En İyi Yol Bisikletleri - 9 Yol Bisikleti ve Özellikleri

 • Tugba yazdı.
 • 28 Eylül 2022
 • 254 okunma

En iyi yol bisikletleri, yarış bisikleti olarak da adlandırılır. Bu bisikletler genellikle profesyonel sporcular için tasarlanır. Uzun ve asfalt yapıda olan yollarda kullanmak için bu tür bisikletleri seçebilirsin. Bunun yanı sıra yarışlara katılmak için de üst modellerden bir seçim yaparak iyi bir performans elde edebilirsin. Yol bisikletleri arasında başlangıç ve ileri seviye kullanıcılar için olan seçenekler vardır. İlk defa yol bisikleti alacak olanlar çok fazla yüksek bütçe ayırmadan başlangıç seviyesindeki modellerden birini tercih edebilir. Profesyonel sporcular ise kullanım sıklıklarına uygun özelliklere göre bir model seçebilir. Uzun yolda arızalarla karşılaşmamak ve yolda kalmamak için model seçimini doğru yapmak son derece önemlidir.

Yol Bisikleti Nedir?

Yol bisikleti pedal çevirmek için sarf ettiğiniz enerjiyi en güçlü enerjiye dönüştürmeyi hedefleyen araçlardır. Bu sayede zorlanmadan istediğin hıza ulaşabilir ve zorlu yolları kolayca tamamlayabilirsin. En iyi yol bisikletlerinde kadronun hafif bir yapıda olması önemlidir. Bu sayede hem kullanım hem de taşıma sırasında sporcu herhangi bir zorlukla karşılaşmaz. Kadrolarda; alüminyum, çelik, karbon ve titanyum gibi farklı alternatifler vardır. Ancak en hafif yapıda olması yönüyle karbon ve titanyum daha idealdir. Bunun yanı sıra gidon yapısı da diğer bisikletlerden farklıdır. Dropbar gidon yapısı sürüş şeklini de değiştirir. Öne doğru eğilerek tutulan bu tür gidon sayesinde sürücüler uzun mesafelerde daha az yorulur. 

Yeni Başlayanlar İçin Bir Yol Bisikletinde Hangi Özellikler Olmalıdır?

Yeni başlayanlar için bir yol bisikletinde olması gereken özellikler kişiye göre değişebilir. Kadro boyu bu aşamada dikkat edilmesi gereken bir detaydır. Kendi boy uzunluğuna göre kadro boyu uygun olan bir model seçmelisin. Böylece inme-binme ve kullanım sırasında rahat edebilirsin. Dikkat etmen gereken bir diğer detay ise bütçene uygun bir tercih yapmaktır. Örneğin, dağ bisikletlerinden yol bisikletlerine geçiyorsan alışamama ihtimalin de olabilir. Bu nedenle yüksek bir bütçe ayırmadan önce temel seviyede bir model ile deneme sürecini geçirmelisin.

Önemli sayılabilecek bir diğer detay ise kullanım alanıdır. Şehir içinde kullanmayı planladığın modellerde yolların durumunu göz önünde bulundurmalısın. Bozuk ve engebeli yollarda ince jant ve lastik yapısına sahip yol bisikletlerinin kullanımı uygun değildir. Bu nedenle yol bisikleti alacaksan kullanım alanını doğru belirlemelisin.

En İyi 9 Yol Bisikleti

En iyi 9 yol bisikleti tavsiyemizi inceleyerek kendin için en uygun modelin hangisi olduğuna karar verebilirsin.

1. Carraro Fire C3.2 Uzun Yol Bisikleti

Carraro Fire C3.2 Uzun Yol Bisikleti

Carraro Fire C3.2 uzun yol bisikleti, ileri seviyede bir model arayanlara hitap eder. Fiyatı da bu nedenle biraz yüksektir. Aero dinamik performans sergileyen bu araç, kablosuz vites sistemine sahip. Hızlanma konusunda oldukça başarılı. Aero karbon kadro, uçak kanatlarından ilham alan yapısıyla rüzgârlı havalarda dengede durmanı kolaylaştırır. Ön ve arka vites setlerinde yüksek performanslı Shimano Ultegra R8000 grup set hem görsel olarak hem de özellik olarak üstünlüğünü ortaya koyar. Üründe sele rahatlığı da dikkat çeker. Diğer donanımlar ise şu şekilde özetlenebilir:

 • FSA Vision Tean 35 Tubeless Ready teker seti
 • Schwalbe One Raceguard Microskin Tubeless Easy 700×25C lastik
 • 58, 56, 54 ve 52 ölçü seçenekleri

2. Carraro RACE 011 28"  21-V CB

2022/09/post-1664214653-6096-carraro-28-race-011-aero-erkek-yaris-500h-21-v-mat-lacivert-beyaz-r1-74-p-org.webp

Carraro Race 011 ilk defa yol bisikleti alacaklar için hem fiyat hem de özellikler yönüyle avantajlı bir model. Modelin kadro yapısı, alüminyum yarı entegre hydroformed smooth welding şeklindedir. Fren yapısı da alüminyum kumpastır. Çift kat alüminyum jantlara da sahip olan bu modelin diğer özellikleri ise şunlardır:

 • 11-28T dişli oranıyla 21 vites
 • 50x39x30T krank
 • 700x25 lastik
 • Selle Royal sele
 • 47, 50, 52, 54, 56 ölçü seçenekleri

3. Peugeot R13 Yol Bisikleti

Peugeot R13 Yol Bisikleti

Peugeout R13 yol bisikleti, markanın yeni modellerinden biri. Marka bu üründe alüminyum bir kadro kullanmayı tercih etmiş. Kadro özellikleri; 470/500/530/560 mm, 6061 double butted, konik alın borusu, pürüzsüz kaynak ve pressfit yatak olarak sıralanabilir. Ön aktarıcı kısmı ve fren sisteminde Shimano 105 R7000 yer alıyor. Alüminyum kaliper fren, durmanı kolaylaştırıyor. Rodi Blaster 622x15C Ouick Release Jant yapısı, rijit karbon/alüminyum maşa ile birleştiğinde performas artışına katkı sunuyor. Selle Bassano Reko Nova sele ise konforunu artıran önemli detaylardan.

4. KRON RC 2000 Uzun Yol Bisikleti

KRON RC 2000 Uzun Yol Bisikleti

KRON RC 2000 uzun yol bisikleti, orta profesyonel segmentte değerlendirilebilir. Claris 16 vites sistemi sayesinde şehir içinde ve asfalt yollarda rahatlıkla kullanılabilir. Ergonomik tasarım yapısı sayesinde fren ve vites kollarının bir arada kullanımına imkân verir. Kadro kısmında alüminyum kullanılan modelin büyük dişli yapısı, hızını dilediğin gibi artırmanı sağlıyor. 23 mm genişliğinde olan lastikler ince bir yapıya sahip.

5. Mosso Cavalier 700 Claris

Mosso Cavalier 700 Claris

Mosso Cavalier 700 Claris; 50, 52, 54 ve 56 ölçü seçenekleriyle sunulan bir model. Aynı zamanda farklı renk alternatifleri de mevcut. Ürünün ağırlığı 10,5 kg. Kadroda ve maşada 6061 serisi alüminyum bulunuyor. Ön tarafta bulunan ayna kol Claris FC-R2000-50/34T. Diğer özellikler ise şöyle:

 • Shimano CS-HG50 8-S-11/28T ruble
 • Shimano Claris ST-R2000 2×8 
 • Zincir KMC-Z72
 • Lastik Mitas Syrinx V80 25-622
 • Pedal Welgo R11

6. Corelli Boolva RC100 Claris

Corelli Boolva RC100 Claris

Corelli Boolva RC100 Claris asfalt zeminde en iyi performansı elde edebilmen için tasarlanmış modellerden biri. Alüminyum kadro yapısı dayanıklılığı artırıyor. Maşa, sele borusu ve gidon kısımlarında da kullanılan alüminyum, her zaman güçlü bir performans sağlıyor. Shimano STR 2000 Claris 16V vites ve fren kolu; Prowheel Solid 320 50T 170 mm ayna kol gibi özellikler sayesinde sürüş keyfini maksimum düzeye ulaştırabilirsin. Mitas 700/25C lastik, KMC Z8.1 zincir gibi özellikler sayesinde şehir içinde ve yolların uygun olduğu her yerde bisiklet kullanmanın keyfini yaşayabilirsin.

7. Decathlon Van Rysel Edr Af 105

decatlon van rysel

Decathlon Van Rysel Edr Af 105, hassasiyet  ve rahatlığı buluşturan modellerden biri. 8,8 kg olan ağırlığı sayesinde oldukça hafif bir yapıda. Kadro kısmında kullanılan alüminyum, maşa kısmında karbon-alüminyum karışımına dönüşüyor. Jantlarda ise Shimano 105 Grupset, Fulcrum R6 ile sürüş performansı artıyor. Ürün, ömür boyu garantisi ile de ön plana çıkıyor.

8. Triban RC 100

Triban RC 100

Triban RC 100 başlangıç seviyesinde bir model arayanlar için uygun. Düz bir yolda ya da az eğimli yollarda kullanım için bu modeli tercih edebilirsin. Güvenlik seviyesi yüksek lastikler, kolay geçişli vites ve eğimli gidonuyla Triban RC 100, bisiklet sporuna yeni başlayanların işini kolaylaştırıyor. Üründe tek ayna kol yaprağı mevcut. Triban RC 100 modelinde S, M,L ve XL seçenekleri var.

9. Scott Contessa Addict

Scott Contessa Addict

Scott Contessa Addict sürekli kullanıcıların ihtiyaçlarına cevap veren nitelikler taşıyor. Karbon kadron yapısıyla dayanıklılığı en üst seviyeye çıkarıyor. HMF üretim yöntemiyle üretilen karbon kadron uzun ömürlü bir kullanım şansı sunuyor. Shimano Tiagra Black RD-4700-GS/20 Speed arka vites, Shimano 105 FD-R7000 ön vites, KMC×10 zincir gibi özellikleri üstün bir performans sunuyor.

Sıkça Sorulan Sorular

Yol bisikletleri asfalt ve düz yollarda kullanılmalıdır. Bu modeller engebeli araziye uygun değildir.

İlgili Yazılar