Isparta Yalvaç Nasıl Bir Yer? Gezilecek Yerleri ve Özellikleri

 • Tugba yazdı.
 • 4 Şubat 2023
 • 450 okunma

Isparta Yalvaç gezilecek yerler ve özellikleri bakımından oldukça değerli bir ilçedir. Yalvaç her ne kadar Isparta'nın bir ilçesi olsa da il merkezine bir hayli uzak konumdadır. Isparta'ya 105 km mesafede olan Yalvaç'ta, tarihsel pek çok kalıntı vardır. Bunun nedeni bölgenin eski bir yerleşim yeri olmasından kaynaklıdır. Bölge doğa sporlarına da bir hayli uygundur.

Isparta Yalvaç Tarihçesi

Isparta Yalvaç tarihçesini incelemek için çok gerilere gitmek gerekir. Yalvaç, tarihi çok eskilere dayanan bir ilçedir. İlçenin Geç Neolotik Dönem'e kadar uzanan bir geçmişi vardır. Bu geçmişin izlerini bölgede yer alan antik kentlerde ve diğer kalıntılarda görmek de mümkündür.

Bizans ve Roma İmparatorluğu Döneminde (M.Ö. 1.Yüzyıl- M.S. 15. Yüzyıl)

Bizans ve Roma İmparatorluğu Dönemi'nde Yalvaç'ın bir yerleşim yeri olduğundan bahsedilebilir. Yalvaç, M.Ö. 129 tarihinde Roma İmparatorluğu'nun hakimiyetine girer. Ancak kesin olarak bir Roma hakimiyeti 1. yüzyılda başlar. Bölge, Malazgirt Savaşı ile beraber gerçekleştirilen Türk akınlarını önlemek için kullanılmıştır. Ancak Miryokefalon Savaşı sonucu artık Yalvaç, bir Anadolu Selçuklu Devleti toprağıdır.

Anadolu Selçuklu Sonrası (14. Yüzyıl ve Sonrası)

Anadolu Selçuklu sonrası bölge, 1387 yılında Osmanlı toprağı olur. Ardından 1402 yılında yapılan Ankara Savaşı neticesinde Karamanoğulları Beyliği, Yalvaç'ı ele geçirir. 1415 yılında Yalvaç tekrar Osmanlı'ya katılır. 1840 tarihinde Konya'ya bağlanan bölge, Cumhuriyet'in ilanı ile beraber Isparta sınırlarına dâhil edilir.

Yalvaç'ta Gezilecek Yerler

Yalvaç'ta gezilecek yerler arasında çok fazla seçenek vardır. İlçede birkaç gün kalarak her yeri keşfedebilirsiniz. İlçenin sokakları ve ağaçları bile tarihini yansıtır. Bu nedenle Yalvaç'ta dolaşırken görülmesi gereken her yere uğradığınızdan emin olmalısınız.

Yalvaç Müzesi

yalvaç müzesi

Yalvaç Müzesi, yörenin tarihi hakkında detaylı bilgilere ulaşabileceğiniz bir yerdir. Yalvaç Müzesi'nde ilçede yapılan kazılar sonucu ortaya çıkarılan eserler sergilenir. Müzeye ulaşmak oldukça kolaydır çünkü bu yapı şehir merkezinde bulunur. Müzede Pisidia Antik Kenti civarında bulunan kalıntılar yer alır.

Pisidia Antiocheia Antik Kenti

Pisidia Antiocheia Antik Kenti

Pisidia Antiocheia Antik Kenti, bölgenin en fazla ilgi çeken tarihi kalıntılarının başında gelir. Yalvaç'a 1 km uzaklıkta bulunan antik kent, bir tepe üzerinde yer alır. Antik kentin geçmişinin M.Ö. 312 yılına uzandığı tahmin edilir. Her mevsim açık olan antik kenti ziyaret ederek zamanda bir yolculuk yapabilirsiniz.

Devlethan Cami

devlethan cami

Dini mekanlar ilginizi çekiyorsa Devlethan Cami adlı yapıyı ziyaret edebilirsiniz. Devlethan Cami'nin kökenleri Anadolu Selçuklu Dönemi'ne kadar uzanır. Camiyi yapanın da I. Mesud'un oğlu olduğu belirtilir. Cami sade görüntüsüyle ve orijinalliği bozulmamış yapısıyla dikkat çeker. Caminin duvarında kullanılan malzemeler, Antiocheia Antik Kenti'ne aittir.

Hoyran Gölü

hoyran gölü

Hoyran Gölü, Yalvaç ilçesinde bulunan doğal güzelliklerden biridir. Aslında Eğirdir Gölü'nün bir kısmını oluşturur. Kaynak ve kar suları gölü besleyerek suyunu çoğaltır. Su sporları için de uygun olan Hoyran Gölü, keyifli anlar yaşamak için muhteşem bir güzelliğe sahiptir.

Hoyran Kaya Mezarları

Hoyran Kaya Mezarları

Hoyran Kaya Mezarları bir zamanların soyluları için özel olarak yapılan kabirlerdir. Mezarlıklar göle doğru inen kayalıklarda bulunur. Mezarların Antik Kent bile kurulmadan önceki zamanlarda inşa edildiği tahmin edilir. Gölü ziyaret ettiğinizde mutlaka bu mezarları da görmelisiniz.

Anlatan Meydanı

anlatan meydanı

Anlatan Meydanı bölgeye turistik amaçlarla gelen ziyaretçilere bilgi vermeyi amaçlar. Bölgede yer alan gezilecek yerler hakkında bilgi edinmek için ilk önce buraya uğrayabilirsiniz. Meydan, Yalvaç açısından önemli bir yerdir. Anlatan Meydanı'nda çeşitli törenler de gerçekleştirilir.

Tarihi Çınar Ağacı

tarihi çınar ağacı

Tarihi çınar ağacı, Yalvaç'a gidenlerin mutlaka görmesi gereken bir yerdir. İlçenin merkezinde yer aldığı için kolayca görebileceğiniz çınar ağacının önünde saygıyla eğilebilirsiniz çünkü kendisi tam tamına 800 yıllık. Ağacın uzunluğu yaklaşık 16 metre, genişliği ise 10 metre. Tarihi çınarın gölgesinde dinlenebilir ve biraz huzur bulabilirsiniz.

Taşevi Plajı

Taşevi Plajı, mavinin güzelliğini gittiği her yerde görmek isteyenlerin uğrayacağı bir yerdir. Plajda piknik yapabilir ve etraftaki kafelerde vakit geçirebilirsiniz. Plajı yaz mevsiminde ziyaret ederek güneşin de tadını çıkarabilirsiniz.

Men Kutsal Alanı

men kutsal alanı

Men Kutsal Alanı, antik kentin yakınında yer alan bir tarihi eserdir. Eski inanışlara göre kutsal olan Men tanrısı adına yapılan bu alana Yalvaç'a geldiğinizde uğramalısınız. Tapınağın M.Ö. 4.yüzyılda inşa edildiği tahmin ediliyor.

Yalvaç Yakınındaki Yerler

yalvaç yakınındaki yerler

Yalvaç yakınındaki yerleri gezerek daha kapsayıcı bir seyahat süreci geçirebilirsiniz. Özellikle uzak bir şehirden ya da farklı bir ülkeden Yalvaç'a geldiyseniz yakınlarda bulunan turistik yerleri de gezmelisiniz. Örneğin Eğirdir Gölü mutlaka görmeniz gereken yerler arasındadır. Bunun yanı sıra Isparta'da bulunan Davraz Kayak Merkezi'ni de ziyaret edebilirsiniz. Isparta Merkez'e uğrama şansınız olursa burada bulunan müzeyi ve şehrin diğer noktalarını gezebilirsiniz.

Yalvaç'ta gezilecek yerler ve özelliklerinin yanı sıra yörenin meşhur lezzetlerini de mutlaka denemelisiniz.

Yalvaç'ın Meşhur Tatları

yalvaçta meşhur tatlar

 1. Hamursuz
 2. Su Böreği
 3. Lohusa Peltesi
 4. Aşure
 5. Hıdırellez Buğdayı
 6. Pişi
 7. Yalvaç hamursuzu
 8. Güllaç

Sıkça Sorulan Sorular

Isparta Yalvaç ekmeğiyle ve güllacıyla meşhurdur.

Yalvaç'ta tarihi yerleri gezebilir ve doğal güzellikleri görebilirsiniz.

Isparta Yalvaç Akdeniz Bölgesi'nde yer alır.

Hoyran Gölü Yalvaç ilçesinde bulunur.

İlgili Yazılar