Güney Kore'de Asgari Ücret Ne Kadar? Güney Kore'de Maaşlar

  • Tugba yazdı.
  • 7 Eylül 2022
  • 178 okunma

Güney Kore'de asgari ücretin ne kadar olduğu merak edilen bir konudur. Bunun nedeni ülkenin teknolojide oldukça ileri seviyede olması ve Türkiye ile olan dostluğudur. Özellikle Türkiye'de yaşayan nitelikli iş gücü için cazip bir ülke olan Güney Kore'de asgari ücreti ve yaşam koşullarını öğrenerek eğitim, çalışma gibi farklı amaçlarla rotanızı buraya çevirebilirsiniz. Yurt dışında kendisi için yeni bir ülke arayışında olanlar, yazımızı mutlaka okumalıdır. Aynı zamanda yabancı ülkelerde insanların ne koşullarda yaşadığını merak ediyorsanız da keyifli bir şekilde sizin için kaleme aldığımız satırları takip edebilirsiniz. 

Güney Kore'de Asgari Ücret Nasıl Belirlenir?

Güney Kore'de asgari ücretin belirlenmesi için her ülkede olduğu gibi bazı kriterler esas alınır. Çalışanların aldıkları ücretle standart bir yaşam sürmesi en temel kriterdir. Son yıllarda bu konuda bazı tartışmalar vardır. Özellikle pandeminin başladığı 2020 yılından beri bu tartışmalar daha da artmıştır. Eski başkan Moon Jae için hedef 2020 yılında asgari ücreti 10 bin Güney Kore wonuna çıkarmak olsa da bu emelini gerçekleştiremez. Burada bazıları başkanın planladığı artışı savunurken bazıları için yaşam maliyetlerinin artmasının nedeni ücret artışıdır. Aynı zamanda KOBİ'ler de kârlılık sağlayamamalarının sebebini asgari ücret artışı olarak görür. Bu gibi tartışmalar asgari ücretin istenilen seviyede artırılmasında en büyük engeldir. 

Güney Kore'de Güncel Asgari Ücret Ne Kadar?

Güney Kore'de Güncel Asgari Ücret Ne Kadardır?

Güney Kore'de güncel asgari ücrette, 2022 Haziran ayında yapılan zamla %5'lik bir artış sağlanmıştır. Bu artışla beraber saatlik ücret 7,40 $ olarak uygulanır. Her ne kadar asgari ücret artışı söz konusu olsa da yüksek enflasyon çalışanların hayatını zorlaştırmaktadır. Son 14 yılın en üst seviyesine ulaşan enflasyon nedeniyle ülke genelinde birçok ürün ve hizmette fiyat artışı da söz konusu. Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun 2023 yılı hedefi ise asgari ücretin saatlik 9,620 wona çıkarılması yönünde. Ancak yeni Devlet Başkanı Yoon Suk-Yeol bu artışa çok sıcak bakmayacak gibi. Yoon'un daha işveren yanlı bir politika sürdüreceği söylenenler arasında. 

Güney Kore'de Mesleklere Göre Ücretler Ne Kadar?

Güney Kore'de mesleklere göre ücretler arasında adaletli bir dağılımdan bahsedilebilir. Ülkede esas olan çalışkanlıktır. Milliyet, cinsiyet gibi değişkenlere göre bir ayrımcılık genellikle yapılmaz. Polislerin, bankacıların, yazılımcıların ve yönetici pozisyonlarında çalışanların en çok maaş alan meslek grupları olduğu söylenebilir. Ev hizmetlerinde çalışanlar, fabrika işçileri  de düşük maaş alan kesim olarak sınıflandırılabilir.  

Güney Kore'de Asgari Ücretle Geçinmek Mümkün mü?

Güney Kore'de asgari ücretle geçinmek, çoğu çalışan için pek mümkün değil. Asgari ücretin artışına eşlik eden çalışma saatlerinin kısaltılmasına ilişkin düzenleme ile birçok mağaza, restoran gibi işletme, kapanış saatini erkene almış durumda. İşveren yüksek iş gücü maliyetleri nedeniyle ek bir kişiyi istihdam etmeme taraftarı. Hal böyle olunca normal koşullarda olumlu bir etki yaratması beklenen asgari ücret artışı, maalesef birçok kişinin işsiz kalmasına yol açtı. Aynı zamanda yatırımlarda da yavaşlama meydana geldi. Güney Kore'de son zamanlarda ortaya çıkan bu durumlardan dolayı yaşam koşulları da gitgide zorlaşmakta. 

Güney Kore'de Ev Kiraları Ne Kadar?

Güney Kore'de Ev Kiraları Ne Kadardır?

Güney Kore'de ev kiralarının yüksek olduğundan bahsedilebilir. Özellikle Seul ve Busan ülkenin hem kira hem de yaşam maliyeti anlamında en pahalı şehirlerindendir. Bu şehirlerde çok yüksek geliri olmayan kişiler genellikle apartman dairelerinde yaşar. Daire tipleri birbirinden farklıdır. Yabancıların bulunduğu yerlerde ve şehir merkezlerinde ücretler yüksek olsa da merkezden uzaklaştıkça daha uygun fiyatlı seçenekler mümkün. 

Güney Kore'de Yiyecek Fiyatları Ne Kadar?

Güney Kore'de Yiyecek Fiyatları Ne Kadar?

Güney Kore'de yiyecek fiyatları farklı bütçelere uygun seçeneklere sahiptir. Kore'nin zengin bir yemek kültürü olduğu için farklı lezzetleri uygun fiyata tüketebilirsiniz. Özellikle yalnız yaşayanlar için alışveriş yapmak dışarıda yemekten daha maliyetli olabilir. Taze meyve ve sebze fiyatlarının da yüksek olduğu söylenebilir. Bunun nedeni çiftçilerin artan talep karşısında ezilmesini engellemek amacıyla hükümetin uyguladığı politikadır. 

Güney Kore'de Geçinmek İçin Ne Kadar Ücret Gerekir?

Güney Kore'de geçinmek için gereken ücret kendi standartlarınıza göre değişir. Geniş ve bahçeli bir ev hayal ettiğinizde asgari ücretle geçinmeniz pek mümkün değil. Fakat tek odalı kiralama çözümleri sunan Güney Kore bu sayede yabancılara ve düşük gelirlilere kalacak yer sağlamakta. Bu çözümler tek başına yaşayan kişiler için uygun olsa da bir ailenin geçimini sağlamak için asgari ücretin yeterli olması pek de mümkün değil.

Güney Kore'de Yabancılar Çalışabilir mi?

Güney Kore'de Yabancılar Çalışabilir mi

Güney Kore'de yabancılar kendi yetenek ve kabiliyetlerine göre iş bulabilir. Fakat bu durum nitelikli meslek grupları için geçerlidir. Örneğin; İngilizce öğretmenliği, yazılım mühendisliği gibi alanlarda iş bulabilmek daha kolaydır. Linkedin benzeri Güney Kore platformları üzerinden iş görüşmelerinizi yaparak işverenlerden davet mektubu alabilirsiniz. Aynı zamanda iş arama vizesi de alma şansınız vardır. 6 aylık iş arama vizesi ile bizzat ülkeye gelerek kendinize yeni bir iş bulabilirsiniz. 

Güney Kore'de Çalışmanın Olumlu ve Olumsuz Yönleri Nelerdir?

Güney Kore'de çalışmanın olumlu yönlerinin başında kolay ulaşım, sosyal koşullar gösterilebilir. Bunun yanı sıra ülkenin refah seviyesi de oldukça yüksektir. Nitelikli bir işte çalışıyorsanız size sportif aktiviteler için de zaman tanınır. Ülkede suç oranlarının düşük olması sayesinde güvenlik açısından herhangi bir endişe duymazsınız. Öte yandan hava kirliliğinin yüksek olması ve Kuzey Kore ile bitmek bilmeyen anlaşmazlıklar, bu olumlu yönlerin üzerine gölge düşürebilir. Kiraların yüksek olması da Güney Kore'de yaşamı en çok zorlaştıran faktörler arasında. 

Sıkça Sorulan Sorular

Güney Kore'de asgari ücret saatlik 9,620 wondur.

Güney Kore'de çok yüksek standartlarda olmasa da tek başınıza asgari ücretle geçinmeniz mümkündür. Fakat aileler için daha yüksek ücret gerekir.

Güney Kore'de özellikle Seul ve Busan'da ev kiraları yüksektir.

İlgili Yazılar