Rüyalarınızı Hatırlamanız İçin 12 Yöntem!

  • Minik Tospik yazdı.
  • 26 Temmuz 2021
  • 179 okunma

Rüyalarımızı nasıl gördüğümüz ve anlamlarıyla ilgili çok sayıda teori vardır. Nasıl rüya görürüz ve neden görürüz? Anlamları nedir? Bu teorilerden bazılarına göre rüyalarımız gündelik hayatımızda yaşadığımız olaylar ve hissettiğimiz duygularla alakalıdır. Ancak asıl önemli konu şudur: Neredeyse gece boyunca gördüğümüz rüyaların neden bazılarını hatırlarken diğerlerini hatırlayamayız? Hatta kimi zaman hatırladıklarımız bile net olarak hafızamızda yer almaz. Bazı küçük yöntemler ile bu soruya çözüm bulmak mümkündür. İşte rüyalarımızı hatırlamak için 12 yöntem…

1. Kendimizi İyi ve Sağlıklı Uykuya Hazırlamak

Kendimizi İyi ve Sağlıklı Uykuya Hazırlamak

Rüyalarımızı gördüğümüz uyku dilimi REM uykusudur. Yani aslında vücudumuz uykuda dinlenme aşamasındayken beynimiz rüyalarımız sayesinde aktif kalır. Eğer geceleri yeterli şekilde uyumuyorsanız veya uykunuz sık sık bölünüyorsa bu, REM uykunuzun daha az sürdüğü anlamına gelir. Dolayısıyla, bu yetersiz uyku sizin daha az rüya gördüğünüz anlamına gelir. Bu sebeple, uyku programı oluşturup sabitleyerek her gece aynı saatte yatıp her sabah aynı saatte uyanmanız daha çok ve sağlıklı rüya görmenizi ve onları hatırlamanızı sağlar.

Uykunun sağlıklı olabilmesi için yetişkinlerde ortalama süresi 7 ila 9 saat arasında olmalıdır. Rüyaları hatırlama oranı 6 saatten daha az uyuyan insanlarda daha az olmaktadır çünkü uyku döngünüzün ilerleyen aşamalarında canlılığı ve etkisi yüksek rüyalar görürsünüz.

Ayrıca Uykuyu Açmanın En Kolay 13 Yolu adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

2. Ne Kadar Uyuduğunuz Kadar Uyuduğunuz Yer de Çok Önemlidir

Ne Kadar Uyuduğunuz Kadar Uyuduğunuz Yer de Çok Önemlidir

Sağlıklı ve yeterli uyku için en az 7 saat uyumalısınız, evet. Fakat bunu başarabilmek için de uygun koşullara ihtiyacınız vardır. Örneğin, yatak odanız dışardan gürültü alan konumdaysa, siz uyumaya çalışırken evin içerisinde farklı sesler yükseliyorsa, pencerelerden gece ışıkları içeri giriyorsa ya da evin içerisinde tam olarak karanlık sağlanamıyorsa bu durumlar, sağlıklı uyku işini sizin için epey zorlaştıracaktır. Çünkü uyuduğunuzu düşünseniz bile o sırada tam olarak dinleniyor olmazsınız. Haliyle yeterli ve sağlıklı şekilde uyuyabilmek için gürültüden uzak, sessiz ve tam anlamıyla karanlık ortamlar seçmeniz faydalı olacaktır. Böylelikle uykularınız daha derin olacağından rüyalarınız da daha net olacaktır. Hatta gerektiği durumlarda uyku için elverişli kulak tıkaçları ve uyku bantları kullanmanız da faydalıdır.

3. Yattığınız Yere Yakın Yerde Kalem ve Kâğıt Bulundurun

Yattığınız Yere Yakın Yerde Kalem ve Kâğıt Bulundurun

Her şeyi denedim ama yine de rüyalarımı uyandığım andaki kadar hatırlayamıyorum diyorsanız, bu madde sizin için… Geceleri yatağınızın kenarında, komodininizin üstünde ya da yakın herhangi bir yerde kâğıt ve kalem bulundurursanız, rüyanızın sizi uyandırdığı anlarda direkt olarak yazıya dökebilirsiniz. Geceleri uyanmasanız bile sabah ilk uyandığınız anlarda rüyalarınızı daha iyi hatırlayacağınızdan ilk iş not almak olacağı için rüyanız hafızanızda pekişecektir.

4. Sabah İçin Kurduğunuz Alarm Başucunuzda Dursun

Sabah İçin Kurduğunuz Alarm Başucunuzda Dursun

Eğer alarmınız yattığınız yerden uzakta duruyorsa ve alarmınızı kapatmak için yatağınızdan kalkmanız gerekiyorsa bu durum gördüğünüz rüyaları hatırlamama ihtimalinizi artıracaktır. Günümüzde alarmlar genellikle sadece telefonlardan kurulduğu için telefonunuzu başucunuza almak istemiyor olabilirsiniz fakat bunun da çaresi var: Kurmalı çalar saatler hala kullanılıyor! Kendinize böyle saatlerden edinerek başucunuzda alarm kurma şansı yaratabilirsiniz. Hatta bu çalar saatin ya da telefonunuzun yanına ‘Rüyanda ne gördüğünü yaz!’ gibi notlar yapıştırırsanız hem gördüklerinizi düşünmeniz hem de yazıya dökmeniz için size hatırlatıcı görevi görecektir.

5. Yatmadan Uzunca Süre Önce Yemek Yemeyi Bırakın ve Herhangi Bir İlaç Almayın

Yatmadan Uzunca Süre Önce Yemek Yemeyi Bırakın ve Herhangi Bir İlaç Almayın

Tüm ilaçların ve gıdaların içerisindeki kimyasallar beynimizin gördüğümüz rüyaları hatırlama yeteneğini oldukça düşürmektedir. Dolayısıyla yatmadan epey süre önce besin (özellikle abur cubur gibi sağlıksız gıdalar) ve ilaç tüketimini bırakmalısınız. Örneğin her gece 23.00’de uyuyorsanız, akşam saat 19.00’den sonra sıvı tüketimi dışında her şeyi kesmelisiniz.

6. Fiziksel ve Zihinsel Olarak Rahatlayın

Fiziksel ve Zihinsel Olarak Rahatlayın

Evet, gününüz çok yorgun geçti… Kafanız çok dolu… Ancak yatmadan önce düşünüp kendinize sıkıntı yarattığınız ne varsa gece gördüğünüz rüyaları unutmanıza neden olacak çünkü rüyalarınızı hatırlamanız için derin odaklanmaya ihtiyacınız olacak. Bu sebeple uykuya gitmeden hemen önce sakinleşerek kötü düşüncelerden arınmanız faydalı olacaktır. Bu sakinliği sağlamak için yatağa tablet, telefon ve bilgisayar gibi teknolojik ürünler ile girmekten kaçının. Bunlar yerine yatağa girmeden önce meditasyon, nefes egzersizi yaparak ya da eski usul koyun sayarak rahatlamayı deneyin.

7. ‘Rüyalarımı Hatırlamak İstiyorum’ Düşüncesini Bilinçaltına İşleyin

‘Rüyalarımı Hatırlamak İstiyorum’ Düşüncesini Bilinçaltına İşleyin

Bazıları buna inanmayacak biliyoruz ama beynimiz bu denli saf olabilir. Eğer bu işi ciddi ciddi gerçekleştirme niyetindeyseniz gün içerisinde ya da yatmadan önce kendi kendinize ‘Rüyalarımı hatırlamak istiyorum’ diyerek beyninizi de buna inandırabilirsiniz. Hatta bu sadece rüyalarınızı hatırlamak için değil, gündelik hayatta yapmak isteyip yapamadığınız pek çok şey için geçerlidir.

8. Uyanık Olduğunuz Sürede Rüyalarınızı Hatırlamak İçin Odaklanın ve Çaba Sarf Edin

Uyanık Olduğunuz Sürede Rüyalarınızı Hatırlamak İçin Odaklanın ve Çaba Sarf Edin

Rüyalarla ilgili şöyle genel kanılar vardır: Yalnızca uyanmadan hemen önce görülen rüyalar hatırlanır… Bunun doğru olduğunu varsayarsak en azından son rüyanızı hatırlamak için uyandığınız anda aceleyle hareket edip güne hemen başlamak yerine biraz durun, bekleyin ve son gördüğünüz rüyayla ilgili tüm detayları hatırlamak için beyninizi zorlayın. Rüyanız nerede başladı, nerede bitti ve bu süreçte nelere tanıklık ettiniz düşünmeye çalışın. Hatta hatırlamaya çalışırken ilk hatırladıklarınızdan objelere ya da kişilere odaklanmanız yardımcı olabilir.

9. Geceleri Uyanmak Rüyaları Daha Çok Hatırlamayı Sağlayabilir

Geceleri Uyanmak Rüyaları Daha Çok Hatırlamayı Sağlayabilir

REM uykusu, geceleri pek çok kez gerçekleşebilir. Ancak sabaha doğru bu REM uykuları daha uzunca ve derin olur. Uyandığınızda yalnızca son gördüğünüz rüyayı hatırlıyorsanız gece içerisinde sıklıkla uyanarak daha çok rüyayı hatırlama şansınız olabilir. Bu teknik daha önce söylediğimiz sağlıklı uyku kıstasıyla çelişiyor ve deli işi gibi görünüyor olabilir fakat örneğin her 90 dakikaya alarm kurarak kendinizi uyandırabilir ve son gördüğünüz rüyayı hatırlamaya çalışabilirsiniz. Tabii rahatlıkla uykuya geri dönebilenlerden değilseniz, bu sizin için işkence olacaktır.

10. Gündelik Hayatınızda Yanınızda Not Defteri ya da Kayıt Cihazı Taşıyın

Gündelik Hayatınızda Yanınızda Not Defteri ya da Kayıt Cihazı Taşıyın

Bunların hepsi telefonumda var niye ayrıca taşıyayım dediğinizi biliyoruz… Ancak hala eski usul yaşayanlar için bu iki ürün gerekli olacaktır. Kimi zaman uyandığımızda hatırlayamadığımız rüyalarımızın ufak detaylarını gün içerisinde gördüğümüz ya da duyduğumuz şeylerden esinlenerek hatırlayabiliriz. Bu detayları kalıcı hale getirmek ise not defterleri, kayıt cihazları veya direkt olarak telefonlarınızla mümkün olabilir.

11. Kendi Yatağınıza Gidin ve Uzanın

Kendi Yatağınıza Gidin ve Uzanın

Uykudan önce kendi yatağınızda kısa süreli de olsa uzanmak, yani aslında fiziksel olarak uyuma pozisyonunda durmak beyninize sinyal gönderir ve daha önce hatırlayamadığınız rüyaları hatırlama şansınızı artırabilir. İşte tam da bu yüzden, uyumadan önce kafanızı yastığınıza koyun, gözlerinizi kısa süre kapatın ve eğer işe yarar da rüyalarınızı hatırlarsanız ufak kağıtlara notlar alın.

Ayrıca Türkiye’nin En İyi 9 Oteli, Rüya Gibi Tatil İçin Harika Tesisler adlı yazımızı inceleyebilirsiniz.

12. Kendi Tekniklerinizi Bulun

Kendi Tekniklerinizi Bulun

Tüm bu yöntemleri denedikçe rüyalarınızı hatırlamak için kendiniz için en iyi olan tekniği bulacaksınız. Ancak unutulmaması gereken nokta şudur: Odanızın sıcaklığı, ışığı, sessizliği gibi fiziksel koşullara ve yatmadan önce yiyip içtiklerinize ya da ne kadar süre önce yaptığınıza dikkat etmek gerektiğidir.

Sıkça Sorulan Sorular

Görülen rüyaları unutmanın pek çok nedeni olabilir. İlaç kullanımı, alkol veya stres gibi faktörler rüya görmenizi ya da hatırlamanızı etkileyebilir. Dolayısıyla öncelikle yukarıdaki yöntemleri deneyerek işe yaramadığı ve sizi rahatsız ettiği takdirde uzmana danışabilirsiniz.

Kesinliği olmamakla beraber, kişiler çok sık rüya gördüğünde bu durum uyku bozukluklarının habercisi olabilmektedir. Hatta uzmanlar, genellikle depresyonda olan kişilerin çok rüya görebileceklerini belirtir, dolayısıyla çok rüya görüyorum diye sevinmek yerine dikkatli olmakta fayda vardır.

İlgili Yazılar