Spotify Özellikleri - 2021 Spotify Abonelik Ücretleri

 • Cahil Uzman yazdı.
 • 28 Şubat 2021
 • 206 okunma

Müzik zevkini taçlandıran uygulamalardan biri de Spotify. Birçok ünlü müzik şirketinin seçkin eserlerine ulaşabileceğiniz 2006 senesinde İsveç’te CEO’su Daniel Ek tarafından oluşturulmuş keyifli bir podcast servisi olan Spotify, Dünya üzerinde bugün 300 milyonu aşkın abone kitlesiyle sosyal platformlarda yer edinmiş akıllarda kalıcı bir uygulama. 2008 senesinde servis hizmetini müzikseverlerine açan Spotify, ayrıntılı müzik desteğiyle bugün 50 milyondan fazla parçaya ulaşma ve sanatçıların fazla bilinmeyen parçalarına erişme imkanını kullanıcılarına sağlamaktadır. Kullanım özellikleriyle dikkat çeken ve müzikseverlerin tercihlerinde öncülerden olan Spotify hakkında daha detaylı bilgiyi yazımızda anlatmayı düşündük.

Gelin, Spotify hakkında bilgilerimizi derinleştirelim ve bu uygulamanın özellikleri ve güncel abonelik koşullarına bir göz atalım.

Spotify ve Özellikleri

Spotify ve Özellikleri

Dünyaca ünlü müzik ve ses platformu Spotify, dijital anlamda hakları onaylanmış müzik, plak ve medya şirketlerinin oluşturduğu, kimi güncel müzik videolarının ücretsiz de izlenebildiği bir platform. Özelliklerini geliştirme anlamında sürekli yeni çalışmalarla platformunu güncel tutan Spotify’de yalnızca şarkıyı ve albümü dinlemekle kalmayıp, sanatçı bilgisi, albüm türü ve içeriği gibi detaylandırıcı özellikleri de kullanabilirsiniz. Geçen yıl Spotify markası, bünyesine Freemium özelliğini de ekleyerek, bazı özelliklerinin kullanıcıları tarafından ücretsiz olarak kullanılma hakkını vermiştir. Spotify uygulamasının özelliklerine bakınca kapsamlı bir şekilde fikir edinme şansı bulacaksınız.

İşte, Spotify müzik platformunun özellikleri:

 • Spotify’in şarkı ve sanatçı radyosu özelliği ile sevdiğiniz türe ait parçaların benzeri parçaların karşınıza çıkmanızı sağlayan özelliğine de erişmiş olabiliyorsunuz. Dinlediğiniz şarkıların yanında bulunan üç nokta ile şarkı radyosuna geçiş yaptığınızda sizin için otomatik bir dinleme listesi karşınıza çıkıyor. Buradan sevdiğiniz tür ve sanatçıya ait benzer parçaları bulabiliyorsunuz. Bu sayede aklınıza takılan fakat ismini hatırlamadığınız parçalara da ulaşma konusunda kısa bir zaman harcamış oluyorsunuz.
 • Şarkılarınızla ilgili bir playlist hazırlamaya karar verdiğinizde bunu arkadaşlarınızla beraber planlama gibi bir şansınız da mevcut. Ortak çalma listesi sekmesine ulaştıktan sonra, listeye ekleyebileceğiniz parçalar ortak kullanım amacınıza destek olabilmektedir. Müzik kütüphanenize eklemek üzere belirlediğiniz parçaları offline dinleyerek, yola çıktığınızda veya boş zamanınızda bir yerde beklemek durumunda kaldıysanız hem yol arkadaşınız olma, hem de zamanı keyifli geçirme konusunda yardımcı olacaktır. Ortak çalma listenize dahil ettiğiniz arkadaşlarınız, ekleme, güncelleme yapabilir. Karma bir liste oluşturarak, arkadaşlarınızın müzik zevkine katkınızı arttırabilirsiniz.
 • Spotify uygulamasının haftalık keşif özelliği de cazip konularından bir tanesi. Spotify sayfası her hafta güncellenen ve ilginizi çekebileceğinizi düşündükleri haftalık çalma listesiyle müzik keşfinizi yaşarken size fikirler verebilmektedir. Dinlediğiniz parçalar ve türlere yakın özellikler de barındırabilen sizin için hazırlanmış haftalık keşif özelliğiyle çalma listesi, ana sayfa ekranında “sizin için hazırlandı” başlığı ile verilmektedir.
 • Spotify uygulamasının abonelerine sağladığı bir diğer kolaylık ise, yanlışlıkla silmiş olduğunuz çalma listesini ve listede yer alan bir parçanızı kurtarma anlamında “Recover Playlist” yani çalma listesini kurtar anlamında bir seçeneğin de olmasıdır. Spotify’in Web adresine girip bu özelliğe ulaştığınızda silinmiş olan çalma listenizi görüp karşısında yer alan restore-onar ifadesi ile çalma listenizi geri almanız mümkün. Restore tuşuna bastığınızda listeniz eski yerine dahil olacaktır.
 • Spotify’de gezinirken eğer online gözükmek istemiyorsanız, bunun için de sizlere hali hazırda bir özellik mevcut. Sayfada yer alan Spotify sekmesine gelip, gizli oturum seçeneğini tıkladığınızda dinlemekten çekindiğiniz parçaları da özgürce dinleme şansını elde edeceksiniz. Bu da ortak kullanım sağladığınız arkadaşlarınızın sizin müzik zevkine müdahale edememesi gibi bir ayrıcalığı size tanıyacaktır.
 • Spotify’in özellikleri birçok anlamda kullanıcıları için kolaylığı ve konforu düşünmüş diyebiliriz. Kendinize ait bir Web sayfanız varsa veya bir Blogger iseniz sayfanızda yer vereceğiniz bir müzik klibini veya parçayı, kendi belirlediğiniz zaman dilimine göre ayarlayıp sayfanızda takipçilerinizle paylaşabilirsiniz. Mesaj kısmına eklediğiniz URL bağlantısına belirlediğiniz süreyi, bağlantı sonuna #time eklentisini koyarak paylaşım yapabilirsiniz. Bağlantı sonuna #1:00 eklediğinizde seçtiğiniz parçanın 1 dakikalık kısmı dinleyenlere aktarılmış olacaktır.
 • Spotify Premium ile müzik keyfinizi arttıracak, indirmek istediğiniz albümü, parçayı çevrimdışı internet kullanmadan dinlemeniz de önemli bir özellik.
 • Spotify her yaştan dinleyici kitlesine hitap eden özelliklere sahip. Ayarlar bölümünde dinlediğiniz müziğe ait ses kalitesi ve düzeyinde değişiklikler yapabilir, dinlediğiniz parçanın sansürlü veya sansürsüz içeriğine dair ayarlamaları gerçekleştirebilirsiniz.
 • Spotify’de yer alan bir diğer farklı ve ilginç özellik ise yabancı dil yönünde kulağınıza aşinalık katacak dil konusunda etkili yayınlar paylaşan ana diline mensup kişilerin yüklediği dil öğretici içerikler. Yabancı dile ilgisi olanlar için İngilizce, Fransızca ve İspanyolca telaffuzların yer aldığı bu içeriklerde dil becerisi ve kulak dolgunluğuna sahip olma şansınız da artacaktır.
 • Spotify Makro Music uygulaması, seçtiğiniz ve beğendiğiniz müziğin tarzını seven kişilerle eşleşmenizi sağlayan bir uygulamadır. Bu anlamda iletişim kurmak için güzel bir uygulama özelliğidir.

Spotify Nasıl Kullanılır?

Spotify Nasıl Kullanılır

Spotify kullanmak için Web ana sayfasından üyelik veya IOS ve Android cihazınızın uygulamalarına indirip hesabınızla üyelik oluşturduktan sonra Spotify üyeliğiniz gerçekleşmiş olur. Spotify Premium özelliği aynı zamanda ilk 1 ay ücretsiz deneme imkanıyla sunulmaktadır. Spotify Premium özelliğinin en etkili özellikleri, müzik indirme, reklamsız izleme ve dinleme, istediğiniz parçayı istediğiniz ortam ve cihazda dinleyebilme şansı, sınırsız şarkı seçme ve atlama gibi özellikler şeklinde açıklayabiliriz.

Ayrıca en iyi oyuncu kulaklıkları yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Spotify Premium Abonelik Seçenekleri

Spotify Premium Abonelik Seçenekleri

Bireysel Paket: İlk ay ücretsiz, devam eden aylar için 17.99 TL

Duo Paket: İlk ay ücretsiz. İkili paket olarak ayda 23.99 TL- Aynı evde yaşayan iki kişi ve  ortak bir çalma listesi

Aile paketi: İlk ay ücretsiz. Aile içinde 6 kişiye kadar ortak kullanım ayda 29.99 TL

Öğrenci paketi: İlk ay ücretsiz. Yalnızca üniversite öğrencileri için abonelik, ayda 8.99 TL

Spotify İptal Seçeneği

Spotify İptal Seçeneği

Spotify kullanımından vazgeçtiğinizde Spotify ana sayfasından hesap bölümüne giderek plan kısmında yer alan planı değiştir sekmesine tıklayarak Spotify Free bölümüne geçersiniz. Buradan Premium’u iptal et seçeneğine tıkladığınızda Premium üyelik özelliğiniz iptal edilmiş olur.

Sıkça Sorulan Sorular

Spotify’e ait Web adresinde, play.spotify.com başlığı olan sayfaya giriş yaptığınızda parçaları indirmeden dinleyebilirsiniz. Öncesinde ücretsiz dahi olsa üyelik için hesap açmanız gerekmektedir. Parçaları Google Chrome, Edge. Opera, Firefox tarayıcılarıyla dinlemeniz mümkün. Spotify uygulaması Safari tarayıcısı tarafından desteklenmemektedir.

Yüklenmiş olan parçalar sadece internet bağlantınız kesildiği zaman kullanılabilmektedir. Çalma listenize eklenmiş olan parçaları çevrimdışı dinleme şansınız olabilmektedir.

İlgili Yazılar