Lezzetleriyle Dikkat Çeken En İyi 13 Bira Markası 2022

  • Cahil Uzman yazdı.
  • 15 Şubat 2022
  • 5.955 okunma

Ülkemizde en sık tüketilen alkollü içeceklerden biri kendine özgü dokusu ve köpüğüyle dikkat çeken biradır. Zira piyasadaki diğer içkilere kıyasla tüketicilere daha hafif içim sunan ve alkol oranı düşük olan birayı tüketmek oldukça kolaydır. Dolayısıyla ister arkadaş veya aile buluşmalarında ister tek başınayken insanlar rahatlamak ve eğlenmek için bira içmeyi tercih eder. Türkiye’de satışa sunulan bira markaları arasında hem yerli hem de uluslararası şirketler vardır. Ancak her marka farklı içeriklere, alkol oranlarına ve içim yumuşaklığına sahiptir. Bu sebeple bira severlerin favorisi her zaman farklı olma eğilimi gösterse de ortalama lezzetlerden bahsetmek mümkündür. O halde her damak tadına uyabilecek, lezzetleriyle dikkat çeken en iyi bira markalarını inceleyelim…

Öncelikle biraz bilgi vermekte fayda var. Temel olarak biralar ikiye ayrılır. Farklı fermente koşullarını ve tat oranları ale ve lager terimleriyle ifade edilir. Ale türü biralar genellikle daha yoğun ve acı tatlarıyla bilinirken lager biralar ise meyve aromalarının ön planda olduğu daha hafif içimli içkilerdir. Fakat ülkemizde pilsner ismi verilen, malt ve acı tadın baskın olduğu bira türünün daha sık tercih edildiği söylenebilir. Elbette en iyi bira markaları yalnızca lager, ale ya da pilsner türlerinden oluşmaz. Pek çok alt fermente türüyle tüm biralar karakteristik özellikler taşır. Artık en iyi bira markalarını öğrenmek için hazırız!

1. Guinness

Guinness

Guinness birası İrlanda kökenli olmakla beraber simsiyah rengi ve kremamsı köpüğüyle piyasadaki en iyi biralar arasında yerini alır. 1756 senesinde Dublin’de üretimine başlanan biranın bugünkü formülüne ulaşmak için firma uzun süreler geliştirmeler yapmıştır. Daha önceden Guinness bira deneyiminiz varsa kutusu içerisinde küçük top görmüş ya da sesini duymuş olmalısınız. İşte bu özel küçük top açılan Guinness birasının köpüklenmesini sağlar. Diğer bira markalarına kıyasla köpüğü çok daha dolgun his bırakır. Yani olayı köpüğündedir! Guinness birası 44 cc’lik kutularda satılır ve %4,2 alkol içerir.

2. Carlsberg

Carlsberg

1847 senesinde Danimarka’da üretimine başlanan Carlsberg birası, günümüzde neredeyse 150 ülkeye ithal edilmektedir. Bu ülkeler arasında yer alan Türkiye’de de bira, hatırı sayılır kitlesiyle dikkat çeker. Hafif ve yumuşak içim, bu bira markasının en önemli özelliğidir. 50 cc’lik şişeler halinde satışa sunulan Carlsberg %5 oranında alkol içerir. Diğer pek çok markanın aksine Carlsberg’in formülü kişilere rahatsızlık vermez. Yalnızca ülkemizde değil, tüm dünyada en sık tercih edilen biralar arasında yer alan Carlsberg, ‘’Muhtemelen dünyanın en iyi birası’’ sloganıyla da iddialıdır.

3. Efes Pilsen

Efes Pilsen

Gelelim yerli bira markalarımıza… Ülkemizde en çok satın alınan bira markası şüphesiz ki Efes Pilsen’dir. Farklı farklı bira çeşitleriyle tanınan Efes içkilerinin alkol oranı %3-7,5 aralığında değişir. Bilhassa son zamanlarda Efes +1 dinlenmiş serisi ile alkol tüketicilerini oldukça memnun ediyor ve popülaritesi artıyor. Dolayısıyla yerli bira markalarımız içerisinden satış hacmiyle ilk sıraya yükseliyor. Efes Pilsen biralarının tadı için çok acı olmamakla beraber şerbetçiotu ve arpa maltı aromalarının baskın olduğunu söylemek mümkündür.

4. Bomonti

Bomonti

Bomonti birası Anadolu Grubu tarafından üretilen diğer biradır, yani Efes Pilsen’in kardeşidir diyebiliriz. Fakat kimi yerlerde Efes Pilsen’i geçtiğini görmek de mümkündür. Özellikle dışarıda alkol tüketilen pub ya da bar tarzı mekanlarda Bomonti’nin daha çok tercih edilebildiği bilinir. Bomonti’nin büyük kardeşini geçmesinin nedeni ise daha dengeli alkol oranına bağlı olarak içiminin yumuşak olmasıdır. Hayatında ilk kez bira içecekler kişiler bile Bomonti’nin hafif formülü sayesinde bira tadından hoşlanabilirler. Alkol oranları %4,3-5,8 aralığında değişir.

5. Corona

Corona

Adı tatsız şaka gibi hissettirebilir ancak Corona birasının tarihçesi Covid-19 pandemisinden çok önceye dayanır. Marka neredeyse yüz yıl öncesinde üretime başlayarak bu zamana kadar istikrarlı biçimde satışlarını gerçekleştirmiştir. Fakat ne yazık ki trajikomik şekilde kimi ülkelerde salgın sebebiyle Corona bira markasının satış hacmi epey düşmüştür. Meksika kökenli bira kendine özgü açık sarı rengiyle dikkat çeker, alkol oranı %4,8’dir ve içimi oldukça rahattır.

6. Beck's

Beck's

Lezzetleriyle dikkat çeken en iyi bira markalarından Beck’s aslen Almanya birası olmasının yanı sıra şimdilerde dünyanın 5 farklı ülkesinde üretilmektedir. Tüm ülkelerde aynı formülle imal edilen Beck’s birası yoğun tadı ve keskin şerbetçiotu aromasıyla dikkat çeker. Ülkemizde ise Beck’s üretimini gerçekleştiren firma yine Anadolu Grubu’dur. Köpük severlerdenseniz, yoğun ve acı lezzetler size göreyse Beck’s birasına şans vermelisiniz. Fakat eğer birayla tanışıklığınız yeniyse daha hafif tatlara yönelmekte fayda var.

7. Schneider Weisse

Schneider Weisse

Diğer Alman markası Schneider Weisse, karakteristik acı aroması ve yüksek alkol oranıyla tanınır. Türkiye’de satış oranları fazla değildir ancak yurt dışında kolaylıkla bulunabilen biralardandır. Schneider Weisse birasının farklı türleri bulunsa da çoğunlukla ‘’Tap 6’’ en çok tercih edilen birasıdır. Tap 6, tek şişesinde %8,2 alkol içerir ve içimi hiç kolay değildir. Daha önce bira deneyimlemeyen ve bira tadından hoşlanmayan kişilerin içmesi tavsiye edilmez.

8. Heineken

Heineken

1864’ten beri bira sektöründe yer alan Hollanda markası Heineken, önde gelen bira markaları arasındadır. Firma, günümüzde 65 farklı ülkeye 30 farklı içkisiyle satış yapar. Ancak ülkemizde yalnızca Heineken birası satışa sunulmuştur. Firma, dünyada en fazla bira imalatı yapan ikinci markadır. Biralarında %5 alkol oranı bulunur, yumuşak ve hafif içimlidir. Dolayısıyla alkol oranı düşük olmayan ama yumuşak içimli bira arayışındaysanız Heineken size uygun olabilir. Öte yandan asit-alkol oranları dengeli olduğundan mide rahatsızlığı yapmamasıyla tanınır.

9. Tuborg

Tuborg

Geldik ülkemizde en çok tercih edilen bira markalarından ikincisine… Tuborg markası Danimarka merkezli olmasına rağmen ülkemizde de imalat yapmaktadır. Ayrıca Türk Tuborg olarak adlandırılan imalat firması Carlsberg, Skol, Troy gibi biraların da üretimini gerçekleştirir. Tuborg biraları aynı zamanda ürün çeşitliliğiyle ön plana çıkar. Her bir ürünü farklı alkol oranlarına sahiptir. Örneğin, Tuborg Kırmızı veya Tuborg Special olarak bilinen birası maksimum alkol oranına sahip ürünüdür. Eğer hafif içimli biralar size göreyse buna en uygun birası ise Tuborg Gold’dur.

10. Miller

Miller

Tarihçesi 1895 senesine dek uzanan Miller markası, aynı zamanda dünyanın en büyük bira üreticisi olmasıyla dikkat çekmektedir. Ülkemizde ise Miller Genuine Draft’ın imalatı Efes Pilsen fabrikalarında yapılmaktadır. Bira tiryakileri tarafından genellikle tercih edilmeyen Miller, hafif içimli bira kategorisinde yer alır. Alkol oranı %4,7’dir ve hiç alışık olmadığımız geleneğiyle limonla beraber içilmesi önerilir.

11. Bud

Bud

Amerikan tipi lager bira nitelikleri taşıyan ve pirinçten elde edilen Bud birasının diğer bira markalarına kıyasla daha şekerli tadı olduğunu söyleyebiliriz. Bu sebeple içimi epey kolaydır. Biranın keskin ve acı aromasını sevmeyen pek çok kişi olduğunu göz önünde bulundurursak Bud severlerin bir hayli fazla olacağını düşünebiliriz. Alkol oranı %5 olan Bud, 50 cc’lik şişelerinde satışa sunulur. Orijinal ismi Budweiser’dır ancak kimi ülkelerde Çek Cumhuriyeti merkezli Budweiser Budvar ile marka anlaşmazlığı yaşandığından ülkemizde ve diğer bazı ülkelerde Bud ismiyle tanınır.

12. Amsterdam

Amsterdam

Yüksek alkol oranıyla diğer biralardan ayrılan Amsterdam birası Hollanda menşeilidir. Amsterdam Navigator serisi ülkemizde yine Efes Pilsen fabrikalarında imal edilir. 50 cc’lik kutu/şişelerde satışa sunulan biranın alkol oranı ise %8’dir. Alkol oranı diğer biralara oranla bu denli yüksek olmasına rağmen içimi rahatsız etmemektedir. Yüksek alkollü ve bol köpüklü bira çeşitlerini tercih eden kişilerce sevilebilir. Ayrıca Amsterdam biralarının hepsinde alkol tadı baskındır ve arpa maltı bulunmaktadır.

13. Grolsch

Grolsch

Lezzetleriyle dikkat çeken en iyi bira markaları listemizin sonuncusu yine Hollanda’dan geliyor: Grolsch! Tam 1615 yılından beri bira imalatı yapan firma şişesinin özel tasarımıyla da ön plana çıkıyor. Firma metal ya da plastik kapaklar yerine telle çevrilmiş porselen kapakları tercih ediyor. Özel tasarım kapakları sayesinde Grolsch birası lezzetini uzun süre koruyabiliyor ve bozulmuyor. Lager tipi biralar arasında yer alan Grolsch hafif içimiyle bilinse de ne yazık ki ülkemizdeki alkollü içecek fiyatlarından en çok etkilenen markalar arasında ilk sıradadır.

Sıkça Sorulan Sorular

Avrupa’da en fazla bira tüketilen ülke, kişi başına düşen 149 litreyle Çek Cumhuriyeti’dir. Çekçe ‘’pivo’’ olarak bilinen Çek biraları dünyanın en güzel birası olarak kabul edilir.

Satış hacmi bakımından bira sektöründe Efes Pilsen Avrupa’da beşinci, dünyada on beşinci ve ülkemizde birincidir. Anadolu Grubu, 2018 itibariyle senede 56,3 milyon hektolitre bira ve 248.000 ton malt üretme kapasitesine sahiptir.

İlgili Yazılar