En İyi Tost Makinesi Tavsiyeleri

  • Fikir Mühendisi yazdı.
  • 29 Ocak 2021
  • 161 okunma

Tost makineleri hayatımızın ve evlerimizin vazgeçilmez birer parçası haline geldi. Her ne kadar cep telefonları, bilgisayarlar gibi teknolojiler yaşantımızın her alanını işgal ettiyse de tost makineleri, özellikle tostkoliklerin hayatını işgal etmiş bulunmakta. Sadece sabahları değil gün içinde diğer vakitlerde bile çok kullanıyoruz. Kahvaltılarda, öğlen pratik menü olarak ya da öğleden sonra her vakitte tüketebiliyoruz. Belki de bu kadar çok tüketilmesinin sebebi pratik bir şekilde hazırlanabilmesi ve birçok içecekle uyum içinde gitmesi. Özellikle çocukken sabahları annelerimizin tost makinesinde pişirdiği, kokusu ve cızırtısıyla mutfağa koştuğumuz ve bir an önce lezzetine varmak istediğimiz o eşsiz lezzetleri hiçbirimiz unutmamışızdır. Peki biz bu makineleri bu kadar çok kullanıyoruz ama bu makineleri alırken neye göre alıyoruz hiç dikkat ettiniz mi? Bir tost makinesinde bulunması gereken özellikler nelerdir diye sorsak muhtemelen birçoğumuz az elektrik harcaması, sağlam olması, hangi yiyeceklere pişirme olanağı tanıması ve sıcaklık ayarı, gibi pişirme opsiyonları aklımıza gelecektir. Bizde sizler için tost makineleri üzerine araştırma yaptık ve aşağıda yer verdik. Evlerinize yeni tost makinesi alacak olanlara ya da eski tost makinelerini yenilemek isteyenlere yararlı bir araştırma olacağını düşünüyorum.

Diğer yazılarımızda diğer önemli küçük ev aletlerinden en iyi çaycıları ve en kullanışlı ütü modellerini listeledik. Linklere tıklayarak onları da inceleyebilirsiniz..

1. TEFAL TOAST EXPERT

TEFAL TOAST EXPERT

İlk sıramızda Tefal Toast Expert bulunuyor. Paslanmaz, yapışmaz ve çift yönlü kullanılabilen plakalar sayesinde kolay pişirme imkanı sağlıyor. Bu plakalar ile et, tavuk, balık vb. gibi yiyecekleri rahatlıkla pişirebiliyorsunuz. Ayrıca plakalar bulaşık makinesinde rahatlıkla yıkanabiliyor. 1800 W enerji tüketimi ile hızlı bir şekilde ısınabiliyor. Üzerinde birisi çalıştığını göstermek, diğeri de ısındığını göstermek amacıyla iki tane uyarı ışığı bulunuyor. Tefal Toast Expert tost makinesinde 3 kademeli ısı ayarı bulunuyor. Böylelikle pişireceğiniz yiyeceğe göre ısı ayarını yapabilirsiniz. Olumsuz yönleri ise yağ toplama haznesi ve kilitleme mandalı bulunmuyor.

2. ARZUM AR2007

ARZUM AR2007

Listemizin ikinci sırasında çok sevilen markalardan biri olan Arzum var. Arzum AR2007 modeli gerek göz alıcı rengi ve gerek şık duruşuyla dikkatleri üzerine çekiyor. Arzum AR2007 tost makinesinde ayarlanabilir 3 kademeli ısı ayarı bulunuyor ve buna göre pişireceğiniz yiyeceklere göre ayarlama yapabiliyorsunuz. 1800 W güç seçeneğiyle yiyeceklerinizi hızlıca pişirebiliyorsunuz. Pişireceğiniz yiyecek türü ne olursa olsun açılabilir 180 derecelik kapağıyla rahatlıkla plakalara yerleştirerek ızgara özelliğini kullanabiliyorsunuz. Arzum AR2007 modelinde kolayca çıkarılıp takılabilen plakaları bulaşık makinesinde sorunsuz bir şekilde yıkayabilirsiniz. Ayrıca yapışma yapmayan plakalar sayesinde plakalarınızın temizliği de kolaylaşıyor. Ayrıca bu tost makinesinde elinizin yanma riski bulunmuyor. Çünkü tutma sapları ısıya dayanıklı. Arzum AR2007 modeli ile mutfaklarınızda hızı ve pratikliği bir arada yaşayacaksınız. Ayrıca üründe yer alan ikaz ışığı sayesinde yiyeceklerinizin yanma ihtimali ortadan kalkmış oluyor.

3. KORKMAZ A328-05

KORKMAZ A328-05

Listemizde yer alan diğer bir ürün ise yine Türkiye’de çok tutulan markalardan birisi: Korkmaz A328-05. Bu tost makinesi ile 6 adet tost ekmeği kapasitesi ile tek seferde tostlarınızı yapabileceksiniz. Korkmaz A328-05 listemizdeki diğer ürünler gibi 1800 W enerji tüketiyor. %100 Alüminyum plakalar sayesinde sağlam bir görünüme kavuşuyor. 180 derece açılır kapağı sayesinde bu tost makinesinin ızgara özelliğinden de yararlanabileceksiniz. Ayrıca bütün yiyeceklerinizi rahatlıkla pişirebileceksiniz. Yapışmaz ve yanmaz plakalar sayesinde yiyeceklerin yapışma derdi son bulurken sizlere kolay bir temizlik imkanı sunuyor. Arkada bulunan destekler sayesinde pişirmek istediğiniz yiyeceklerinizi eşit bir şekilde pişirebiliyorsunuz. Eğer yağlı yiyecekler sevmiyorsanız size iyi bir haberimiz var. Çünkü Korkmaz A328-05 modelinde yağların kolayca akmasını sağlayan plakalar ve iki adet yağ toplama haznesi bulunuyor. Ürünün olumsuz yönü ise ikaz ışığı ve kilitleme mandalı bulunmuyor.

4. PHILIPS DAILY COLLECTION HD2395/90

PHILIPS DAILY COLLECTION HD2395/90

Philips, gerek Dünya’da gerek Türkiye’de çok satılan bir marka olması sebebiyle araştırma listemizde kendine yer buluyor. Bu tost makinesi kolay taşınabilir olması ve kilitleme mandalı olması sebebiyle evinizin her köşesine rahatlıkla koyabileceksiniz. Ayrıca kilitleme mandalı sayesinde bardakların ya da tabakların arasına dik bir şekilde koyabiliyorsunuz. 820 W güç tüketimi ile elektrikten ve cebinizden tasarruf sağlayacaksınız. Yapışmaz plaklar bu tost makinesinde de bulunuyor. Böylece kolay temizliğin tadına varacaksınız. Isı tutmaz tutacaklar sayesinde tost makinesini rahatlıkla kullanabileceksiniz. Dışarıya sarkmış düzensiz kablolar yüzünden rahatsız oluyorsanız bu makinede o rahatsızlığı yaşamayacaksınız. Çünkü kablo sarma özelliği sayesinde açıkta kablonuz kalmayacak. Makinenin ısındığını gösteren ve yiyeceklerinizin hazır olduğun anlayabileceğiniz iki adet uyarı ışığı bulunuyor. Bu modelin olumsuz yönü ise ızgara özelliği bulunmuyor. Izgara özelliğinden yararlanmak isteyenlerin bu yönüne dikkat etmeleri gerekiyor.

5. ARNİCA TOSTİT MAXİ GRANİT ROSE

ARNİCA TOSTİT MAXİ GRANİT ROSE

Yumuşak gül rengi ve çok fonksiyonuyla dikkat çeken ve listemize yer verdiğimiz bir başka ürün ise Arnika Tostit Maxi Granit Rose model tost makinesi. Açma kapama düğmesi ile kullanılmayan zamanlarda düğmesini kapatmanız yeterli olacak. 5 farklı ısı ayarı bulunan bu tost makinesi, size her türlü yiyeceği pişirme imkanı sunuyor. Hiç zaman kaybetmeden tek seferde 6 adet tost yapabileceksiniz. 2000 W güç seçeneği ile hızlı tostun keyfine varacaksınız. Izgara özelliğini kullanmak isteyenler için 180 derece açılabilir kapak özelliği bulunuyor. Ayarlanabilir termostat ile yiyeceklerinizin türüne göre ısı ayarı yapabileceksiniz. Yapışmaz plakalar sayesinde yiyeceklerinizi rahat bir şekilde pişirirken temizliğini de kolayca yapabileceksiniz. Uyarı ışıkları ile makinenin çalıştığını ve yiyeceklerinizin hazır hale geldiğini görebileceksiniz. Ayrıca Arnika’nın bu modelinde yağ toplama haznesi de bulunuyor.

6. FAKİR GRAVİS

FAKİR GRAVİS

Hoş bir görüntü ve renge sahip diğer bir modelimiz ise Fakir Gravis. Baştan söyleyelim ki bu tost makinesinde çıkartılabilir plaka ve kilitleme mandalı bulunmuyor. Makinenin temizliğini plakaları çıkarmadan yapmanız gerekiyor. Arnika Gravis’te 4 kademeli ısı ayarı bulunuyor. 180 derece açılabilir kapağı sayesinde ızgara severlerin tercihi olabilir. Makinede 1800 W güç seçeneği bulunuyor. Teflon plakaları sayesinde pişirilen yiyecekler yapışmıyor. Her ne kadar plakalar çıkarılabilir olmasa da yapışmaz özelliği sayesinde yine de temizleme de kolaylık sağlıyor. Makine de bulunan aşırı ısınmaya karşı koruma özelliği ile gereksiz güç sarfiyatından kurtulmuş olacaksınız. Ayrıca plakalarda bulunan yağ akıtma özelliği ile yağlar plaka üzerinde birikmez.

7. SİNBO SSM-2513

SİNBO SSM-2513

‘Küçük ev aletleri’ sloganıyla saç kurutma makinesinden su ısıtıcılara, kahve pişiricilerinden kişisel temizlik ürünlerine kadar birçok ürün yelpazesi bulunan Sinbo’nun bu yazımızda tam bir fiyat/performans ürünü olan SSM-2513 model tost makinesini inceleyeceğiz. Bu makine 750 W güç seçeneğiyle karşımıza çıkıyor. Her ne kadar düşük güç harcasa da iyi bir pişirme olanağı sunuyor. Sinbo’nun bu tost makinesi modelinde açma kapama düğmesi bulunmuyor. Küçük boyutlara sahip olması ve kilitleme mandalının bulunması sebebiyle istediğiniz yere kolayca sığdırabilirsiniz. Üzerinde yer alan ikaz ışıkları sayesinde kontrollü bir pişirme sağlayabiliyorsunuz. Makinede yıkamak isteyenler için söylemek gerekir ki Sinbo SSM-2513 modelinde çıkarılabilir plakalar bulunmuyor. Fakat yapışmaz plakaları sayesinde yine de kolay bir temizlik sağlayabiliyorsunuz. 180 derece açılır kapak özelliğinin olmaması, ızgara severleri biraz üzebilir. Ayrıca diğer bir olumsuz yönü ise bu makine de yağ toplama haznesi bulunmuyor.

Sıkça Sorulan Sorular

İyi bir tost makinesi hem kolayca temizlenebilir olmalı hem de cebinizin dostu olmalı. Günümüzde birçok tost makinesi yapışmaz plakalar özelliğiyle kullanıcılara kolay temizlik imkanı sunuyor.

Çıkarılabilir plakalara sahip tost makineleri makinede yıkanabilir. Elle yıkayacaksanız bulaşık deterjanıyla yıkayabilirsiniz. Plakalar kesinlikle sert cisimlerle kazınmamalı ve pişen yiyecekler tahta bir kaşıkla ya da yumuşak bir cisimle alınmalı. Böylece teflon özelliğine zarar vermemiş olursunuz.

İlgili Yazılar