Youtube Canlı Yayın Nasıl Yapılır?

 • Minik Tospik yazdı.
 • 3 Eylül 2021
 • 393 okunma

YouTube üzerinden canlı yayın yapmak, içerik üreticileri için kitlelerine gerçek zamanlı olarak ulaşmasının kolay yolları arasındadır. Yapılan herhangi bir etkinliğin yayınlanması, ders verilmesi ya da atölye düzenlenmesi için YouTube’un hizmete sunduğu mekanizmalar aracılığıyla canlı yayınlarınızı yönetebilir, seyircilerinize gerçek zamanlı etkileşim sunabilirsiniz. İçerik üreticilerinin, YouTube üzerinden web kamerası, canlı yayın kodlayıcı ve mobil cihaz kullanarak canlı yayın yapma imkânı vardır.

Mobil cihazlar ve web kamerası, içeriğini canlı yayın ile üretmeye yeni başlayanlar için en ideal seçenektir diyebiliriz. Bu cihazlar sayesinde, canlı yayına hızla başlamak mümkündür. Canlı yayın kodlayıcı aracı ise, içerik üreticinin ekranını paylaşması, oyun oynarken aynı zamanda canlı yayın yapması, harici video ve ses donanımı kullanması gerektiğinde, yani bir nevi ileri düzey canlı yayın prodüksiyonu gerektiğinde kullanılması gereken YouTube canlı yayın metodudur.

İşte, tüm araçlarıyla YouTube’da canlı yayın yapmanın detayları…

Canlı Yayını Etkinleştirme

Canlı Yayını Etkinleştirme

Öncelikle şunu belirtelim, canlı yayın yapabilmeniz için son 90 gün içerisinde canlı yayın hakkınızın kısıtlanmamış ve kanalınızın doğrulanmış olması gerekmektedir.

Bilgisayar için

 1. YouTube’u açın.
 2. Sağ üst bölümden ‘Oluştur’ ve ardından ‘Canlı yayın başlat’ butonlarını tıklayın.
 3. Kanalınız doğrulanmadıysa konuyla alakalı talimatları yapın.
 4. Eğer ilk kez canlı yayın yapıyorsanız, yayının etkinleştirilmesi 24 saat kadar sürebilir. Etkinleştirme gerçekleşince anında canlı yayınınıza başlayabilirsiniz.

Android mobil cihaz için

 1. Telefon ya da tablette YouTube uygulamasına gidin.
 2. Alttaki bölümden ‘Oluştur’ simgesine (çember içinde artı) ve ardından ‘Canlı yayın başlat’ butonlarını tıklayın.
 3. Eğer ilk kez canlı yayın yapıyorsanız, yayının etkinleştirilmesi 24 saat kadar sürebilir. Etkinleştirme gerçekleşince anında canlı yayınınıza başlayabilirsiniz.

iPhone ve iPad için

 1. iPhone ya da iPad’de YouTube uygulamasına gidin.
 2. Alttaki bölümden ‘Oluştur’ simgesine (çember içinde artı) ve ardından ‘Canlı yayın başlat’ butonlarını tıklayın.
 3. Eğer ilk kez canlı yayın yapıyorsanız, yayının etkinleştirilmesi 24 saat kadar sürebilir. Etkinleştirme gerçekleşince anında canlı yayınınıza başlayabilirsiniz.

Yayın Türünü Seçme

Yayın Türünü Seçme

YouTube canlı yayın türleri başlangıçta da bahsettiğimiz gibi üç farklı türe ayrılır: Mobil, kodlayıcı ve web kamerası. Yayınlayacağınız içeriğe göre en uygun türü seçmelisiniz.

 • Mobil

Tabletiniz ya da telefonunuz aracılığıyla vlog yayınlamak ve kısa haberler paylaşmak için elverişlidir. Bu türü kullanabilmeniz için minimum 1000 abonenizin olması, kameraya sahip tablet veya telefon kullanıyor olmanız gerekmektedir.

 • Web kamerası

Web kameranızı kullanarak hızlı biçimde bilgisayarınız üzerinden canlı yayın yapabilirsiniz. Bu türü kullanabilmeniz için web kamerası olan bilgisayara ihtiyacınız vardır.

 • Kodlayıcı

Kodlayıcı türü, oyun oynarken aynı anda canlı yayın yapmaya, yer paylaşımlı gösterimlere ya da mikrofon ve kamera gibi teçhizatları kullanmanıza imkân verir. Kodlayıcı ile YouTube canlı yayını çoğunlukla spor etkinlikleri, oyunlar, konferanslar ve konserler için kullanılmaktadır.

Yayın türünüzü seçtikten sonra izleyeceğiniz adımlara bakalım…

Adım Adım Web Kamerasıyla Canlı Yayın Oluşturma

Adım Adım Web Kamerasıyla Canlı Yayın Oluşturma

 1. Öncelikle, YouTube kanalınız için canlı yayın özelliğinin etkin olduğundan emin olmalısınız. Web kamerasıyla canlı yayın için desteklenen en eski sürümler, Chrome için 60.0 ve Firefox için 53.0’dır.
 2. Sağ üst kısımdan ‘Oluştur’ simgesini (kamera içerisinde artı) seçin.
 3. ‘Canlı Yayın Başlat’ butonunu tıklayın.
 4. Sol taraftan ‘Web kamerası’ butonunu seçin.
 5. Yayınınıza seçtiğiniz başlığı ve içeriğin açıklamasını girin, gizlilik ayarını seçin. Canlı yayınınız için daha sonra gelecek tarihi de seçebilirsiniz.
 6. Daha fazla ayar yapmak istiyorsanız ‘Diğer seçenekler’ ve ardından ‘Gelişmiş Ayarlar’ butonlarını seçerek devam edebilirsiniz.
 7. Her şey tamamsa ‘İleri’yi seçin. Kameranız öncelikle küçük resim olarak kullanacağınız resmi çeker.
 8. Doğru mikrofon ve kamerayı ayarlayın.
 9. ‘Canlı Yayın Başlat’ butonunu tıklayın.
 10. Sohbet ayarlarını değiştirme, etiket ekleme ve para kazanma gibi işlemler için yayınızı yönetmek adına ‘Düzenle’ butonunu seçin. Bu ayarlar yapacağınız yayının canlı olmasından bağımsız şekilde, dilediğiniz zaman değiştirilebilir.
 11. Yayını bitirdiğinizde alttaki bölümden ‘Yayını Sonlandır’ butonunu seçin. Eğer yayınınız 12 saatten kısa sürdüyse otomatik olarak arşivlenecektir. Geçmişte yayınladığınız, devam eden veya gelecekte yayınlayacağınız tüm yayınlara ‘Canlı Yayın Sekmesi’nden ulaşabilirsiniz.

Adım Adım Mobil Cihazlarda Canlı Yayın Oluşturma

Adım Adım Mobil Cihazlarda Canlı Yayın Oluşturma

Mobil Cihaz Canlı Yayın Gereksinimleri

 1. Minimum 1000 aboneye ihtiyacınız var. Ancak 1000 aboneye eriştikten sonra bile mobil canlı yayın özelliğini kullanmak için beklemeniz gerekebilir.
 2. YouTube kanalınızın son 90 gün içerisinde canlı yayın kısıtlaması yaşamamış olması gerekir.
 3. YouTube kanalınızın doğrulanmış olması gerekir.
 4. Cihazda yüklü olan sürümün en eski ‘Android 5.0’ olması gerekir.

Canlı Yayın Oluşturma ve Planlama

 1. Tablet ya da telefonunuzda YouTube uygulamasına gidin.
 2. Alttaki bölümden ‘Oluştur’ simgesine (çember içinde artı) ve ‘Canlı yayın başlat’ butonuna tıklayın.
  Not: İlk mobil canlı yayınınızı yapıyorsanız, yayının etkinleştirilmesi 24 saati bulabilir. Etkinleştirilmesinin ardından anında canlı yayınınıza başlayabilirsiniz.
 3. Daha ileri tarihe yayın planı yapmak için ‘Diğer Seçenekler’e gidebilirsiniz.
 4. Yaş kısıtlaması, para kazanma, canlı sohbet ve diğer seçenekleri ayarlamak adına ‘Diğer seçenekler’, ardından ‘Daha fazla göster’ butonlarına tıklayın. Ayarlarınızı bitirdikten sonra ‘İleri’ye basın.
 5. Eğer telefonunuzun ekranını paylaşmak istiyorsanız ‘Kanal oluştur’, ardından ‘Ekranı paylaş’a dokunun.
 6. Tüm ayarlamalarınız bittikten sonra ‘Canlı yayın başlat’ butonunu seçin.
 7. Canlı yayınınızı tamamlamak için ‘Sonlandır’ı seçin. Yayın arşiviniz kanalınızda oluşur. İstediğiniz zaman eski yayınlarınızın gizlilik ayarlarını değiştirebilir ya da arşivi tamamen silebilirsiniz.

Önceden Planladığınız Mobil Canlı Yayını Başlatma

 1. Tablet ya da telefonunuzda YouTube uygulamasına gidin.
 2. ‘Oluştur’ simgesine (çember içinde artı), ardından ‘Canlı yayın başlat’a basın.
 3. ‘Takvim’i ve daha sonra planladığınız canlı yayını seçin.
  Not: Planlanan canlı yayınları silmek mümkündür.
 4. ‘Canlı yayın başlat’ı seçin.

Adım Adım Kodlayıcıyla Canlı Yayın Oluşturma

Adım Adım Kodlayıcıyla Canlı Yayın Oluşturma

 1. Canlı yayın özelliğini etkinleştirin.
 2. Kodlayıcınızı kurun. Kodlayıcı, videonuzu YouTube’da canlı şekilde yayınlayabileceğiniz dijital şekle dönüştürecektir. Bazı kodlayıcılar bilgisayardaki yazılım uygulamaları olabilirken diğerleri ise bağımsız donanımlar olabilir.
 3. YouTube canlı yayını için onaylı kodlayıcıları YouTube Yardım ya da Google Support üzerinden öğrenmeniz mümkündür.
 4. Donanımınızı bağlayın. Mikrofon, mikrofonlu kulaklık ya da web kamerası gibi ek teçhizat kullanacaksanız bunları bilgisayara bağlayarak kodlayıcınızla ilgili ayarların tamamlandığından emin olun. Yapacağınız yayına bağlı olarak ihtiyacınız olan donanımlar da değişebilir.
 5. Kodlayıcınızı bağlayın ve canlı yayını başlatın. Canlı yayına başlayabilmek için kodlayıcıya yayın anahtarını ve YouTube Canlı sunucu URL’sini girin. Donanımınız ses ve videoyla ilgiliyse kodlayıcınızda, yani canlı yayın yazılımınızda bu teçhizatla ilgili tüm ayarları tamamlayın.

Ayrıca 2. Dünya Savaş'ında Alman Savaş Teknolojisi adlı yazımıza göz atın!

Peki YouTube Canlı Yayınıyla Hangi İçerikleri Yayınlayabilirsiniz?

Peki YouTube Canlı Yayınıyla Hangi İçerikleri Yayınlayabilirsiniz?

Canlı yayınlardaki bütün içerikler, diğer içeriklerde de olduğu gibi YouTube tarafından belirlenen topluluk kuralları ve hizmet şartlarına uyuyor olmalıdır. Eğer topluluk kurallarını ihlal edecek içeriğe sahipseniz ve onu canlı olarak yayınlamak istiyorsanız, bu talebinizi belirttiğinizde canlı yayınınıza yaş sınırlaması gelebilir ya da yayın YouTube tarafından kaldırılabilir. Hatta YouTube, kendi takdiriyle içerik üreticisinin canlı yayın yapma hakkını sınırlama özgürlüğünü de elinde tutar.

Eğer böyle durumlarla karşı karşıya gelirseniz ve canlı yayın hakkınız kısıtlanırsa, hesabınıza uyarı verilebilir. Bu uyarı yüzünden 14 gün süresince canlı yayın yapma hakkınızı elinizden alınır. Hesabınız için canlı yayın hakkı sınırlandırıldıysa, bu işlemi YouTube üzerinden başka kanaldan yapmanız da yasak olacaktır. Hesabınız canlı yayın için kısıtlı olduğu sürece bu politika geçerli kalacaktır. Sınırlamanın ihlal edilmesi durumunda, YouTube’un hizmet şartları doğrultusunda bu önlemleri atlatma sayılacaktır. Bu süreç hesabınızın kapatılmasıyla sonuç bulabilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Yazımızda da bahsettiğimiz gibi, canlı yayın yapabilmek için YouTube kanalınızın en az 1000 aboneye sahip olması gerekmektedir. Ancak bu şartı sağlıyorsanız, kanalınız herhangi bir kısıtlamayla engellenmediyse ve gerekli donanıma sahipseniz canlı yayın yapabilirsiniz.

Tüm canlı yayınlar telif hakkıyla ilgili yaşanabilecek sıkıntılara karşı taranmaktadır. Eğer hakkın ihlal edildiği tespit edilirse yayınınızın yerini yer tutucu resim alabilir. Telif hakkına sahip olmadığınız içeriği yayınlamayı durdurursanız yalnızca uyarı alarak yayına devam edebilirsiniz. Yayına devam etmeniz durumunda yayınınız kesilebilir ya da sonlandırılabilir.

İlgili Yazılar