Milyon Kilometre Devirmiş Efsanevi Araçlar

  • Cahil Uzman yazdı.
  • 9 Mart 2021
  • 398 okunma

Günlük hayatımızı kolaylaştırmak ve toplu taşımanın yarattığı yorucu durumlardan sakınmak için kullandığımız binek araçlar, zamanla elimiz, kolumuz ve ayağımız gibi olurlar. Ayakları yerden kesen bu konfor beraberinde, tüketim vergisi, servis bakımı ve yakıt gideri gibi maliyetleri taşımaktadır. Tabii trafiğe maruz kalmak, zor iklim şartlarında engebeli yollarda yol tutuşu sürdürmek meşakkatli de olabilmektedir. Yinede kişisel araçların yaşamın vazgeçilmez bir unsuru olduğunu kabul etmek gerek. Otomotiv sektörü ülkemizin önde gelen yatırıma dönük çalışma sahalarındandır aynı zamanda. Otomobil ve yedek parça üretimi, dış satım ve alım konularıyla da sanayi hamlelerini her geçen gün arttırmaktadır. Kimi zaman promosyonların yanı sıra bazı reklam çalışmalarıyla da şirketler, bayiliklere insanları çekmek için çalışmalar yapar. Alınması düşünülen aracın teknik özellikleri, harcadığı yakıt, iç hacmi, kilometre bakımı ve motor gücü gibi özelliklere dikkat edilir. Hatta bazı otomobil firmaları, ürünlerinin tanıtımlarında 1 milyon kilometre devirebilecek özellikte otomobillerin markası olduklarını da reklam tanıtım kampanyalarında belirtmişlerdir. İlk duyulduğunda kulağa gayet hoş gelen bu özellik doğrultusunda biz de bugün milyon kilometreyi devirmiş efsanevi araçlar nelerdir? Hangi model ve markaların bu özellikle anıldığını, bu yazımızda sizlerle paylaşacağız. Keyifli okumalar diliyoruz.

Volvo P1800 Coupe - 1966 Model

Volvo P1800 Coupe - 1966 Model

İlk olarak yazımıza bir Guinness Dünya Rekoru araç ile başlamak istiyoruz. Volvo P1800 Coupe marka 1966 model araç, 47 yılda toplam 5 milyon km yol giderek bu rekorun sahibi olmuştur.

Aracın sahibi olan 74 yaşındaki Irv Gordon, araçla Amerika’nın birçok eyaletini gezmiştir. Rekorunu kaydetmek için Alaska eyaletine ait otobanı üs olarak belirleyen Gordon, bu tarihe geçecek anı görüntüleriyle de kaydetmiştir. Volvo aracını kullanmaya başladığında rekor gibi aklında bir düşüncenin hiç oluşmadığını söyleyen Gordon, ilk olarak 1987 senesinde yol olarak 1 milyon km mesafe kaydetmiştir. Aracıyla daha yola devam edebileceğini ve ömrü yeterse 7 milyon km’ye de ulaşmayı arzu ettiğini açıklamış olan Gordon, aracıyla seyahat etmekten keyif aldığını ve artık aracının kendisi için yol arkadaşı olduğunu da sözlerine eklemiştir. Volvo’nun tanıtım yüzü olarak da ekranlarda yer alan Gordon, “İnanmak için 3 milyon sebep” sloganıyla kendisi ve aracına dair bir Web sayfası da hazırlamıştır.

Mercury Comet Caliente - 1964 Model

Mercury Comet Caliente - 1964 Model

Rachel Weitch isimli Florida kentinde yaşamış kadının 1964 senesinde satın aldığı Mercury Comet Caliente marka bir araçla 927 bin kilometre yaptığını söylemeliyiz. 2012 senesinde katettiği mesafe sebebiyle o dönem Guinness rekorlar kitabına  ikinci olarak adını da yazdıran Weitch, yaşlandığı ve gözleri iyi görmediği için aracı kullanamadığını Amerikan Fox Televizyonu’nda açıklamıştır. Aracın 48 yılda kullanıldığı süre boyunca, sadece 3 amortisörü ve 8 adet egzoz susturucunun değişmesi yönünde bakım yapılmış, sicilinin de temiz olduğu ve karıştığı ciddi bir kazanın olmadığı belirtilmiştir. Ekranlarda gösterildiği gün oldukça ilgi toplayan röportajı sonunda Weitch, aracın otomobil koleksiyonuna sahip, TV sunucusu Jay Leno’ya fiyatta anlaştığı halde satabileceğini de sözlerine eklemiştir.

Mercedes Benz 240D - 1976 Model

Mercedes Benz 240D - 1976 Model

Eski model araçların kilometresini etkileyen konular kuşkusuz yollarda, rampalarda aşınmaya, yıpranmaya neden olabilecek durumlar ve bakımlarının yeterince yapılıp yapılmadığıyla da ilgilidir. Kullanılan yakıtın kalitesinin de kilometreyi etkileyeceği görüşü de ayrıca yaygınlık kazanmıştır.  Yine bir rekora imza atmış bir araç ve sahibinden bahsetmek istiyoruz şimdi. Mercedes marka otomobiliyle 4.6 milyon km yol yapan Selanikli “Grigoris Sahinidis” 1976 model olan  240D marka Mercedes Benz” aracıyla milyon km’yi aşma yolunda sınırları epey bir zorlamış görünüyor. Aracın markası olan Alman Mercedes firması, bu aracı Stuttgart’ta yer alan bir müzeye bağışlanması için Sahinidis’e teklif götürmüştür. Tabii bu teklife karşı yapılan jest de, hayır dememek için yeterlidir. Çünkü Mercedes firması Sahinidis’e bu bağış sonucu takas niteliğinde sıfır km bir araç hediye etmiştir. Sahinidis 1981 senesinde taksicilik yapma niyetiyle böyle bir aracı kardeşiyle beraber satın almış ve kullanmıştır. 2004 senesinde Stuttgart müzesine dahil olan aracın yerini yeni bir Mercedes C200 CDI modeli almıştır.

Ayrıca kış lastiğinde tercih edilebilecek en iyi marka ve modeller yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Toyota Tundra - 2007 Model

Toyota Tundra - 2007 Model

Sıradaki kilometre rekoru kırmış araç ve sahibi, Los Angeles’te yaşayan Victor Sheppard ve aracı Toyota Tundra. Araçla yol aldığı süreler boyunca titiz bir şekilde aracın bakımına da dikkat etmiş olan Sheppard, aldığı seneden, aracı teslim ettiği süreye kadar 117 defa servise götürmüş, aracın  bakımıyla ilgilenmelerini sağlamıştır. Genelde şehirler arası yollar katederek bu mesafeyi aldığını belirten Sheppard tam 1 milyon 600 bin km yol gitmiştir. Basında haberi yer alan ve oldukça dikkat çeken Sheppard ile görüşme isteğinde bulunan Toyota firması da Sheppard ile konuyu halkla ilişkiler bazında değerlendirmiştir. Kullandığı aracın motor ve şanzımanında değişikliğe gerek görmemiş olan Sheppard, aracı tertemiz bir şekilde kullanarak, 1 milyon km’den fazla bir mesafe aşarak rekora imza atmış kişilerdendir. Japon mühendisler tarafından incelemeye tabi tutulan bu aracın takası sonucunda Sheppard’a Toyota firması, 2016 modeline sahip yeni bir Toyota araçla ödül vermiştir.

Honda Accord - 1990 Model

Honda Accord - 1990 Model

“Honda Accord” adlı 1996 senesinde satın alınan 1990 model araç, Joe Lo Cicero’ya aittir. Toplamda 1 milyon 600 bin km yol gitmiş bir araçtır. Gayet iyi bir kullanımla bakımını da üstlenmiş olan Joe Lo Cicero, aracı ikinci el olarak 119 bin km’de iken aldığını da sözlerine eklemiştir. Kullandığı sürelerde yalnızca, emniyet kemeri, direksiyon ve yakıt pompasını değiştirme ihtiyacı hissettiğini belirten Cicero, aracın motor ve şanzımanında bir değişiklik gerektirecek durumu yaşamadığını da sözlerine eklemiştir. Cicero’nun aracı incelenmek üzere teslim alınırken kendisine Honda şirketi tarafından 2012 senesinde yeni model bir Honda aracı hediye edilmiştir.

Saab 9.5 - 1998 Model

Saab 9.5 - 1998 Model

Hollanda’nın Brabant kentinde yaşayan Sjef Kuijpers’e ait Saab 9.5 marka 1998 model araç, 1 milyon km’yi devirerek ülkenin yerel bir gazetesinde haber olmuştur. Aracını röportajlarında sıklıkla öven açıklamalar yapan Kuijpers, aracını LPG’li kullandığını da sözlerine eklemiştir. İsveç markası olan SAAB şirketi 1 milyon km’yi aşmayı başarmış aracın sahibini yeni model bir araçla ödüllendirmiştir.

Hyundai Accent - 2007 Model

hyundai accent

Bir başka milyon km yol devirmiş araçta yerli bir araç kullanıcısına ait. 2007 Model Hyundai Accent aracını motoru ve aşınmış parçalarını değiştirme lüzumu görmeden, 1 milyon km yol kat ederek kullanan Ankaralı taksi şoförü olan Mustafa, aracın garanti süresinin bitmiş olmasına rağmen rektifiye edilmesine gerek duymadan aracı kullandığını da sözlerine eklemiştir. Yeni bir araçla da ödüllendirilmiştir.

Sıkça Sorulan Sorular

Günümüzde araçların teknik özelliklerinin takip edilmesi ve geliştirilmesi planlanan kısımlarının daha iyi ölçümlerle tespit edilmesi için otomobil markaları, kilometre bazında yol tutuş olarak ciddi mesafe aşan araçları incelemeye almıştır. Aynı zamanda iyi bir reklam yüzü olması adına araçların bu yönü inkar edilemeyecek bir özelliktir. Halen günümüzde “Mercedes”, “Hyundai”, “Toyota” gibi otomobil markaları bu özelliklerini vurgulayarak insanlara ulaşmaya devam etmektedir.

Birçok televizyon kanalı ve gazetelerde yapılan röportajlarda milyon km’yi deviren bu araçlara dair ciddi hasar kayıtlarının olmayışı, ayrıca araçların şansıman ve motorlarında değişiklik gibi ciddi bakımlara ihtiyaç duyulmaması oldukça dikkat çekmiştir.

İlgili Yazılar