Youtube İş Ortağı Programı Nedir?

 • Minik Tospik yazdı.
 • 31 Ağustos 2021
 • 193 okunma

Şimdilerde artık herkes tarafından bilinen ve kabul gören iş olan ‘youtuberlık’ esasında içerik üreterek para kazanmaktır diyebiliriz. Ancak YouTube üzerinden içerik üreterek para kazanabilmek için sağlamak gereken bazı şartlar bulunur. YouTube İş Ortağı Programı ise bu noktada devreye girer. Günümüzde YouTube, akla gelebilecek her türlü konuda sınırsız çeşitlilikle içeriği barındıran platformdur; haliyle bu yeni meslek gruplarının ortaya çıkmasına sebep olur. Mesela youtuberlık. Muhtemelen, takip ettiğiniz pek çok youtuber vardır. Ne kadar para ve nasıl para kazandıklarını merak ediyor ve siz de bu işi yapmak istiyor olabilirsiniz. İşte tüm bu sorular için YouTube İş Ortağı Programı’nın detaylarına bakalım…

YouTube İş Ortağı Programı Nedir?

YouTube İş Ortağı Programı Nedir?

YouTube İş Ortağı Programı, kabaca içerik oluşturan kişilerin ücretli abonelikler, reklamlar ve ürünler dahil olmak üzere farklı yollarla YouTube’taki içeriklerinden para kazanmalarına imkân tanıyan programdır. İçerik üreticileri, İş Ortağı Programına kaydolmanın yanı sıra, kanallarını ve kitlelerini oluşturmaya yardımcı olması için YouTube’un sunduğu çeşitli kaynaklar, özellikler ve programlardan yararlanabilmektedir.   

YouTube İş Ortağı Programının Avantajları

YouTube İş Ortağı Programının Avantajları

 • YouTube iş ortağı olarak uygun videolarınızla ilgili reklamlardan veya ücretlendirmelerden para kazanabilirsiniz.
 • Kazanç potansiyelinizi artırabilirsiniz. YouTube, para kazandıran içeriğinizle küresel kitlelere ulaşmanıza imkân tanıyan, dünyanın en büyük çevrimiçi video topluluğudur. Dolayısıyla YouTube üzerinden beğenilen ve izlenen videonuz size epey büyük gelir kaynağı sağlayabilir.
 • Münhasır olmayan sözleşme sayesinde işinizde esnek davranabilirsiniz. YouTube, iş ortaklarının içeriklerini yükleyebileceği ve dağıtabileceği yerleri kısıtlamaz. Haliyle içeriğinizle YouTube’dan başka yerlerde de para kazanmanıza olanak tanır.
 • Performansınızı takip edip yönetebilirsiniz. YouTube Analytics, YouTube performansınızı ve kazançlarınızı takip etmenize ve iyileştirmeniz yardımcı olacak bilgiler edinmenize yardımcı olacak çeşitli raporlar sunmaktadır.

YouTube İş Ortağı Programına Katılım İçin Minimum Uygunluk Şartları

YouTube İş Ortağı Programına Katılım İçin Minimum Uygunluk Şartları

 1. YouTube kanalları için, para kazanma politikalarının tümüne uyuyor olmalıdır. Bu politikalar, YouTube’tan para kazanmaya olanak tanıyan politikaların bütünüdür. İş ortağı olarak, program politikalarını kabul ettiğinizde YouTube’taki para kazanma politikalarına uyacağınızı da kabul etmiş olmaktasınız.
 2. İş ortağı programının hizmet verdiği ülkelerden veya bölgelerden herhangi birinde yaşıyor olunmalıdır.
 3. Kanalınızda etkin bulunan topluluk kuralları ihtarı olmamalıdır.
 4. Kanal son 12 ayda 4000 saatin üstünde herkese açık geçerli izlenme süresine sahip olmalıdır.
 5. Kanalın 1000’den fazla abonesi olmalıdır.
 6. Kanala bağlanmış AdSense hesabı olmalıdır.

Sitemizden Çok Şaşıracağınız Netflix Hakkında Bilinmeyenler bilgilerini de inceleyebilirsiniz.

YouTube İş Ortağı Programına Başvuru Adımları

YouTube İş Ortağı Programına Başvuru Adımları

Programın minimum uygunluk şartlarını sağlayan herkes programa başvurabilir ancak değerlendirilebilmek adına bazı kurallarca gerekli görülen nitelikleri bulundurmanız gerekir. Az sonra göreceğiniz yapılacaklar listesi, tamamen başvuru sürecinde siz yol göstermesi adına hazırlanmıştır.

 • Kanalınızın tüm politika ve kurallara uygunluğundan ve ayrıca etkin topluluk kuralları ihtarına sahip olmadığından emin olun.

Başvurunuz sonrasında kanalınızın kurallara ve politikalara uyup uymadığının kontrol edilmesi adına standart incelemeden geçersiniz. Tüm politikalar ve kanallara uygunluğu tespit edilen kanallar programa kabul edilir. Kabulden sonra da bu uygunluğun devamından emin olmak için kanallar sürekli olarak kontrol edilir.

 • Google hesabınız için 2 adımdan oluşan doğrulamayı etkinleştirin.

Böylelikle, hesabınızı hem şifrenizle hem de ikincil cihazlarla koruyabilirsiniz. 2 adımlı doğrulamayı kullanmadığınız takdirde başvurunuzun incelenmesi gecikebilir. Dolayısıyla Google hesabınız üzerinden bu aşamayı tamamlamanız önemlidir.

 • Minimum 1000 aboneye ve herkese açık geçerli 4000 izlenme süresine sahip olduğunuzdan emin olun.

YouTube kanalları programa uygunlukları açısından değerlendirilirken kanal içerikleri incelenmektedir. Bu kriteri sağlayabiliyorsanız, muhtemelen bu daha fazla içeriğiniz olduğu anlamına gelmektedir. Kriter, kanalın kurallara ve politikalara uygunluğu konusunda daha bilinçli karar verilmesine yardımcı olur.

 • YouTube İş Ortağı Programı’nın şartlarını kabul edin.

Abone sayısı ve herkese açık izlenme süresi gibi kriterleri sağladığınızda bildirim alma isteğinde bulunabilirsiniz. Kanalınız bu eşiğe ulaştığında aşağıdaki talimatları uygulamalısınız:

1- YouTube’ta oturum açın.

2- Sağ üst köşeden profil resminize tıklayarak ‘YouTube Studio’ya gidin.

3- Sol taraftaki menüden ‘Para kazanma’yı seçin.

4- Bu aşamaya henüz gelemediyseniz ilgili ölçütleri karşıladığınızda bilgilendirme e-postası almak için ‘Uygun olduğumda beni bilgilendir’i tıklayın. Böylelikle kanalınız 1000 aboneye ve son 12 aylık izlenme süreniz 4000 saate ulaştığında e-postayla bilgilendirilirsiniz. Eğer halihazırda bu kriterleri sağlıyorsanız, ‘İş Ortağı Programı şartlarını inceleyin’ kısmından ‘Başlat’ı seçin.

-5- Koşulları kabul ettikten sonra ‘İş Ortağı Programı şartlarını inceleyin’ kısmında bu adım, yeşil ‘Tamamlandı’ simgesiyle işaretlenecektir.

 • Sadece 1 tane AdSense hesabınız olduğundan emin olun.

Başvuru süreciniz çerçevesinde, ödeme alabilmeniz için 1 AdSense hesabı bağlamanız gerekir.

1- ‘Google AdSense’e kaydolun’ kısmından ‘Başlat’ı seçin.

Zaten AdSense hesabınız varsa onaylanmış olan bu hesabı kullanın. Tek AdSense hesabına, dilediğiniz sayıda kanalı bağlayabilirsiniz. AdSense hesabınız yoksa, gerekli talimatları uygulayarak yeni hesap oluşturabilirsiniz.

2- AdSense hesabınızı bağlamanın ardından bu adım, ‘Google AdSense’e kaydolun’ kısmında yeşil ‘Tamamlandı’ simgesiyle işaretlenecektir.

 • Son olarak, kanalınızın uygunluğunun incelenmesini bekleyin.

İş Ortağı Programı’nın koşullarını kabul ederek AdSense hesabınıza bağladıktan sonra kanalınız otomatik olarak inceleme sırasına alınacaktır. Daha sonra, gerçek kişiler ve otomatik sistemlerden oluşan inceleme ekibi, tüm kurallara ve politikalara uygunluğunu kontrol etmek için kanalın içeriğini inceler. Başvurunuzun durumunu dilediğiniz zaman YouTube Studio üzerinden kontrol edebilirsiniz.

1- İş Ortağı Programı’na kabul edildiyseniz, tebrikler! Artık reklam tercihlerinizi ayarlayabilir, video paylaşımlarınızda para kazanmayı etkinleştirebilirsiniz.

2- İş Ortağı Programı’na katılma isteğiniz reddedildiyse bu, inceleme ekibinin kanalın önemli kısmının politikalara ve kurallara uymadığı sonucuna vardığı anlamına gelir. Reddedilmenizin üstünden 30 gün geçtikten sonra, tekrar başvuru yapabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

İş Ortağı Programı kanalda yalnızca herkese açık geçerli izlenme süresine kontrol eder; bu, ‘herkese açık’ olarak ayarladığınız videoların izlenme saatleri anlamına gelmektedir. Program gizli, liste dışı, silinen, ‘hikayeler ve kısa videolar’ rafından oynatılan videoları, seç-izle video biçimine dönüştürülmüş canlı yayınları ve reklam kampanyalarını 4000 saat içinde saymaz.

Hayır, kriterleri sağlayan her kanal standart inceleme sürecinden geçer. Politikalara ve kurallara uygunluğunun kontrol edilmesi için kanal incelenir. Ayrıca kanalınızın topluluk kuralları ihtarı da bulunmamalıdır.

İlgili Yazılar