Pembe Çiçek Açan Ağaç Türleri

  • Minik Tospik yazdı.
  • 20 Haziran 2021
  • 15.065 okunma
  • 1 beğeni

Çiçekli ağaçlar, büyük veya küçük tüm bahçelere renk katar. Bahçe peyzajı iyi planlanırsa ilkbahar, yaz ve sonbaharda çeşitli tonlarda ağaç çiçeklerine sahip olunabilir. Ağaçlar çiçek açmadığında gölge, barınak sağlayabilir; hatta bol miktarda meyve verebilir.

Pembe çiçekli ağaçlar nefes kesen olağanüstü güzellikte manzaralar sunar. Pembe çiçekli ağaçlarla dolu bahçelere sahip olmayı ya da böyle parklarda gezmeyi kim istemez ki... Oldukça çeşitli bu ağaçlar farklı ortamlara kolaylıkla uyum sağlayabilir. Çok fazla bakım gerektirmediği için de kolay yetiştirilir.

Bu yazımızda, meraklısı için pembe çiçekli ağaç türlerinden söz edeceğiz.

Orman Gülü Ağacı

Orman Gülü Ağacı

Ağaçların içerisinde en estetik görüntü veren ağaç türleri arasında bulunan orman gülü ağacı, genel olarak kırmızı, sarı, pembe, mor, mavi renklerde ve gür şekilde açan çiçekleri ile bilinmektedir. Bodur ağaç yapısındadır fakat 20-25 metrelik türleri de vardır. Çiçeklerinin yoğunluğu ile diğer türlerden kolayca ayırt edilebilmektedir. Yapraklarının ve çiçeklerinin kokusu ile çok güzel atmosfer yaratmaktadır.

Yaklaşık 130 çeşidi bulunan ve bolca tohum veren ağacın pembe çiçekli türünün Latince adı da ‘Rhododendron Smirnowii’dir. Pembe çiçekli orman gülü ağacı yalnızca Nisan/Mayıs ya da Eylül/Ekim aylarında dikilebilmektedir. Orman gülü ağaçlarının yetişmesi için bol suya ihtiyaç olduğundan yağmur alan bölgelerde yetişmesi daha elverişli olmaktadır.

Ayrıca 4 Mevsim Çiçek Açan Bitkiler ve Özellikleri adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

Pembe Trompet Ağacı

Pembe Trompet Ağacı

Pembe çiçekleri olan ve yarı yaprak döken; sıcak tropik iklimlerde yıl boyunca yeşil kalabilen ağaç türüdür. Pembe trompet ağacındaki çiçekler; ortası sarı, narin pembemsi beyaz yapraklardır. Küçük trompetler gibidirler. Gür çiçek başları oluşturmak için büyük kümeler oluşturarak büyürler. Dalları geniş alana yayılarak ağacın güzelliğini ve estetik görünümünü arttırır.

Pembe trompet ağacı, güzel pembe renkleriyle birlikte yaz aylarında geniş gölge alanı da sağlar. Pembe trompet çiçekli ağaçlar en iyi subtropical (alt tropikal) bölgelerde yetişir.

Kızılcık Ağacı

Kızılcık Ağacı

Kızılcık ağacı küçük yapılarıyla küçük bahçelerin peyzajı için idealdir. Beyaz, pembe ve kırmızı çiçekler veren türleri vardır. Pembe çiçekli kızılcık ağacı en popüler olan türlerindendir. Kolay büyür ve minimum düzeyde bakım ister. Parlak pembe çiçekleri olan ağaç, dikildiği alana farklı ton ve renk kazandırır. Sonbaharda koyu kırmızıya dönen yaprakları bahçenin güzelliğine güzellik katar.

Kızılcık ağaçlarındaki çiçek başları geniş ucu yukarı doğru kıvrılan (obovat) ve merkeze doğru incelen güzel yapraklardan oluşur. Pembe Kızılcık ağacının meyvesi kışın pek çok ötücü kuş için de besin kaynağıdır.

Sakura-Kiraz Çiçeği Ağacı

Sakura-Kiraz Çiçeği Ağacı

Japon ağacı sakura ya da kiraz çiçeği ağaçları çiçekli ağaçlar arasında en güzelidir ve popüler olan türleri Okame, Akebono, Kwanzan ve Yoshino’dur. Bunlardan Okame, Akebono ve Kwanzan kiraz ağaçlarının çiçekleri pembedir. Akebono, 25 fit yüksekliğe kadar ulaşır. Çiçekleri kokulu ve yarı çifttir. Sonbahar geldiğinde yaprakları parlak sarıya döner. Kwanzan, pembe büyük çift çiçek demetleri ve parlak kabuğu ile tüm Japon kiraz ağaçlarının en parlaklarından biridir. Okame ağacı, pembe yaprakları, kırmızı taç yaprakları ve çiçek sapları olan çiçekler üretir. Kiraz çiçeği ağaçlarının çiçeklenme mevsimi kısa sürebilir.

Badem Ağacı

Badem Ağacı

Bodur ağaç türlerinden küçük mucizevi ağaç... 4-5 fit yüksekliğe kadar büyüyebilen pembe çiçekli badem ağacı, İlkbahar aylarında sağlam pembe çiçek kütlesi taşıyan çok gövdeli çalı ağaçlardandır. Badem ağacı, küçük bahçe alanlarına sahip olanlar için idealdir. Organik yönden zengindir, nemli topraklarda yetişir ve aynı zamanda toprağa uyum ve kuraklığa dayanma gücüne sahiptir.

Krep Mersin Ağacı

Krep Mersin Ağacı

Krep Mersin ağaçları muhteşem renklere sahiptir. Güneylilerin favorisidir. Çünkü bu ağaçlar yaz ortasından sonbahara kadar yaklaşık 4 ay boyunca çiçeklidirler. 40 fit yüksekliğe kadar büyüyebilen; pembe, beyaz, kırmızı ve lavanta çiçekleri taşıyabilir. Pembe çeşitleri arasında Tuskegee, Seminole, Miami, Potomac Tuscarora ve Tonto Crape Myrtle gibi türleri bulunur. Bu ağaçlar kolay büyür; hastalıklara direnir ve uzun süreli çiçek açabilirler.

Yengeç Elma Ağacı

Yengeç Elma Ağacı

Pembe çiçekli yengeç elma ağacı kıskanılacak kadar güzeldir. Bu ağaçlarda pembenin popüler tonları, koyu pembe çiçekler ve açık pembe çiçekler veren türleridir. Zengin pembe çiçekleriyle sayı olarak da çokça yengeç elması ağacı bir aradayken göz kamaştırıcı olabilir. Her türlü toprakta yetişebilir. Robinson adı verilen Yengeç elması ağacı türü, ilkbahar başlarında çiçek açar; sonbaharda meyveler verir ve hızlı büyür.

Manolya Ağacı

Manolya Ağacı

En popüler büyük pembe veya beyaz çiçekleri olan ağaçlardandır. Manolyalar ilkbahar mevsiminde çiçek açtığında pembe, leylak, mor, kırmızı ve beyaz muhteşem çiçekler üretirler. Çiçekleri iridir; çok güzel kokar ve güzellik ve zarafet timsalidir. Manolyaların ilginç ve hayran olunası özelliklerinden biri, kokulu çiçeklerin çoğunlukla yapraklarından önce çıkması/büyümesidir. Türüne de bağlı olarak manolya çiçekleri fincan veya fincan tabağı biçiminde ve genellikle çok büyük yapıdadır. Pembe çiçekli manolya ağaçları 12 metre yüksekliğe kadar uzayabilir.

Doğu Erguvan Ağacı

Doğu Erguvan Ağacı

Doğu Erguvan ilkbahar aylarından yaza kadar pembe ve/veya koyu eflatun çiçekler üreten kısa, yapraklarını döken ağaçlardandır. Manolyalarda da olduğu gibi, doğu erguvan ağacı da yapraklardan önce çiçeklerini açar. Bezelye biçiminde küçük, pembe çiçek yığınları, erguvan ağacında çiçek kümelerinin gözlere şenlik veren görüntüsünü oluşturur. İnce ve çiçeklerle kaplanmış dallar, ağaca dramatik görünüm vermek için hemen her yöne doğru gelişir. Ancak bu dramatik görüntüye ek olarak, gövdede büyüyen pek çok pembe çiçekleri vardır. Pembe çiçekleriyle bilinse de beyaz çiçek veren doğu erguvan ağaçları da vardır.

Doğu erguvan ağaçları 20 ila 30 fit arasında büyüyebilir ki bu uzama bazen 33 fite kadar gidebilir. Küçük alanlar için, 'Kupa Ası' denilen en çok 3 metre civarında büyüyen daha küçük ağaçlar seçilebilir.

Ayrıca Dünyada Nesli Tükenen Bitkiler - Artık Göremeyeceğimiz 10 Bitki Türü adlı yazımızı inceleyebilirsiniz.

İran İpek Ağacı

İran İpek Ağacı

İran ipek ağacının güzel kokulu, kabarık, pembe ve beyaz çiçekleri vardır. Mimoza olarak da adlandırılır ama bu ağaçlar birbirleriyle karıştırılmamalıdır. Her iki ağaçtaki çiçekler benzerlik gösterebilir ancak farklı cinslerdendir. İran ipek ağacı kabarık pembe çiçek başlarıyla bilinir. İpek ağaçlarının sarkık, eğreltiotu benzeri yaprakları bulunan ve yayılan dalları vardır. Yaz ayları boyunca kokulu pembe çiçekler ağacı süsler.

Hafif güneşte, dikensi görünümlü bu çiçekler çok hoş çiçek kokuları yayar. Diğer ağaç çiçekleri ile karşılaştırılacak olursa İran ipek ağacı çiçekleri benzerlerinden çok farklıdır. Yaklaşık üç santimetre uzunluğunda; pembe tonlarında kümelerdir. Bunlar, açık yeşil renkte bipinnat şekle sahip yapraklar üzerinde ve oldukça kabarık görünüme sahip ponpon gibi çiçek başları oluşturur.

Sıkça Sorulan Sorular

Kardelen, Hercai Menekşe, Çuha Çiçeği, Süs Lahanası, Kasımpatı, Nergis, Şebboy, Açelya, Siklamen, Atatürk Çiçeği, Yılbaşı Çiçeği, Mum Çiçeği ve Sümbül kışın çiçek veren başlıca bitkilerdendir.

Bitki bilim olarak da isimlendirilen, botanik bitkiler üzerinde çalışan biyolojinin alt dalıdır. Botanik bitkiler, algler ve mantarlar arasındaki bağları, kimyasal özelliklerini, hastalıkları, metabolizmalarını, gelişimlerini, üremelerini, büyümelerini ve yapılarını inceleyen son derece geniş kapsamlı disiplinlerdendir.

İlgili Yazılar