Word İçerisinde Metnin Dil Çevirisi Nasıl Yapılır?

 • Cahil Uzman yazdı.
 • 7 Mayıs 2022
 • 182 okunma

Eğer okulunuz veya işiniz için devamlı farklı dilde metinler üzerinde çalışmanız gerekiyorsa, her seferinde Google Translate benzeri platformlarda çeviri yapmaya uğraşmak size zaman kaybettiriyor olabilir. Aslında metin çevirileri için uzaklara gitmenize gerek yoktur. Microsoft Word, sunduğu çeviri özelliği vasıtasıyla bu tür işlemleri son derece hızlı ve pratik biçimde gerçekleştirmenize olanak tanır. Üstelik çalıştığınız metni Word üzerinden çevirmek üzere atmanız gereken sadece birkaç kolay adım yeterlidir. İşte Word içerisinde metnin dil çevirisi nasıl yapılır sorusunun cevabı…

1. Belirli Bölümler Word’de Farklı Dile Nasıl Çevrilir?

Belirli Bölümler Word’de Farklı Dile Nasıl Çevrilir?

Microsoft Word üzerinde çalışırken sadece bazı kelime gruplarını, paragrafları ya da kendiniz belirlediğiniz özel kısımları hızlıca farklı dile çevirmek son derece kolaydır. Zira Word seçilen metnin dilini otomatik şekilde belirleme özelliğine sahiptir. Ancak siz de dil ayarlarını manuel olarak tercih edebilirsiniz. Belirli bölümleri Word’de farklı dile çevirmek üzere manuel ayar yapmak için aşağıda sıralanan aşamaların takip edilmesi yeterlidir:

 • Öncelikle çalışılacak, yani çevrilecek metnin yer aldığı Microsoft Word belgesi açılmalıdır.
 • Daha sonra çevrilmesi gereken metin seçilmelidir.
 • Bu iki işlem bittikten sonra, üstteki şerit çubuğunda bulunan "Gözden Geçir" kısmına tıklamalısınız.
 • Ekranınızın üst kısmında ortaya çıkan seçenekler içerisinde yer alan "Çevir" seçeneğine dokunmalısınız.
 • Bu işlemi de gerçekleştirdikten sonra, karşınıza "Tüm Metni Çevir" ya da "Seçimi Çevir" olarak iki adet seçenek çıkacaktır. Eğer metnin sadece belirli kısmını çevirmek istiyorsanız, "Seçimi Çevir" tercihi yapılmalıdır.
 • Ardından ekranın sağ kısmında çeviri menüsü çıkacaktır. Microsoft Word, üzerinde çalışılan metnin dilini otomatik olarak algılama özelliğine sahiptir. Eğer Word yanlış dili algılıyorsa dil bölümüne tıklayarak doğru dili seçmeniz mümkündür.
 • Daha sonra aşağı tarafta bulunan kısımdan, metni çevirmek istediğiniz dili seçmelisiniz. Microsoft Word metni çevirmek istediğiniz dili de otomatik olarak ayarlamaya çalışır, ancak bunu da yukarıda anlattığımız şekilde değiştirmek mümkündür.
 • Bu iki seçeneği de ayarladıktan sonra, Word size çevirinin hızlı ön izlemesini gösterecektir.
 • Eğer ortaya çıkan çeviriden memnun kalırsanız ve normal metin ile çevrilen metni değiştirmek istiyorsanız, sağ alt köşede bulunan "Ekle" butonuna tıklamanız yeterlidir.
 • Tüm bu işlemler bittiğinde Microsoft Word, orijinal metin ile çeviri metnin yerini değiştirecektir.
 • Tabii orijinal metne geri dönmek de mümkündür. Bunun için Ctrl+Z (veya Mac için Cmd+Z) tuşlarına basarak geri dönebilirsiniz.

2. Belgenin Tamamı Word’de Farklı Dile Nasıl Çevrilir?

Belgenin Tamamı Word’de Farklı Dile Nasıl Çevrilir?

Eğer Microsoft Word üzerinde çalışırken metnin bütününü farklı dile çevirmek istiyorsanız, takip edilmesi gereken adımlar yine yukarıdaki gibi olacaktır. Yalnızca "Çevir" seçeneğine tıkladığınızda karşınıza çıkan tercihler arasından"Tüm Metni Çevir" butonuna basmanız gerekir. Bu aşamadan sonra sağ kısımda çeviri seçenekleri belirir. Seçenekler arasından orijinal metnin dilini ve çevirmek istediğiniz dili seçip değiştirebilirsiniz. Son olarak "Ekle" butonuna tıklamak yeterlidir. Bu işlemleri gerçekleştirdikten sonra Word belgesindeki bütün metin talep edilen dile çevrilecektir. Belgenin tamamını Word’de farklı dile çevirmek bu şekilde mümkün olmaktadır

Sıkça Sorulan Sorular

Bu işlem için doğrudan F7 tuşuna basabileceğiniz gibi, "Gözden Geçir" sekmesinden "Yazım Denetim" ya da "Yazım ve Dil Bilgisi"ne tıklayarak denetlemeyi gerçekleştirebilirsiniz.

Word açıldığında sol üst köşede yer alan "Dosya" kısmından "Seçenekler"e, ardından "Sağlama" bölümüne gidilir. ‘’Yazarken yazımı denetle’’ kutucuğundaki tiki kaldırıp "Tamam" tıklandığında işlem gerçekleşmiş olacaktır. 

İlgili Yazılar