Yüzüklerin Efendisi Dizisi Hakkında Her Şey: Bütçe, Oyuncu Kadrosu, Yayın Tarihi

 • Minik Tospik yazdı.
 • 17 Eylül 2021
 • 244 okunma

Yüzüklerin Efendisi ve ardından Hobbit, her ne kadar beyaz perde macerasını bitirmiş olsa da Orta Dünya’ya ait anlatılmaya değer ve ne yazık ki filmlerin işleyemediği pek çok hikâye vardır. Önümüzdeki yıllarda Amazon Prime’de yayınlanacak olan Yüzüklerin Efendisi dizisi ise, bu noktada devreye giriyor ve bize anlatılmayan hikâyeleri aktarma vaadi veriyor. Sabırsızlıkla ve merakla beklediğinizi biliyoruz. Bu yüzden beklerken merakınızı biraz da olsa dindirebilecek bilgileri sizin için derledik. İşte Yüzüklerin Efendisi dizisi hakkında her şey: Bütçesi, Oyuncu Kadrosu ve Yayın Tarihi…

Öncelikle şunu söyleyelim, J.R.R. Tolkien tarafından yaratılan ‘Orta Dünya’ evreni ve bu evrenin tam ortasında bulunan Yüzüklerin Efendisi serisi, fantastik kurgunun en üst düzey örnekleri arasında yerini hali hazırda almıştır. Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği filminin 2001’deki çıkışına dek edebiyat dünyasında oldukça ünlense de filmin ardından milyonlarca uluslararası hayran kazandığını söylemek mümkündür.

Esasında kronolojik olarak Yüzüklerin Efendisi serisinden önce geçen Hobbit serisinin de beyaz perdeye aktarılmasıyla; Yüzüklerin Efendisi serisi sinemadaki macerasını bitirmiş oldu. Ancak Orta Dünya evreninde henüz anlatılmamış ve anlatılmaya kesinlikle değer hikâyeler olduğu aşikâr… Bu hikâyeleri bizlerle paylaşacak olan Yüzüklerin Efendisi dizisi ise epey yakınımızda. Gelin dizinin paylaşılan tüm detaylarını beraber inceleyelim.

1. Sinema Filmlerini Aşan Bütçe

Sinema Filmlerini Aşan Bütçe

Büyük ve ses getiren fantastik edebiyat serilerinin dizilere dönüştürülmesi konusunda, 2011 senesinde yayınlanmaya başlayan Game of Thrones dizisi yol gösterici oldu. HBO’nun oldukça büyük bütçelerle çektiği dizi, akıllara elbette milyonlarca hayranı bulunan Yüzüklerin Efendisi serisinin de dizi olarak ekranlara dönüp dönemeyeceği sorusunu getirdi. Nitekim hayaldi, gerçek oldu. 2018’de Amazon, Netflix’in verdiği teklifi aşarak Yüzüklerin Efendisi dizisi için yayın haklarını HarperCollins yayınevi kuruluşundan tam 250 Milyon $ ödeyerek aldı. Üstelik bahsi geçen bu fiyat, dizinin yalnızca 1 sezonu için ödenecek fiyattı ki ilk sezon çekimleri biten dizi için 465 Milyon $ harcandığı söyleniyor. Dolayısıyla Amazon’un 5 sezon sürmesi planlanan dizi için harcayacağı bütçenin başlangıç olarak tahmin edilen 1 Milyar $ miktarını epey aşacağını söylemek mümkün.

Ayrıca Yüzüklerin Efendisi Kitaplarından Filmlere Aktarılmayan Ayrıntılar adlı yazımıza göz atabilirsiniz!

2. Çekim Mekânı Filmlerle Aynı: Yeni Zelanda

Çekim Mekânı Filmlerle Aynı: Yeni Zelanda

Bilindiği üzere, Yüzüklerin Efendisi filmleri Yeni Zelanda’da çekilmiş; haliyle ülke sinematografisi ve nefes kesen manzaraları ile meşhur olmuştu. Filmlerin yakaladığı görsel başarıya, başarının nedenlerinden olan Yeni Zelanda’nın uçsuz bucaksız bakir doğası eklenince dizinin de bu bölgede çekilecek olması epey doğal oluyor. Üstelik Yeni Zelanda doğasının ve kırsallarının Tolkien’in yarattığı Orta Dünya evreniyle neredeyse birebir örtüşmesi, kararı oldukça uygulanabilir kılıyor.

3. Dizinin Konusu

Dizinin Konusu

Dizinin konusuyla ilgili şu ana dek pek detay verilmese de esasında hangi zamanda geçeceği Amazon tarafından resmi olarak duyuruldu. Yüzüklerin Efendisi film serileri Üçüncü Çağ’da geçen olayları işlerken, Twitter hesabından Orta Dünya haritası paylaşan Amazon dizinin ise İkinci Çağ’ı işleyeceğini serinin hayranlarına haber vermiş oldu. Öte yandan yapılan dizinin Yüzüklerin Efendisi filmlerinin yeniden yapımı ya da devamı niteliğinde olmayacağı da açıklandı.

Yani diyebiliriz ki yeni diziyle birlikte orijinal üçleme zamanının binlerce sene öncesine doğru maceralara atılacağız. Hatta Amazon tarafından güç yüzüklerinin dövülerek elflere, insanlara ve cücelere dağıtılmasıyla ilgili meşhur repliklerin paylaşılmasıyla dizinin yüzüklerin dövüldüğü zamanda geçeceği de anlaşılıyor. Tüm bunların yanında, daha önce de bahsettiğimiz Amazon’un Twitter hesabından paylaştığı Orta Dünya haritasında İkinci Çağ’a ait olan ‘Númenor’ adlı insan yerleşkesi yer alıyor; haliyle bu detay sayesinde dizinin İkinci Çağ’ın başlarında ve ortalarında geçeceği doğrulanmış oluyor.

4. Peki, İkinci Çağ’da Neler Yaşanmıştı?

Peki İkinci Çağ’da Neler Yaşanmıştı?

Orta Dünya evreninin bu döneminde yaşanan olaylara, yani dizide yer alması muhtemel öyküleri düşündüğümüzde doğal olarak akla ilk gelen şey, yüzüklerin dövülmesi. Geçen asılar içinde toplam 16 yüzük yapılmış ve bunlar Orta Dünya’nın baskın ırkları tarafından paylaşılmıştı. Ardından Sauron, Annatar kılığına girerek elfleri kandırmış, Tek Yüzük’ü yapmış ve kendisine karşı gelen tüm uluslara savaş açmıştı.

Öte yandan İkinci Çağ, Tek Yüzük dövülene dek diğer güç yüzüklerinin elfler, insanlar ve cüceler tarafından nasıl kullanıldığını işleyen pek çok öyküyü de barındırıyor. Bu öykülerin çoğu, Tolkien’in ölümünün ardından oğlu tarafından düzenlenerek yayınlanan ‘Silmarillion’ kitabında yer alıyor, dolayısıyla Yüzüklerin Efendisi dizisinin bu kitabı takip edebileceği tahmin ediliyor.

5. Yüzüklerin Efendisi Dizisinde Rol Alacak Sanatçılar

Yüzüklerin Efendisi Dizisinde Rol Alacak Sanatçılar

Daha önce de söylediğimiz gibi dizide işlenecek ana hikâye henüz sadece tahminlere dayandığı için hangi karakterlerin olacağı da kesin olarak bilinmiyor. Ancak Amazon dizide rol alacak pek çok sanatçıyı resmi olarak açıkladı. Kadrosu epey geniş olan dizide, ilk açıklanan isimler haricinde Amazon geçtiğimiz aralık ayı içinde 20 ismi daha açıkladı. Yüzüklerin Efendisi dizisinde açıklanan oyuncu kadrosu:

 • Roberto Aramayo
 • Owain Arthur
 • Nazanin Boniadi
 • Tom Budge
 • Morfydd Clark
 • Ismael Cruz Cordova
 • Joseph Mawle
 • Cynthia Addai-Robinson
 • Maxim Baldry
 • Ian Blackburn
 • Kip Chapman
 • Anthony Crum
 • Maxine Cunliffe
 • Trystan Gravelle
 • Lenny Henry
 • Thusitha Jayasundera
 • Fabian McCallum
 • Simon Merrells
 • Geoff Morrell
 • Peter Mullen
 • Lloyd Owen
 • Augustus Prew
 • Peter Tait
 • Alex Tarrant
 • Leon Wadham
 • Benjamin Walker
 • Sara Zwangobani

Listelenen oyuncuların şimdilik hangi karakterlerde olacakları bilinmese de Deadline Hollywood’un haberine göre Morfydd Clark için orijinal üçlemede Kate Banchett’ın oynadığı Galadriel’in gençliği rolü düşünülüyor.

6. Yüzüklerin Efendisi Dizisinin Yönetmeni

Yüzüklerin Efendisi Dizisinin Yönetmeni

Dizinin ilk 2 bölümünün yönetmenliğini ‘Yetimhane (El orfanato)’, ‘Canavarın Çağrısı (A Monster Calls)’, ‘Kıyamet Günü (Lo imposible)’ ve ‘Jurassic World: Yıkılmış Krallık’ gibi pek çok ünlü filmde imzası bulunan İspanyol yönetmen J.A. Bayona üstleniyor. Orijinal Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit üçlemelerinin efsane yönetmeni Peter Jackson ise diziye danışmanlık yapabileceği söyleniyor; kimi yönetmenlerin Peter Jackson’dan olay örgüsü ve senaryo detaylarında Orta Dünya ile ilgili yardım alacağı tahmin ediliyor.

Ayrıca Yüzüklerin Efendisi Irkların Tarihi ve Karakteristik Özellikleri adlı yazımıza göz atın!

7. Yüzüklerin Efendisi Dizisi Yayın Tarihi

Dizinin Yayın Tarihi

Yüzüklerin Efendisi dizisinin ilk sezonu için çekimlere aslında 2019 yılının sonlarına doğru başlanmıştı ancak tüm dünyada etkisi sürdüren Covid-19 salgını sebebiyle çekimler Mart 2020’de durduruldu. Ardından Eylül 2020’de, dizinin çekildiği Yeni Zelanda’nın salgınla başarılı biçimde başa çıkması sayesinde çekimlere yeniden başlandı. Geçtiğimiz günlerde Amazon, ilk görseli paylaşarak dizinin ilk sezon çekimlerinin bittiğini açıkladı ancak sezonun 2 Eylül 2022 tarihinde haftalık olarak yayınlanmaya başlayacağı tahmin ediliyor.

8. Yüzüklerin Efendisi Dizisinin Sezonları

Yüzüklerin Efendisi Dizisinin Sezonları

Henüz ilk sezon çekimlerine başlanmadan 2019’da, dizinin ikinci sezonu için onay alınmıştı. Dizi ekibinin ve yapımcıların planı ise ilk sezonun ilk iki bölümünü çektikten sonra çekimlere ara vererek ikinci sezon senaryosunu hazırlamaktı. Ancak araya Covid-19 salgınının girmesiyle tüm bu planlar suya yattı. Deadline Hollywood’un haberine göre, dizinin yönetici yapımcıları Patrick McKay ve J.D. Payne, salgın sebebiyle verilen zorunlu ara sırasında ikinci sezonun senaryosu üzerinde yapılan çalışmaları ilettiler. Gecikmeli olsa da dizinin, Amazon’un anlaşması gereğince 5 sezon şeklinde yayınlanması öngörülüyor.

Sıkça Sorulan Sorular

İlk film Yüzük Kardeşliği için 93 Milyon $, ikinci film İki Kule için 94 Milyon $ ve son olarak son film Kralın Dönüşü için 94 Milyon $ olmak üzere üçlemeye toplamda 281 Milyon $ bütçe harcanmıştır.

İlk film Beklenmedik Yolculuk için 200-315 Milyon $, ikinci film Smaug’un Çorak Toprakları için 191-250 Milyon $ ve son film Beş Ordunun Savaşı için 250-300 Milyon $ olmak üzere üçlemeye toplamda 700-745 Milyon $ aralığında bütçe harcanmıştır.

İlgili Yazılar