Türkye’nin En İyi Stand Up Komedyenleri

  • Minik Tospik yazdı.
  • 30 Ekim 2021
  • 3.007 okunma

Geçmiş yıllardan yani eskilerden bu işin piri kimdir diye sorulsa akla gelen ilk isim kesinlikle Orhan Boran olur! Tabi o zamanlar stand-up kavramı ülkemizde bilinmiyor. Rahmetli Orhan Boran’ın sahnede yaptığı iş şov olarak biliniyor ve adına da ‘Ayaküstü Gırgırı’ adı veriliyor; hatta bu adla gece kulüplerinde sahne alıyor… Ülkede henüz televizyon yok ama radyoda yayınlar yapıyor. Hem de mükemmel Türkçesi, ustalıklı şakaları, pürüzsüz muhteşem ses tonu ile… Sonraki yıllarda televizyonda da ekranın aranan yüzlerinden biri haline geliyor.

Bildiğimiz kadarıyla Türkiye’de çok uzun yıllar Orhan Boran’a rakip olabilecek başka şovmen çıkmamıştır. Ancak televizyonun yaygınlaşması, özel kanalların açılması, sahne ve gösteri sanatlarının halkın ilgisine daha fazla mazhar olması gibi etkenler ve dahi stand-up kavramının artık ülkemizde de karşılık bulmaya başlamasıyla işini çok iyi yapan, Türk izleyicisini gülmekten kırıp geçiren çok iyi şovmenler yani stand-up komedyenleri sahnelerde yerini almaya başlıyor.

İşte biz de bu yazımız için Türkiye’nin yakın dönemde tanıyıp sevdiği en iyi, en başarılı stand-up komedyenlerini araştırdık ve listeledik.

1. Hasan Can Kaya

Hasan Can Kaya

1989’lu olan komedyen, ‘1 Erkek 1 Kadın 2 Çocuk ’adlı televizyon dizisinin senaristliğini yaparken, arkadaşlarının desteği ile stand-up yapmaya karar verir ve Leman Kültür Beşiktaş sahnesinde stand-up komedi yapmaya başlar. 2020 yılında YouTube’da ‘Konuşanlar Talk Show’ adıyla videolar yayınlamaya başlar ve milyonlarca insan tarafından takip edilir. 2021 yılında Exxen’e geçiş yapmıştır ve programını bu platform üzerinden izleyicilerine ulaştırmaya çalışmaktadır.

Konuyla ilgili En Meşhur 9 Yabancı Stand Up Komedyeni ayrıntılarını da inceleyebilirsiniz.

2. Doğu Demirkol

Doğu Demirkol

1988 doğumlu genç komedyen, sosyal medya üzerinden yayınladığı çeşitli komedi videoları ile belirli kitleler tarafından tanınırken, 2012 senesinde katıldığı Yetenek Sizsiniz yarışmasıyla adını daha fazla duyurmayı başarır. 2016’da BKM sahnesinde “Açık Mikrofon” adını verdiği sahne şovları yapar. Televizyon seyircisinin dikkatini çekmesi ise Güldür Güldür isimli komedi programına konuk olarak katılmasıyla mümkün olur. O programda yaptığı kısacık stand-up gösterisiyle halkın gönlünü kazanıverir. Sonraki zamanlarda çeşitli özel tiyatro ve gösteri merkezlerinde tek kişilik stand-up gösterileri ile sahne alır ve sinemada da başarılı projelerde önemli roller üstlenir.

3. Mesut Süre

Mesut Süre

1981 doğumlu olan ünlü isim, Eskişehir’de öğrenim gördüğü üniversite yıllarında hem okul radyosunda program hem de çeşitli mekânlarda kendi yazıp oynadığı stand-up gösterileri yapmıştır. 2007 yılından sonra Rock Fm radyosunda çeşitli radyo programları yapmış ama stand-up kariyerine de İstanbul’da çeşitli mekânlarda devam etmiştir ve etmektedir. Ayrıca YouTube üzerinden komedi videoları yayınlamaktadır ve önemli sayıda takipçisi bulunmaktadır.

4. Ata Demirer

Ata Demirer

1972 doğumlu oyuncu ve komedyen Ata Demirer’in hayatı, İTÜ Devlet Konservatuarı Türk Müziği Bölümünü kazanmasıyla değişmeye başlar. Okul yılları boyunca müzisyenlik yapar. Aynı dönemde Grup Vitamin ile yakınlığı sayesinde çeşitli sahnelerde stand-up yapmaya başlar. Kariyerine stand-up gösterilerinin yanı sıra televizyon dizileri ve sinema filmleriyle de devam etmektedir. Usta sanatçı 2000’li yıllardan bu yana Ata Demirer Show, Havadan Sudan, Tek Kişilik Dev Kadro, Ata Demirer Gazinosu gibi isimlerle stand-up programları ile izleyicilerini gülmekten kırıp geçirmeyi sürdürüyor.

5. Cem Yılmaz

Cem Yılmaz

1973 tarihinde doğan Cem Yılmaz Boğaziçi Üniversitesi Turizm İşletmeciliği Bölümü mezunudur ancak kariyerini sanat alanında yapmıştır. Karikatür sanatına duyduğu ilgi ve yeteneği ile Leman dergisinde karikatür çizmeye başlar. Dergide çalıştığı dönemde ayrıca Leman Kültür Merkezinde sahne şovlarına yönelir. Ardından Beşiktaş Kültür Merkezinde sahne almaya başlar ve bu gösterilerle adını git gide daha büyük kitlelere duyurur. Amatör yıllarından bugüne dek stand-up gösterileri için 4 binden fazla kez olmak üzere sahneye çıkar. Oyuncu, yapımcı, yönetmen, senaryo yazarı olarak sinemaya da el atmış olan sanatçının 25 kadar da filmi bulunmaktadır. Günümüze kadar sahnede yaptığı stand-up gösterilerinden bazıları şöyledir: Milenyum, Bir Tat Bir Doku, CMYLMZ, CM101MMXI Fundamentals ve son olarak 2014 yılında Amerika’da gerçekleştirdiği STANDartCY…

6. Yılmaz Erdoğan

Yılmaz Erdoğan

Televizyonda yayınlanan Olacak O Kadar adlı komedi programının senaryosunu yazan kadroda yer alarak sanat hayatına adım atan 1967 doğumlu sanatçı; 1993 yılında hem yazıp hem başrollerden birinde oynadığı ‘Bir Demet Tiyatro’ isimli sit-com tarzı komedi dizisi ile tanınmaya başlar. Oyunculuk, yazarlık, şairlik, seslendirme sanatçılığı, komedyenlik ve yönetmenlik dallarında ayrı ayrı başarılar elde etmiş olan usta sanatçı stand-up gösterilerine de el atmıştır. Münaşaka, Cebimde Kelimeler adını verdiği gösterileriyle hala zaman zaman sahne almaktadır.

7. Uğur Yücel

Uğur Yücel

1957 doğumlu ve Türkiye’nin kıdemli sanatçılarından biri haline gelmiş olan usta oyuncu, oyunculuk kariyerine 1977 yılında tek kişilik gösterilerle başlar. İstanbul Belediye Konservatuarı’ndan mezun olduktan sonra Kenter, Dormen, Tef Kabare tiyatrolarında ve Şan Müzikholünde pek çok oyunda rol alır. 1987’de rol aldığı Muhsin Bey filmi ile yapımcıların ve sinemaseverlerin dikkatini çeker. Ayrıca Müjde Ar ve Sezen Aksu ile de ayrı ayrı sahne şovları yapmıştır. 1990’lı yıllarda TRT-Int ve Cıne-5 kanallarında stand-up gösterileri yapmıştır.

Bonus: Boran Kaya

Bonus: Boran Kaya

Boran Kaya 1965-2000 yılları arasında yaşamış ve genç yaşta hayatını kaybetmiş şovmen ve sunucudur. Konservatuardan mezun olduğu biliniyor. Radyo ve televizyonda çeşitli programlar yapmıştır. 90’lı yıllarda sahne şovlarıyla adından çokça söz ettirmiş olan Kaya hiperaktif sunumuyla dikkat çekmiştir. Özel kanallardan birinde sunduğu “İner misin Çıkar mısın” yarışmasında Hakan Yılmaz, Şafak Sezer gibi isimler ünlenip şov dünyasına geçiş yapmışlardır. Sinema filmlerinde de rol alan talihsiz komedyen henüz 35 yaşındayken geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybetmiştir.

Sıkça Sorulan Sorular

Türkiye’nin ilk kadın stand-up sanatçılarındandır. Kariyerine mizah yazarı olarak başlamış, 2011 yılından sonra hikâyelerini sahnelere taşımıştır. “Kadınlar Geceleri” adını verdiği gösterisiyle şov dünyasında kendine yer edinmiştir. Ardından Çok da Fifi Hatunlar isimli kadın stand-up grubuyla sahne almaya başlamıştır.

Stand-up komedisinde sahneye çıkan komedyen, canlı izleyici önünde performans sergiler ve onlarla konuşur gibi program yapar. Stand-up komedyeni, komedyen veya doğrudan stand-up'çı olarak anılır. Fıkralar veya komik hikâyelerin anlatıldığı, şakaların yapıldığı ve çoğunlukla monolog yapılan sahne şovudur. Stand-up komedide yer verilen mizah türleri; kara mizah, mavi komedi, alaycı komedi, gözlemsel komedi ve temiz komedi şeklindedir.

İlgili Yazılar