NBA Tarihinin En İyi 10 Basketbolcusu

  • Cahil Uzman yazdı.
  • 12 Aralık 2022
  • 257 okunma

Amerika’nın National Basketball Assosication’ı, yani NBA 1946 senesinden beri tüm zamanların en iyi sporcularıın sahada gösterdiği mücadeleye tanıklık eder. Elbette farklı dönemlerde farklı oyun stillerinin ve farklı oyuncuların revaçta olduğu görülmüştür. Dolayısıyla değişen tüm favoriler, onların yetenekleri, farklı oyun stilleri, atletizm becerileri ve koçluk seviyeleri düşünüldüğünde tüm zamanların en iyi basketbolcusunun kim olduğunu belirlemek de epey zor oluyor. Tabii Michael Jordan, LeBron James, Kareem Abdul-Jabbar ya da Bill Russell gibi basketbolcular arasında hangisinin daha iyi olduğu tartışılabilir. Ancak hepsi farklı nedenlerden olağanüstü kabul edileceklerdir. Büyük resmi görebilmek için, yani gerçekten kimin en iyi olduğunu anlayabilmek için istatistiklere, dönemlerine, her oyuncu için güçlü ve zayıf yanlara bakmak daha sağlıklıdır. O halde büyük resme bakmaya çalışalım ve NBA tarihinin en iyi basketbolcuları olduğuna inandığımız isimleri karışık sıralayalım…

1. Michael Jordan

2022/08/post-1661868367-2454-michael-jordan.webp

Jordan, NBA tarihinin en çok skor yapan oyuncusudur. Shaq’ın gücü veya Kareem’in hacmiyle doğmasa da sahadaki hiçbir oyuncu onu durdurmayı başaramamıştır. Kariyeri süresince 10 kez ligin en skoreri unvanını kazanmıştır. Yani Jordan herkesten fazla kazanmıştır.

1996’daBulls ile sezon galibiyet rekorunu kırarak 72 kez zafere ve şampiyonluğa gitmiştir. Bu başarı 20 yıldır kırılamamıştır. Michael Jordan hücumda karşı koyulamazdı ancak savunma konusunda da olağanüstüydü. Pek çok insan onun en iyi basketbolcu olduğunu düşünür. Haksız sayılmazlar. Zira Jordan sahadaki baskın oyunuyla imparatorluk yaratır. 90’larda ondan başkası yoktur. Üstelik kendisini de milyarder yapan ayakkabı imparatorluğu yaratmış ve tüm zamanların en iyi çocuk filmlerine imza atmıştır. Yani Jordan kesinlikle ve her zaman en iyi basketbolcular listesinde başı çekenlerden biri olacaktır.

2. LeBron James

LeBron James

NBA tarihinin en iyi basketbolcuları listemizin sonuncu ama en çarpıcısı LeBron James, yalnızca NBA tarihinin değil tüm dünya basketbol tarihinin en iyi oyuncusudur. Liseden mezun olur olmaz geldiği ligde NBA’e hakim olmayı başarmıştır. LeBron kendisinden önce hiçbir basketbolcunun yapamadığını yapmıştır. 2007’de adeta yıkık vaziyetteki Cleveland Cavaliers takımını tek başına Finallere taşımıştır.

James’in her şeyi yapabileceğine inanan destekçisi çok fazladır. NBA tarihinin en büyük forvet oyuncusudur; şu anda lig tarihinde atılan sayı ve asist anlamında ilk 10’da yer alan tek oyuncudur. Öte yandan ribaundlarda tüm zamanların ilk 50’sindedir. Başarılı basketbolcu kariyeri boyunca 34000’den fazla sayı, 9000 asist ve 9000 ribaund kaydeden tek oyuncu unvanına sahiptir.

3. Kobe Bryant

Kobe Bryant

2020 senesinde helikopter kazası nedeniyle aramızdan ayrılan Kara Mamba, NBA’in 1996 seçmelerinde Charlotte Hormes tarafından 13. Sıradan seçilir. Ancak daha sonra Vlade Divac karşılığında Los Angeles Lakers’a takas edilir. Lakers ile yaptığı çaylak sözleşmesi 3,5 milyon dolardır ve kariyeri boyunca bir daha takım değiştirmemiştir.

Rakiplerini çoğunlukla dehşete düşüren öldürme içgüdüsüyle Kobe, tüm zamanların en iyi basketbolcularındandır. Zaten lakabını da sahada zehirli kara mamba yılanları kadar tehlikeli olduğu için kazanmıştır. 20 yıl oynadığı NBA’de 3 tanesi peş peşe olmak üzere tam 5 şampiyonluk kazanmıştır. NBA her geçen gün daha da yetenekli sporcularla bizi şaşırtsa da Kobe Bryant, kariyerinde maç kazandıran 17 şut ve uzatmaları galibiyete giden 7 maçı bağlayan şutlarıyla NBA tarihinin en soğukkanlı şutörlerinden biri olmaya devam etmektedir.

4. Hakeem Olajuwon

Hakeem Olajuwon

NBA tarihinin en büyük savunma oyuncularından biri Hakeem Olajuwon’dur. Hakeem, Houston Üniversitesi’nde oynamak üzere ABD’ne gitmeden önce basketbol kariyerine de başladığı Lagos, Nijerya’da dünyaya gelir. 15 yaşında değin hiç basketbol oynamamasına karşın daha sonra oynadığı her yeri domine eder.

Üniversite hayatı boyunca takımı Houston Cougars’ı NCAA Division I Ulusal Turnuvası’nda üç Final Four maçına çıkarır. 1984’teHouston Rockets bu eşsiz yeteneği kaçırmak istemez ve Michael Jordan, John Stockton ve Charles Barkley gibi harika oyuncuların yerine Olajuwon’u seçer. Başarılı basketbolcu, NBA’de en güçlülerden biri olmaya devam eder; söz konusu savunma olduğunda eşi benzeri olmayan ribaund yeteneğine sahiptir. Ayrıca NBA’de toplamda 3830 blok sayısıyla 500 bloktan fazla blok kategorisinde tüm zamanlar listesinin başında yer alır. Bu olağanüstü başarı onun iki defa Yılın Savunmacısı seçilmesini sağlamıştır.

5. Bill Russell

Bill Russell

Bill Russell 11 kez ileNBA tarihindeki en fazla şampiyonluğa sahip basketbolcudur. Esasında, NBA’de geçirdiği 13 sezonunun sadece ikisinde şampiyonluk kazanamaz. Ayrıca Russell, 1955 ve 1956 senelerinde iki defa NCAA şampiyonluğu ve 1956 Yaz Olimpiyatları’nda ülkesi için altın madalya kazanır.

NBA tarihinin en iyi ribauntçularından ve savunmacılarından olarak tanınması gereken Bill Russell, ne yazık ki Celtics’in ana favorilerinden olamamıştır. Ancak hala etkili olduğu diğer yönler vardır. Örneğin, ribauntları… Başarılı sporcu, 13 yıllık NBA kariyerinde 5 kez ribaunt lideri oldu ve 10 kez maç başına 20 ribaunt ortalaması tutturdu. Özetle Russell, şimdiye dek 1 NCAA şampiyonluğu, 1 NBA şampiyonluğu ve 1 olimpiyat altın madalyası kazanan 7 oyuncudan yalnızca biridir.

6. Tim Duncan

Tim Duncan

NBA tarihinin gelmiş geçmiş en büyük uzun forvet oyuncusu olan Duncan, 1997 senesinde San Antonio Spurs tarafından birinci seçilir ve 19 yıllık NBA kariyeri boyunca takımından ayrılmaz. Tim Duncan gösterişli oyuncular arasında sayılmasa da hem hücumda hem de savunmada inanılmaz derecede iyiydi.

Kariyeri süresinde iki kez LeBron James, Ben Wallace, Jason Kidd ve benzeri seçkin basketbolculara karşı tam 5 şampiyonluk kazanmıştır. Duncan ‘’verimli’’ olmasıyla tanınırdı fakat onu gerçekten öne çıkaran özelliği savunma yeteneğiydi. Bugüne kadar NBA savunma verimliliğinde tüm zamanların üçüncüsü konumunda kalmıştır.

7. Earvin Johnson Jr.

Earvin Johnson Jr.

NBA tarihinin en iyi basketbolcularından Earvin Johnson Jr., 80’lerde adeta NBA’in temel direklerinden biri olmuştur. İlk olarak 1979 senesinde Los Angeles Lakers tarafından seçilen Earvin, aynı sene Yılın Çaylağı ödülünü ve NBA şampiyonluğunu kazanır. Aynı zamanda o sene finallerde En Değerli Oyuncu Ödülü’ne layık görülür.

Oyun kurucu olarak hücumu yönetmek onun işiydi ve kariyeri süresince 4 kez asist lideri olmuştur. Üstelik Earvin Johnson Jr., kazanmaya Michigan State Spartans takımını NCAA Şampiyonasına götürüp Larry Bird ile ilk kez karşı karşıya geldiğinde başlamıştır. Bird’ü mağlup ederek Final Four’un En Üstün Oyuncu ödülünü kazanmıştır.

8. Larry Bird

Larry Bird

1978 NBA Seçmeleri’nde Boston Celtics tarafından altıncı sıradan seçilen Larry Bird, 13 yıllık kariyerini Celtics’in kısa forveti olarak tamamlamıştır. Bird oyunun her alanında, özellikle şutlarda olağanüstü basketbolcudur. Ama aynı zamanda savunmada ve pas oyununda da güçlüdür.

NBA tarihinde saha atışlarında %50, üç sayılıklarda %40 ve serbest atışlarda %90 isabet ettiren ilk oyuncu olmuştur. Üstelik bunu kariyeri boyunca bir değil, iki kez yapmıştır. Ayrıca peş peşe üç kere üç sayılık atış yarışmaları kazanarak gözleri kapalıyken bile üç sayılık atış pratiği yapardı. Bird’ün yeteneği ve pratiği, onu mükemmelliğine ve kendi egemenliğine götüren şeylerdi.

9. Shaquille O’Neal

Shaquille O’Neal

Shaquille O’Neal,NBA tarihinin en baskın oyuncusudur: kariyeri boyunca Orlando Magic, Los Angeles Lakers, Miami Heat, Phoenix Suns, Cleveland Cavaliers ve Boston Celtics takımlarında pivot oynamıştır. Shaq, cüssesi ve gücüne rağmen cüssesi yüzünden durdurulamayan güçten çok daha fazla şey ifade ediyordu.

Shaquille O’Neal inanılmaz derecede atletikti, topu iyi idare ediyor ve hatta sayı yapmak ya da ribaund kapmak için oyuncuların arasından yolunu güzelce bulabiliyordu. Michael Jordan’la birebir oynayarak baskete gitmesi ünlenen sahnelerden biridir. Shaq hem savunmada hem de hücumda sahayı domine etmiştir. Kariyeri süresinde tam 28596 sayı atmıştır ki bu, kariyer puanları için tüm zamanların 8. rekorudur. Öte yandan, 13099 ribaund sayısıyla tüm zamanların rekorunda 15. sıraya ve 2732 blok sayısıyla kategoride tüm zamanların 8. sırasına yerleşmiştir. YaniShaq yalnızca başarılı şutlar atmakla kalmamış, aynı zamanda en iyi şekilde ribaund ve savunma yapmayı başarmıştır.

10. Kareem Abdul-Jabbar

Kareem Abdul-Jabbar

Kareem sahaya çıktığı ilk andan itibaren baskın basketbolculardan olmuştur. Lisede peş peşe 71 oyun kazanmıştır. UCLA’ya katılmasının ardından yine peş peşe 3 kez NCAA şampiyonluğu ve 3 sene süresince turnuvada En Değerli Oyuncu Ödülü’nü kazanmıştır. Ki bu rekor bugün hala geçerlidir!

İlk olarak 1969’da Milwaukee Bucks tarafından seçilen Kareem Abdul-Jabbar, Los Angeles Lakers’ta kariyerini sonlandırana dek ilk takımında altı sezon oynamıştır. Ligin en üretken ve çok yönlü basketbolcularından biri haline gelmiştir. Kariyeri boyunca takımını 10 kez finallere taşımış, 6’sını şampiyonlukla bitirmiştir. Ayrıca 6 kez En Değerli Oyuncu Ödülü kazanmıştı.

Sıkça Sorulan Sorular

Günümüzde NBA liginde oynayan Türk basketbolcular arasında Furkan Korkmaz, Cedi Osman, Alperen Şengün ve Ömer Faruk Yurtseven bulunmaktadır.

Houston Rockets’in 1998’de ilk tur 18. sıradan Mirsad Türkcan’ı seçmesiyle başarılı basketbolcu NBA’de oynayan ilk Türk basketbolcu unvanına sahip olmuştur.

İlgili Yazılar