Oyunculara Özel En İyi 9 Mouse Önerisi

  • Cahil Uzman yazdı.
  • 8 Şubat 2022
  • 188 okunma

Sonsuz oyun dünyasına yeni adım attıysanız veya teçhizatınızı yenilemek istiyorsanız oyuncu mouse arayışı içerisinde olabilirsiniz. Yazımızda şu anda piyasada aktif olarak bulunabilen, farklı bütçelere ve gereksinimlere hitap eden oyuncu mouse modellerini ele alacağız. Markaların mouse modellerini performans ve fiyatlarını göz önünde bulundurarak sıraladık ancak elbette en önemli şey sizin bireysel ihtiyacını karşılayıp karşılamıyor olmasıdır. İşte Türkiye'de satışı yapılanlar arasından en iyi mouse seçenekleri...

Oyuncu Mouse Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Oyuncu Mouse Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Oyuncu mouse alırken nelere dikkat edilmelidir sorusuna verilebilecek cevaplar arasından en mühimi cihazın tasarımıdır. Tasarım derken elbette görüntüsünün güzelliğinden bahsetmiyoruz. Mouse elinizin büyüklüğüne, cihazı tutuş şeklinize ve ayrıca kullandığınız elinize uygun tasarıma sahip olmalıdır. Oyuncu mouse modeli seçerken göz önünde bulundurulması gereken diğer konu ise modelin oynadığınız oyunlar için size kullanışlı özellikler sunup sunmadığıdır. MMO (Massive Multiplayer Online) oyunları tercih ediyorsanız ekstra tuşları bulunan mouse modelleri daha çok işinize yarar. Ancak ilginizi daha çok FPS (First Person Shooter) oyunlar çekiyorsa sensörü daha hassas ve keskin, hafif tasarımlı mouselar size avantaj sağlayacaktır.

Öte yandan, son dönemde bağlantı teknolojisinde kaydedilen gelişmelerle bağlantıdan kaynaklanan sorunlar ortadan kalkmıştır. Dolayısıyla mouse kablosu sizi rahatsız ediyorsa veya şarj etmek/pil değiştirmek sizin için önemli değilse gönül rahatlığıyla tercihinizi kablosuz mouselardan yana kullanabilirsiniz. Son olarak düşünmeniz gereken şey ise RGB benzeri, oyun için herhangi bir avantaj sağlamayan ya da ergonomikliği temel almayan özelliklerdir. Eğer mouse için belirli bütçeniz varsa bu tür ekstra özelliklerden vazgeçerek daha çok işinize yarayacak modeli tercih edebilirsiniz.

En İyi Oyuncu Mouse Modelleri

1. Logitech G502 Hero

Logitech G502 Hero

Listemize ilk sıradan giren Logitezh G502 Hero, ergonomik tasarıma sahip olmasıyla ön plana çıkar ve markanın en meşhur cihazlarındandır. Şu anda piyasada bulunan en çok özelliğe sahip oyuncu mouse modellerinden biridir. Üzerinde 11 adet programlanabilir düğme bulunmasının yanı sıra adından da anlaşılacağı üzere Logitech’in ünlü Hero sensörünü de barındırır. Ürün 16.000 DPI ayarına kadar destekler ve ağırlığı da değiştirilebilirdir. Ancak solaklar için uygun olmadığını belirtmek gerekir. Eğer G502 için yeterli bütçeniz yoksa ama tasarımını beğendiyseniz Hero sensörü kullanılmayan eski modelini daha uygun fiyata bulma olasılığınız vardır. Ayrıca bütçe konusunda sıkıntınız yoksa ancak kablolarla uğraşmak istemiyorsanız G502 Lightspeed Wireless modeli sizin için ideal olabilir.

2. Logitech G102/203

Logitech G102/203

Oyunculara özel en iyi kablolu mouse önerileri listemizin en uygun fiyatlısı esasında 102 ve 203 olmak üzere iki ayrı modelden oluşur ancak G102 ve G203 arasında hiçbir fark yoktur. Sadece G102 Avrupa’da, G203 ise Amerika’da daha çok satışa sunulmuştur. Prodigy modeli (G102) aynı anda yalnızca tek renk gösterebiliyorken Lightsync (G203) ise pek çok rengi gösterebilmektedir. Bu modellerden birini tercih edeceklerin en uygun fiyatlısını seçmeleri daha makul olacaktır. Zira iki modelin de oyun performansı aynıdır. Ayrıca fiyat aralığına göre G102’nin sensörünün oldukça iyi olduğu söylenebilir. Maksimum 8000 DPI’ye kadar destekler. Tasarımı basittir, sol ve sağ el için uygundur. Dolayısıyla elleriniz büyük değilse ve kısıtlı bütçeniz varsa Logitech G102sizin için biçilmiş kaftandır.

3. Logitech G305 Lightspeed Wireless

Logitech G305 Lightspeed Wireless

Logitech G305 Lightspeed Wireless, tasarım olarak G102’ye benzemesinin yanı sıra G102 modelinde bulunan bütün artı özelliklere de sahiptir. İsminden de anlaşılacağı üzere aralarındaki en büyük fark bu modelin kablosuz olmasıdır. G305’te sensör olarak da profesyonel oyuncuların en çok tavsiye ettiği meşhur Hero sensörü kullanılır. Maksimum DPI değeri 12.000’dir. 1 adet AA pil ile çalışan model, 250 saate kadar dayanmaktadır. Ayrıca ürün sahip olduğu 1 ms input rate ile kablolu mouse modellerinden farksız performans sağlar. Tabii bu düzeyde gösterdiği performans pil seviyesinin azaldığını göz önünde bulundurmak gerekir. Fakat oyun oynanmayan zamanlarda düşük güç tüketim moduna geçiş yapılabilmektedir. Fiyatı ise G102’nin 2 katı civarındadır ancak başlangıç seviyesi kablosuz mouse isteyenler için idealdir.

4. Logitech G604

Logitech G604

Eğer elleriniz normale göre büyükse ya da sadece oyun oynamak için mouse bakmıyorsanız Logitech G604 sizin için uygun olabilir. Abartısız ve şık tasarımı sayesinde oyun oynayan ama aynı zamanda iş veya okul için de mouse kullanacak kişilerin hoşuna gidecektir. 11 adet düğmesi ve ergonomik tasarımıyla MMO oyun severler için kullanışlıdır. Fakat Logitech’in eski modellerinden biri olduğu için yeni kablosuz teknolojilerine sahip değildir. Bu sebeple bağlantı problemi yaşatabilir. Çift AA pil ile çalışan cihaz, 250 saate kadar kullanım süresi verir. Ancak diğer kablosuz modellere göre daha ağırdır.

5. SteelSeries Rival 3

SteelSeries Rival 3

Listemizin ilk SteelSeries modeli olan Rival 3, basit ve şık tasarımıyla dikkat çeken ve fiyat olarak da kısmen makul olan ürünlerden biridir. Cihaz SteelSeries TrueMove Core sensörünü kullanır. Bu sensör Logitech’in Hero sensörüyle kıyaslandığında üstün derece performans sağladığı söylenebilir. SteelSeries Rival 3, 77 gram ağırlığındadır ve aynı zamanda 3 farklı RGB bölgesine sahiptir. Tasarımı orta büyüklüktedir. Hem sağ elini hem de sol elini kullananlar için elverişlidir. Dolayısıyla SteelSeries marka mouse tercih etmek konusunda eminseniz ancak bütçeniz kısıtlıysa Rival 3 sizin için çok uygundur.

6. SteelSeries Rival 300S

SteelSeries Rival 300S

Elleri büyük olan kişilerin en çok tercih ettiği mouse modellerinden biri de SteelSeries Rival 300S’tir. Fazlasıyla ergonomik tasarımı sayesinde uzun süren oyun seansları esnasında elin ağrımasını engeller. Ancak ne yazık ki bu rahat tasarımı solakların Rival 300S mouse modelini kullanmasına engeldir. Fiyat aralığıbakımından oyunculara özel en iyi kablolu mouse önerilerinden Rival 3 modeliyle eşdeğerdir. Tabii büyük eller için tasarlandığından ağırlığı da 98 gramdır. Bu sebeple tavsiyemiz elleriniz büyük değilse bu modeli tercih etmemeniz yönünde olacaktır. Rival 300S sensör olarak orta kalitede olan TrueMove 1’i kullanır. Maksimum DPI değeri ise 7200’dür.

7. Razer Deathadder V2

Razer Deathadder V2

Razer Deathadder V2, Razer’in piyasaya sunduğu en meşhur mouse serisinin güncel modelidir. Geniş ve ergonomik olmasının yanı sıra büyüklüğüne oranla hafif de olan Deathadder V2, meşhur serisine yakışacak karaktere sahiptir. Sensör olarak RAZER FOCUS+’ın kullanıldığı cihaz hem keskin hem de maksimum 20.000 DPI değerine kadar çıkabilir. Fiyatı kendi segmentindeki ürünlere göre biraz daha fazladır ancak tasarım olarak beğendiyseniz ve bütçeniz uygunsa kesinlikle oyuncuların tercih edebileceği mousetur. Fakat son zamanlarda Razer mouse modelleri garantileri bittikten sonra kolayca bozulmalarıyla tanınmaktadır. Dolayısıyla bu cihaz için para verirken bu detayın da hesaba katılması, araştırmaların iyice yapılması önemlidir. Ayrıca elleri küçük insanlar için tasarlanan ve aynı tasarıma sahip olan Deathadder V2 Mini de tercih edilebilir modeller arasındadır.

8. Corsair Ironclaw RGB/ Wireless

Corsair Ironclaw RGB/ Wireless

Türkiye’de satılan mouse modelleri arasında Corsair’in uygun fiyatlı sayılabilecek ürünü Ironclaw kullanıcılarına ergonomi vaat eder. PixArt PMW3391 sensörünün kullanıldığı cihaz, maksimum 16.000 DPI değerine kadar çıkarak iyi performans sergiler. Kablolu modelinin ağırlığı 105 gram iken, kablosuz modelin ağırlığı 130 gramdır. Kablolu ve kablosuz versiyonları arasındaki fiyat farkı oldukça düşüktür. Bu sebeple Corsair Ironclaw’ın tasarımından hoşlandıysanız kablosuz modelini almak daha faydalı olabilir. Zira bu model de hem kablosuz hem de kablolu kullanım sunmaktadır. Pili şarj edilebilir niteliktedir. Tek şarj ile oyun performans modunda 24 saate kadar, normal modda ise 50 saate kadar kullanım sağlar.

9. Rampage SMX-R9

Rampage SMX-R9

Oyunculara özel en iyi kablolu mouse önerileri listemizin son mouse modeli ise bütçesi düşük olanlar için tercih edilebilir olan Rampage SMX-R9’dur. Elbette piyasada SMX-R9’dan daha uygun fiyatlı modeller mevcuttur ancak minimum düzeyde iyi oyun performansı için bu model tam anlamıyla fiyat performans ürünüdür. Tasarım olarak Razer Deathadder’ı andıran model konforlu dizaynı ve fiyatına kıyasla iyi olan sensörüyle düşük bütçeli oyuncuların kurtarıcısıdır. Maksimum DPI değeri 3200’dür. Fakat pek çok oyuncu için bu değer yeterlidir. Öte yandan bulunduğu fiyat aralığında RGB özelliğine sahip olması birçok oyuncu için sevindiricidir.

Sıkça Sorulan Sorular

DPI terimi mouse modelinin duyarlılığını ifade eden terimdir. Bu değer, mouse’ların okuyabileceği noktalar anlamında kullanılır. Fare çözünürlüğü olarak da bilinen değer ne kadar yüksekse mouse’un duyarlılığı o kadar iyi olmaktadır.

FPS oyunlarında kullanılan mouse oyunculuğa etki eder. Fakat bu başka faktörlerle karıştırılmamalıdır. Oyun oynanması için gerekli yeti %70 ise, ekipmanın buna etkisi yalnızca %30’dur. Mouse ve diğer aygıtlar yeteneğin yanında sadece tamamlayıcı görevi görür.

İlgili Yazılar