Patates Yemeğinin Yanına Ne Gider?

  • Tugba yazdı.
  • 8 Ekim 2022
  • 952 okunma

Patates yemeğinin yanına iyi gidecek yiyecekler arasında çok fazla alternatif saymak mümkün. Bu yemek hadi itiraf edelim evde yemek yapacak pek malzeme olmadığında tercih ettiğimiz bir lezzet. Patates yemeği davet sofralarından ziyade günlük olarak tüketiliyor. Bazen tavukla ya da dana etiyle hazırlanabiliyor. Patates yemeğinin yanına iyi gidecek yiyecekler de buna göre seçiliyor. Yani içerisinde et varsa yanına tekrar bir et yemeği yapmaya gerek yok. Onun yerine farklı alternatifler değerlendirilebilir. Aynı zamanda bu yemeği bir dilim ekmek eşliğinde tek başına da tüketebilirsin. Özellikle evde yiyecek bir şey kalmadığında önceki günden kalan bir patates yemeği ile öğle öğününü geçirebilirsin.

1. Tereyağlı Erişte

2022/10/post-1664967338-719-tereyagli-eriste.webp

Tereyağlı erişte patates yemeğinin yanına en çok yakışacak seçeneklerden biri. Tereyağında kavurduğun eriştelerin üzerine ceviz ya da beyaz peynir de serpebilirsin. Tereyağlı erişteyi pişirirken doğal tereyağ tercih etmeye özen gösterirsen tadına doyum olmaz. Aynı zamanda erişteleri de doğalından tercih etmende fayda var. Patates yemeği etli olursa tereyağlı eriştenin yanında daha güzel gider.

2. Yeşil Mercimek Çorbası

yeşil mercimek çorbası

Yeşil mercimek çorbası, her ne kadar çoğu kişi tarafından sevilmese de patates yemeği ile beraber gayet güzel bir ikili oluşturuyor. Bir de yanına salata ekledin mi bence gayet güzel bir menü ortaya çıkıyor. Yeşil mercimeğin içerisine şehriye de ekleyebilirsin. Kavruluş soğanın üzerine salça ardından yeşil mercimekler ve yeterince su... Yeşil mercimek çorbasını hazırlamak için ihtiyacın olan tüm malzemeler bunlar.

3. Domates Soslu Makarna

domates soslu makarna

Domates soslu makarna, neyin yanında olsa onu güzelleştirecek türden bir yemek. Domates sosunu tamamen kendi zevkine uygun şekilde hazırlayabilirsin. Biber, soğan, sarımsak ya da çeşitli baharatlar eşliğinde hazırlayacağın bir sos olabilir. Domates sosunun içerisine salça da eklenebilir; daha doğal bir lezzet için sadece domates eklemen de yeterli. Dilersen farklı soslarla da makarna hazırlayabilirsin. Patates yemeğinin yanına iyi gidecek yiyecekler arasında en iyisi domates soslu makarna olabilir.

4. Turşu

turşu

Turşu, patates yemeğinin yanına çok yakışacak bir seçenek. Yemeklerini tek başına yemeyi sevmeyenler, mutlaka yanına turşu eklemelidir. Salatalık, biber, lahana ya da domates turşusu. Hangisini tercih edersen et patates yemeğinin yanında son derece iyi gider. Turşuyu karışık olarak da servis edebilirsin. Bu sayede herkes sevdiği lezzeti tüketebilir.

5. Havuç Salatası

havuç salatası

Havuç salatası; limon, maydanoz, yoğurt gibi farklı malzemelerle hazırlanabilir. Çiğ olarak havuçları salataya ekleyebileceğin gibi tavada az miktar yağ ile kavurarak da kullanabilirsin. Kızarmış havuçlar özellikle sarımsaklı yoğurtla oldukça iyi gider. Çiğ olarak havuç salatası yapmak istersen yanına mutlaka mor lahana ve dereotu eklemelisin. Maydanoz da havucun yanına yakışacak bir seçimdir.

6. Domates Çorbası

domates çorbası

Domates çorbası, patates yemeğinin yanında çok iyi gider. Domates çorbasını kremalı ya da sütlü olarak hazırlayabilirsin. Önce yağda unu kavurman gerekir. Ardından 4-5 adet domatesi küp küp doğrayarak yağ ve unun içerisine eklemelisin. Son aşamada su ekleyerek kaynatmalısın. Dilersen süt de ekleyebilirsin.

7. Fırında Soslu Tavuk

fırında soslu tavuk

Fırında soslu tavuk ile patates yemeği enfes bir ikili olabilir. Hatta davet sofralarında bile bu ikiliye yer verebilirsin. Tavuk için birbirinden farklı sos alternatiflerin var. Salça ve baharat karışımı en sık tercih edilen sos alternatiflerinden biri. Beşamel sos, ballı hardal sos, köri sos gibi farklı alternatiflerin de mevcut. Bu alternatifler arasından damak zevkine hitap edeni tercih edebilirsin. Patates yemeğinin yanına iyi gidecek yiyecekler arasında fırında soslu tavuk da iyi bir alternatif.

Sıkça Sorulan Sorular

Patates yemeğinin yanına makarna, fırında tavuk, domates çorbası gibi farklı yemekler hazırlanabilir.

Patates yemeğinin yanında yemek için turşu çok iyi bir seçimdir.

Patates yemeğinin içerisine tavuk ya da et koyulabilir.

Patates yemeğinden önce domates çorbası iyi bir seçimdir.

İlgili Yazılar