Maria SHARAPOVA: Kortların Güzel ve Seksi Yıldızı

  • Fikir Mühendisi yazdı.
  • 15 Şubat 2021
  • 186 okunma

Bu yazımızda size kortların en iddialı ve ismi efsaneleşmiş kadın tenisçilerinden biri olan Maria Sharapova'dan bahsedeceğiz..

Maria Sharapova'nın Tenis ile Tanışması

Maria Sharapova'nın Tenis ile Tanışması

19 Nisan 1987’de Rusya’da doğdu. 1.81 boyuyla, en uzun boylu tenisçiler arasındadır. 4 yaşındayken kendisine ilk tenis raketinin hediye edilmesiyle, tenis topuyla tanıştı. 6 yaşındayken babası tarafından götürüldüğü Moskova’da, Martina Navratilova ile gösteri maçında oynamasıyla hayatı değişiti. Martina Navritolova’nın teniste eğitim alması tavsiyesi üzerine; ailesi Sharapova’yı 8 yaşında tenis akademisinde oynaması için Amerika’ya götürdü. Nick Bollettieri Tenis Akademisi’nde eğitim görmeye başladı. Liseyi çevrimiçi olarak bitirdi ve üniversiteye de gitmedi. Profesyonel tenis kariyerine 2001 yılında, doğum gününde başladı. Küçükler turnuvasında oynadığı 29 maçın 25’ni kazanma başarısı gösterdi.

Tüm zamanların en iyi tenisçilerinden olan Roger Federer'i anlattığımız yazımızı linke tıklayarak okuyabilirsiniz.

2003’te Yılın Çıkış Yapan Tenis Oyuncusu Oldu

2003’te Yılın Çıkış Yapan Tenis Oyuncusu Oldu

2003’te Japonya Açık turnuvasını ve Quebec City’de Bell Challange kazanarak WTA yılın çıkış yapan sporcusu oldu. Çıktığı 6 turnuvada çeyrek finale çıkarak, dünya yirminciliğine yükseldi. Kariyerinin üçüncü şampiyonluğunu Birmingham’da kazandı. 3 Temmuz 2004’te Serena Williams’ı yenerek Wimbledon’da şampiyon olan en genç üçüncü tenisçi oldu. Bu şampiyonluk dünya sıralamasında 10.’luğa çıkmasını sağladı. WTA Tour Championship finalinde bir kez daha Serena Williams’ı yenerek kupayı kazandı. 2004 Haziran ayından 2005 Wimbledon yarı finaline kadar, 22 maç üst üste kazanmayı başardı. 22 Ağustos 2005 Avusturalya Açık Turnuvası’nda yarı finalde elendikten sonra, ilk Tier Turnuvası Tokyo’da Toray Pan Pacific Open’da şampiyon oldu ve hemen sonrasında Quatar Total Open’ı kazandı. Toprak kort sezonunda, yarı final ve çeyrek finalde elendiği turnuvalardan sonra 2005’te bir haftalığına WTA dünya sıralamasında bir numaraya çıktı. Birmingham’da bir kez daha şampiyonluğa ulaştı. Wimbledon’da yarı finalde elendi. 2004’te WTA yılın oyuncusu ve en çok geliştirme gösteren oyuncusu, WTA servis oyuncusu seçilmiştir.

Efsane kardeşler Serena ve Venüs Williams hakkındaki yazımızı linke tıklayarak görebilirsiniz.

2005’te 3 Turnuva Kazandı, 15 Turnuvada En Az Çeyrek Final Gördü

2005’te 3 Turnuva Kazandı, 15 Turnuvada En Az Çeyrek Final Gördü

2005 sezonu sonunda 3 turnuva kazanıp, 15 turnuvada en az çeyrek finali görerek, dünya sıralamasında dördüncü sırada yer aldı. 2005’de ESPY en iyi kadın tenisçi seçilmeyi başardı. 2006’da ilk şampiyonluğunu India Wells’de kazandı ve San Diego Tier şampiyonu oldu. 2006 senesinde 2. Grand Slam Şampiyonluğu’nu Amerikan Açık Turnuvası’nı kazanarak elde etti. Zurich Open ve Generali Ladies Linz Turnuvaları’nı kazanarak, dünya sıralamasında yine iki numarada kaldı. 2007 yılında şampiyonluk kazanamadı. Sharapova İstanbul Cup’ta da yarı finalde elendi. Avustralya Açık Tenis Turnuvası Şampiyonluğu - tek set bile vermeden -  2008 yılında geldi. Quatar Total Open’da da kupaya ulaşmayı başardı. Bausch and Lomb Chanpionship’te şampiyon olmayı başardı.

2008’de WTA Dünya Sıralamasında Tekrar 1 Numaraya Çıktı

2008’de WTA Dünya Sıralamasında Tekrar 1 Numaraya Çıktı

19 Mayıs 2008’de WTA dünya sıralamasında 2005’den sonra tekrar bir numaraya çıktı. 2008 senesinde omzundan sakatlanarak Amerika Açık Turnuvası’na katılamadı. Uzun süren sakatlığı sonrasında 2009 yılında kazandığı tek turnuva, Tokyo’da Toray Pan Open Turnuvası oldu. 2010 yılına Memphis Cellular South Cup Şampiyonluğu ile başladı ve kariyerindeki 21. şampiyonluğuna ulaştı. 22.şampiyonluğunu Fransa’da Internationaux de Strasbourg’da elde etti. İngiltere’de Birmingham Aegean Classics Şampiyonluğunu da kazandı. Yılın geri kalanında şampiyon olmayı başaramadı. 2011 senesinde, Roma Turnuvası’nı kazanmayı başardı. Wimbledon Turnuvası’nı finalde kaybetti. Cincinnati Turnuvası’nda şampiyon oldu. 2012 senesine, Avustralya Açık Turnuvası’nda finalde kaybederek başladı. Stutgart Tenis Turnuvası’nda; bu yıl iki kez kaybettiği Viktoriya Azeranka’yı yenerek, bu seneki ilk şampiyonluğunu kazandı. Arkasından Roma Tenis Turnuvası’nı kazanmayı başardı. 2012 yılında Fransa Açık Roland Garros'u kazanarak, tüm Grand Slam’leri kazanan altıncı tenisçi olma başarısını gösterdi.

Dünyada Kariyer Slam’ini Tamamlayan 6. Tenisçi Oldu

Dünyada Kariyer Slam’ini Tamamlayan 6. Tenisçi Oldu

Böylece Kariyer Slam’ini tamamlamış oldu. 2012 Yaz Olimpiyatları’nda Serena Williams’a yenilerek, gümüş madalya elde etti. 2016 senesinde; yasaklı madde kullandığı için kortlardan 2 yıl men cezası aldı ve sonrasında cezası 15 aya düşürüldü. Ceza sonrası yeni bir başarı elde edemedi. 26 Şubat 2020’de 32 yaşında aktif tenis kariyerine son verdiğini açıkladı. Sharapova; kariyeri boyunca 5 kez Grand Slam Şampiyonluğu elde etti. 2013 yılında; tüm dünyada satılan Sugarpova adlı bir şeker markası çıkardı. Tenis kariyeri dışında, ünlü giyim ve aksesuar markları için modellik de yaptı. Ve dünya tenis tarihinde; maçlar sırasında hırsla oynarken çıkardığı sesler, bağrıltılar ve seksi imajıyla başka bir kadın tenisçi tarafından doldurulamayacak yerini aldı. Hatta oynarken çıkardığı sesler ve bağırmaların ses düzeyinin 100 desibele kadar çıktığı bilinmektedir. Ayrıca 2 yıl üst üste en seksi sporcu seçilmiştir.

Sıkça Sorulan Sorular

Dünya'nın en iyi kadın tenisçilerinden olan Maria Sharapova tüm kariyerinde 5 defa Grand Slam şampiyonu olmuştur. Ayrıca tüm Grand Slam'leri kazanan 6. tenisçidir.

En başarılı tenisçilerden olsa da 2016 yılında yasaklı madde kullandığı tespit edilmiş ve 2 yıl kortlardan men cezası almıştır. Daha sonra bu cezası 15 aya düşürülmüştür ve ceza sonrası yeni bir başarısı olmamıştır.

İlgili Yazılar