Tavuklu Pilavın Yanına Ne Gider?

  • Tugba yazdı.
  • 12 Ocak 2023
  • 947 okunma

Tavuklu pilavın yanına giden yiyecekler oldukça çeşitli. Hem listemizde yer alan lezzetleri hem de kendi kafandaki her şeyi tavuklu pilavın yanında servis edebilirsin. Önce tavuklu pilavın nasıl yapılacağını öğrenmelisin. Tereyağ bu işin olmazsa olmazı. Bana sorarsan şehriye de pilavın içerisinde mutlaka olması gereken bir malzeme. Önce tavukları haşla ve pilava ekle. Göğüs eti kullanabileceğin gibi damak tadına göre kanat ya da but da tercih edebilirsin.

Tavuklu pilavın yanına giden yiyecekler oldukça önemli. Çünkü pilav tek başına pek fazla yenmez. Pilav ana yemek olmasa da ana yemeğin vazgeçilmez yol arkadaşıdır. Bu nedenle ana yemeği ve ara sıcakları doğru seçmelisin. Neyse ki pilavın her şeyin yanına yakışma gibi bir özelliği de var.

1. Mercimek Çorbası

mercimek çorbası

Mercimek çorbası tavuklu pilavın yanında başlangıç için iyi bir seçim. Bu lezzetin farklı yapılış şekilleri de mevcut. Soğan, patates ve havuçla çorbayı renklendirenler olduğu gibi sade yapmayı ya da salça kullanmayı tercih edenler de var. Yağda soğanı kavurduktan sonra bir kaşık un eklemelisin. Ardından patates ve havuç rendesi ve bir bardak mercimek eklemelisin. Bu ölçüye 5-6 su bardağı ılık su yeterli. Ardından tuzunu da atarak tüm malzemeler diri kalmayacak şekilde pişirmeli ve blender ile karıştırmalısın. Dilersen farklı tarifler de deneyebilirsin.

2. Cacık ya da Ayran

cacık ve ayran

Cacık ya da ayran, tavuklu pilavın değişmeyen yol arkadaşlarıdır. Tek başına tavuklu pilav tüketmeyi sevenler yanına mutlaka ayran alır. Eğer davetlerde tavuklu pilav yapacaksan cacık daha iyi bir seçim olur. Cacığı salatalık, nane, çörek otu gibi malzemelerle hazırlayabilirsin. Cacığın kıvamı ise tamamen sana kalmış. İster koyu ister daha duru bir kıvamda cacığını hazırlayabilirsin.

3. Yeşil Fasulye

yeşil fasulye

Tavuklu pilavın yanına giden yiyeceklerden bir diğeri de yeşil fasulyedir. Ama bu güzel sebzeyi mutlaka mevsiminde tüketmelisin. Yaz geldi mi aldığın taze fasulyelerin kılçığını ayıkladıktan sonra kavurduğun soğanların üzerine salçayla beraber eklemen ve suyunu katman yeterli. Yeşil fasulyeyi hazırlaman için farklı seçeneklerin de mevcut. Kavurma, haşlama ya da farklı tarifler deneyebilirsin.

4. Bezelye

bezelye

Bezelye tercih edebileceğin bir diğer yiyecek. Bezelye de yeşil fasulye gibi mevsiminde tüketilmeli. Mevsim yazsa bezelyeleri ayıklayıp buzluğa atabilirsin. Bezelyeyi havuç, patates gibi malzemelerle beraber pişirebilirsin. Aslında bezelyeli pilav da güzel bir tarif ama onu belki daha sonra deneyebilirsin.

5. Turşu

turşu

Gelelim, sofrada hep bir şey eksik gibi hissettirenlere. Turşu, özellikle tiryakilerinin onsuz yapamadığı bir lezzet. Turşu seçenekleri oldukça fazla. Biber, salatalık, domates ya da lahana.... Herhangi birini tercih ederek tavuklu pilavın yanında tüketebilirsin.

6. Nohut Yemeği

nohut yemeği

Nohut yemeği, kış aylarının vazgeçilmezi olan bakliyatlardan biri. Şimdi pilavın içerisinde tavuk var diye nohutu etsiz yapayım diyebilirsin ama bana sorarsan etli daha güzel. Nohutu bir gün önceden ıslatmalısın. Bunun için artık vakit yoksa düdüklüden yardım alabilir ve nohutları haşlayabilirsin. Kavurduğun soğanların üzerine salça, haşlanmış nohut ve suyu ekledin mi işlem tamam.

7. Bonus: Kabak Tatlısı

kabak tatlısı

Kabak tatlısı, tavuklu pilavdan sonra yiyebileceğiniz özel lezzetlerden biri. Üzerine gezdirilmiş tahin ve cevizle oldukça cazip bir hal alan bu lezzeti bir gece önceden şekere yatırmalısın. Yumuşayan ve suyunu salan kabakları biraz ocakta haşlaman gerekiyor. Kıvam yine sana bağlı. Eğer kıtır bir kıvam istersen fırında da kabakları pişirebilirsin.

Tavuklu pilavın yanına giden yiyeceklerden uygun olanı seçtikten sonra ailene ya da misafirlerine ikram edebilirsin.

Sıkça Sorulan Sorular

Tavuklu pilavın yanına mevsimine göre bezelye, yeşil fasulye, nohut gibi farklı yiyecekler yapabilirsin.

Tavuklu pilavın yanında cacık ya da ayran içebilirsin.

Damak tadına göre tavuklu pilava şehriye de ekleyebilirsin.

İlgili Yazılar

Makarnanın Yanına Ne Gider?

  • 12 Ocak 2023

Mantının Yanına Ne Gider?

  • 12 Ocak 2023