Hentbol Toplarının Özellikleri ve En İyi Hentbol Topları

  • Fikir Mühendisi yazdı.
  • 30 Kasım 2020
  • 968 okunma

Voleybol severler için voleybol toplarının özelliklerini ve en iyi voleybol toplarını incelemiştik. Bu yazımızda ise hentbol sporuna yakından bakacağız.

Ülkemizde geç de olsa popülerleşmeye başlayan hentbol sporunu izlemeyen ya da takip etmeyen olsa da duymayan kesinlikle yoktur. İzlemesi hem çok heyecanlı hem de çok eğlenceli olan bu takım oyunu hakkında genel olarak bir bilgimiz pek de yok. Peki bu oyun nasıl çıktı, tarzı nasıl ve kullanılan topun özellikleri nedir? Çok sıkmadan kısacık bir tarihi ile oyunun yapısından ve bugün en iyi hentbol topları hangisi, hangileri federasyon onaylı, yapıları nasıl bir bakalım dedik ve böyle bir yazı hazırladık.

1- Kısa Bir Tarihçesi

Hentbol benzeri bir oyun Antik Yunan zamanında vardı. Bizans’tan daha ileriye gidersek Orta Çağ Avrupa’sında da bu tarz oyunların oynandığı yapılan araştırmalar sonucu söylenmiştir. Ancak asıl şeklini 19. yy döneminde almıştır. Almanya’da hentbol alanında verilen eğitimler ve yetişen sporcular ve antrenörler sayesinde tüm dünyaya yayılmaya başlamış ve 1972 yılından itibaren olimpiyatlara dahil edilmiştir.

Hentbol Kısa Bir Tarihçesi

Türkiye’de ilk resmi açık hentbol maçı 1938 yılında yapılmıştır. Öncesinde Almanya’da eğitim gören beden eğitimi öğretmenleri Hüsamettin Güreli, Zeki Gökışık, Nafi Tağman askeri okullarda eğitim vererek bu oyunu ülkeye kazandırmıştır.

2- Hentbol Nasıl Bir Oyun?

Hentbol oyununda esas amaç, rakip takımın kalesine gol atmaktır. Bu noktada futbolu anımsatır. Ancak diğer noktalarda futboldan ayrılır. Öncelikle oyun elle oynanır. Topu ayakla atmak ya da diz ile müdahale etmek yasaktır. Bunu sadece kaleci yapabilir. Rakip takımın kalesine el ile top atılmak zorundadır. Geçmişte çim sahada oynanan hentbol artık salonlarda oynanan bir oyun olmuştur.

Hentbol Nasıl Bir Oyun

Bir takım oyunu olan hentbolda sahada her takımda kaleci de dahil olmak üzere 7 kişi olur. Takımda en fazla 16 oyuncu yer alır. 16 yaş ve üzeri oyuncular için normal süre 30 dakikalık iki devredir. Devre araları süresi bizim ülkemizde 10’ar dakikadır. Uluslararası Hentbol Federasyonu, kıta ve ulusal federasyonlar kendi alanları için, devre arası süresiyle ilgili farklı uygulama hakkına sahiptirler. Ancak, devre arası süresi en fazla 15 dakika olmaktadır.

Defansta görev alan oyuncuların amacı ceza sahasının önünde yer alarak, kendi kalelerine rakip takımın oyuncularını yaklaştırmamaktır. “D” şekline benzeyen ceza sahasına kaleci dışında oyuncu giremez. Defans oyuncuları savunma yaparken belirli bir ölçüde rakip oyuncular ile temas edebilir. Aşırı faul yaparsa 2 dakika oyun dışı kalır. Cezası bitince oyuna girebilir ya da yedek başka oyuncu alınabilir.

Hentbol Nasıl Oynanır

Hentbol sahasının ölçütü uzun kenar için 40 m, kısa kenar için 20 m’dir. Sahanın uzun olan kenarları, kenar çizgilerini oluştururken, kısa olan kenarları ise sahanın kale çizgilerini oluşturur.

3- Hentbol Topu Nasıldır?

Hentbol topu, deri veya sentetik maddeden yapılmış olmalı ve küre şeklinde olmalıdır. El ile oynanan bir oyun olduğu için topun dış yüzeyinin parlak veya kaygan olmaması gerekir. Hentbolcuların topları daha rahat kavrayıp tutabilmeleri için, çam ağacı reçinesinden üretilen ve vaks adı verilen malzemeyi ellerine sürmeleri gerekir.

Topun çevresi ve ağırlığı kategorilere ayrılır. Bu kategoriler, Uluslararası Hentbol Federasyonu (IHF) tarafından 1,2 ve 3 şeklinde ayrılmıştır. 16 yaşından büyük erkekler için 58 - 60 cm ve 425 - 475 gram (IHF 3 numarayı ,temsil eder). 12 - 16 yaş arası erkekler ve 14 yaşından büyük bayanlar için 54 - 56 cm ve 3 ve 25 - 375 gram (IHF 2 numarayı temsil eder). 8 - 12 yaş arası erkekler ve 8 - 14 yaş arası bayanlar için 50 - 52 cm ve 290 - 330 gram (IHF 1 numarayı temsil eder).

Hentbol Topu Nasıldır?

Hentbol topları yapılarına göre Dikişli Hentbol Topları ve Kauçuk Hentbol topları diye 2’ye ayrılır. Dikişli Hentbol toplarının panelleri (yüzeyindeki parçalar) elle dikilerek bir araya tutturulur. Kauçuk Hentbol Topları ise dış mekanların koşullarına uygun olması için yapılır. Kauçuk suya dayanıklı olması sebebiyle bu tercih edilmiştir. Fiyat olarak da kauçuk hentbol topları daha uygundur.

4- "3 Numaralı" En İyi Hentbol Topları Hangileridir?

🤾‍♀️ Select Ultimate IHF Onaylı Dikişli 3 No Hentbol Maç Topu

IHF ve Türkiye Hentbol Federasyonu (THF) tarafından onaylı olan bu hentbol topunun ağırlığı 350 gr ve 16 yaşından büyük erkekler için uygundur. Türkiye Hentbol Ligleri Resmi Maç Topudur.  El dikişli yapılıdır. Kavraması kolay ve yumuşaktır.

Select Ultimate IHF Onaylı Dikişli 3 No Hentbol Maç Topu

🤾‍♀️ Select Solera IHF Onaylı 3 No Hentbol Antrenman Topu

IHF ve THF tarafından onaylıdır. İç saha ve dış sahalar için uygun olan bu top antrenmanlar için üretilmiştir. Türkiye Hentbol Ligleri Resmi Maç Topu’dur. Ağırlığı 448 gr ve 16 yaşından büyük erkekler için uygundur. El dikişli yapılıdır. Yumuşak derili ve tutma yapısı kolaydır.

Select Solera IHF Onaylı 3 No Hentbol Antrenman Topu

🤾‍♀️ Mikasa HB3000 3 No Deri IHF Onaylı Hentbol Topu

IHF onaylı bir hentbol topudur. Ağırlığı 441 gr ve 13 yaş üzeri için kullanımı uygundur. İç saha ve dış sahalarda tercih edilebilir. El dikişli yapılıdır. Yapısı gereği dayanıklı ve tutuşu kolaydır. Yumuşak yapılıdır.

Mikasa HB3000 3 No Deri IHF Onaylı Hentbol Topu

🤾‍♀️ Kempa Buteo 3 No IHF Onaylı Hentbol Maç Topu

Dış ve iç saha kullanım için uygun olan bu top IHF onaylıdır. Ağırlığı 412 gr ve 16 yaş üzeri erkekler için kullanıma uygundur. El dikişli ve yumuşak yapılır. Daha fazla tutuş ve üstün top kontrolü için Kempa kabartmalı PU deri üst malzemesi kullanılmıştır.

Kempa Buteo 3 No IHF Onaylı Hentbol Maç Topu

🤾‍♀️ Selex H3 Kauçuk 3 No Hentbol Topu

Dış sahalar için kullanıma uygundur ve federasyon onayı yoktur. Yapısı kauçuktur. Ağırlığı 346 gr ve 16 yaş üzeri erkekler için kullanıma uygundur.

Selex H3 Kauçuk 3 No Hentbol Topu

5- "2 Numaralı" En İyi Hentbol Topları Hangileridir?

🤾‍♀️ Select Ultimate EHF Onaylı 2 No Hentbol Maç Topu

IHF ve THF onaylıdır. Ağırlığı 362 gr ve 13 yaş üzeri kızlar ile 11-13 yaş arası erkekler için kullanıma uygundur. İç ve dış sahalarda kullanılabilir.  Türkiye Hentbol Ligleri Resmi Maç Topu’dur. Yumuşak yapılı ve el dikişlidir. Yumuşak yapısı ekstra tutma özelliği sağlar.

Select Ultimate EHF Onaylı 2 No Hentbol Maç Topu

🤾‍♀️ Kempa Buteo 2 No IHF Onaylı Hentbol Maç Topu

İç saha ve dış saha kullanımına uygun olan bu top IHF onaylıdır. Ağırlığı 327 gr ve 13 yaş üzeri kızlar ile 11 – 13 yaş arası erkeklerin kullanımına uygundur. El dikişli ve yumuşak der6 yapılıdır. Dayanıklı bir hentbol topudur. Daha fazla tutuş ve üstün top kontrolü için Kempa kabartmalı PU deri üst malzemesi kullanılmıştır.

Kempa Buteo 2 No IHF Onaylı Hentbol Maç Topu

🤾‍♀️ Selex Max Grip 2 No Hentbol Topu

İç ve dış sahalar için uygun olan bu hentbol topunun federasyon onayı yoktur. Ağırlığı 347 gr ve 13 yaş üzeri kızlar ile 11-13 yaş arası erkekler için kullanıma uygundur. El dikişlidir ve yumuşak der yapılıdır. Dayanıklı bir üründür.

Selex Max Grip 2 No Hentbol Topu

🤾‍♀️ Delta DH2 Kauçuk 2 No Hentbol Topu

Herhangi bir federasyon onayı olmayan bu top iç ve dış sahalar için kullanıma uygundur. Ağırlığı 336 gr ve 13 yaş üzeri kızlar ile 11-13 yaş arası erkekler için kullanıma uygundur. Kauçuk yapılıdır. Okul ve spor okulları için kullanıma uygundur.

Delta DH2 Kauçuk 2 No Hentbol Topu

🤾‍♀️ Voit N2 Hentbol Topu Sarı

El dikişlidir. 2 numaralı hentbol topları kategorisinde yer alır. Antrenmanlar için uygundur.

Voit N2 Hentbol Topu Sarı

6- "1 Numaralı" En İyi Hentbol Topları Hangileridir?

🤾‍♀️ Select Solera EHF Onaylı 1 No Hentbol Antrenman Topu

IHF ve Türkiye Hentbol Federasyonu (THF) tarafından onaylı olan bu hentbol topunun ağırlığı 308 gr ve 11 yaş altı erkekler ile  13 yaş altı kızlar için kullanıma uygundur. İç dış sahalarda kullanım için uygundur. Türkiye Hentbol Ligleri Resmi Maç Topudur.  El dikişli yapılıdır. Kavraması kolay ve yumuşaktır.

Select Solera EHF Onaylı 1 No Hentbol Antrenman Topu

🤾‍♀️ Selex Max Grip 1 No Hentbol Topu

Federasyon onayı yoktur. İç saha ve dış sahalar için uygun olan bu top dayanaklı yapıdadır. Ağırlığı 303 gr ve 11 yaş altı erkekler ile 13 yaş altı kızlar için uygundur. El dikişli yapılıdır. Yumuşak derili ve tutma yapısı kolaydır.

Selex Max Grip 1 No Hentbol Topu

🤾‍♀️ Selex H1 Kauçuk 1 No Hentbol Topu

Dış sahalar için uygun olan bu hentbol topunun federasyon onayı yoktur. Okul ve spor okulları için kullanıma uygundur. Ağırlığı 293 gr ve 11 yaş altı erkekler ile 13 yaş altı kızlar için uygundur. Kauçuk yapılıdır.

Selex H1 Kauçuk 1 No Hentbol Topu

🤾‍♀️ Delta DH1 Kauçuk 1 No Hentbol Topu

Federasyon onayı yoktur ve dış sahalar için uygundur. Ağırlığı 254 gr ve 11 yaş altı erkekler ile 13 yaş altı kızlar için kullanıma uygundur. Kauçuk yapılır. Okul ve spor okulları için kullanılabilir.

Delta DH1 Kauçuk 1 No Hentbol Topu

🤾‍♀️ Voit Optima Hentbol Topu N1

IHF onaylı, antrenmanlarda kullanım için uygundur. El dikişlidir.

Voit Optima Hentbol Topu N1

Sıkça Sorulan Sorular

Yapılan arkeolojik çalışmalar Antik Yunan ve Orta Çağ Avrupa'sında hentbol benzeri oyunlar olduğunu gösterse de, bugün ki bilinen şeklini 19. yy 'da almaya başlamıştır. Özellikle Almanya bu spora ağırlık vermiş ve hentbol sporcuları ve antrenörler yetiştirmiştir, 1972 yılında ise hentbol olimpiyatlarda yer bulmuştur.

Almanya’da eğitim gören beden eğitimi öğretmenleri Hüsamettin Güreli, Zeki Gökışık, Nafi Tağman'ın askeri okullarda hentbol eğitimi vermesiyle birlikte ülke bu sporla tanışmıştır ve ilk resmi hentbol maçımız 1938 yılında yapılmıştır.

Hentbol oyunu kaleci dahil 7'şer kişilik iki takım ile oynanır. Bir takımda yedeklerle birlikte en fazla 16 oyuncu bulunur. 16 yaş üstünde 30'ar dakikalık iki devre halinde oynanır. Devre arası süresi ise Uluslararası Hentbol Federasyonu'nun tanıdığı hak ile en fazla 15 dakika olacak şekilde her ülkede farklı olabilir. Türkiye'de hentbol maçı devre arası süresi 10 dakika olarak uygulanır.

Hentbol sahası 20 x 40 m'lik bir dikdörtgen sahadır. Kısa kenarlar kale çizgilerini, uzun kenarlar ise kenar çizgilerini oluşturur.

Hentbol sporu kategorilere ayrılır ve her kategorinin top boyutları faklıdır. Bu kategoriler, Uluslararası Hentbol Federasyonu (IHF) tarafından 1,2 ve 3 şeklinde ayrılmıştır. 3 Numara - 16 yaşından büyük erkekler: 58 - 60 cm ve 425 - 475 gram 2 Numara - 12- 6 yaş arası erkekler ve 14 yaşından büyük bayanlar: 54 - 56 cm ve 3 ve 25 - 375 gram 1 Numara - 8-12 yaş arası erkekler ve 8 - 14 yaş arası bayanlar: 50 - 52 cm ve 290 - 330 gram

İlgili Yazılar