Yarıyolda Bırakmayacak En İyi Akü İçin 10 Tavsiye

  • Cahil Uzman yazdı.
  • 24 Ağustos 2020
  • 1.648 okunma

Araç kullanımı için en önemli parçaların başında gelen akülerin dayanıklılıkları ve yapılarına göre kendi içlerinde sınıflandırmaya tabii tutuluyor. En iyi aküler sayesinde en uzun süreli akü kullanımı yapabileceğiniz gibi aracınız için de istediğiniz performansı elde edebilirsiniz.

Varta Akü

varta akü

Çok geniş ürün yelpazesi ile öne çıkan Varta markası akü kullanımında ilk sıralarda kendisine yer buluyor. Sadece araçlar için değil motorbot, motosiklet ya da karavan gibi farklı araçlarda da kullanılan modelleri, özel olarak geliştirilen EFB teknolojisine sahip olmaları ile öne çıkıyor. Bu teknolojinin en büyük özelliği şarj süresini en aza indirgerken kullanım süresini de en az yüzde 25 seviyesinde uzatıyor. Pek çok farklı modeli bulunan Varta aküler için aracınıza seçim yaparken aracın ihtiyacı olan akü modelini temel alarak seçim yapabilirsiniz. Sadece otomobiller için değil kamyon, minibüs ve traktör gibi daha çok enerji tüketen araçlar için de uygun olan Varta modelleri en iyi biniş performansını elde etmenize imkân tanıyor.

Bosch Akü

bosch akü

Dünyaca ünlü elektronik ürünler üreticisi olan Bosch tarafından imal edilen aküler, araçların performansını arttırmak için en iyi değerlere sahip akü modelleri ile öne çıkıyor. Kullanıldığı araçlarda pek çok işlevi yerine getiren Bosch akü çeşitleri, başlangıç akımı sağlamaktan kullanım sırasında ihtiyaç duyulan tüm enerji ihtiyaçlarının giderilmesine etki ediyor. Araç motoru aktif halde değilken alıcılara akım iletiliyor ve yüksek devirli çalışmalarda dahi olası yüksek gerilimin alıcılara iletilmesinin önüne geçiyor. Bu bakımdan Bosch akülerin en büyük özellikleri yüksek güvenlik standartları kapsamında hazırlanıyor oluşlarıdır.

Bocsh modelleri aynı zamanda kendi içlerinde de pek çok farklılık sergiliyor. AGM teknolojisine sahip Bosch S6 modelleri emici özellikle cam elyaf malzemeden üretildikleri için bataryanın asidi tutmasına neden oluyor ve böylece yüksek enerji geçişi sağlanıyor. Power Frame teknolojisi ile hazırlanmış olan S3, S4 ve S5 modelleri ise tüm araçlar için yüksek marş gücü sunuyor. Özellikle S5 serisinde EFB teknolojisi olması bakımından aktif materyalin plakaya daha iyi bir biçimde bağlanması ve sarsıntılı hallerde bile tam randımanlı çalışması mümkün hale geliyor.

Mutlu Akü

mutlu akü

En iyi akü modelleri arasında yaygın kullanımı ile dikkat çeken Mutlu Akü eski zamanlardan beri araç sahiplerine ihtiyaç duydukları enerjiyi en iyi şekilde sağlamalarını olanaklı hale getiriyor. Çevre dostu ve dayanıklı modelleri ile dikkat çeken marka, yeni nesil akü çeşitleri sayesinde de kullanıcılara farklı çözümler sunabiliyor. Geleneksel akü modellerinin yanında ağır vasıtalar ya da deniz araçları için de akü üretimi yapan marka, bu sayede her alanda akü ihtiyaçlarına doğru bir şekilde yanıt vermeyi başarıyor.

Delphi Akü

delphi akü

Markaya ait olan SFP tipinde sulu aküler pratik ve fonksiyonel kullanımları sayesinde tercih ediliyorlar. Purch sistemine sahip olan tam çerçeveli ızgara teknolojisine sahip modeller ise çok daha uzun ömürlü kullanım ve dayanıklı aküler sunuyor. Ayrıca bu modellerde tam kapalı ve sızdırmazlık garantili kapak dizilimi de güvenli kullanımın artmasına neden oluyor. Çoğu modelinde yer alan kapak üzerinde bulunan mekanik indikatör desteği de güncel şarj durumunun kolay bir şekilde gözlemlenmesini sağlıyor.

İnci Akü

inci akü

Özellikle Asya menşeli araçlar için tercih edilen İnci Akü küçük segmentte yer alan araçlar için ürettiği biri ince kutup başlı diğeri de normal üzere iki farklı tipte akü modelleri ile öne çıkmaktadır. Akülerin hepsinde sızdırmazlık testi yapılmakta ve aküler üretim sürecinde 180 derece döndürmeye maruz bırakılmaktadır. Küçük araçlardan yeni nesil araçlara kadar her araca uyumlu yapıları ile tercih edilen modeller, sarsıntı ve kötü hava koşullarına karşı dayanıklıdır. Yüksek sıcaklık ya da aşırı soğuklarda da karışımları sayesinde en iyi kullanım değerlerini sunan modeller, aynı zamanda alev tutucuları sayesinde de geliştirilmiş çevrim ömrüne sahiptirler. Tam kapalı sisteme sahip olan modeller çift kapalıdır ve böylece standart kurşun asit akülerden en az yüzde 15 oranında daha fazla marş gücüne sahiptirler. Start stop özellikli araçlar için de yüksek kaliteli ürünler sunan marka, frenlemeden kazanılan enerjiyi depolayarak enerji tasarrufu yapmaya da yardımcı olmaktadır.

En iyi ütüler için 10 tavsiye listesine de bakabilirsiniz.

Yiğit Akü

yiğit akü

Yerli üretim olması ve uygun fiyatları ile öne çıkan Yiğit Akü modelleri çok geniş bir yelpazede bulunmaktadır. Standart binek araçlardan motosiklet ya da ağır vasıta araçlara kadar geniş ürün çeşitliliği bulunan modeller farklı ihtiyaçlara da yanıt verebilmektedir. Kalsiyum alaşımlı güçlü plakalar, her türlü hava koşulunda sunulan yüksek marş gücü ve kullanım ömrü boyunca bakım gerektirmeyen yapıları ile birlikte kullanılacak akü çeşitleri arasında kendisine yer bulabilmektedir.

Povver Akü

povver akü

Yüksek kalitesi ve kullanışlı yapısı ile öne çıkan Povver Akü SFB, EFB ve AGM türündeki araçlar için ihtiyaca yönelik aküleri üretmektedir. Standart akülere göre yüzde 25’e varan daha yüksek performans sunması, zorlu iklim ve çalışma şartlarında daha kolay marş alması, tam kapaklı yapısı ile sızdırmaz ve bakım gerektirmeyen yapısı, tüm ürünlerde çevreci özellikler ile doğa dostu olması, standart akülere kıyasla titreşime daha fazla dayanıklılık sergilemesi gibi özellikler ile öne çıkan modeller böylece akü kullanmak isteyenlere de iyi bir alternatif sergilemektedir.

Esan Akü

esan akü

Akü çeşitleri arasında son zamanların öne çıkan modellerinden olan Esan Akü çeşitleri araçların yoğun enerji ve marş gereksinimlerini karşılamak üzere tasarlanmıştır. EFB ve AGM olarak sunulan modeller bu bakımdan start stop araçlarda, yani yeni model araçlarda kullanıma uygundur. Standart akülere göre çok daha kısa sürede yüksek oranlı şarj olma özelliğine sahiptirler ve yüksek marş ile çevrim kapasiteleri de sunmaktadırlar.

Banner Akü

banner akü

Start stop sistemler için üretim yapan Banner Akü özellikle orta sınıf ve üst sınıf otomobiller için en uygun çözümleri sunmaktadır. Banner aküler özellikle Alman otomotiv modellerine uygun olarak tasarlanmıştır ve yüksek enerji ihtiyaçlarını gidermek için performans gösterirler. Markanın ürünleri aynı zamanda sıradan marş akülerine kıyasla üç kat daha fazla uzun ömür sunuyor ve döngü direnci ile dikkat çekiyorlar. Yanlamasına da montajı mümkün kılan yapısı sayesinde alan açısından da esnek kullanım özellikleri sağlayan modeller aynı zamanda rekombinasyon yapısı sayesinde de bakım gerektirmez ve bitinceye kadar uzun süreler kullanım imkânı sunmaktadırlar.

Rocket Akü

rocket akü

Yüksek Kore teknolojisine sahip olan ve özellikle Asya üretimi araçlar için uygun olan Rocket akü modelleri yüksek dayanıklılık ve esnekliğe sahiptir. Modellerde bulunan hava ve asit kaçağı önleyici labirent sistemi böylece daha güvenli bir kullanım imkânı sağlamaktadır. Kıvılcım önleyici malzeme seçimi sayesinde de istenmeyen parlamalar ya da yangın gibi durumlara karşı koruma sunulmaktadır. Aynı zamanda yüksek sıcaklıklara ve aşırı soğuklara karşı dayanıklılıkları ile bilinen modeller yüksek deşarj testi ile kalite kontrol standartlarına tabii tutulan tek marka olarak biliniyor. Taksiler için de kullanıma uygun olan marka tüm bu özellikleri ve sağladığı yüksek performans özellikleri bakımından en iyi akü ürünleri arasında da kendisine haklı bir yer bulabiliyor.

İlgili Yazılar