En Çok Kalori Yaktıran Spor Branşları ve Egzersizler

  • Minik Tospik yazdı.
  • 3 Mayıs 2021
  • 401 okunma

Hareket kabiliyetiniz bu günlerde her ne kadar kısıtlanmış olsak da en azından yürümenin sağlığınıza katkısını lütfen unutmayın! Ayrıca, uzun süreli hareketsizlik yaşayanların egzersizlere yavaş bir şekilde başlaması da uzmanlarca önerilmektedir. Fırsatı olanlar için, işte en çok kalori yaktıran spor branşları...

1. Yüzme

Yüzme:

Yüzmede temponuza göre yakacağınız kaloriniz de ona göre artmaktadır. Yorgunluğunuzu sudan çıktıktan sonra hissedeceğiniz apaçık. Ancak her gün belli sürelerde yüzmek hem formunuzu güzelleştirecek, hem de saatte ortalama 700 kalori yakmanızı sağlayacak. Normal vücut ısısı ile deniz suyu ısısındaki farkı dengelemek için bile suda kalori yaktığınızı da düşünürsek, sudan hiç çıkmayın desek bile yeridir.

Ayrıca Dünya Spor Tarihinin En İlginç ve Unutulmaz 15 Olayı adlı yazımızı inceleyebilirsiniz

2. Hafif Koşu

Hafif Koşu:

Hafif koşu, kalp ritminizi hızlandıran, oksijen basıncınızı düzenleyen aktivite olarak, form tutmanıza da yardımcı kalori yaktıran branştır. Hızlı yürüyüşle de aynı etkiye sahip olan hafif koşu, karşınıza çıkan yokuş, engebe gibi durumlarda çok daha etkili olmaktadır. Kardiyovasküler sisteme bir güç kazandıran bu sporla, saatte 755 kalori işimi görür diyenlerdenseniz, gün içinde gideceğiniz mesafeyi her gün biraz daha arttırarak bu spora başlamanız tavsiye edilir.

3. Basketbol

Basketbol:

Kalori yakmak isterken seçtiğiniz spor dalının sevdiğiniz branş olması çok önemli. Bu sayede kendinizi keyifli bir egzersizin içinde bulurken, nasıl kalori yaktığınızın farkında bile olmayacaksınız. Basketbol, topu rakipten çalma, hamleler ve takip gibi yüksek randıman sağlayacak enerji harcatan bir spordur. Sıçramak, eğilmek, uzanmak gibi aynı anda pek çok kasınızın harekete geçtiği bu spor, başta 10-15 dakikalık oyunlar için önerdiğimiz bir alandır. Saatte 596 kaloriyi harcamak da bu keyfin tatlı bir sürprizi size.

4. Sırt Çantasıyla Dolaşmak

Sırt Çantasıyla Dolaşmak:

Önerdiğimiz her ne kadar spor dalı olmasa da, kampçıların ne kadar fit göründüklerine herhalde sizler de şahit olmuşsunuzdur. Yüklü bir sırt çantasını omzunuza alıp, dağ, bayır, yol yürümeye başladığınızda çalışan bedeninizdeki üst ve alt kaslar aynı anda harekete geçmeye başlıyor. Sırt kaslarının da gelişimine etki eden bu aktivite, saatte ortalama 500 kalori yakmanız konusunda teşvik edici bir spordur.

5. Merdiven Çıkmak

Merdiven Çıkmak:

Gözümüzde büyüttüğümüz merdiven çıkmak olayını bu yazımızdan sonra severek uygulayacağınızı düşünüyoruz. Karamsar olmanıza hiç gerek yok. Hatta çok katlı merdiven varsa önünüzde ne şanslısınız! Kas ve kemik gelişimine faydası kanıtlanmış olan merdiven çıkmanın ve aynı şekilde inmenin saatte 500 kalori yaktıracağını söylersek abartmamış oluruz. Bu anlamda bu sporu öncelikleriniz arasına almanızda yarar görüyoruz.

6. İp Atlama

İp Atlama:

Çocukluk veya ergenlik dönemi bir aktivite sanılan halbuki her yaşta insanın deneyebileceği bu aktivite oyun değil spordur aslında. Özellikle mesire yerlerinde veya açık havada uygun platformda ip atlama aktivitesi, akciğerlerin açılması ve solunum yollarınızın ve kalp sağlığınızın güçlenmesinde oldukça etkili. Kalori yakmada ise saatte 1074 kalori harcatma özelliği de arayıp bulamayacağınız avantaj.

7. Yüksek Tempolu Koşu

Yüksek Tempolu Koşu:

Hafif tempolu koşudan yüksek tempolu koşuya geçtiğimizde işler biraz değişiyor. Malum bedeni daha çok ısındırma anlamında faydası olan hafif tempolu koşunun biraz daha zorlayıcısı olan yüksek tempo, daha çabuk yorulabileceğiniz fakat daha fazla enerji yakabileceğiniz spor. Yürüyüş arasında ritmi arttırma anlamında da yapılabilecek bu spor, saatte ortalama 800 kalori yakmaya bire bir. Fakat ölçülü bir şekilde ritmi arttırmak ve kalp düzensizliklerine karşı dikkat etmek de oldukça önemli.

8. Tenis

Tenis:

Bu spora alışık değilseniz, ilk günlerde hele yaz sıcağında oynuyorsanız, nasıl kalori yaktığınıza inanamayacaksınız. Bu denli yorucu olabileceğini bizler de tahmin etmiyorduk. Fakat tenis ciddi anlamda vücuda yük bindirir, bacak ve kol kaslarını çalıştırma yönünde zorlayıcı olur. Toksinleri atmak için uygun spor da olan tenis, 1 saat çalışmanız sonunda en az 550 kalori yakmanıza imkan sağlar.

9. Ağırlık Kaldırma

Ağırlık Kaldırma:

Bir herkül olmanızı beklemiyoruz elbette! Ancak ağırlık kaldırmak için gözünüzde büyüttüğünüz ağırlıkları unutun. Dambıl tarzı 5 kiloluk ağırlıklardan başlayarak ya da daha farklı eşyaları kaldırıp indirerek de kalori yakmanız mümkün. Direncinizin de zorlandığı bir egzersiz olan bu sporda saatte 455 kalori yakılması söz konusudur.

10. Tekvando

Tekvando:

Daha çok savunma amaçlı uzak doğu sporu olan Tekvando, en çok bacak kasları üzerinde etkili, dengeye karşı direncinizi etkileyen ve bu sayede de kalori yaktıran özelliğe sahiptir. Zorlayıcı özelliğinin etkisiyle saatte 937 kalori yaktırabilen bu sporu da listenize almanızı öneririz.

Ayrıca Dünyanın Rekortmen 11 Atletizm Sporcusu adlı yazımızı inceleyebilirsiniz

11. Bisiklet

Bisiklet:

Özellikle bel ve kalça bölgelerindeki yağ sorunlarından arınmak isteyen ve sıkı bir görünüme ulaşmak isteyen kişilere bisiklet sporunu tavsiye ediyoruz. Yorucu olmayan aksine keyifli bir aktivite olarak da açık havada gerçekleştirilebilecek bu güzel faaliyet, çalıştırdığı bacak kasları ve sırt bölümünün formu için oldukça etkili. Saatte ortalama 600 kalori yakmak içten bile değil.

12. Zumba Dansı

Zumba Dansı:

Vücut hareketinin müzik ritmine uyum sağlaması kadar güzel alternatif var mıdır? Bizce yoktur. Hele kalori yakma konusunda zumba etkinliğine katılıyorsanız çok şanslısınız. Hem dans edip, hem karın bölgesinde hem bedende incelme yaşamayı kim istemez aynı anda. Zumba dansı, bu aktivitesiyle saatte ortalama 600 kalori yakmaya yarayan özellikte bir spor.

Sıkça Sorulan Sorular

Günümüzde spor yaparken ne kadar kalori yaktığımızı hesaplayan uygulamalar, Google Play ve App Store gibi uygulamalarda yer almaktadır. Aynı şekilde kalori ölçümlemeye yarayan cihazlar da birçok mağazada satışa sunulmuştur.

Enerji birimi olarak adlandırılan kalori, ısı miktarına denk gelen bir karşılıktır. Kalori cetveli ise gün içinde yediğiniz besinlere karşılık gelen kalori miktarını ortaya koyan bir cetveldir. Bu sayede sporla yaktığınız kalorileri aldığınız besinler üzerinden değerlendirme yapma şansınız olmaktadır.

İlgili Yazılar