Kazada Kim Suçlu Sorgulama

 • Tugba yazdı.
 • 18 Nisan 2023
 • 181 okunma

Kazada kimin suçlu olduğunu sorgulama işlemleri, e-Devlet üzerinden yapılabilir. Kaza sırasında taraflardan biri daha fazla diğeri daha az sorumlu olabilir. Bunun yanı sıra eşit sorumluluk da hesaplanabilir. Kazada kimin suçlu olduğunu sorgulama yaparak öğrenebilirsiniz. Kusur oranı, sigorta şirketleri aracılığıyla hesaplanır. Ancak olayın anlaşılması için yetkili kolluk kuvvetleri tarafından ya da taraflar arasında tutanak tutulmalıdır.

Kaza tespit tutanaklarının online ortamda ya da mobil uygulama üzerinden doldurulması tarafların işini kolaylaştırır. Trafiği aksatmadan ve hızlı bir şekilde tutanak tutulabilir. Ancak belirli durumlarda taraflar arasında tutanak tutulmaması gerekir. Bu durumlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Kazanın maddi hasara sebebiyet vermesi gerekir.
 • Yaralanma ya da ölüm meydana geldiyse taraflar tutanak tutamaz.
 • Kaza sonucunda kamu malı hasarı meydana gelmemelidir.
 • Tarafların alkollü ya da uyuşturucu etkisinde olmaması gerekir.
 • Devlete ait araçlarla yapılan kazalarda taraflar tutanak tutamaz.

Kazada Hangi Taraf Kusurlu?

Kazada Hangi Taraf Kusurlu?

Kazada kimin kusurlu olduğunu anlamak için kaza tespit tutanaklarının incelenmesi gerekir. Kusur oranlarının anlamı şu şekilde sıralanabilir:

 • %0 kusurunuz varsa karşı taraf %100 sorumludur.
 • Kusur oranınız %50 ise karşı tarafın da %50 sorumluluğu vardır.
 • Kusur oranınız %75 ise karşı taraf %25 sorumludur.
 • %100 kusurunuz varsa bu durum, karşı tarafın sorumluluğu olmadığı anlamına gelir.

Kusur oranlarının belirlenmesinde kaza tespit tutanakları etkilidir. Kazanın meydana gelme nedeni, zemin koşulları gibi farklı detaylara göre kusur oranları tespit edilebilir. Bazı durumlarda kazaya dış etkenler de sebep olabilir. Kusur oranlarına itiraz etme hakkınız vardır.

Polis ya da jandarma tarafından düzenlenen tutanaklara itiraz etme hakkınız vardır. İtirazların sulh ceza hakimliğine yapılması gerekir. Dava açıldıktan sonra olay yerinde keşif yapılmasına da ihtiyaç vardır. İtirazların değerlendirilmesi sürecinde mobese görüntüleri de incelenir. Bilirkişi tespitleri ve diğer incelemeler sonunda dava hızlı bir şekilde sonuçlanır. Kazada kimin suçlu olduğunu sorgulama neticesinde öğrenerek, dava açıp açmayacağınıza karar verebilirsiniz.

Kaza Tespit Tutanağına Nasıl Ulaşabilirim?

Kaza tespit tutanağına ulaşmak için turkiye.gov.tr adresine girmeniz gerekir. Bu adrese girerek "Giriş Yap" yazan alana tıklamanız gerekir.

Kaza Tespit Tutanağına Nasıl Ulaşabilirim?

Ardından gelen ekranda kimlik numarası ve şifre bilgileri ile sisteme erişmeniz mümkündür. E-imza, mobil-imza gibi farklı giriş yöntemleri de tercih edebilecekleriniz arasındadır. Şifresi olmayanların PTT şubelerine müracaat etmesi gerekir.

Kaza Tespit Tutanağına Nasıl Ulaşabilirim?

Şifrenizle sisteme giriş yaptıktan sonra arama alanına "Kaza Tespit Tutanağı" yazarak ilgili kısma ulaşabilirsiniz.

Kaza Tespit Tutanağ

E-Devlet üzerinden hem polis hem de jandarma tarafından tutulan tutanakları görebilirsiniz. Sorgulama işlemini sürücü olarak karıştığınız kazalar için yapabilirsiniz. Aynı zamanda sahibi olduğunuz araçlar için de sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

kaza-tutanagi

Seçiminizi yaptıktan sonra gelen ekranda raporları görebilirsiniz. Ancak bu sorgulama işlemi sadece 01.01.2022 sonrasında meydana gelen kazalar için yapılabilir. Kaza tespit tutanağı doğrulama işlemleri de buradan yapılabilir. Bu sayede sigorta şirketleri ve diğer kurumlar belgenin doğru olup olmadığını öğrenebilir.

Kazada Kusuru Kim Belirler?

Kazada Kusuru Kim Belirler?

Kazada kusuru belirleyen sigorta şirketleridir. Kusur oranı fazla olan kişilerin ceza yükümlülüğü daha fazla olur. Özellikle yaralanma, sakatlanma ve ölüm gibi durumlar meydana geldiği takdirde kusurlu taraf için hapis cezası da söz konusu olabilir. Kaza sonucunda zarara uğrayan tarafın şikayeti de bu noktada önemli bir detaydır. Taraflar kendi arasında anlaştığı takdirde destekten yoksun kalma tazminatı ile hapis cezasından kurtulmak mümkün olabilir.

Kazalara karşı gerekli tedbirleri aldığınız ve trafiğe bu şekilde çıktığınız takdirde bu tür durumlarla karşı karşıya kalmazsınız. Kazada kim suçlu sorgulama gibi işlemlerle uğraşmamak için her zaman dikkatli bir şekilde araç kullanmalısınız.

Sıkça Sorulan Sorular

Kazada kusur oranına göre cezai yaptırımlar uygulanır.

Kazaya neden olan sürücü masrafları üstlenir.

Trafik kazası kusur oranı üç günde belirlenir.

İlgili Yazılar