En Eğlenceli 6 Kelime Oyunu Tavsiyesi

  • Fikir Mühendisi yazdı.
  • 15 Şubat 2021
  • 1.077 okunma
  • 1 beğeni

Zeka oyunları denince ister tek kişilik ister grup halinde oynanan oyunlarda olsun, kendimizi bir yarış halinde hem de faydalı bir aktivitede bulmaktan dolayı keyif alırız. Sosyal olarak bir araya gelinen veya online olarak oynanan oyunlar içinde son zamanlarda oldukça revaçta olan kelime oyunları, zihinsel egzersizin keyif alınarak yapıldığı eğlencelik oyunlardır. İş ve sosyal yaşamın yorucu yüzünden uzaklaşmak isteyen, günlük sıkıntıları bir nebze olsa unutmak isteyen kişilere önereceğimiz bazı kelime oyunları olacak. Eminim ki bu yazıyı okuduktan sonra pek çok kişi için kelime oyunları daha çekici hale gelecektir. Öyleyse beynimizi hafif hafif yakan fakat bir o kadar da heyecanlandıran bu oyunların özelliklerine ve kurallarına hep birlikte göz atmaya ne dersiniz? Cevabınız evet ise, en eğlenceli kelime oyunları başlıklı yazımız geliyor.

1. Scrabble

Scrabble

Kelime oyunu denince akla gelen ilk isimlerden biri Scrabble. Bir oyun tahtası üzerinde oynanan, en az 2 ve 4 oyuncuyla oynanabilen bu oyunda, kelime türetmek esastır. Oyun tahtası 15*15 lik kare biçimindedir. Tıpkı okey oyunu gibi scrabble oyununda da ıstakalar yer almaktadır. Her bir oyuncuya ait ıstakaların yanı sıra taş torbası ve 100 adetten oluşan harf taşı vardır. Taşları dizmeden önce her oyuncu taş torbasından bir harf çeker. A harfine yakın harfi veya jokeri seçen oyuncu, oyunu başlatma hakkına sahip olur. Taşlar geri konduktan sonra oyuncular, bu sefer torbadan yedişer adet taş seçer ve seçtikleri harflerden anlamlı bir kelime oluşturulması istenir. Oyuna başlayan oyuncu oluşturduğu kelimenin ilk harfini, oyun tahtası üzerindeki merkez noktaya yerleştirir. Ardından diğer oyuncular da ellerindeki harflerle ürettikleri kelimeleri tahtaya yerleştirir. Fakat kural gereği, her oluşturulan yeni kelime, bir önceki kelimelerden bir tanesi ile birleşmek zorundadır. Harflerin bulunduğu tahtanın farklı bir tarafına taşları yerleştirmek yasaktır. Kişiler oluşturduğu kelimenin harf sayısınca taş torbasından taş çekmeye devam ederler. Kelime türetemeyen oyuncu pas diyerek sırayı diğer oyuncuya verir. Ayrıca scrabble kuralı olarak seçilecek kelime hem özel hem cins isim olmalıdır. Yani sadece özel isim kullanmak yasaktır. Oyun tahtası üzerinde her bölümün farklı puan değeri vardır. İç kısımdan dış kısımlara doğru kelimeler oluşturmayı başaran, yüksek skor elde etme şansına sahiptir.

Ailece oynanabilecek kutu oyunları önerilerimizi linkteki yazımızda bulabilirsiniz.

2. Tabu

Tabu

Tabu, iki takım halinde grupla oynanan oyunlardan bir tanesi. Oyun tahtası üzerinde renklerine göre yerleştirilmiş kartlar üzerinden her takıma ait olmak üzere 5’er kart seçilir. Oyuna başlayan takım oyuncusu, çektiği kartı yasaklı sayılmayan sözcükleri kullanarak takım oyuncularına anlatmaya çalışmaktadır. Aynı şekilde rakip takım da kelime için oyuncunun kullandığı sözcükler içerisinde yasaklı sözcük olup olmadığını kontrol eder. Tabii oyunun esas kuralı belli bir süre içinde kendi takım arkadaşlarına kelimeyi anlatmak isteyen oyuncunun yasaklı sözcüğe dikkat etmesidir. Doğru bilinen her kelime takıma puan kazandırır. Tabu oyununda toplamda 6 kişiden 12 kişiye kadar oyuncu yer alabilir. Eşit gruplar olarak oyuncular iki takım halinde olmak zorundadır. Tabu oyununda kelimelerin, belli kelime sayısı ile sadece anlatılabildiği farklı versiyonları da piyasada bulunmaktadır. Bir tabu setinde en az 100 kelime kartı yer almaktadır.

Topluca oynanabilecek sözlü oyunlar önerilerimize de linke tıklayarak göz atmanızı tavsiye ederiz.

3. Kelimelik

Kelimelik

Kelime oyunları içinde eğlenceli bir oyun olan Kelimelik, iki kişilik oynanabilen bir zeka oyunu. Burada farklı olan durum ise kelime oluşturulan harflerin her birinin farklı bir puan değerine sahip olmasıdır. 29 harf ve 2 adet herhangi bir harf yerine geçecek jokerler, kelimelik için kullanılacak olan ögeler. Yatay ve dikey konumlarla oluşturulacak sözcüklerin, en yüksek puana karşılık gelebilmesi için oyuncular, dizilim oluşturmak zorundadır. Puan değeri olmayan tek nesne jokerdir. Oyun tıpkı "scrabble"da olduğu gibi 15*15 lik ölçülerde bir tahta üzerinde oynanır. Kelimeler tıpkı gazetelerde yer etmiş olan bulmacalar gibi soldan sağa ve yukarıdan aşağı olacak şekilde sıralanır. Her tur için oyuncular toplamda 100 adet harften 7 tane harf alır. Elindeki harflerle birlikte tamamlanan tüm harflerden sonra puanlamaya geçilir. En fazla puana sahip oyuncu, oyunu da kazanmış olur.

4. Kelime Kulesi

Kelime Kulesi

Internet dünyasının keyifli online oyunlarından biri olan kelime kulesi, karmaşık harfler içinde gizlenmiş kelimelerin bulunmasını amaçlayan isterseniz tek isterseniz bir arkadaşınızla birlikte oynayabileceğiniz eğlenceli bir kelime oyunu. Ülkemizde oldukça popüler ve yaygın bir şekilde oynanan kelime kulesinde, bir bulmacayı çözmek için ipuçları verilmektedir. Kulenin alçalması için kelimenin bulunması ve harflerin oluşturduğu kelimelerin anlamlı bir bütün olması gerekir. Kelimeler bulundukça aşağı düşen harflerle ipuçları doğrultusunda kelimeleri bulmaya çalışmak hem çok eğlenceli, hem de zihni harekete geçiren bir uğraş olmaktadır. İnternet kullanılmaksızın rahatça indirebileceğiniz bu oyun, günün stresini atma konusunda size oldukça yardımcı olacaktır.

5. Kelimeyun

Kelimeyun

Kelimeyun oyunu, kelime kulesi oyununa benzerlik gösterse de, burada kuledeki gibi hareketli bir durum özelliğinden ziyade belli bir sıranın takip edilmesi kuralı vardır. Sağdan sola anlamlı bir kelime oluşturma kuralı ve farklı puanlama sistemi Kelimeyun oyununun bir özelliğidir. İki kişilik online oynanabilen bu oyunda, rakiplere verilen 7 harf, önlerindeki tahtada belirir. İlk oyuncu oluşturacağı iki veya daha fazla harfli kelimeyi soldan sağa veya yukarıdan aşağı biçimde, harflerden herhangi biri yıldızlı bölüme denk gelecek şekilde yerleştirir. Belirli süresi dahilinde işlem yapmayan oyuncu hamle hakkını kaybeder. Yıldızlı kareye denk gelen kelimenin puan değeri 2 ile çarpılır. Mavi kareler üzerinde yer alan harfler ile koyu mavi kare üzerindeki harfler farklı puan özelliğine sahiptir.

6. A Word Kelime Oyunu

A Word Kelime Oyunu

A Word Kelime Oyunu da Google Play ve App Store uygulamalarında sıklıkla rağbet görmüş olan kelime oyunlarından bir tanesi. Sağdan sola veya yukarıdan aşağı dizilim yerine A Word Kelime Oyununda bu sefer altıgen biçimde kutucuklar yer alır. Oyunda verilen konuya dair en uygun kelimeyi bulup rozet kazanmak oyunu eğlenceli ve çekişmeli bir hale getirmektedir. Çok sayıda bulmaca ve gizlenmiş kelimeyi bulma amacını taşıyan A Word Kelime Oyununda, aşamalı bir ilerleme söz konusudur. Gizlenmiş kelimeyi bulan bir sonraki seviye için kilidi açmış olur. Zamana karşı yarışın da heyecan unsurunu katladığı bu kelime avı oyunu, ücretsiz internet üzerinden indirebileceğiniz ve internet kullanmadan oynayabileceğiniz kelime oyunları arasında yer almaktadır. Başarı sağlayan oyuncuların belli bir puan tablosunda yer alabildiği bu oyun, gününüzü keyiflendirecektir.

Sıkça Sorulan Sorular

Mobil üzerinden Google Play ve App Store uygulamalarında ve online oyun sitelerinde yer alan birçok kelime oyunu (Kelime kulesi, kelimeyun gibi) ücretsiz ve internet kullanılmadan oynanabilmektedir. Hatta Stockword, Kelime yarışı gibi bazı oyunlar da ödüllü turnuvaların olduğunu söyleyebiliriz.

Kelime oyunları gibi revaçta olan oyunların yanı sıra yine kelime bilgisini ölçen bilgi yarışmaları, zamanla yarışılan stratejik bilgi içeren oyunlar da yer alabilmektedir. “Kelime savaşı” ve “Bil ve fethet” gibi oyunlar sayacaklarımızdan bazılarıdır.

İlgili Yazılar