Büyük Kitlelere Seslenen Türkiye'nin En İyi 14 Radyo Kanalı

  • Cahil Uzman yazdı.
  • 1 Ocak 2022
  • 991 okunma

Radyo dinlemenin modası geçer mi hiç? Geçmez! Çünkü radyo kültürü başkadır ve radyo dinleyicisi olmak da ayrıcalıktır bize göre… Çünkü radyo sadece müzik kutusu değildir. Müziğin yanı sıra kültürdür, sanattır, tarihtir, eğitimdir, haberdir, aktüeldir, söyleşidir, astrolojidir… Belirli radyo kanallarının toplumun belirli kesimlerinden takipçileri vardır ve olmaya devam edecektir.

Ülkemizde de özellikle sevdiği programcıları yakından takip eden ve düzenli olarak radyo programlarını dinleyen insanların sayısı hiç de azımsanacak gibi değildir. Yakın zamanda bu konuyla ilgili üç binden fazla insana yapılan ankette, insanların %49’unun evde, %29’unun araçta, %22’sinin ise işte radyo dinledikleri ortaya konmuştur.

Dedik ya radyo dinleme kültürü diye bir şey var. Üstelik radyo, televizyon ya da internet gibi sizin tüm bedensel enerjinizi, dikkatinizi ve zamanınızı da çalmıyor. Arabanızda hem radyo dinleyip hem yolu takip edebilirsiniz ya daen iyi yemeklerinizi radyo başında yapabilirsiniz. Hatta hafif ve abartısız ezgiler eşliğinde kitabınızı dahi okuyabilirsiniz.

1927 yılında radyo yayını yapılmaya başlayan ülkemizde çok uzun yıllar tek kurum tarafından yürütülen yayıncılık hizmetleri özel sektörde yayın hakkı ile beraber çok sayıda radyo kanalının arka arkaya açılmasına vesile olmuştur. Özel radyo kanalları 1992 yılı itibariyle arka arkaya kurulmaya başlamıştır. Bugünse binlerce radyo kanalı yerel ve ulusal kapsamda radyo yayınları yapmaktadır.

Günümüzde yaptıkları yayınlarla sadık radyo dinleyicilerinin en çok takip edip dinledikleri en iyi radyo kanallarını sizin için araştırdık ve listeledik. İşte kuruluş ve ilk yayın tarihlerini esas alarak; Türkiye'nin en iyi radyo kanalları

1. TRT FM

TRT FM

Sloganı: Uzakları Yakın Eden Radyo

TRT’nin en eski yayın kanallarından olan TRT FM ilk yayını 1 Mayıs 1964 tarihinde gerçekleştirmiştir. Popüler müziklere ağırlık verilen radyo kanalı üç büyük şehirden; İstanbul, Ankara ve İzmir’den en güzel programlarını yayınlanmaktadır. Türkiye'nin en iyi radyo kanallarından biridir ve bütün şehir ve ilçelerimizde dinlenebilen tek radyo kanalıdır. Haber, söyleşi ve radyo programları formatı ile yayın yapan radyo eski Türkçedüzenlemelere yer vermesiyle de ilgi çekiyor.

2. Metro FM

Metro FM

Sloganı: Limitsiz Hit Müzik

14 Temmuz 1992 tarihinde Queen grubunun meşhur şarkısı Radio Ga Ga şarkısıyla yayın hayatına başlangıç yapmıştır. Yabancı müzik kanalı Metro FM, İstanbul’dan ulusal düzeyde yayın yapıyor. Ülkemizin ilk yabancı müzik yayını yapan radyosudur. Radyo kanalı Uzan Grubu tarafından kurulmuşsa da yıllar içerisinde defalarca el değiştirmiştir ve bugünkü sahibi Spectrum Medya'dır. Kurulduğu tarihten bu yana en çok dinlenen yabancı müzik radyo kanalları içerisinde her zaman ya ilk ya da ikinci sırada durmayı başarıyor.

3. Power FM

Power FM

Sloganı: En İyi En Yeni Müzik

Power Group bünyesinde ve ulusal çapta, Türkiye’nin yabancı müzik yayını yapan ikinci özel radyo kanalıdır. 5 Kasım 1992 tarihinde, adını Vakko Holding başkanı olarak da hatırlayabileceğiniz Cem Hakko tarafından kurulmuştur. Merkezi İstanbul’da bulunan Power FM de yabancı müzik severlerin ilk göz ağrılarındandır ve Türkiye'nin en iyi radyo kanalları arasında yer almaktadır.

4. Süper FM

Süper FM

Sloganı: Sınırsız Hit Müzik

Günümüzde Karnaval Media Group bünyesinde yer alan ve ulusal yayın yapan Süper FM de ilk olarak Uzan Grubu tarafından kurulmuştur. Merkezi İstanbul’dadır. 28 Ağustos 1992 tarihinde, Türkiye’nin ilk özel radyolarının art arda kurulduğu dönemde, Fatih Erkoç’a ait Oynatmaya Az Kaldı isimli şarkıyla yayın hayatına başlamıştır ve ilk kurulduğu zamanlardan beri Türkiye’nin en iyi radyo kanalları arasında kalmayı başarmıştır. İlk sloganı ise ‘Her şey boş, Süper FM’le coş!’ idi J.

5. Show Radyo

Show Radyo

Sloganı: Türkiye'nin Show Radyosu

Show Radyo, Show TV televizyon kanalı ile beraber, 1991 yılında Erol Aksoy tarafından kurulmuştur. Yayın hayatına ise Ağustos 1992 tarihinde başlamıştır. İlk sloganı ‘Türk Popunun Lideri’ olan radyo kanalı bu sloganı 2012 yılında el değiştirene kadar kullanmıştır. Aynı yıl Planet Yerli Televizyon Yayıncılığı tarafından satın alınmıştır. Ağırlıklı olarak Türkçe Pop Müzik yayınlayan Show Radyo müziğin yanı sıra haber ve kültür içerikli programlara da yer vermektedir.

6. Best FM

Best FM

Sloganı: Radyonuz Açık Olsun

Best Medya Grup bünyesinde Emrah Hattat tarafından kurulan ve Türkiye'de yayın yapan ulusal radyo istasyonunun oldukça geniş yayın ağı bulunmaktadır. Best FM 5 Şubat 1993 tarihinde yayın hayatına başladığında Ajda Pekkan’ın Kimler Geldi Kimler Geçti şarkısı çınladı radyolarda. Halen gerek internet gerekse radyo frekansları üzerinden yayın hayatına devam eden kanal aynı zamanda Türkiye’de mobil yayın yapan ilk radyo kanalı unvanına sahiptir.

7. Kral FM

Kral FM

Sloganı: Kral FM, İlaç Gibi Radyo

O yıllarda Uzan Grubu bünyesinde yer almış olan ‘Star Medya Grubu’nda 1 Ekim 1993 tarihinde kurulmuştur. Günümüzde ise Doğuş Holding bünyesinde yayın hayatına devam etmekte olan Kral FM ağırlıklı olarak arabesk ve fantezi türünde müziklere yer vermesiyle ünlenmiştir. Hala Türkiye’nin en sevilen radyo kanallarının başında gelmektedir.

8. Alem FM

Alem FM

Sloganı: Cümle Âlem Burada

13 Ocak 1994 tarihinde yayın hayatına başlayan radyo kanalı Âlem FM de ulusal çapta yayın yapan radyo kanallarından biridir. 1994 yılında Mehmet Ali Ilıcak tarafından kurulmuşsa da yıllar içinde çok fazla el değiştirmiştir ve günümüzde Esmedya çatısı altında yayın yapmayı sürdürmektedir. Karışık ve Türkçe formatlı şarkılara yer vermektedir.

9. Radyo D

 Radyo D

Sloganı: Radyo D, Müziğin Olduğu Her Yerde

İlk kurulduğunda Radyo Kulüp adıyla lanse edilmiş olan kanalın adı, daha sonra Radyo D olarak değiştirilmiştir. 9 Eylül 1994 tarihinde kurularak yayın hayatına başlamıştır. ‘R1 Ulusal Radyoculuk Lisansı’na sahiptir. Yayın formatı Türkçe Pop müzik olup internet üzerinden de dinlenebilmektedir. Demirören Holding bünyesindedir.

10. PowerTürk

PowerTürk

Sloganı: PowerTürk-Önce Müzik

Power Medya Grup’a ait ve ulusal yayın yapan PowerTürk 1 Şubat 2001 tarihinde kurulmuştur. Sahibi cem Hakko olan radyo kanalı pek çokları gibi internet üzerinden de yayın yapmaktadır. Türkçe Pop müzik yayın formatında programlar yapılan radyo kanalı PowerTürk, Türkiye’nin en iyi radyo kanallarından biridir.

11. JoyTurk

JoyTurk

Sloganı: Türkçe Slow’un En İyisi

Yine Cem Uzan tarafından kurulan ünlü radyo kanallarından biri olan JoyTurk de yıllar içinde çok el değiştirmiştir ve son olarak Karnaval Media Group çatısı altında yayın hayatına devam etmektedir. Türkiye’nin Türkçe Slow Müzik yayınlayan ilk radyo kanalı olan JoyTurk 1 Ağustos 2003 tarihinde kurulmuştur. 15 Mart 2011 tarihinde Radyo Mydonose’a ait İstanbul dışı frekansları kullanarak ulusal yayın yapmaya başlamıştır. Günümüzün en iyi ve en sevilen Türkçe yayın yapan radyo kanallarından olmayı başarmıştır.

12. SlowTürk

SlowTürk

Sloganı: Aşkın Frekansı

30 Kasım 2005 tarihinde Doğan Yayın Holding tarafından kurulmuştur. Ulusal çapta yayın yapmaktadır. SlowTürk, Türkçe Slow Müzik yayını yapan radyo kanalları arasında öne çıkan isimlerden biridir. Hatta 2015 yılında gerçekleştirilen ‘4. Sihirli Mikrofon Radyo Ödülleri’ organizasyonunda Yılın En İyi Slow Müzik Radyosu ödülünü kazanmıştır.

13. Radyo Fenomen

Radyo Fenomen

Sloganı: Maximum Hit Müzik

İlk yıllarda İstanbul ve Bursa’da yayın yapan radyo kanalı, 12 Eylül 2007 tarihinde, Cem Hakko & Olivier Mauxion ortaklığıyla İstanbul'da kurulmuştur. 2019 yılında Power Pop radyonun lisans haklarını devralmış ve ulusal radyo olmuştur. Pek çok büyükşehrimizde Radyo Fenomen dinlenebilmektedir. Bunun dışında internet üzerinden de geniş çaplı yayınlarına devam etmektedir. Yabancı içerikli pop tarzı şarkılar yayınlayan Radyo Fenomen bu bağlamdaen çok dinlenen radyo kanalları arasında yer almaktadır.

14. Kafa Radyo

Kafa Radyo

Sloganı: Türkiye’nin En Kafa Radyosu

Kafa Dergi’nin kurucusu ve sahibi Candaş Tolga Işık ile beraber Nihat Sırdar ve Güçlü Mete tarafından kurulan ve 13 Şubat 2019 tarihinde yayın hayatına başlayan Kafa Radyo, Türkiye'nin ulusal çapta yayın yapan en genç radyo kanallarından biridir. Son dönemin en iyi en sevilen ve en çok takipçisi olan radyo kanallarından biri olmayı başarmıştır. Türkçe Pop/Konuşan Radyo formatını benimseyen radyo güncel içeriğe sahip haber ve söyleşi programlarının yanı sıra eğitim, tarih, kültür-sanat, müzik, spor, turizm gibi pek çok alanda radyo programları yapmaktadır.  Türkiye’nin en iyi radyo kanalları arasında yerini almaya hazırdır.

Sıkça Sorulan Sorular

1952 yılında kurulan Türkiye Polis Radyosu, TRT’nin ardından en eski radyo kanalı unvanına sahiptir. Geçmişte, hiç ayrım yapmaksızın her tür müziğe yer vermesiyle radyo severlerin gönlünde taht kurmuştur.

Radyo kanallarının görece sık açılıp kapanması nedeniyle net rakamlara ulaşmak çok kolay değilse de 2021 yılı içerisinde ulusal yayın yapmayı sürdüren ortalama 40 adet radyo kanalı bulunduğu söylenebilir.

İlgili Yazılar