Maden Suyu Faydaları Nelerdir? Maden Suyu Ne Kadar Tüketilmelidir?

 • Tugba yazdı.
 • 16 Eylül 2022
 • 130 okunma

Maden suyu kimisi için vazgeçilmez bir içecektir. Her yemekten sonra ya da yemeklerle beraber bu içeceği tüketenlere günlük hayatımızda sıklıkla rastlarız. Bunun pek çok nedeni olabilir. Şişkinliği aldığını ya da sindirimi kolaylaştırdığını düşündüğü için bu içeceği tüketenlerin yanı sıra sadece tadını sevenler de var. Peki, maden suyunun faydaları neler ya da herhangi bir zararı var mı? Bu soruların cevabını öğrenmek, daha sağlıklı bir tüketim açısından oldukça önemli. Aksi takdirde faydalı olduğunu düşündüğünüz bir içecek sizin için son derece zararlı hale gelebilir. Üstelik sağlığınıza da zarar verdiğiniz için rutin hayatına devam etmekte zorlanabilirsin. Böyle sorunlar yaşamamak için maden suyunun doğru tüketim miktarını hemen öğrenmelisiniz.

Maden Suyu Nedir?

maden suyu nedir

Maden suyu bir yeraltı-kaynak suyu olarak bilinir. Belirli derinliklerde bulunan bu sular, kendiliğinden yüzeye çıkabileceği gibi farklı yöntemlerle de çıkarılabilir. Maden suyunun içerisinde farklı mineraller ve karbondioksit yer alır. Aslında olay doğanın bizim için gerçekleştirdiği bir üretim sürecidir. Yağmur ve kar suları, on yıllar hatta yüz yıllar boyunca yerin altında gizlenir. Yüzeye çıkacağında ise kayaçlara çarptığı için gerekli mineralleri yanına alır. Böylece ortaya maden suyu adı verilen içecek çıkar. Maden suları, besin değerlerini kaybetmemesi için farklı tekniklerle şişelenir.

Maden Suyu Faydalı Mıdır?

Maden suyunun faydaları oldukça fazladır. Bu faydalar şu şekilde sıralanabilir:

 • İçeriğinde bulunan kalsiyum, kemik ve diş sağlığına olumlu etki eder.
 • Günlük olarak ihtiyaç duyulan mineralleri sağlar.
 • Özellikle gebelik ve çocukluk döneminde vücudun ihtiyaç duyduğu mineralleri sunar.
 • Metabolizmanın hızlanmasına olumlu katkı yaparak yağ yakım sürecinde size destek olur.
 • Kan basıncının dengelenmesinde önemli rol oynar.
 • Kolestrolün azalması noktasında fayda sağlar.
 • Kolestrol artışına bağlı olarak ortaya çıkan kalp krizi riskini de azaltır.
 • Yemeklerin daha kolay sindirilmesini ve kabızlığın önlenmesi noktasında faydalıdır.
 • Mide yanması problemini giderir.
 • Kasların hareket kabiliyetini artırır.
 • Cilt sağlığı üzerinde olumlu etki göstererek yaşlılığın belirtilerini azaltır.
 • Saç sağlığı üzerinde olumlu etkileri vardır.
 • Kolajen üretimini artırdığı için cildiniz eskisinden daha güzel bir görüntüye kavuşur.

Maden Suyu Ne Kadar Tüketilmelidir?

Maden suyu tüketim miktarı oldukça önemlidir. Aşırı maden suyu tüketimi durumunda, kalsiyum gibi minerallerin de aşırı alımı söz konusu olur. Bunun yanı sıra maden suyunun aşırı tüketimi sonucunda vücudunuzdaki bazı minerallerde ölümcül seviyede azalma meydana gelebilir. Günlük tüketim miktarı yetişkinler için günlük iki şişe olabilir. Çocuklarda ise bir şişe yeterlidir. 7 yaşından küçük çocukların maden suyu tüketmesi uygun değildir.

Maden Suyu Ne Zaman Tüketilmelidir?

maden suyu ne zaman tüketilmelidir

Maden suyunu tüketme zamanını doğru ayarlamak da son derece önemli bir konudur. Yemek yedikten sonra hemen maden suyu içmek sık yapılan bir hatadır. Bunun yerine en az bir saat bekledikten sonra içmek daha yerinde olur. Hemen yemeğin arkasına tükettiğinizde daha fazla şişkinlik problemi ile karşılaşabilirsiniz.

Maden Suyunun Kalorisi Ne Kadardır?

Maden suyunun kalorisi, içerisinde katkı olması durumunda ortaya çıkar. Meyveli maden suları belirli bir miktar kalori içerir. Sade olanlarda ise kalori yoktur. Diyet yapanlar da bu sayede maden suyu tüketebilir. Tabii ki günde iki şişeyi geçmemek şartıyla. Kalorisi olmasa bile içeceğin kullanımı sınırlı olmalıdır.

Maden Suyunu Kimler İçemez?

Maden suyu içemeyecek olanlar, sadece 7 yaşından küçük olanlar olarak sayılabilir. Meyveli maden suları ise şeker hastaları, diyet yapanlar tarafından dikkatle tüketilmelidir. Böbrek rahatsızlığı bulunanlar için kontrollü bir tüketim önerilir. Aşırıya kaçan tüketimlerde böbrekler zarar görebilir.

Maden Suyunun Zararı Var mı?

Maden suyunun zararı, aşırı tüketim neticesinde ortaya çıkar. Aşırı tüketim nadiren de olsa hipotermiye sebebiyet verebilir. Bunun yanı sıra böbrekler ve mide de bu sebeple zarar görebilir. Yüksek tansiyon problemi aşırı maden suyu tüketiminin yol açtığı zararlardan biridir. Vücutta bulunan bazı minerallerin dışarı atılmasını sağlayan maden suyu, aşırı tüketimde vücudunuzda mineral kaybına yol açabilir.

Maden Suyu İle Soda Arasında Ne Fark Vardır?

Maden suyu ile soda arasında fark vardır. Çoğu kişi soda ve maden suyunun aynı içecek olduğunu düşünür. Oysa ki ikisi arasında belirli farklılıklardan bahsetmek mümkündür. Bunlardan ilki maden suyunda bulunan minerallerin sodada olmamasıdır. Aynı zamanda karbondioksit açısından da belirgin bir fark mevcut. Doğal yapısında karbondioksit bulunan maden suyunun aksine sodaya sonradan karbondioksit eklenir.

En İyi Maden Suyu Markaları Hangileridir?

2022/09/post-1663203109-7495-maden3tepe.webp

En iyi maden suyu markaları arasında pek çok seçenek mevcut. Türkiye'de çok sayıda maden suyu üreticisi var. Bunlardan en bilinenleri, Kızılay, Beypazarı, Sırma, Sarıkız, Uludağ ve Pınar. Kızılay maden suyunun meyveli seçeneklerinin yanı sıra sade çeşitlerinde de pek çok alternatifi var. Örneğin, Afyonkarahisar maden suyu mineral ağırlıklı iken Erzincan maden suyu magnezyum ağırlıklı. Beypazarı maden suyunun meyveli çeşitlerinde sadece şeker pancarı kullanılarak tatlandırma yapılmakta. Özellikle diyet yapanlar bu markanın meyveli ürünlerini seçebilir.

Türkiye'de Maden Suyu Çıkan Yerler

Türkiye'de maden suyu çıkan yerlerin sayısı bir hayli fazladır. Toplamda 225 maden suyu kaynağından bahsetmek mümkündür. Bunların dağılımı şu şekildedir:

 • 76 adet Kuzey Anadolu Bölgesi
 • 67 tane Doğu Anadolu Bölgesi
 • 51 tane İç Anadolu Bölgesi
 • 18 tane Ege Bölgesi
 • 7 tane Marmara Bölgesi
 • 3 tane Akdeniz Bölgesi
 • 3 tane Doğu Anadolu Bölgesi

Sıkça Sorulan Sorular

Maden suyu aşırı tüketilmediği takdirde faydalıdır.

Maden suyunun zararları arasında yüksek tansiyon, hipotermi, böbrek fonksiyonlarında bozulma sayılabilir. Bunlar sadece aşırı tüketim durumunda söz konusudur.

Maden suyu günde en fazla iki bardak içilmelidir.