Dünyanın En Uzun Süren Masa Tenisi Rallisi

  • Minik Tospik yazdı.
  • 1 Mayıs 2021
  • 239 okunma

Dünyanın en uzun süren masa tenisi rallisi, kaç kez atış yapılmış, ne kadar sürmüş, bu sayfamızda göreceksiniz. Dilerseniz bu ilginç hikayenin detayları nasıl gelişmiş, bir göz atalım. Tabii öncesinde masa tenisinin tarihçesine kısaca göz gezdirmekte fayda var.

Masa Tenisi Sporunun Ortaya Çıkışı

Masa Tenisi Sporunun Ortaya Çıkışı

Salon tenisi adıyla ilk olarak çıkışına rastladığımız masa tenisi, bazen iki kişilik ve bazen de dört kişilik oynanabilen ortasında yer alan ağ üzerinden topu aşırtarak rakip alana düşürmeyi amaçlayan spordur. Normal kortta oynanan tenis maçlarının masa üzerinde yer alan bölümü olarak adlandırdığımız bu spor, her bir seti 11 sayıdan oluşan 3 set halinde oynanan bir spordur.

19. yüzyılın son çeyreğinde bildiğiniz şarap şişesi mantarlarıyla oynanan bu oyunda, file yerine araya konan kitaplarla oyunlar gerçekleşirdi. İlk olarak Hindistan ve Güney Afrika'da yer almış olan İngiliz askerlerinin oynadığı belirtilen bu oyunun tam ortaya çıkış tarihi bilinmemektedir.

Zaman içinde geliştirilen oyunda kullanılan araçlardan, dışı fileyle kaplı bir top ve masa özelliğine sahip portatif bir net, minyatür raketler oluşturuldu. Oyunun Ping Pong adına dönüşmesini sağlayan bir İngiliz olan James Gibb, bu ismi topun rakip sahaya çarpışıyla çıkan sesten ötürü keşfetmiştir.

Zaman içinde oluşturulan masa tenisi kitlerinin rağbet görmesi üzerine, bu ilgi geniş alana yayıldı. Sonrasında 1926 ilk olimpiyat maçları düzenlenmiş oldu. Macaristan'ın üstünlüklerinin damgasını vurduğu yıllarda turnuvalar, zamanla birçok ülkenin katılımıyla geniş bir platform buldu. Aynı yıl birçok devletin katıldığı Uluslararası Masa Tenisi Federasyonu oluşturuldu. Ülkemizde ise masa tenisi ilk olarak, 1920'li yıllarda Robert Koleji'nin öncülüğünde başlamış, zamanla yayılma alanı bularak da Altınordu Spor Kulübü'nün desteğiyle masa tenisi turnuvaları başlatılmıştır.

Ayrıca Evde Yapılabilecek Spor ve Egzersizler adlı yazımızı inceleyebilirsiniz

Masa Tenisine Ait Önemli Terimler

Masa Tenisine Ait Önemli Terimler

Bir ping pong maçının çok daha detaylısı olarak belirtilen masa tenisinde kurallar diğer spor müsabakaları gibi net çizgilerle belirlenmiştir. Masa tenisine ait bazı terimlerin bu anlamda bilinmesi önemlidir. Bu terimler arasında,

  • Ralli: Topun oyunda kaldığı süreyi ifade eder.
  • Let: Sonucun yansımadığı skor durumunu,
  • Sayı: Sonucun yansıtıldığı durumu,
  • Spin: Raketle topun yukarı vurularak yapılan bir dönüş hareketi,
  • Kesme: Topu alt kısımdan hızını keserek alanda bıraktırmak,
  • Backhand: Raketin arka tarafı,
  • Forehand: Raketin ön tarafı ile yapılan hareketi temsil eder.

Servis atışlarında gerçekleşen hatalarla da puan kaybettiren bu spor, kurallarıyla oyunun etkisini daha güçlü kılmaktadır.

Ayrıca Dünya Spor Tarihinin En İlginç ve Unutulmaz 15 Olayı adlı yazımızı inceleyebilirsiniz

En Uzun Süren Masa Tenisi Rallisi

En Uzun Süren Masa Tenisi Rallisi

Masa tenisi turnuvalarının ilginç maç skorları ve sürelerine sık sık şahit oluruz. Ancak 2017 senesi Seamaster IITF World Tour Platinium adı verilen Katar'da gerçekleşen bir organizasyon ilginç bir spor karşılaşmasına sahne olmuştur.

Hollandalı masa tenisi oyuncusu Li Jie ile Japonya'yı temsil eden oyuncu Hitomi Sato arasında gerçekleşen yarış, masa tenisinin en uzun rallisi olarak tarihe geçmiştir. Maçın normalde 10 dakikada hakem tarafından bitirilmesi ve let durumunu açıklaması gerekir. Onun yerine rallinin sonuçlanması için başka bir top getirilen oyun tam 10 dakika 13 saniye sürmüştür. Bu süre boyunca atış olarak toplamda 766 vuruşun gerçekleştiğini söylersek abartmamış oluruz.

Raketlerden hiçbirinin puan alamadığı bu durumun sonuçlanması için dışarıdan getirilen topla gerçekleşen müsabakada hakem tarafından belli sayıda vuruşa göre raketin birine puan verilmesi durumu söz konusu oldu.

Dünya Masa Tenisi Federasyonunca paylaşılan ve ilgi çeken görüntüler birçok kişiyi şaşkınlık ve heyecan içinde bu maça kilitlemiştir. Hollandalı raket, Li Jie'nin maç sonunda 4-3'lük bir skorla kazandığı maçın son oyunu, 3. setin ilk puanı için başlamış, sonrasında 10 dakikayı aşan süre sonucu farklı kuralla uygulanmaya devam etmiştir.

Sıkça Sorulan Sorular

ITTF kısa adıyla bilinen Uluslararası Masa Tenisi Federasyonu ile de bilinen organizasyonun belirlediği, dünya üzerinde en iyi raketler, Erkeklerde: Fan Zendong (Çin), Xu Xin (Çin), Ma Long (Çin) ilk üçte yer almaktadır. Kadınlarda: Chen Meng (Çin), Ito Mima (Japonya), Sun Yingsha (Çin) ilk üç sırayı paylaşmaktadır.

Uluslararası Masa Tenisi Federasyonu günümüzde, arasında Türkiye'nin de yer aldığı 218 devletin üye olduğu bir federasyondur.

Ülkemizi 2008 Yaz Olimpiyatları müsabakalarında temsil eden Melek Hu, Türkiye'nin ilk masa tenisi galibiyetini kazandırmış Fenerbahçe Spor Kulübü oyuncusu olmaktadır. Melek Hu, aynı zamanda 2016 Avrupa Masa Tenisi Şampiyonası'nda Portekizli rakibi Yu Fu'yu 4-1 yenerek altın madalyaya da hak kazanmıştır.

İlgili Yazılar