Adreste Kim Oturuyor Sorgulama E-Devlet

  • Tugba yazdı.
  • 19 Nisan 2023
  • 292 okunma

Adreste kim oturuyor sorgulama işlemi, resmi kayıtların hatasız olarak tutulması açısından önemlidir. Bazen yanlış bildirim yapılması ya da süregelen hatalı kayıtların düzeltilmemesi, adresinizde farklı birinin ya da birilerinin görünmesine sebep olur. Adres taşıma işlemini yapmayan eski ev sahipleri ya da kiracılar da böylesine bir aksaklığa sebebiyet verebilir. Adreste kim oturuyor sorgulama işlemi ile bu durumun tespiti sağlanır ve gerekli önlemler alınır.

Adreste kimin oturduğu sorgulamak için gerekli işlemler, e-Devlet üzerinden yapılabilir. Birkaç adımda kolay bir şekilde yapacağınız bu işlem sayesinde adresteki kişi bilgilerinin doğruluğundan emin olabilirsiniz. Böylece adresinizde sizin haberiniz olmadan kaydı bulunan kişilerin yol açacağı sorunlarla karşılaşmazsınız.

Adres Sorgulama Neden Yapılır?

Adres sorgulama yapmak, çoğu zaman kişilerin kendi kayıtlarının doğruluğundan emin olmak için gerçekleştirdikleri bir işlemdir. Yeni bir yere taşındığınızda ikametgah değişikliği yapmanız gerekir. Bu değişikliklerin sistemde görünmesi, birkaç günü bulabilir. Yapacağınız sorgulama işlemleri neticesinde kayıtların değişip değişmediğini görebilirsiniz.

Adres sorgulama, yanlış adrese yapılan bildirimlerin fark edilmesi açısından önemlidir. Bazen bildirimler sırasında farklı bir adres girilmesi söz konusu olabilir. Bu söz konusu adreste yaşayan asıl kişilerin sorun yaşamasına neden olur. E-Devlet üzerinden sorgulama yaparak böyle hataların vakit kaybetmeden farkına varabilirsiniz.

Ev Adresimde Kimler Oturuyor Nasıl Öğrenebilirim?

Ev adresinizde kimlerin oturduğunu öğrenmek için e-Devlet sistemine giriş yapmanız gerekir. E-Devlet sistemine girenlerin ekranın sağ köşesinde yer alan "Giriş Yap" yazan alana tıklaması gerekir. Ardından karşınıza çıkan şifre ekranında sizden istenen bilgileri girmelisiniz. Giriş işlemlerini şifre ve kimlik numarası ile gerçekleştirebilirsiniz. Bunun yerine e-imza, mobil imza gibi alternatif giriş seçeneklerini kullanabilirsiniz. 

Ev Adresimde Kimler Oturuyor Nasıl Öğrenebilirim?

İlk olarak Giriş Yap yazan kısma tıklayın.

Ev Adresimde Kimler Oturuyor Nasıl Öğrenebilirim?

Şifrenizle ya da diğer yöntemleri kullanarak giriş yapmalısınız. Adreste kim oturuyor sorgulama işlemi için arama alanına "Aynı hanede ikamet eden kişi belgesi sorgulama" yazarak ilgili kısma erişebilirsiniz.

İlk olarak Giriş Yap yazan kısma tıklayın.

Ardından gelen linke tıklayarak ilgili kısma erişebilirsiniz.

İlk olarak Giriş Yap yazan kısma tıklayın.

Burada sizi bir bilgilendirme metni karşılar. Bu metni okuduktan sonra "Barkodlu Belge Oluştur" yazan kısma tıklamanız gerekir.

İlk olarak Giriş Yap yazan kısma tıklayın.

Gelen ekranda adresinizde ikamet eden kişilerin bilgileri toplu bir şekilde görünür. Adreste yer alan kişilerin bilgileri, adres numarası gibi detaylar belge üzerinde görünür. Bu sayede adreste bilmediğiniz bir kişinin kaydı var mı öğrenebilirsiniz. Eğer böyle bir durum söz konusu ise hemen gerekli mercilere başvurabilirsiniz.

Adresimde Bilmediğim Bir Kayıt Varsa Ne Yapmalıyım?

Adresinizde bilmediğiniz birinin kaydı görünüyorsa yapmanız gereken nüfus idaresine bildirim yapmaktır. Bu bildirim neticesinde kayıtlarda bir hata varsa düzeltilir. Öte yandan adres bildirimini hatalı yapmanız nedeniyle de yanlışlık söz konusu olabilir. Bu nedenle öncelikle adres bilgisinin doğruluğu kontrol edilir. Ardından adreste görünen kişilerin bilgileri incelenerek gerekli düzeltmeler yapılır.

Bir Adreste İki Aile Oturabilir mi?

Bir adreste iki ailenin oturması mümkündür. Mevcut yaşadığınız eve muvafakat vererek sonradan başka bir ailenin ya da kişinin de oturmasını sağlayabilirsiniz. Muvafakat verme işlemi konutta oturan aile tarafından yapılır. Yani söz konusu ailenin konutta yaşamasına izin verilir. Bu izinle beraber yeni ailenin ikametgahı da aynı evde görünür.

Muvafakat işlemleri, e-Devlet üzerinden yapılabilir. Adres Değişikliği Bildirimi (Muvafakatlı) kısmına girmelisiniz. Buradan adres değişikliği için gerekli işlemleri yapabilirsiniz. Akrabalarının yanında kalmayı düşünen öğrenciler, geçici olarak şehir değiştirmek zorunda olanlar bu hizmetten yararlanabilir. Adreste kim oturuyor sorgulama işlemi ile yeni yaptığınız değişikliği e-Devlet üzerinden görüntüleyebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Hanede oturan kişi sayısı e-Devlet üzerinden öğrenilebilir.

Adres değişikliği sisteme yaklaşık 10 iş günü içerisinde düşer.

İki ikamet adresi mümkün değildir. Ancak e-Devlet üzerinden diğer adres tanımlaması yapılabilir.

İlgili Yazılar

Kazada Kim Suçlu Sorgulama

  • 19 Nisan 2023