Kış Lastiğinde Tercih Edilebilecek En İyi Marka ve Modeller

  • Semersiz Hamsi yazdı.
  • 26 Aralık 2020
  • 201 okunma
  • 1 beğeni

Kış aylarının gelmesiyle birlikte araç sahipleri en iyi kış lastiği marka ve modelleri arayışına girmeye başladı :) Özellikle trafik güvenliğimiz için kış lastikleri önem arz ediyor. Sizler için kış lastiği için tercih edilebilecek marka ve bazı markaların modellerinden bir liste hazırladım.

Kendi arabalarımızın yanında bebişlerimizin araba tercihleri de oldukça önemli :) En iyi bebek arabaları yazımıza da bakabilirsiniz.

EN İYİ KIŞ LASTİĞİ MARKA VE MODELLERİ NELERDİR?

En iyi kış lastiği için listeme hep birlikte bakalım :)

1- Goodyear

2020/12/post-1608732637-1316-good-year.webp

Goodyear lastik firması köklü bir geçmişi olan ve dünyanın en iyi lastik firmalarından biri olarak kendini dünyaya kanıtlamış bir firmadır. Normal otomotiv lastiklerinde olduğu gibi kış lastiği konusunda da en iyi markalardan biri olarak adından söz ettirmektedir. Kış koşullarının getirmiş olduğu zorluklardan olan kar ve yağmur durumlarında arabalar için üretmiş olduğu en kaliteli lastik modellerinden biri Goodyear 88T Ultra Grip 8 kar lastiği modelidir. Bu kar lastiği araba yolda ilerlerken sağlam bir yol tutuşu özelliği sağlamaktadır. Aynı zamanda kısa bir fren mesafesine sahip olduğundan kar ve yağmurda araca avantaj sağlamaktadır. Kızaklama sisteminin de çok kaliteli olması ani fren durumlarında ve kayma problemlerinde arabayı daha etkili hale getirir.

Peki eski lastiklerimiz ne olacak? Merak etmeyin eski araba lastiğinden geri dönüşüm fikirleri konumuza bakabilirsiniz :)

2- Continental

2020/12/post-1608732636-0918-continental.webp

Continental hem teorik hem de pratik anlamda değerlendirildiğinde lastik konusunda yüksek performans ürünleri sağlayan bir firmadır. Tüm lastiklerinde olduğu gibi kış lastiklerinde de yüksek performans sergilemektedir. Özellikle Continental Winter Contact TS 860 türü bu markanın en önde gelen ürünlerinden biridir. Bu lastiği genellikle büyük araçlar ve orta boyutla araçlar kullanan kişiler tarafından tercih edilmektedir. Yol tutuş konusunda her türlü karlı ve yağmurlu havaya aldırmadan aracın çok iyi bir performans sergilemesini sağlar. Bu lastik hem ıslak yollarda hem de kupkuru yollarda çok iyi bir fren performansı sergiler. Bu lastiğin özelliklerinden biri de sıvı tabakasının tahliyesidir. Bu özellik sayesinde karlı yollardan ziyade buz tutan yollarda da çok iyi bir performans sergileyerek fren özelliğini kaliteli hale getirmektedir.

3- Michelin

2020/12/post-1608732638-0904-michelin.webp

Michelin sadece adıyla bile dünyaya resmen nam salmış bir lastik firması olarak bilinmektedir. Michelin bu kadar köklü ve itibarlı bir firma olmasına rağmen her geçen gün kalitesini daha da artırarak yeni ürünlerini piyasaya sunmaktadır. Başta otomotiv lastikleri olmak üzere özellikle de kış aylarında müşterilerin kullanımına sunmak adına kış lastiklerinin kalitesini ve özelliklerini daha da artırmaktadır. Üretmiş oldukları kış lastikleri en çok tercih edilen kış lastiklerinden biridir. Bu özelliğini hala koruyabilmek ve var olan kalitesini daha da artırmak adına yeni bir kış lastiği modeli daha üretmiştir. En yeni ürünlerinden biri olan Alpin 6 kış lastiği yaklaşık olarak dört yıllık bir çalışmanın sonucu olarak ortaya çıkmıştır. Adını altı farklı lastik desenlerine sahip olmasından almıştır. Bu ürün sadece normal araçlara değil dört çarpı dört özelliklerine sahip araçlara da takılmaktadır. Bu lastiğin en önemli özelliklerinden biri ses çıkarmayan yapısı ve yol tutuş özelliklerinin çok kaliteli olmasıdır.

Çocuk sahibiyseniz ve araç içerisinde çocuk aksesuarları konusunda araştırmalar yapıyorsanız çocuklu aileler için araba aksesuarları yazımızı okuyabilirsiniz.

4- Lassa Snoways 4

Lassa Snoways 4

Lassa Snoways 4 Brisa tarafından üretilmiş olan bir kış lastiğidir. Türkiye’de Sabancı grubunun kurmasıyla üretimi gerçekleştirilmektedir. Brisa firması yapılan çeşitli testler sonucunda bu modelin üretimi konusunda herhangi bir sıkıntının olmadığını ortaya koymuştur. Bu kış lastiği modeli su tahliyesini çok kaliteli bir şekilde gerçekleştirdiği için yüksek kaliteye sahiptir. Üzerinde oluklu bir yapı yer almaktadır. Bu oluklu yapının oluşması ona ekstra yol tutuş performans özelliği sağlamaktadır. Taban genişliği 185 olan bu kış lastiği modeli hakkında olumsuz bir düşünce duymak neredeyse imkansız bir durumdur.

5- Petlas Snowmaster W651

2020/12/post-1608732965-5674-petlas-snowmaster-w651.webp

Petlas’ın üretimini sağlamış olduğu Snowmaster W651 modeli günümüzde en ön planda olan kış lastiklerinden biridir. Bu lastiğin en önemli özelliklerinden biri yüksek bir manevra özelliğine sahip olmasıdır. Manevra özelliğinin ve yol tutuş özelliğinin aynı anda bu kadar kaliteli ve uyumlu olması onu en çok tercih edilen lastiklerden biri yapmaktadır. Bu lastik modeli yerli bir üretim olarak piyasaya sunulmaktadır. Yüksek tutuş özelliğine sahip olması bu lastiği karlı, buzlu ve ıslak zeminlerde çok kaliteli performans sergileyen bir lastik yapmaktadır. Bazı kullanıcılar arasında en iyi 10 kış lastiğinden biri olarak nitelendirilmektedir.

6- Hankook W452

2020/12/post-1608732963-5388-hankook-w452.webp

Otomotiv sektöründeki kalitesinden bahsedildiği gibi Güney Kore’nin otomotiv lastiği sektöründeki kalitesinden bahsetmesek olmaz. Bir Güney Kore firması olan Hankook bunu üretmiş olduğu otomotiv lastiklerinin kalitesiyle gözler önüne sermektedir. Özellikle son zamanların en kaliteli ürünlerinden biri haline gelen Hankook W452 kış lastiği modeli ile bunu kanıtlamaktadır. Bu model kendine has bir özellik olan su kanalları özelliği sayesinde seyir halinde araç ilerlerken yüksek bir performans sergilemektedir. Buzlu yollarda, ıslak zeminlerde ve virajlı yollarda sağlamış olduğu avantajlar sayesinde en yüksek kalitedeki kış lastiklerinden biridir. Bu ürünün ıslak zemin mesafesi ise C seviyesindedir.

En uygun fiyatlı arabalar yazımıza da göz atmanızı rica ediyorum :)

7- Kormoran Snowpro B2

2020/12/post-1608732964-2584-kormoran-snowpro-b2.webp

Kormoran Snowpro B2 modeli kendine özgü bir özellik ile özellikle teknik veriler konusunda sıra dışı özelliklere sahiptir. Teknik özelliklerinin yüksek seviyede olmasından dolayı karlı havalarda seyir halindeyken ani frenlerde ve fren mesafesi konusunda çok başarılıdır. En dikkat çekici özelliklerinden biri de bu kalitesine rağmen çoğu lastiğe göre uygun bir fiyata sahip olmasıdır. Bu marka Polonya’da üretilmektedir. Bu lastik ses yapma durumuna neden olmaktadır ancak kalite bakımından çok iyidir.

8- Milestone MaxxGrip

2020/12/post-1608732964-9176-milestone-maxxgrip.webp

Mileston MaxxGrip kış lastiği son zamanlarda adını piyasada bir hayli duyurmaya başlamıştır. Bu marka Petlas’ın alt ürünlerinden biri olarak lastik piyasasında kabul edilmektedir. Bu kış lastiği standart bir kış lastiği olarak kabul edilmektedir. Yapısal anlamda incelendiğinde bu lastiğin su boşaltma bölgeleri geniş ve derin bir halde gözükmektedir. Patinaj durumuna karşı dayanıklı olma özelliğine de sahiptir. Lastik dişleri ise geniş bir haldedir. Lastik dişlerinin geniş olması kar tabakalarına tutunmasını sağlamaktadır.

9- Debica Frigo

2020/12/post-1608732963-0934-debica-frigo.webp

Bir kış lastiği modeli olan Debica Frigo piyasa üzerinde yer alan en sessiz ve yumuşak kış lastiklerinden biri olarak bilinmektedir. Bu lastik firması sessiz olma özelliğinden ötürü dünyada yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. Özellikle çorak arazilerdeki engebeli arazi yapılarının yoğunluğundan ötürü ses çıkarmadığı için tercih edilmektedir. Uluslararası anlamda kullanım sıklığı çoğalan bu marka Polonya ve Doğu Avrupa’da yaygın olarak kullanılmaktadır. Fiyat anlamında da en uygun lastik markalarından biridir. Bu marka Goodyear fabrikası tarafından üretilmektedir. Yol tutuş özelliği çok iyidir.

Araç kamerası arıyorsanız en iyi araç kameraları yazımıza bakabilirsiniz.

10- Pirelli Winter Sottozero

2020/12/post-1608732966-0628-pirelli-winter-sottozero.webp

Pirelli Winter Sottozero bir kış lastiği olarak zorlu hava şartlarına, yağışlı zeminlere, buzlu ve karlı zeminlere uygun olarak geliştirilmiş ve üretilmiştir. Önde gelen çoğu lastik markaları gibi bu marka da giderek yayılmaktadır ancak bu lastiğin bir diğer özelliği tercih eden kişiler tarafından zaman içerisinde vazgeçilmez bir tercih haline gelmesidir. Güvenlik konusunda en güvenli lastik markalarından biridir. Zorlu zeminlerde yüksek fren gücüne sahiptir.

Sıkça Sorulan Sorular

En iyi kış lastiği şudur demek yanlış bir tutum olacaktır. Her lastiğin kendine göre avantajları ve dezavantajları vardır. Önemli olan en iyi lastik markalarını öğrenip bunların içerisinden özelliklerine göre kişisel bir tercih yapmaktır.

Bu sorunun cevabını öğrenmek için en mantıklı yol tercih ettiğiniz lastik markasının deneme videolarını izlemek veya markanın bayisine gidip test sürüşleri yapmak olacaktır.

Kış lastikleri her ne kadar ses çıkarma özelliklerine neden olsa da geçmişteki kış lastiklerinin aksine gelişen teknoloji sayesinde bu ses çıkarma durumu en aza indirilerek sürücü konforu üst düzeye çıkarılmıştır. Kendi içerisinde de kalite farkı yaşansa da çıkabilecek hafif bir ses kaza yapma durumundan çok daha avantajlı bir durum olacaktır.

İlgili Yazılar