İstanbul'da Gidilebilecek En İyi 8 Paintball Yeri

  • Cahil Uzman yazdı.
  • 10 Eylül 2021
  • 523 okunma

Paintball, 1980’lerde işlerini eğlenceye dönüştürmek isteyen orman korucuları tarafınca icat edilmiştir. Yıllar içinde, dünyadaki en popüler macera sporları arasında yerini alan paintball sporunun ülkemize gelişi ise 1990’larda olmuştur. Şimdilerde sayıları 250’ye yakın olan çeşitli işletmelerde senede 1 milyondan fazla kişi tarafından oynanmaktadır. Sporcuların faal olarak içinde bulunduğu gerçek zamanlı strateji simülasyonu olan paintball, işaretleyici, maske, kıyafet, eldiven, koruyucu yelek vb. gibi ekipmanlar aracılığıyla yapılmaktadır.

Bu ekipmanların kalitesi oynayan kişinin performansını ve aldığı keyfi en çok etkileyen faktördür. Ekipmanların yanı sıra aktiviteyi gerçekleştireceğiniz tesisin olanakları ve saha içi dizilimi de keyifli zaman geçirilmesi için oldukça önemlidir. Dolayısıyla paintball oynamak istiyorsanız, hele ki ilk kez oynayacaksanız nerede oynayacağınız epey önemli husustur. İşte paintball sporunun ülkemize ilk girdiği yer olan İstanbul’da gidilebilecek en iyi 8 paintball yeri

1. Hedef Paintball

Hedef Paintball

Adres: Başıbüyük Oray Piknik Alanı (Marmara Eğitim Köyü Yolu üzeri), No: 94, Maltepe/İstanbul

Çalışma Saatleri: Hafta İçi 10.00 - 20.00; Hafta Sonu 09.00 - 21.00; Tatil Günleri 09.00 - 18.00

Olağanüstü doğa manzarası ve tertemiz çam kokulu havası ile ulaşım stresi yaşamak istemeyen kişiler için İstanbul’un ulaşımı en basit yerinde, Maltepe Üniversitesi yanı Başıbüyük Piknik Alanı içerisinde yer alan tesis, toplam 66.000 m2 çam ormanı içerisinde ve profesyonel saha ebatlarında tasarlanmıştır. Pek çok senaryonun aynı anda oynanabileceği saha, paintball tutkunlarının şehirdeki ilk adresleri arasındadır. İstanbul’da gidilebilecek en iyi paintball yerleri içinde kendi has özellikleriyle göze çarpan orman, müşterilerini dört mevsim ağırlayabilmektedir. Ayrıca tesiste restoran, mangal, kendin pişir kendin ye, semaver, büfe, ücretsiz otopark, tuvalet, langırt ve piknik alanı gibi imkânlar bulunur.

2. Kilyos Akay Paintball

Kilyos Akay Paintball

Adres: Demirciköy Mahallesi, Kilyos Caddesi, No: 334/5, Kilyos- Sarıyer/İstanbul

Çalışma Saatleri: 10.00 - 00.30

Ülkemizin ilk paintball işletmeleri arasında yer alan Akay Paintball, düz çayırlık yapıda olan 25 dönümlük arazi üzerinde kurulmuştur. Tesisin içerisinde aynı zamanda kır gazinosu, soyunma kabinleri, tuvalet, paintball oyun sahası, mini futbol sahası, voleybol sahası, salıncaklar, oyun parkı, seyir ve gezinti alanı bulunur. 25 dönüme kurulmuş olan paintball sahası, içinde barındırdığı 2 senaryo sahası, 1 supair (profesyonel) sahası ve 1 orman sahası ile hem gece hem de gündüz hizmet vermektedir. Türkiye’nin en büyük paintball kompleksi unvanına sahiptir. Bünyesinde yer alan geniş dinlenme alanı, açık ve kapalı restoranı, çim voleybolu, mini futbol gibi aktiviteleriyle şirketler, aileler ve dostlar için gün boyu hoş vakit geçirilebilecek tesistir.

Sitemizden ayrıca İstanbul'da gidilebilecek en iyi go kart pistleri listesine bakabilirsiniz.

3. Natura Paintball

Natura Paintball

Adres: 19 Mayıs Mahallesi, Demet Caddesi, Demirözü Sokak, No: 2, Büyükçekmece/İstanbul

Çalışma Saatleri: 09.00 - 23.45

Natura Paintball, İstanbul’da 2012 senesinden beri paintball severlere 4000 m2 büyüklüğündeki sahasında ve şehir merkezi sayılabilecek konumunda doğal alanıyla hizmet sunmaktadır. Bulunduğu ilçe, Beylikdüzü, paintball oynanabilen İstanbul’un nadide ilçeleri arasındadır çünkü içinde genişçe araziler bulundurur. Büyük ve siperlerle dolu oyun parkuru, bay-bayan soyunma kabinleri, oturma alanları, çardakları ve hamakları, büfe hizmetleri ve mesire alanı ve güler yüzlü çalışanlarıyla Natura Paintball, İstanbul’da gidilebilecek en iyi paintball sahaları içerisinde yer alır.

4. Avrasya Paintball

Avrasya Paintball

Adres Saha 1: Hürriyet Mahallesi, Çatalca Yolu Üzeri, Yalı Sokak, No: 18, Büyükçekmece/İstanbul

Adres Saha 2: Tepekent Beyaz Evler, Büyükçekmece/İstanbul

Çalışma Saatleri: Pazartesi-Salı 09.00 - 02.00; Çarşamba-Pazar 08.00 - 02.00

2009 senesinde faaliyete geçen Avrasya Paintball, ‘Onaylı Paintball Sahası’ unvanına sahip adresler arasındadır. Hem kurumsal hem profesyonel olan tesisin öte yandan her bütçe için de tarifesi bulunur. Öğrencilere, şirketlere ve sürekli müşterilerine özel indirim imkânları da sunar. Doğum günü partileri ya da diğer özel gün organizasyonlarında ise özel fiyat verilmektedir. Bu konuda mutlaka firmayla iletişime geçmelisiniz. Merkezî konumda doğayla iç içe paintball keyfi yaşamak eminiz ki hiç bu kadar eğlenceli ve kolay olmamıştır…

5. Marmara Paintball

Marmara Paintball

Adres: Fatih Mahallesi, Cengiz Topel Caddesi, No:48, 34500, Büyükçekmece/İstanbul

Çalışma Saatleri: 07.30 - 02.00

Marmara Paintball, oyun alanı sahasıyla beraber, saha kenarında yer alan 30’a yakın piknik masası ve WC gibi üniteleriyle oldukça tercih edilen tesisler arasındadır. Ayrıca saha kenarında bulunan çardaklarda mangal yapabilir, çay içebilir ve sevdiklerinizle oyun öncesi ve sonrasında vakit geçirebilirsiniz. Tesis, paintball severlere en uygun saha şartlarını sunar. 6,5 dönüm arazi içinde uluslararası standartlara uygun şekilde hazırlanan tamamıyla yeşil ve doğayla iç içe ortamda oyunun tadını çıkarabilirsiniz. Üstelik uzun hizmet saatleri içerisinde, gece paintball oynayan müşteriler için oyun gruplarını ve sahayı net görebilmeleri adına tesis, yüksek enerjiye sahip spot aydınlatmalarla ışıklandırılmıştır.

6. EVO Sports Paintball

EVO Sports Paintball

Adres Saha 1: Uğur Mumcu Mahallesi, Samandıra Caddesi, 34882, Kartal/İstanbul

Adres Saha 2: Akbaba Mahallesi, Kaymakdolduran Mesire Alanı, 34829, Beykoz/İstanbul

Çalışma Saatleri: 09.30 - 23.45

EVO Sports, 2007 senesinde EVO Paintball adı altında ülkemizde yeni sayılabilecek spor dalı olan paintballu geliştirmek adına faaliyetlere başlamıştır. Bu kapsamda kısa sürede Türkiye Paintball Ligi, Bosphorus Cup, Avrupa Paintball Şampiyonası gibi organizasyonları düzenleyerek bu yeni spor dalının bilinirliğini ve marka değerini artırmıştır. Tesis, amatör katılımcıların da ilgi ve katılımıyla büyük kitlelerin paintball sporunu tanımasına olanak sağlamıştır. Ardından EVO Paintball, 2013 senesinde ülkemizde henüz epey kısıtlı kitleler tarafından tanınan Laser Tag, Airsoft, Nerf ve ATV gibi sporlar için de çalışmalar yaparak markasını EVO Sports çatısı altında değiştirmiştir.

7. Safari Life Paintball

Safari Life Paintball

Adres: Şile Yolu Üzeri, Işık Üniversitesi Karşısı, Safari Life, 34980, Şile/İstanbul

Çalışma Saatleri: 08.30 - 23.30

Bu seferki adresimiz şehir merkezine uzak ancak doğal olanaklarıyla sadece paintball için değil, gezintiler veya başka doğa sporları için de olağanüstü konum olan Şile… Safari Life, 17 dönümlük tesis içerisinde 3,5 dönüm olan paintball sahasının yanı sıra 10 etaplık ATV safari arazisiyle İstanbul’da heyecan dolu gün yaşamak isteyenler için idealdir. Tesis, küçük gruplar halinde gidilebildiği gibi şirketlerin, okulların, kulüplerin ve benzeri toplulukların kusursuz ve heyecan dolu gün geçirmeleri için profesyonelce hazırlanmış mekanlar arasındadır.

8. İstanbul Paintball Arena

İstanbul Paintball Arena

Adres (Merkez): Şamlar Mahallesi, Karataylar Çiftlik Yolu Caddesi, Bina: 14/1, Başakşehir/İstanbul

Çalışma Saatleri: 09.00 - 00.00

İstanbul Paintball Arena’nın hizmetleri arasında gündüz, akşam ve gece seansları bulunur. Tüm bu seanslar kendi arasında ekonomik, standart ve Premium olarak da kategorilere ayrılır. Yani her bütçeye uygun paket vardır, herkes için paintball desek yeridir! Öte yandan tesis içerisinde ücretsiz piknik alanı, mangal yakma imkânı, tuvalet, otopark ve piknik alanlarında kullanabileceğiniz masalar da bulunmaktadır. Üstelik oyun için seçtiğiniz paket haricinde müşterilerden ayrıca giriş ücreti talep edilmemektedir. Ayrıca firmanın, şehrin tam 25 noktasına dağılmış durumda ayrı sahaları bulunmaktadır.  

Sıkça Sorulan Sorular

Federasyonun talimatlarına göre, 10-14 yaş arası katılımcıların yanında 18 yaşını doldurmuş veli ile katılmalarına izin verilmektedir. Bunun dışında, 14 yaşın üzerindeki tüm katılımcılar kendi başına katılabilirken 10 yaşın altındaki çocuklar için paintball sporunu yapmak pek mümkün değildir.

Katılımcılar ‘5 metreden yakın atış yapılmaz’ tavsiyesine uyduğu sürece can yanması, morarma veya kızarma gibi olumsuzluklarla karşılaşılmaz. Kurallara uyulmadan yapılan atışlarda bile isabet eden boya toplarının delici, kesici özelliği bulunmaz ve vücut üzerinde kalıcı yaralanmalara sebep olmaz.

İlgili Yazılar