İngilizce Öğrenme Uygulamaları - İngilizce Öğreten En İyi 10 Mobil Uygulama

  • Tugba yazdı.
  • 5 Eylül 2022
  • 293 okunma

Yabancı dil öğrenmenin belki de en zor olduğu ülkelerden biri Türkiye. Sürekli gramere ağırlık verilmesi, konuşmanın geri plana atılması ya da ezberci sistem... Geri kalmış ülkelerdeki insanlar bile rahatlıkla İngilizce konuşurken Türkiye'de devlet okullarından mezun olan biri kurslara para dökmeden ya da yurt dışına gitmeden bu işi çözemiyor. Herkesin böyle imkânları olmadığına göre imdadımıza teknoloji yetişiyor. Ücretli ve ücretsiz olarak kullanılabilen birçok mobil uygulama ile İngilizceyi sıfırdan öğrenebilir ya da bildiklerini pekiştirebilirsin.

Senin için Play Store'da yer alan ve milyonlarca kişi tarafından indirilen uygulamaları listeledik. Listede yer alan uygulamalar kullanıcılardan en yüksek oyu almış. Bu uygulamalar arasından sadece birini seçebileceğin gibi aynı anda birkaç tanesini beraber de kullanabilirsin. 

1. Duolingo

Duolingo

Duolingo, Play Store'da 100 milyondan fazla indirilen bir uygulama. Kullanıcı puan ortalaması ise 4.7. Peki, bu uygulamayı insanlara bu kadar sevdiren ne? Bunun birden fazla nedeni var. Uygulamanın kademe kademe ilerlemesi, öğrenme sürecini kolaylaştırıyor. Her seviyede tamamlaman gereken dersler var. Sen dersleri geçtikçe yeni beceri seviyeleri açılacak ve üst seviyelere geçebileceksin. İngilizce öğreten en iyi 10 uygulama arasında yerini alan Duolingo, sana puan avantajı da sunuyor. Puan kazanarak yeni seviyelerin kilidini daha erken açabilirsin. 

Dersler sırasında sana birtakım ipuçları da sunuluyor. Bazı kelimeler için ipuçlarından yararlanabilirsin. Düzey belirleme sınavları ile eksikliklerini giderebilme şansın mevcut. Kendini geliştirmek için Duolingo hikayelerini ve podcastlerini dinleyebilirsin. Uygulamanın hem ücretsiz hem de ücretli paket seçeneği var. Duolingo Plus ile çevrimdışı indirme, sınırsız alıştırma gibi imkânlar elde edersin. Uygulamayı 14 gün boyunca ücretsiz deneyerek sana uygun olup olmadığını anlayabilirsin.

2. Busuu

Busuu

Busuu, 10 milyonu geçen indirme sayısı ve 4.6 puanıyla Play Store'da en çok talep gören, İngilizce öğreten mobil uygulamalardan biri. Uygulamada dersler ihtiyaca yönelik olarak sunuluyor. Bu sayede günlük hayat, iş, akademik gibi farklı alanlara yönelik olarak derslerini takip edebilirsin. Busuu çevrimdışı olarak da kullanılabildiği için sana her yerden İngilizce öğrenme fırsatı sunuyor. Uygulamaya kayıt olduğunda sana ilk önce İngilizce öğrenme amacın soruluyor. Buna göre uygun derslere yönlendiriliyorsun. Bunun yanı sıra günlük çalışma hedefi belirlemen isteniyor. Rahat, düzenli, ciddi ve yoğun olacak şekilde hedefini ortaya koyabilirsin. 

Busuu, hiç İngilizce bilmiyorsan seni başlangıç seviyesinden başlatıyor. Biraz İngilizce bilgin varsa temel, orta ya da daha ileri bir seviyeden başlayabilirsin. Dersler ise oldukça eğlenceli. Dinleme, okuma ve cümle kurabilme yeteneğini aynı anda destekleyen dersler ile kısa sürede hızlı bir şekilde mesafe alabilirsin. 

3. English Central

English Central

English Central, Play Store'da İngilizce öğreten en iyi 10 mobil uygulamadan biri. Uygulama gerçekten size dört dörtlük bir İngilizce bilgisi kazandırıyor. Ücretli üyelik kapsamında sana özel öğretmeninle ders yapabilirsin. Her güne özel videolarla dinleme ve günlük diyalog becerilerini geliştirebilirsin. Videolarda geçen kelimelerin anlamlarını öğrenebilir ve sözcük hazneni geliştirebilirsin. Öğrendiklerinin telaffuzunu daha fazla kavramak için de English Central'ı kullanabilirsin. Ses kaydında, telaffuzun yapay zeka ile kontrol edilir. Aynı zamanda insanlarla İngilizce iletişim kurmak için başka birine de ihtiyacın yok. Yapay zeka destekli robot Mimi ile istediğin gibi sohbet edebilirsin.

4. Cake

Cake

Cake, 50 milyonun üzerinde indirme ve 4.8 kullanıcı puan ortalamasına sahip. Uygulamada İngilizce öğrenmeye kolay ifadelerle başlarsın. Sana gönderilen kısa videolar ile günlük konuşmada İngilizceyi nasıl kullanacağını öğrenebilirsin. Aynı zamanda uygulama üzerinden diyalog alıştırmaları da yapabilirsin. Konuşma pratiği ile telaffuzunu en iyi şekilde geliştirebilirsin. Cake uygulamasında tüm dersler adım adım ilerler. Duyguları ifade etmek, selamlaşmak, yemek yemek gibi farklı konular üzerinden İngilizcenin her aşamasını kolayca öğrenebilirsin. 

5. Memrise

Memrise

Memrise, severek kullanacağın uygulamalardan biri. Uygulamanın kullanıcı sayısı 60 milyonu aşmış durumda. Videolarda aksanlı bir şekilde konuşmayı öğrenebilmen için ana dili İngilizce olan kişilerin diyaloglarına yer veriliyor. Sen de bir İngiliz gibi konuşmak için alıştırmalar yapabilirsin. Günlük hayatını kolaylaştıracak ifadeler de Memrise'nin bonusu. Uygulama üzerinden kendine hedefler belirleyebilirsin. Bu hedeflerine ulaştıkça yeni hedeflerini biraz daha zorlaştırabilirsin. Memrise'da seviyene göre İngilizceni sıkılmadan geliştirebilirsin.

6. EWA English

EWA English

EWA English; severek, eğlenerek İngilizcesini geliştirmek isteyen herkese hitap ediyor. 10 milyon üzeri indirmeye ulaşan uygulama ile boş vakitlerinizi verimli şekilde değerlendirebilir ya da uygun olduğun tüm anlarda uluslararası geçerliliği olan bir dil öğrenmenin ayrıcalığını yaşayabilirsin. Uygulamada Beginners, Travelling gibi farklı paket seçenekleri bulunuyor. Günde 15 dakika ayırsan bile bu derslerle kısa sürede seviyeni yükseltebilirsin. Uygulamanın önemli bir avantajı ise sesli kitap okuma fırsatı bulunmasıdır. Her kelimenin çevirisinin olduğu kitapları sesli biçimde okutarak telaffuzunu da iyileştirebilirsin. En sevilen dizi ve filmlerden kesilerek eklenen diyaloglar, sana unutulmaz sahneleri hatırlama fırsatı da sunuyor. EWA English'in bir diğer eğlence kaynağı ise oyunlar. Üstelik bu oyunlarda rakibin senin gibi İngilizce öğrenmeye çalışan kişiler.

7. Buddy.ai

Buddy.ai

Buddy.ai çocuklarının erken yaşta İngilizce öğrenmesini isteyen ebeveynler tarafından oldukça sık tercih ediliyor. Uygulamada dostumuz robot Buddy, çocukları hem eğlendiriyor hem de bilgilendiriyor. Buddy'nin söylediği kelimeler çocuklar tarafından tekrar ediliyor. Bu sevimli dostumuz her telaffuzu kolay kolay kabul etmiyor. Bu nedenle çocuklar en doğru şekilde kelimeyi nasıl söyleyeceklerini öğreniyor. Aynı zamanda çizgi filmler ve çeşitli sorular da öğrenme sürecine dâhil ediliyor.

8. Voscreen

Voscreen

Voscreen, ücretsiz bir uygulama kullanmak isteyenlere hitap ediyor. Film, belgesel, klip izleyerek dil öğrenme fırsatı sunan uygulama ile İngilizceyi rahatça hayatına dâhil edebilirsin. Uygulama sana çeviri sorular da yöneltiyor. Bu sayede dili anlama becerilerini daha fazla geliştirebilirsin. Videoların kısa kısa olması sıkılmana engel oluyor. Seviyene göre Voscreen'i kullanma şansın var. Beginner, elementary, intermediate, upper ve advanced olarak sınıflandırılan seviyeler arasından sana uygun olanı tercih edebilirsin. 

9. BBC Learning English

BBC Learning English

BBC Learning English hem konuşma becerilerini geliştirmek hem de akademik sınavlarda başarılı olmak isteyenler için uygun. Uzun zamandır var olan BBC Learning English okuma, dinleme becerilerinize yönelik seviyelere göre farklı seçenekler sunuyor. Platformda yer alan haberleri, blog yazılarını sesli bir şekilde dinleyebilirsin. Uygulamayı çevrimdışı kullanma şansının da olması sayesinde internet bağlantın olmasa bile alıştırma yapabilirsin.

BBC Learning English; öğretmenler ve çocuklar için ayrı seçenekler sunuyor. Çocuklar için hazırlanan videolu hikayelerde İngilizce altyazı da yer alıyor. Aynı zamanda yazılı metnin de videonun altında bulunması takip sürecini kolaylaştırıyor. Öğretmenler için olan kısımda ise çeşitli öğretme metotları ve aktiviteler anlatılıyor. Bu kısımdan İngilizce öğretmenleri, derslerini daha da zenginleştirmek için yararlanabilir.

10. English VOA Learning

English VOA Learning

English VOA Learning; ses kayıtları, videolar ve okuma metinleri sunan bir uygulama. Uygulamada konularına göre ayrılmış kayıtlar da mevcut. Kayıtları cihazına indirerek çevrimdışı kullanabilirsin. Bu sayede internet erişimine de ihtiyacın kalmaz. English VOA Learning'te yer alan tüm içerikleri düzenli olarak çalışırsan istediğin seviyeye ulaşman hiç de zor değil.

Sıkça Sorulan Sorular

En iyi İngilizceyi hangi programdan öğreneceğin senin çalışma sistemine bağlı. Farklı uygulamalar arasından kendine göre seçim yapabilirsin.

Ücretsiz İngilizce öğrenme uygulamaları vardır. BBC Learning English, Voascreen gibi programlardan ücretsiz yararlanabilirsin.

Duolingo çocuklar için uygun bir uygulamadır.

Çevrimdışı dil öğrenme imkânı sunan uygulamalar arasında BBC Learning English, English VOA Learning ve daha pek çok alternatif yer alır.

İlgili Yazılar