Uno Nasıl Oynanır? Meraklısına Uno İle İlgili 8 Kural

 • Minik Tospik yazdı.
 • 20 Haziran 2021
 • 712 okunma

Amerika Birleşik Devleti kökenli kart oyunu UNO en az 2 en çok 10 kişi ile oynanır. Oyun oynamayı seven; 7 yaş ve üzerinde her yaştan kişiyle ailecek veya arkadaşlar arasında oynanabilecek son derece keyifli ve eğlenceli bu oyunu sizin için araştırdık.

1. UNO Oyununun Amacı

UNO Oyununun Amacı

Her oyuncu her turda elindeki tüm kartlardan kurtulmak zorundadır. Elindeki tüm kartları bitiren oyuncu rakiplerinin elinde kalan kartların toplamı kadar puan kazanır. Bu puanlar her turda birikir; 500 ya da üzeri puana ilk ulaşan oyuncu oyunu kazanır.

2. UNO Oyun Kartlarının Özellikleri

UNO Oyun Kartlarının Özellikleri

UNO oyununda 4 farklı renkte temel olarak toplam 108 kart bulunur. Bazı oyun destelerinde ek görev kartlarıyla birlikte 2 farklı türde 4 adet daha kart vardır. 0'dan 9'a kadar rakamların yazılı olduğu renkli kartların yanı sıra üzerinde sayı bulunmayan 5 tür görev kartı daha vardır.

0’dan 9’a kadar rakam kartları:

 • 19 mavi kart
 • 19 yeşil kart
 • 19 kırmızı kart
 • 19 sarı kart

UNO görev kartları:

 • 8 adet 2 Kart Al kartı(dört farklı renkte ikişer adet): Bu kart yere atıldığında sıradaki oyuncu 2 kart çeker ve o el kart atamaz. Bu kart, sadece aynı renkte başka kartla veya başka ‘2 kart çek’ kartı ile eşleşiyorsa oynanabilir. Bu kart oyunun en başında açılırsa da aynı kural uygulanmalıdır.
 • 8 adet Yön Değiştir kartı(dört farklı renkte ikişer adet): Bu kart yere atıldığında oyunun yönü diğer yöne döner. Yani oyunun yönü soldan sağa ise sağdan sola; sağdan sola ise soldan sağa doğru olacak şekilde değişir. Bu kart, sadece aynı renkte başka kartla veya başka ‘yön değiştir’ kartı ile eşleşiyorsa oynanabilir. Bu kart oyunun en başında açılırsa önce kart dağıtıcısı oynar. Sonra oyun sola değil sağa doğru devam eder.
 • 8 adet El Geçer kartı (dört farklı renkte ikişer adet): Bu kart yere atıldığında sonraki oyuncu ‘atlanır’, yani o el oyunda yoktur. Bu kart, sadece aynı renkte başka kartla veya başka ‘el atlat-pas geçer’ kartı ile eşleşiyorsa oynanabilir. Oyunun en başında bu kart açılırsa, dağıtıcının solunda bulunan oyuncu ‘atlanır’ ve o oyuncunun solundaki kişi oyuna başlar.
 • 4 adet Joker kartı:  Bu kart yere atıldığında, kartı atan kişi oyunun hangi renkle devam edeceğini belirler.  Joker kartı, oyuncunun elinde oynanabilecek kart varsa bile kullanılabilir. Oyuncunun elinde oynayabileceği başka kart olsa bile bu joker kartını kullanabilir. Joker kartı oyunun başında açılırsa, dağıtıcının solunda bulunan oyuncu yerin rengini belirler.
 • 4 adet 4 Kart Al ve Joker kartı: Bu kartı kullanan oyuncu oyuna devam edilecek rengi belirler. Kendisine bu kart atılan oyuncu, çekme destesinden 4 kart çeker ve o el oynama hakkı yoktur. Bu kart sadece oyuncunun elinde ıskarta destesindeki renkle eşleşen kart yoksa oynanabilir! Oyunun başında açılırsa, kart ıskarta destesine atılır ve başka kart çekilir.

Her UNO destesinde bulunmayan ama varsa oyuna ekstra eğlence katan kart türleri:

 • El Değiştir (1 adet): Bu kart kullanıldığında kullanan kişi kendi destesini istediği oyuncunun destesiyle değiştirebilir. Ek olarak oyunu istediği renge çevirebilir.
 • Boş Kart (3 adet) : Oyunda farklı kurallar geliştirilmek istendiğinde bu kartların üzerine yeni kurallar yazarak oynanabilir.

Ayrıca Taşlarla Oynanan Nostaljik Oyun Önerileri adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

3. UNO Oyununun Oynanışı

UNO Oyununun Oynanışı

 • Oyunun başında her oyuncu üzerinde sayı olan kartlardan 1 tane çeker; en yüksek rakamlı kartı çeken oyuncu kartları dağıtır.
 • Dağıtıcı kartları karıştırarak, her oyuncuya 7’şer tane kart verir.
 • Kalan kartlar çekme destesi oluşturmak üzere yüzleri aşağıya gelecek şekilde masaya konur.
 • Çekme destesinin en üstündeki kart açılıp ortaya konur; bu da ıskarta destesinin ilk kartıdır.
 • Dağıtıcının solundaki kişi oyuna başlar.
 • Her oyuncunun atacağı kart ıskarta destesinin en üstündeki kart ile eşleşmek zorundadır. Bu eşleşme sayı, renk veya sembol ile olabilir.
 • Sırası gelen oyuncunun elinde ıskarta destesindeki kartla eşleşen kart yoksa çekme destesinden kart çekmesi gerekir.
 • Çekilen kart yerdeki ile eşleşiyorsa yere atılabilir; değilse sıra sonraki oyuncuya geçer.

4. UNO Oyununda Stratejik Hamleler

UNO Oyununda Stratejik Hamleler

 • Oyuncular kendi arasında UNO diyen oyuncunun elini tahmin edebiliyor ise oyunu bitirmemesi için taktik geliştirebilirler. Örneğin, önceki elinde sadece mavi 8'li olan oyuncu kendi kartlarını başka oyuncu ile değiştirmek zorunda kalmışsa, rakibinin eline geçen tek kartı bildiği için (mavi 8'li) yönlendirme, renk değiştirme, el atlatma yoluna gidebilir.
 • Kurala tabi olmak kaydıyla aynı renkten iki kart atılabilir.
 • Kurala tabi olmak kaydıyla her oyuncu desteden istediği kadar kart çekebilir.

5. UNO Oyununu Bitirme

UNO Oyununu Bitirme

Her oyuncu, elinde tek kart kaldığında bunu belirtmek için herkesin duyacağı kadar yüksek sesle UNO demelidir. Oyunculardan birinin elinde kart kalmadığında o tur biter. Puan kartına herkesin elinde kalan kartların sayı değerleri toplanarak yazılır. Oyunculardan biri 500 puana ulaşana kadar oyun devam eder. Çekme destesinde kart kalmadığında oyun hala bitmemişse, ıskarta destesi karıştırılarak tekrar ortaya konur ve oyun sürer.

6. UNO Oyununu Kazanma

UNO Oyununu Kazanma

500 ve üzeri puan yapan ilk oyuncu oyunu kazanır.

7. UNO Oyununda Puanlama

UNO Oyununda Puanlama

Rakam kartları: 0-1-2-3-4-5-6-7-8-9 Puan

Görev Kartları: 2 Kart Al= 20 Puan

Yön Değiştir= 20 Puan

El Geçer= 20 Puan

Joker= 50 Puan

4 Kart Al ve Joker= 50 Puan

El Değiştir ve Boş Kartın puan değeri yoktur. Kurala tabi olarak puanlandırılabilir.

Ayrıca En Eğlenceli 6 Kelime Oyunu Tavsiyesi adlı yazımızı inceleyebilirsiniz.

8. UNO Oyununda Alternatif Puanlama ve Kazanma

UNO Oyununda Alternatif Puanlama ve Kazanma

Diğer puanlama yöntemi de şöyledir: Her turun sonunda her oyuncunun elinde kalan puanlar kendi hanesine yazılır. Böylece oyunculardan biri 500 puana ulaştığında, hanesinde en az puan bulunan oyuncu oyunu kazanır.

UNO FLIP Versiyonu Hakkında

Çift taraflı özel FLIP kartlarından oluşan deste ile heyecan verici yeni özellikleri barındıran UNO FLIP klasik oyundaki rekabet artıyor. Kart destesinin açık renkli tarafıyla klasik UNO, koyu renkli tarafıyla çok ağır cezaların verilebildiği başka oyun oynanabilir.

Özel FLIP kartı atıldığında eldeki tüm kartlar, yerden çekilen deste ve yere atılanlar da dâhil tüm kartlar döndürülür ve kartların diğer yüzündeki yeni sayı ve renk destesi ortaya çıkar. FLIP kartını atan oyuncu, destenin hangi tarafıyla oynanacağına ve ne zaman önceki tarafına döndürüleceğine karar vermelidir.

Karanlık tarafta ‘Beş Kart Çek’ ve ‘Herkesi Pas Geç’ gibi, oyunun seyrini ciddi anlamda değiştirecek yepyeni aksiyon kartları vardır.

Sıkça Sorulan Sorular

Oyuna getirilen yeni kural yazılır. Örneğin 1 kart çek/3 kart çek/5 kart çek ya da o kartla bitiş yapana bonus puan gibi… Bu kart oyuna dâhil edilirken, oyunun başında kart için ceza puanı (ya da ödül puanı) belirlenebilir.

UNO'ya kalan kişi UNO demezse ve kendinden sonraki henüz oynamadan fark edilirse, uyarılır ve ceza olarak 2 kart çeker. Eğer kendinden sonraki kişi oynamışsa iş işten geçmiştir. Sırası geldiğinde bitebilecek olursa biter. UNO diyecek olan kişinin atacağı kart desteye değmeden önce UNO deme hakkı vardır. Kart desteye değdiği anda diğer oyuncular "UNO demedin" şeklinde müdahale edebilirler.

İlgili Yazılar