolarını ya da sinemaya uyarlanmış filmlerini izleyerek, iyi kötü o ruhu yakalama şansımız olabilir.

Bu yazımızda dünyanın en iyi canlı performanslarının sergilendiği, en ünlü 10 Broadway müzikalini sizin için derledik.

1. Cats (Kediler), 1982-2000, 2016

Cats (Kediler), 1982-2000, 2016

Andrew Lloyd Webber’in gözde eserlerinden ilki olan Cats, tüm zamanların en tanınmış, en uzun süre sahnelenmiş ve en çok hasılat yapan müzikalleri arasında yer almıştır. 1980’li yıllarda Broadway’de bile müzikallerin büyük hasılat elde etmesi ender olduğundan herkesi şaşkınlığa uğratmıştır. Cats Müzikalinde olay örgüsü yoktur. Yalnızca farklı karakterlere sahip kediler, T.S. Eliot’a ait şiirlerden uyarlanarak bestelenen şarkıları seslendirirler. Ödüllü gösteri, dünya genelinde farklı yapımlarla da sahnelenmiş ve 20'den çok dile çevrilmiştir. Müzikalin en duygusal şarkısı Memory başta olmak üzere tüm şarkılarıyla ve oyuncularının performansıyla herkesi mest etmiştir. En ünlü Broadway müzikallerinden biridir.

Ayrıca Ses ve Görüntülerine Şaşıracağınız En İlginç Müzik Aletleri listemizi de inceleyebilirsiniz.

2. Les Misérables (Sefiller), 1987-2003, 2006, 2014

Les Misérables (Sefiller), 1987-2003, 2006, 2014

Broadway’de ilk kez 1987 yılında sahnelenen ve dünyada en çok gösterimi yapılan müzikallerin başında gelir. Victor Hugo'nun Sefiller adlı ünlü romanından uyarlanmış, şarkıları Fransız besteci Claude-Michel Schönberg tarafından bestelenmiştir. Müzikal, ekmek çaldığı için uzun yıllar hapis hayatı yaşayan Jean Valjean’ın özgürlüğüne kavuştuktan sonra yeniden doğuşunu anlatır. Arka planda 19. yüzyılda Fransa’daki devrimci ruh vardır. 2006 yılında 21. yıl dönümü kutlanan ve tekrar sergilenen oyun, 2014’te yeniden izleyenlerle buluşmuştur. Dünyanın pek çok yerinde sergilenen müzikal çeşitli ödüller de kazanmıştır.

3. Phantom of the Opera (Operadaki Hayalet), 1988-…

Phantom of the Opera (Operadaki Hayalet), 1988-…

Müzikal, Fransız yazar Gaston Leroux'a ait aynı adlı romandan uyarlanmıştır ve şarkıları, Cats müzikalinin de yaratıcısı olan Andrew Lloyd Webber tarafından bestelenmiştir. En ünlü Broadway müzikallerindendir. 1988 senesinden beri sahnelenmekte olan ve 13 binin üzerinde performans gerçekleştiren müzikal tarihin en uzun süre sahne alan müzikali unvanına sahiptir. Tiyatro ve sinemaya defalarca uyarlanmıştır. Paris Operası’nda yaşayan hayalet ile soprano arasındaki aşkı anlatan hikâyesiyle 30 yılı aşkın süredir izleyenleri büyülemeye devam ediyor.

4. Chicago, 1996-…

Chicago, 1996-…

Müzikalin özgün gösterisi ilk kez 1975 yılında sahnelenmiştir. 1996 yılından itibaren ise yeni prodüksiyonuyla sahne almaya devam etmektedir. 9500 civarında performans ortaya koyan Chicago müzikali de en uzun zamandır sahnelenen müzikaller içinde ilk sıralarda yer almaktadır. 1920 yıllarında, Jazz müzik devrinin ortasında Chicago’nun starları olmuş aslen suçlu iki kadın arasındaki rekabeti anlatan hapishane müzikalidir. 2002 yılında sinemaya da uyarlanmış ve film ‘En İyi Film’ dalında Oscar kazanmıştır.

5. Rent (Kira), 1996-2008

Rent (Kira), 1996-2008

Giacomo Puccini'ye ait “La Bohème” operasından uyarlanan bu rock müzikalinin müzikleri ve sözleri Jonathan Larson tarafından yazılmıştır. Müzikal Türkiye’de de Türkçe olarak sergilenmiştir.

Rent müzikalinde East Village’da yaşayan bir kaç yoksul sanatçının hayat mücadelesi ve derbeder yaşamları sahneleniyor. Evsizlik, aşk, madde bağımlılığı, cinsellik ve ölüm gibi temaların yanı sıra AIDS’in gölgesinde zenginlerin çarkında dönen dünyaya karşı duruşu anlatılıyor. 1996’dan 2008’e kadar 12 yıl sahnede kalmış toplam 280 milyon dolar hasılat elde etmiştir. En İyi Müzikal dalında Tony ödülünün de sahibi olmuştur.

6. Lion King (Aslan Kral), 1997-…

Lion King (Aslan Kral), 1997-…

Bu müzikalde çoğu kez tersi olan durum gerçekleşmiş; 1994 yılında sinemada animasyon film olarak gösterime giren Aslan Kral filminden esinlenerek/uyarlanarak aynı isimle müzikal yapılmıştır. Şarkıların büyük çoğunluğu ünlü müzisyen Elton John’un imzasını taşıyor. Pek çok ödül almış olan dev prodüksiyonlu bu müzikalin sahnelenmek üzere hazırlıkları tam olarak üç yıl sürmüştür. Konu itibariyle çocuk müzikali gibi algılansa da, yetişkinlerin de yoğun ilgisini çeken muhteşem müzikal; 2,5 saat süren sahnede kostümler, makyajlar dekorlar ve şarkılarla izleyen herkesi büyüleyerek adeta Afrika çayırlarında gezintiye çıkartıyor. 114 kişiden oluşan büyük kadro, her hafta sekiz kez performanslarını sergiliyor. 1997’den bu yana 8 milyar dolar civarında hasılat elde eden müzikal en kârlı Broadway müzikali olmuştur. ‘En İyi Müzikal’ ödülü de dâhil olmak üzere 6 dalda Tony ödülü sahibidir.

7. Mamma Mia!, 2001-2015

Mamma Mia!, 2001-2015

Özgün olmayan şarkıların toplanarak belirli olaylar etrafında birleştirilmesiyle yaratılan müzikal türüne Jukebox deniyor. Mamma Mia işte bu müzikal türünün en ünlü ve en uzun -yıllar boyunca- sahnede kalan örneklerinden. Müzikler ABBA grubunun kült olmuş, unutulmaz güzellikteki şarkılarından ibaret. Konu örgüsü ise şöyle kurulmuş; Yunan adalarından birinde yaşayan genç kadın annesinin eski sevgilileri olan üç adamı düğününe davet ediyor. Amacı içlerinden hangisinin kendi babası olduğunu bulmaktır. 2008 yılında Meryl Streep’in rol aldığı sinema filmi uyarlaması en az müzikali kadar sevildi. Ardından 2018 yılında hikâyenin daha öncesini de anlatan “Mamma Mia! Here We Go Again” gösterime girdi.

8. Wicked (Kötü), 2003

Wicked

İlk gösterime girdiği tarihten bu yana 1935 kişilik izleyici kapasitesiyle Gershwin Tiyatrosu’nda (Broadway’in en büyük tiyatrosudur) sahnelenmeye deva eden müzikal; Gregory Maguire’nin Oz Büyücüsü’ndeki karakterlerden uyarlayarak yazdığı Wicked isimli romanın müzikal olarak sahneye uyarlanmasıyla oluşturulmuştur. Konu örüntüsü Oz Büyücüsü’nde sözü edilen büyücülük öğrencisi iki kişinin daha önce anlatılmamış arkadaşlıkları üzerine kurulmuştur. Müzikal, seyircilerini çok sevilen Oz Büyücüsü hikâyesinin, cadılarla dolu geçmişine ait dünyaya götürüyor. Wicked müzikali, nispeten yeni olmasına rağmen tüm zamanların en kârlı müzikallerinden olmayı başarmıştır.

9. Catch Me If You Can (Sıkıysa Yakala), 2009

Catch Me If You Can (Sıkıysa Yakala), 2009

2002 yılı yapımı aynı adlı Steven Spielberg imzası taşıyan sinema filminden sahneye uyarlanmıştır. Müzikal metni Terrence Mcnally’e ait olup şarkıların söz ve müziklerini Marc Shiman ve Scott Wittmman yapmıştır. Konusu Frank Abagnale Jr’in gerçek yaşam öyküsüne dayanır. 2009 yılında ilk gösterimi Seattle’da yapılmış, daha sonra 2011 yılında Broadway’de sahnelenmeye başlamıştır. En İyi Müzikal dâhil pek çok dalda Tony’ye aday gösterilmiş, Norbert Leo Butz ödüllerinde ‘Müzikal Dalında En İyi Erkek Oyuncu’ ödülünü kazanmıştır.

Konuyla ilgili Uzak Doğu Müzik Kültürünün Özellikleri adlı yazımızı da inceleyebilirsiniz.

10. Hamilton, 2016

Hamilton, 2016

Müzikal, Lin-Manuel Miranda tarafından yazılmış ve şarkıları da yine Lin-Manuel Miranda tarafından bestelenmiştir. Ron Chernow tarafından 2004 yılında yazılmış olan biyografiden esinlenerek; Amerika’nın kurucularından Alexander Hamilton’ın bu kuruluş sırasındaki hikâyesini hip-hop/rap tarzı ile anlatır müzikal. Öncesinde başarısız olacağına kesin gözle bakılmış ve hatta gülünç bulunmuş olmasına rağmen, daha ilk haftasında 3,3 milyon hasılatla rekor kırmıştır. 2016 yılında, 16 dalda Tony Ödülleri’ne aday gösterilmiş ve En İyi Müzikal ödülü de dâhil 11 ödül kazanmıştır.

Sıkça Sorulan Sorular

Broadway müzikallerinin biletleri online olarak çok önceden satın alınabilir. New York’ta ise aynı gün içerisinde Times Meydanı, Lower Manhattan bölgesi ve Lincoln Center’da bulunan gişelerden aynı akşam için geçerli olmak üzere %20 - %50 arası indirimli olarak bilet satın almak mümkün.

Broadway sahnelerinden Hollywood’a uyarlanan müzikal sinema filmleri arasında West Side Story (1961), My Fair Lady (1964), Grease (1978), Chicago (2002), The Phantom of the Opera (2004), Mamma Mia! (2008) ve Cats (2019) sayılabilir.

İlgili Yazılar