Erkeklerde Saç Kepeği Nasıl Geçer?

 • Cahil Uzman yazdı.
 • 18 Mayıs 2022
 • 203 okunma

Saç kepeklenmesi, dünyadaki insanların belki de yarısı için sorun oluşturmaktadır. Erkeklerde de en çok rastlanan deri sorunlarının başında saç kepeği gelmektedir. Kepeklenme, saç derisinin yer yer kuruması ve pul pul dökülmesidir. Bu döküntüler ölü saç derileridir ve saç telleri arasından çıplak gözle görülebilirler. İnsanların saç derisi devamlı olarak kendiliğinden yenilenir ve ölü deriler yeni gelenler tarafından vücuttan atılırlar; bu normaldir. Kepeklenme durumunda sorun olan şeyse bu yenilenme sürecinin normalden çok hızlı gerçekleşmesi ve çok sayıda ölü hücrenin atılmasıdır. Öyle ki ölü deriler kümelenerek gözle görülür hale gelirler.

Erkeklerde saç kepeği sorunu neden olur; saç kepeği nasıl başlar,nasıl geçer gibi soruların cevaplarını sizin için araştırdık. Kepeklenme sorununuz varsa yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz.

Erkeklerde Saç Kepeği Ne Zaman Görülmeye Başlar?

Erkeklerde Saç Kepeği Ne Zaman Görülmeye Başlar?

Gerek kadınlarda gerekse erkeklerde kepeklenme sorunu genellikle ergenlik döneminde ortaya çıkmaktadır. Erkeklerde de saç kepeği ilk olarak ergenlik çağında görülmeye başlar. Buna sebep, hormonların değişmeye başlamasıyla birlikte kepek oluşumuna neden olan Malassezia Globosa mikrobunu besleyen saç derisi yağlarının bu dönemde daha fazla üretilir hale gelmesidir. İlerleyen yıllardaysa gerek stres gerekse kimi hastalıklardan kaynaklı olarak kepeklenme sorunu baş gösterebilir.

Erkeklerde Saç Kepeği Oluşumu Riskli midir?

Saç kepeği sorunu bazen o kadar ileri düzeye taşınır ki saç derisinde aşırı ve sürekli kaşıntı oluşmasına yol açabilir. Erkeklerde saç kepeği oluşumu sağlık açısından ciddi, bulaşıcı veyariskli olmamakla beraberestetik olarak gerçekten sıkıntılıdır. Kepekli saçlar temiz dahi olsalar kirli ve bakımsız görünürler. Kepekleri görünen saçların itici olabileceğini belirtmek zorundayız ne yazık ki…

Erkeklerde Neden Saç Kepeği Olur?

Erkeklerde Neden Saç Kepeği Olur?

Şu ana kadar belirttiğimiz gibi hem kadınlar hem de erkekler için sorun olansaç kepeğine yol açan temel etmen ‘seboreik dermatit’ hastalığıdır. Bu hastalığa sahip olan erkekler de kepeklenme sorununu yaşarlar. Sözünü ettiğimiz bu hastalık sadece saç ve saç derisinde değil kaşlarda burun kenarlarında ve kulak arkalarında da benzer etkiler yaratır. Seboreik dermatit hastalığı nedeniyle saç derisi hassasiyet kazanır, çabuk tahriş olur ve deri üretiminde fazlalık meydana gelir. Deri fazlalığı da, daha önce de ifade ettiğimiz üzere yenilenmek için ölü hücrelere dönüşerek saç kepeği dediğimiz döküntüler olarak belirirler.

Bunun dışında kepek oluşumunun şu gibi nedenleri de olabilmektedir:

 • Saçların yeterince taranmaması,
 • Hava sıcaklığındaki ani değişimler,
 • Saçların yeterince yıkanmaması,
 • Saç yıkamada uygun şampuan kullanmamak,
 • Yetersiz ve/veya hatalı beslenmek,
 • Strese bağlı oluşumlar,
 • Nörolojik sorunların etkisi,
 • Kalp hastalıkları ve bağışıklık sistemi hastalıkları.

Saç kepeğinin oluşum nedeni ya da nedenlerinin doğru olarak saptanması doğru tedavinin tayini için önemlidir.

Erkeklerde Saç Kepeği Nasıl Önlenir?

Erkeklerde saç kepeğini önlemek için ilk bilinmesi gereken, kepeğe yol açan etmenlerin belirlenmesidir. Bunun için uzman doktor görüşüne başvurmak yapılacak ilk iştir. Çünkü kepeklenme bir takım mantar hastalıklarının, sedef hastalığının, egzama ya da mikrobik cilt hastalıklarının habercisi olabilir. Uzman doktor yardımıyla sorunun ana kaynağı belirlenmeli sonrasında uygun tedavi için gereken yol izlenmelidir.

Daha basit düzeydeki erkeklerde saç kepeği sorununu önlemek için ise evde uygulanabilecek kimi doğal yöntemler yeterli olabilir. Bu önlemleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Doğru şampuan kullanmak,
 • Yardımcı doğal kürler uygulamak,
 • Erkeklerdeki yağ salınımının yüksek olması nedeniyle saçların yağlanmasına izin vermemek,
 • Duş alırken çok sıcak su kullanmaktan kaçınmak (saç derisini tahriş eder ve kurutur bu da kepeğe yol açar),
 • Sık sık şampuan değiştirmemek (ki bu da kepeklenmeye yol açıyor),
 • Zaman zaman saç bakımı uygulamak,
 • Saçlarınız çok kuruysa ve bakımsız kalmışsa kepeklenme kaçınılmaz olabilir,
 • Saç diplerinin belirli oranda nemli kalmasına izin vermek,
 • Saçları duştan sonra ıslak şekilde uzun süre havlu içinde bırakmamak,
 • Bu yöntem saçların dinlenmesini sağlar belki ama kepeklenmeye yol açar,
 • Kepeklenmeye yol açan dış faktörlerin başında duş suyunun kireçli olması gelir,
 • Eğer musluk suyunuz çok kireçliyse saçlarınızı duştayken tarayıp çok iyi durulamalısınız.

Erkeklerde Saç Kepeği Nasıl Geçer?

Erkeklerde Saç Kepeği Nasıl Geçer?

Kepek sorunun tedavisinde cinsiyet, yaş ve kepeklenme düzeyi gibi ölçütler mutlaka dikkate alınmalıdır. Eğer kepeklenme çok şiddetliyse mutlaka uzman doktorlardan yardım almanızı ve gereken tedaviyi uygulamanızı öneriyoruz.

Daha düşük şiddette saç kepeği sorununu geçirmek ve yok etmek içinse evde uygulayabileceğiniz bazı doğal yöntemleri şöyle sıralayabiliriz:

 • Doğal İçerikli Şampuan Kullanımı: Tekrarlayan kepeklenme sorunu geçirmek için saç derisinde ‘sebum’u yani fazla yağı dengeleyen ve Peeling etkisi yaratan şampuanlar tercih edilebilir. Kepeklenme sorununa yol açan temel etken saç derisinin çok kuru olması ise şampuan içeriğinde selenyum ve paraben bulunmamalıdır.
 • Çiçek Yağları İle Masaj Uygulaması: Saç derisini nemlendirmek için çiçek yağları ile masaj yapmak saç kepeğini geçirmeye katkı sağlar.
 • Saç Kurutma Makinesi Kullanımı: Yoğun kepeklenme yaşanan dönemlerde saç kurutma makinesi kullanmaktan kaçınmak gerekir. Çünkü saç kurutma makinesi saç derisini kurutarak fazla kepeklenmeye neden olabilir ve kepeklenme şiddetini artırabilir.
 • Elma Sirkesi İle Durulama: Doğal yöntemlerlesaç kepeğini geçirmenin diğer yolu da elma sirkesidir. Uygun kap içerisine su doldurun ve az miktarda sirke ekleyerek karıştırın. Duştan çıkmadan önceki son durulamayı bu su ile yapın.
 • Şampuanı Doğal Yağlarla Güçlendirme: Şampuanınızın içine doğal yağlar katarak kepeklenme sorununu geçirebilirsiniz. Örneğin, kullanmakta olduğunuz şampuanın içerisine 20 damla nane yağı ekleyip çalkalayarak karışmasını sağlayın. Düzenli kullanımla beraber, kepeğin azaldığını ve giderek yok olduğunu göreceksiniz.

Saç Kepeğini Gidermeye Yönelik Alternatif Kürler

 • Aspirin Kürü:

2 tane aspirini ezerek toz haline getirin. Bu tozu her duşta kullandığınız miktar kadar şampuana ekleyin. Saçlarınızı bu karışım ile köpürtün ve 5 dakika bekleyin. Ardından durulayın.

 • Çemen Otu Kürü:

Çemen otu içeriğinde bulunan bileşikler (amino asit ve protein gibi) hem saçın sağlıklı uzamasına yardımcı olurken hem de kepeği yok eder. Kürü hazırlamak için; geceden çemen tohumlarını ıslatmalısınız. Ertesi gün suda yumuşayan tohumları macun kıvamı elde edene kadar karıştırarak ezin. Saç derinize hafif masajlarla uygulayarak yedirin. Yaklaşık 40 dakika bekledikten sonra şampuanla yıkayın. Çemen otu kürü haftada 1 kez uygulanabilir ve aynı zamanda saçın daha hızlı uzamasını sağlar.

 • Isırgan Otu Kürü

750 ml suyu kaynatın. Kaynamaktayken içerisine 1 tutam ısırgan otunu ekleyin ve bu şekilde 2-3 dakika daha kaynamasını bekleyin ve ateşi kapatın. Karışım ılındıktan sonra süzerek, süzdüğünüz suyla saçınızı yıkayın (saç temiz olmalıdır) ve ılık suyla durulayın. Saçınız temiz değilse öncesinde şampuanla yıkamalısınız. Isırgan otu kürü hem kepeği giderir hem de saçlarınıza parlak görünüm ve canlılık kazandırır.

 • Lavanta Kürü

1 tutam lavanta çiçeğini kaynayan suyun içine attıktan sonra altını kısarak beş dakika demlenmesini sağlayın. Daha sonra ateşi söndürün ve ılımaya bırakın. Ilıştırdığınız lavantalı suyla saçlarınızı yıkayın ama hemen durulamayın, 30 dakika bekledikten sonra durulayabilirsiniz. Lavanta kürü kepek sorununuzu çözerken saçlarınızda da aromasını bırakır.

 • Havuç Kürü

2 tane havucu rendeleyin ve zeytinyağında benmari usulü yarım saat pişirin. Buzdolabında 1 gece bekletin. Ertesi gün suyunu süzdürdükten sonra 1 kahve fincanı kadar havucun içine 1 çorba kaşığı elma sirkesi ve 1 çay kaşığı deniz tuzu ekleyerek karıştırın. Elde ettiğiniz bu karışımı saç diplerinize hafifçe masaj yaparak uygulayın. Saçlarınızı streçle sararak 1 geceyi bu şekilde geçirmelisiniz. Sabah ise saçlarınızı yıkayabilirsiniz. Havuç kürünü haftada 1 kez olmak üzere düzenli olarak uyguladığınız zaman kepeksiz saçlara kavuştuğunuz göreceksiniz.

Erkeklerin Sakalındaki Kepek Nasıl Giderilir?

Erkeklerin Sakalındaki Kepek Nasıl Giderilir?

Sakal bırakmayı seven erkekler bilirler ki sakal da en az saç kadar bakım ve özen ister. Gereken bakım ve özen gösterilmediğinde sakal hem sertleşir hem de kepeklenebilir. Sakal kullanan pek çok erkekte sakal kepeği sorunu görülebilmektedir ve bu görünüm de estetik açıdan hoş değildir. Sorunun çözümüne yönelik olarak kozmetik ürünler kullanılabileceği gibi doğal malzeme ve metotlar da denenebilir.

Zeytinyağı kürü; Doğal malzemelerle uygulanabilecek metotlardan biri zeytinyağı kürüdür. Bunun için 1 pamuğa dökülen (kadınların kullandığı boy makyaj pamuğu olabilir)zeytinyağı sakal kıllarına yedirilir. 1 saat ya da daha fazla beklenmelidir. Bekleme süresi ne kadar uzun olursa netice o kadar etkili olacaktır. Bekleme süreci sonunda sakallarınızı zeytinyağlı sabunla yıkamalısınız. Zeytinyağı zincirini kırmamak için zeytinyağlı sabun kullanmanız daha yerinde olacaktır.

Diğer bitkisel karışımlar; evde kendi hazırlayabileceğiniz bitkisel yağ karışımları ile sakallarınıza bakım yaparak kepeklenmeyi de giderebilirsiniz. Sakal yağını argan, jojoba, bergamot, greyfurt ve kakule yağları ile elde edeceğiniz karışımla elde edebilirsiniz. Bu karışımı sakal diplerinize düzenli olarak uyguladığınızda kepeklenme sorununu giderebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

A vitamini eksikliği saçlarda kepek oluşumu şiddetini artırabilir.

Piyasada saç kepeğini önlemeye ya da tedavi etmeye yardımcı formüllere sahip birbirinden farklı pek çok şampuan bulunuyor. Ülkemizde de kullanımı yaygın olanlar arasında Head&Shoulders, Clear Men, Kerastase gibi markaların kepek önleyici formüllü şampuanları en iyiler arasında sayılabilir.

İlgili Yazılar