Müzik Piyasasına Yön Veren Dünyanın En İyi 14 Rap Müzik Sanatçısı

  • Minik Tospik yazdı.
  • 8 Mayıs 2021
  • 1.078 okunma
  • 3 beğeni

Bir müzik türünde veya müzik türleri arasında en iyilere karar vermek ve bunu herkesin memnun olacağı şekilde yapmak en güzel renkleri nesnel bir biçimde belirlemek kadar zordur, hatta imkansızdır. Hele ki ülkemizde oldukça yeni olan Rap gibi bir türse söz konusu olan… Biz Ceza vs. Sagopa atışmalarına yakından tanıklık ederek büyüdük belki ama dünyada, özellikle ABD’de, çok daha uzun süredir Rap rüzgarları esmektedir. Haliyle bu türde en iyilere karar vermek bizim haddimiz değil ama dünyaca ünlü ve en çok sevilen 14 rapçiyi sizin için derledik…

1. Tupac

Tupac

Tupac Amaru Shakur, tüm zamanların en iyi rapçisi olarak kabul edilmektedir. 13 Eylül 1996’de ölmeden önce, Tupac şüphesiz ki döneminin en iyilerindendi. Aradan neredeyse 25 yıl geçmesine rağmen hayranları ve onun zamanına denk gelememiş rap sevdalıları hala onun müziğinden övgüyle bahsetmekte ve şarkılarını büyük bir zevkle dinlemektedirler.

Kendi varlığını aşan bir popülariteye sahip olan Tupac, bu ününü şarkılarında her zaman çağdaş ve toplumsal meselelere değinmiş olmasına borçludur demek yanlış olmaz. Eşitsizlik hakkında şarkısını haykırdı ve insanlar onu bir direniş sembolü olarak gördü. Dolayısıyla, sektörde sadece 5 yıl geçiren bir rapçi olmasına rağmen toplum üzerinde büyük bir etkiye sahipti. Ayrıca mükemmel mikrofon becerileri ve müzik akışı vardı.

2. The Notorious B.I.G.

The Notorious B.I.G.

1994 senesinde Ready to Die ilk albümünü çıkardığında, The Notorious B.I.G. olarak anılan Christopher George Latore Wallace, ABD hip-hop akımının ana figürlerinden biri oldu.

Ana akım rap müziğe hâkim olan Doğu Yakası’nda pek çok insan onu olağanüstü olarak değerlendiriyordu fakat Batı Yakası’nda da görünürlüğü zamanla arttı. Yani Biggie’nin hip-hop sektöründe kısa ama etkili bir kariyeri oldu. 1997 senesinde ölümünden sonra bile, günümüzde hala pek çok kişi onu en iyi rapçi olarak değerlendirmektedir.

3. Eminem

Eminem

Profesyonel adıyla Eminem olarak bilinen Marshall Bruce Mathers III, yalnızca tüm zamanların en iyi rapçilerinden değil, aynı zamanda en hızlı rapçilerdendir. İnsanlar onu hip-hop kariyeri ve genel olarak toplum üzerindeki etkisi nedeniyle en iyilerden biri olarak görmektedir.

Eminem’in şarkı sözleri hikayeler anlatır ve hayranlarının duygularını yakalar. Çoğu kişi onun risk alarak yaşadığını düşünebilir çünkü genelde kötü adamı oynar ve oldukça politiktir. Fakat hayran kitlesini ve kişisel görüşlerini ustalıkla yönetmektedir. Ve onu zirveye çıkaran bir şey varsa, o da tüm bu özellikleriyle birlikte rap yapabilmesidir.

Ayrıca Çocuk Gelişiminde Etkili Müzik Aletleri adlı yazımızı inceleyebilirsiniz.

4. Kendrick Lamar

Kendrick Lamar

Kendrick Lamar Duckworth da adını en iyi rapçiler arasına yazdırmayı başaranlardandır. Onun üst sıralarda yer almasının sebebi ise hip-hop şarkıları yazma ve aynı zamanda kaydetme konusundaki ustalığıdır. Lamar tüm en iyilerle şarkı sözleri bakımından rekabet edebilecek kadar iyidir. Son zamanlarda yayınladığı hitleri ise hip-hop türünde hikâye anlatımını yeniden canlandıracak tarzdaydı. Ayrıca ilk çıktığı zamandan beri müziğindeki tutarlılığı korumaktadır

5. Jay-Z

Jay-Z

Amerikalı bir rapçi, söz yazarı ve yapımcı olan Jay-Z’nin gerçek ismi Shawn Corey Carter’dır. O sadece tüm zamanların en büyük Amerikan rapçilerinden biri değildir, aynı zamanda küresel bir kültürel ikon haline gelmiştir ve fazlasıyla zengindir.

Pek çok hayranı Jay-Z’yi şüphesiz ki kalitesi tartışmaya kapalı klasik albümleri dolayısıyla en iyi olarak değerlendirmektedir. Mesela bu albümlerden Blueprint, inanılmaz bir akışa sahip olmasıyla taze sesler üretme yeteneğine sahip olan Jay-Z’nin birinci sınıf bir rapçi olduğunu göstermiştir.  

6. Nas

Nas

Yaşayan en büyük söz yazarını arıyorsanız, profesyonel adıyla Nas olarak bilinen Nasir bin Olu Dara Jones oyların büyük bir kısmını toplar. Ticari olarak baktığınızda da Nas, arka arkaya sekiz platin ve multi-platin albüm çıkaran birkaç rapçiden biridir. Fakat onu en iyiler arasında listeye sokan şey bu albümler değildir. Nas, mükemmel bir hikâye anlatıcısıdır. O sokak marşlarının kralıdır ve müzik tarzıyla yepyeni bir MC neslini etkilemiştir.

7. Drake

Drake

Tam adı Aubrey Drake Graham olan Drake, Kanadalı bir şarkıcı, rapçi, söz yazarı ve yapımcıdır. 2009’da ilk olarak Lil Wayne’in müzik şirketi Young Money Entertainment ile sözleşme imzalayarak sektöre adım atan Drake için pek çok insan onun Wayne dahil en iyileri geride bıraktığını düşünmektedir. Dahası, 2009’da sahneye adım attığından beri Drake hip-hop sektörünün trend belirleyicisi olmuştur. Ayrıca, Kanadalı olmasına rağmen ABD’de en çok satan erkek sanatçılardan biri olmuştur.

8. Lil Wayne

Lil Wayne

Kendini bir yıldız olarak yükselttiğinden beri profesyonel adıyla Lil Wayne olarak bilinen Dwayne Michael Carter Jr, kendini her zaman yaşayan en iyi hip-hop sanatçısı olarak damgalamaktadır. Aslında bu yanlış sayılmaz çünkü 17 yaşında albümleri platin sertifikası alan birkaç rapçiden biridir. Belki de bu albümlerinin yanında böyle bir damgayı hak etmesinin nedeni, düşünceli ve zekice yazdığı şarkı sözleridir. Wayne, şarkı sözü yazmak yerine kafasındaki şiirleri çıkarmayı tercih eder ve bu şiirler onu hiçbir zaman yanlış yere yönlendirmez.

9. Snoop Dogg

Snoop Dogg

Günümüz rapçileri arasında insanlar onu en iyilerin arasında ilk 10 listesine dahil etmeyebilir fakat tüm zamanların en iyi rapçilerinden bahsediliyorsa Calvin Cordozar Broadus Jr. görmezden gelinebilecek biri değildir. Klasik albümlerinden görülmektedir ki her bir hip-hop şarkısı harika bir akışa sahiptir ve her biri spesifik bir temayı takip eder. Üstelik her parçasındaki sunum, şarkı sözlerini bile gölgede bırakır. 

Ayrıca Müzik Tarihini Değiştiren Efsane; The BEATLES! adlı yazımızı inceleyebilirsiniz.

10. Rakim

Rakim

En iyi rapçi tartışmalarında her zaman listede yer alan Rakim’in, gerçek adıyla William Michael Griffin Jr., kuşağının en iyilerinden olduğu kesin denebilir. Bunun nedenlerinden biri Amerikalı rapçinin hip-hop türünün altın çağında sahneye adım atmasıdır.

Diğerlerinin yanı sıra sektöre LL Cool J, Public Enemy ve Big Daddy Kane gibi birçok hip-hop büyüklerinin sektörde olduğu bir zamandı ve Rakim için onların arasından sıyrılıp öne geçmenin tek yolu benzersiz bir akış ve tarz bulmaktı. Ayrıca onun müziği kulağa teknik gelmekteydi ve şarkı sözü anlamında da üstün görünmekteydi. Döneminde, ondan başka hiçbir rapçi geleneksel kafiye şemalarının ötesine geçmeyi düşünmemiştir.

11. Kanye West

Kanye West

Kanye Omari West, 2004 senesinde ilk albümü The College Dropout’ı çıkardı. Albüm ticari bir başarı elde etti ve yeni bir hip-hop yıldızı doğdu. West, her zaman insanları hip-hop’un onun sanatı olduğuna ikna eden rap şarkıları yayınlamayı başardı.

Her zaman düşünceli bir insan olmuştur ve onun bu imajı bir rapçi olarak onu dünyanın en iyi rapçilerinden ayırt edilemez kılmıştır. Ayrıca nüfuzlu bir insan olan West, son zamanlarda Afrika’da birlikte çalışmak için iyi bir rapçi arayışındaydı ve ilk adımı olarak Nijeryalı Don Jazzy’i kendi şirketi G.O.O.D için bağlamak oldu.

12. Cole

Cole

Amerikalı rapçi, söz yazarı ve şarkıcı olan Jermaine Lamarr Cole, ilk mixtape’ini 2007’de yayınladığından beri birçok kişi onun hip-hop sektöründe bir sonraki büyük isim olacağını biliyordu. Böyle de oldu çünkü Cole müziğinde asla kaybolmadı.

Şarkılarındaki her bir satır dikkatlice düşünülmüş olur ve sözlerinde her zaman gerçek bir duygu olduğu açıkça görülebilir. Aynı zamanda saldırganlığa yönelmeden söylemek istediğini söyleyebilen nadir rapçilerdendir. 

13. Ms. Lauryn Hill

Ms. Lauryn Hill

Söz konusu rap olunca, hiç kimse en iyi kadın rapçilerden söz etmez ama sıra dünyanın en iyi kadın rapçisi unvanını vermeye gelirse, Lauryn Noelle Hill oylamayı açık ara farkla kazanır demek yanlış olmaz.

Hill, birçok Grammy Ödülü alan ve rekor satışı olan birkaç rapçiden biridir. Onun müziği her zaman kültürel bir etki yaratmıştır. 1990’larda onun müziğini dinleyenler, Hill için olağanüstü, harika ve zamanının en iyilerinden olduğunu inkâr etmeyeceklerdir.

14. Ice Cube

Ice Cube

Eğer bir rapçiye sırf şarkı sözü yetenekleri için en iyi unvanı verilecekse, bu profile en uygun isim Ice Cube olur. Geleneksel rap tarzından gelmesine rağmen, hip-hop hayranlarının duyduğu en iyi şarkı sözlerinden bazılarına sahiptir. Aynı zamanda en iyi ana akım söz yazarları arasında girmiş ve rap dünyasının bir simgesi haline gelmeyi başarmıştır. Son zamanlarda bile müzik tarzını koruyabilmesiyle Ice Cube, zamanla kendini geliştirdiğini kanıtlamıştır.

Sıkça Sorulan Sorular

Bir tür olarak Rap, 1970’lerin başında New York’ta partilerde, DJ’lerin funk, soul ve disko şarkılarında perküsyon molalarını izole etmeye ve bu molaları genişletmeye başlamasıyla ortaya çıkmıştır. DJ’leri tanıtmak ve kalabalığı enerjik tutmakla görevli MC’ler şarkılar arasında konuşur, şaka yapar ve genel olarak seyirciyle etkileşim kurarlardı.

Ülkemizde Rap türü ilk olarak 1990’larda Almanya’da yaşayan Türk grup Cartel ile görülmüştür, sonrasında Ceza ve Sagopa Kajmer gibi isimler bu sektörde çok ünlenmiş ve günümüzde de rapçiler giderek artmaktadır. Şimdilerde Ceza ve Sagopa Kajmer’in de varlığını devam ettirdiği sektörde Ezhel, Norm Ender, Şanışer gibi isimler oldukça popülerdir.

İlgili Yazılar