Google Adsense Nedir? Youtube Kanalı Google Adsense’e Nasıl Bağlanır?

 • Minik Tospik yazdı.
 • 4 Eylül 2021
 • 559 okunma

Günümüzde hemen hemen tüm aktivitelerimiz dijital alanda karşılık bulmaya başladı. Yaşadığımız ‘aşırı dijitallik’ ise acaba buradan gelir elde edebilir miyim sorusunu ve farklı fikirleri ortaya çıkardı. Örneğin internet kaynaklarından yararlanarak üretilen içerikler, gelir elde etme aracına dönüşebiliyor. Google AdSense tam olarak burada devreye giriyor. AdSense, düzenli içerik üreterek alınan reklamlar ile ek gelir sağlamak ya da mevcut geliri artırmak için olanak sağlar. Heyecanlandığınızı ve kafanızda çok sayıda soru olduğunu biliyoruz. Gelin Google AdSense’in ne olduğunu ve nasıl çalıştığını detaylarıyla inceleyelim…

1. Google AdSense Nedir?

Google AdSense Nedir?

Google AdSense üzerinden para kazanmak, internetten para kazanmanın en çok bilinen, en risksiz ve en kolay yöntemidir diyebiliriz. Tabii en kolay deyince hemencecik gelir getirdiğini düşünmeyin, yalnızca diğer yöntemlerle kıyaslandığında AdSense kullanımı epey kolay kalır. Zira internet üzerinden gelir elde etmek, genel kanının tersine ciddi uğraş gerektiren, haliyle zor kazanç modellerindendir. Öncelikle bilmeniz gereken şey, aslında kolay olmayan fakat başarılı olmanız halinde aklınızın alamayacağı gelirleri elde edebileceğiniz profesyonel işe adım attığınızdır.

Google AdSense’i en genel tabiriyle tanımlamak gerekirse, Google reklamlarını web sitenizde ya da YouTube kanalınızda yayınlamak suretiyle para kazanmak denebilir. Diğer deyişle, mevcut ya da oluşturacağınız web sitesi ve YouTube kanalında reklam veren firmaların veya kişilerin reklam yayınlamasıdır. Dolayısıyla yayınlanan reklamdan gelen gelir size de kazanç sağlar. İşte AdSense’in mantığı bu kadar basittir.

2. AdSense Üzerinden Para Kazanmak İçin Web Sitesi Şart Mı?

AdSense Üzerinden Para Kazanmak İçin Web Sitesi Şart Mı?

Sorularınız olduğunu biliyoruz demiştik… Esas olarak bakıldığında Google AdSense ile gelir elde etmek için web sitesine ihtiyaç yoktur. Eğer içeriklerinizi video olarak üretebiliyorsanız yalnızca YouTube’tan video paylaşarak para kazanmanız mümkündür. Fakat YouTube kanalınızın para kazanabilmesi için bazı özelliklere sahip olması gerekir. Bu konuyu yazımızın devamında detaylandıracağız. Şimdilik yalnızca AdSense üzerinden para kazanabilmek için neden web sitesine ihtiyacınız olduğuna bakalım…

Google AdSense sizin için ciddi gelir kaynağı olsun istiyorsanız, YouTube kanalınız olsa bile web sitenizin de olması gereklidir. Bu gereklilik, teknik nedenlerden ziyade para kazanma ihtimalini artırmak içindir. İnternetten herhangi bir içeriği arayan, yani arama motorunda öğrenmek istediği konuyu aratarak bilgi içeren siteleri ziyaret etmek isteyen kişilerin yazılı içeriklere olan ilgisi hala aktiftir. Zira son zamanlarda bu kadar çok kullanılmasına karşın internet bağlantısı için ödenen ücretler epey yüksektir ve kişiler her daim video izlemek için müsait olmamaktadır. Dolayısıyla AdSense’in bağlı olduğu web sitesi size asıl parayı kazandıracak şeydir.

3. Google AdSense Hesabı Açma

Google AdSense Hesabı Açma

Google AdSense hesabı oluşturmak belki de bu işin en kolay kısmıdır. Birkaç adımda tamamlayabileceğiniz AdSense hesabı açma işlemi için öncesinde sahip olmanız gereken 2 şey vardır: Size ait Google hesabı ve size ait içerik. Eğer herhangi bir Google hizmeti kullanıyorsanız, Gmail gibi, zaten Google hesabınız mevcut demektir. Google ile daha önce hiç işiniz olmadıysa kolayca Google hesabı oluşturarak ilk kriteri sağlayıp diğer aşamalara devam edebilirsiniz. Sahip olduğunuz özgün içeriğim de var diyorsanız, içeriğinizin AdSense program politikalarına uyum sağlayıp sağlamadığını kontrol etmelisiniz. Bu adımı da geçtiyseniz, AdSense kullanmamak için nedeniniz yok gibi duruyor…

Hesabınızı oluşturmak için gerekli tüm adımları tamamladınız mı? Gelin şimdi size özel Google AdSense hesabını oluşturalım:

 • https://www.google.com/adsense/start adresine gidin.
 • Bu adres üzerinden ‘Başlayın’ kısmına tıklayın.
 • Google bu aşamada sizden bazı bilgiler isteyecek. Bu bilgileri doldurun ve devam edin. (URL kısmına kendi siteniz veya kullanacağınız sitenin URL’sini girmelisiniz.)
 • Sayfanın alt tarafında bulunan ‘e-Posta adresine AdSense ile ilgili yararlı bilgiler alın’ kısmına cevaben ‘Evet’ demeniz önerilir, böylelikle daha fazla bilgi alma şansınız olacaktır.
 • Bu sayfadaki işlemleriniz bittiğinde Google hesabını açın.
 • Ülkenizi ve bölgenizi seçin.
 • AdSense’in şartlarını ve koşullarını okuyarak kabul ettikten sonra ‘Hesap Oluştur’ butonunu tıklayın.
 • Tüm aşamaları tamamladığınızda AdSense hesap oluşumu bitmiş olacaktır.

4. Google AdSense İçin Uygunluk Kriterleri

Google AdSense İçin Uygunluk Kriterleri

İçeriğiniz aracılığıyla reklam almak istediğinizde, içeriğin AdSense uygunluk kriterlerini taşıyor olması epey önemlidir. İçeriğinizin uygunluk kriterlerini karşılamaması durumunda başvurunuz ret cevabı ile sonuçlanabilir. Peki nedir bu Google AdSense uygunluk kriterleri diyorsanız, işte cevabı:

1- İçeriğiniz tamamen özgün ve ilginç olmalı.

İçeriğin hedeflenen kitlenin dikkatini çekmesi için tamamen özgün ve kaliteli olması gerekir. Google Support’un AdSense bölümünden konuyla ilgili daha ayrıntılı bilgi ve fikir edinmek mümkündür.

2- Oluşturulan içerik Google AdSense program politikalarına uyum sağlamalı.

AdSense hesabınızı oluşturmadan önce web sitenizin ya da YouTube içeriğinizin uygulamanın program politikasına uygun olup olmadığını mutlaka kontrol etmelisiniz. Program politikaları Google Support’un AdSense bölümünden ayrıntılı şekilde öğrenilebilir. Hatta, AdSense’in kullanım şartları çerçevesinde, politikalarda yapılabilecek değişiklikleri takip etme sorumluluğu tamamen kullanıcıya ait olduğu için sıklıkla bilgi tazelemekte fayda vardır.

3- 18 yaşınızı doldurmuş olmalısınız.

Kabul koşullarında da ifade edildiği gibi, Google AdSense yalnızca 18 yaşını doldurmuş kişilerin başvurularına onay verir. 18 yaşını doldurmayan tüm kullanıcılar için ebeveyn gözetimi şartı vardır. Yani eğer ebeveyni kendi Google hesabı üzerinden AdSense’e kaydolursa kişinin uygulamadan faydalanma imkânı olur. Fakat ebeveynin hesabı onaylandığında siteye dair tüm sorumluluğun ve ödemenin yetişkine, yani ebeveyne ait olduğu unutulmamalıdır.

5. Yeni AdSense Hesabı Oluşturarak YouTube Kanalına Bağlama

Yeni AdSense Hesabı Oluşturarak YouTube Kanalına Bağlama

AdSense hesabı oluşturarak hesabınızı YouTube kanalınıza bağlamak, YouTube üzerinden ödeme alabilmek için oldukça önemlidir. Hali hazırda YouTube İş Ortağı Programı üyesiyseniz, gerekli olduğunda bağlı olan AdSense hesabınızı değiştirmeniz mümkündür. Ayrıca tek AdSense hesabı üzerinden birden fazla YouTube kanalının parasını alabilmektesiniz.

İşte yeni AdSense hesabı oluşturarak YouTube kanalına bağlama adımları…

 • YouTube Studio’da oturumunuzu açın.
 • Sol taraftaki menüden ‘Para kazanma’ sekmesini açın.
 • ‘Google AdSense’e kaydolun’ kısmında ‘BAŞLAT’ı seçin.
 • Talep edildiğinde YouTube hesap şifrenizi girin, gerektiğinde tekrar kimlik doğrulaması yapın.
 • AdSense ile hangi Google hesabını kullanmak istediğinizi girin. (Öncesinde AdSense’i YouTube ile ilgili olmayan amaçlar doğrultusunda kullanıyorsanız, mevcut hesabınızla Google üstünden oturum açın.)
 • Artık AdSense’tesiniz. İlk olarak sayfanın en üstünde yer alan bölmeden e-posta adresinizi doğrulayın. Adresin yanlış olduğu durumlarda hesap değiştirmek adına ‘Farklı bir hesap kullan’ butonunu tıklayın.
 • Son olarak, iletişim bilgilerinizi girin ve başvurunuzu gönderin.

Tüm bu adımlar bittiğinde, AdSense hesabı başvurunuzun alındığına dair doğrulama mesajı göreceğiniz YouTube Studio’ya yönlendirilirsiniz. Hesabınız onaylanırsa Google, e-postanız üzerinden sizi bilgilendirir.

6. Halihazırda Onaylı Olan AdSense Hesabını YouTube Kanalına Bağlama

Halihazırda Onaylı Olan AdSense Hesabını YouTube Kanalına Bağlama

 • YouTube üzerinden oturum açın. http://studio.youtube.com/channel/UC/monetization adresine gidin.
 • Google AdSense’e kaydolun’ kısmında ‘BAŞLAT’ı seçin.
 • YouTube şifrenizi girerek kimliğinizi yeniden doğrulayın.
 • AdSense üzerinde oturum açmak adına kullanmak istediğiniz Google hesabını seçin. (Halihazırda aktif AdSense hesabınız varsa, AdSense hesabınıza erişebilmek için kullandığınız Google hesabıyla giriş yapmanız gerekir.)
 • AdSense oturum açma sayfasına yönlendirilmiş olmalısınız. İlk olarak sayfanın en üstünde yer alan bölmeden e-posta adresinizi doğrulayın. Adresin yanlış olduğu durumlarda hesap değiştirmek adına ‘Farklı bir hesap kullan’ butonunu tıklayın.
 • Ardından ‘İlişkilendirmeyi Kabul Et’ butonunu tıklayın.
 • Tekrardan YouTube Studio’daki ‘Para Kazanma’ sayfasına yönlendirileceksiniz.
 • AdSense hesabınızı başarıyla bağladıktan sonra ‘Google AdSense’e kaydolun’ kısmı yeşil, ‘Tamamlandı’ simgesiyle işaretlenmiş olmalıdır.

Sıkça Sorulan Sorular

AdSense’e katılmak tamamen ücretsizdir.

BGBG, yani bin gösterim başına gelir, alınan her 1000 gösterimden elde edilecek olan tahmini kazancı ifade eder. BGBG kesin olarak ne kadar gelir elde edileceğini değil, tahmini kazancın alınan sayfa görüntüleme, gösterim ve sorgu sayısına bölünerek çıkan sonucun 1000 ile çarpılmasıyla ortaya çıkan değeri göstermektedir.

İlgili Yazılar