Koltuk Altı Kararması Nedenleri ve Doğal Çözümleri

 • Cahil Uzman yazdı.
 • 17 Mayıs 2022
 • 178 okunma

Aslında tüm mevsimlerin problemi olmasına rağmen kendini en çok yaz aylarında belli eden koltuk altı kararması özellikle kadınların en büyük cilt sorunlarından biridir. Kararma daha çok koltuk altında olmak üzere vücudun başka bölgelerinde de görülebilmektedir. Ancak elbette bu kararmalar sebepsiz değildir. Dolayısıyla çözüm üretmeden önce onlara neyin neden olduğunu öğrenmek çok önemlidir. Böylece deneyeceğiniz yöntemler çok daha etkili ve kalıcı olacaktır. İşte koltuk altı kararması neden olur ve koltuk altı kararmasına doğal çözümler nelerdir sorularının cevapları…

Koltuk Altı Kararması Neden Olur?

Koltuk Altı Kararması Neden Olur?

Kadın-erkek fark etmeksizin herkeste meydana gelebilen koltuk altı kararması bir anda oluşan rahatsızlıkların aksine zaman içerisinde oluşan ve ilerleyen sorunlardandır. Derinin bölgesel olarak koyu renklenmesi genel olarak ‘’akanthosis nigricans (AN)’’ ismiyle tanınan cilt rahatsızlığından kaynaklanır. Bu rahatsızlık vücudun kıvrımlı kısımlarında cildin koyulaşmasına ve hatta kimi zaman sertleşmesine yol açar. Örneğin dikkat edildiğinde bu kararmaların koltuk altının yanı sıra genital bölge ve bıyık bölgesinde de sıklıkla rastlandığı fark edilir. Eğer bu görünüm hastalığın veya başka sağlık sorununun belirtisi değilse, koltuk altı kararmasının nedenleri araştırılmalı ve çözüm ona göre üretilmelidir. En yaygın nedenleri şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • Koltuk altı derisi son derece hassas yapısıyla bilinir. Üstelik tüylerin alındığı bölgelerden biridir. Hassas deri ve epilasyon söz konusu olduğunda hangi yöntemin ne şekilde izlendiği oldukça önem arz eder. Örneğin koltuk altı jiletle alınıyorsa, daha pürüzsüz olması için tersten almak ya da sert hareketlerle almak koltuk altı kararmasına yol açar. Ayrıca ağdayla tüyleri alınan koltuk altına ağdanın aşırı sıcak haldeyken sürülmesi yine kararmaya neden olacaktır. Diğer epilasyon yöntemlerinin de dikkat edilmediği takdirde koltuk altı kararmasına neden olduğu söylenebilir.
 • Koltuk altı kararmasının nedenlerinden diğeri, özellikle yaz mevsiminde koltuk altının sık ve aşırı şekilde terlemesidir. Terleyen koltuk altının havasız kalması durumunda kararma, tahriş ve pişik gibi rahatsızlıklar ortaya çıkacaktır.
 • Kalitesiz deodorantlar da diğer nedenler arasında sayılabilir. Esasında kalitesinden ne kadar emin olursanız olun sık sık kullanılan deodorantlar koltuk altının hassasiyetiyle uyuşmamaktadır.
 • Yalnızca kozmetik ürünler gibi dış unsurların kullanımı değil, genetik yatkınlık da koltuk altı kararması için önemli nedenlerden biridir. Özellikle ten rengi hali hazırda koyu olan kişilerde daha sık görülebilir çünkü bu kişilerin cildinde renk pigmentleri daha yoğun görülür.
 • Ayrıca hamilelik döneminde hormon seviyelerinin değişmesi ve dengesizleşmesi de bu tip kararma problemlerine sebep olabilir.
 • Son olarak, özellikle lazer epilasyon sonrasında kullanılan kremlerin, naylon ve kalitesiz iç çamaşırlarının, obezite gibi sağlık sorunlarının ve sigara gibi kötü alışkanlıklarının koltuk altı kararması gibi cilt sorunlarına yol açabileceğini söylemek mümkündür.

Ciltteki Kararmalar Nasıl Engellenebilir?

Ciltteki Kararmalar Nasıl Engellenebilir?

Hali hazırda koltuk altı kararması yaşamayanlar ve derdine derman olduktan sonra yeniden cilt kararmasını önlemek isteyenler için dikkat edilmesi gereken bazı detaylar vardır. Bunlar şöyle listeleyebiliriz:

 • Dar ve Sıkı Kıyafetler Giymemek

Günlük olarak dar ve sıkı kıyafetler tercih edildiğinde, kumaş cilde sürtecek ve bu kısa zaman sonra tahrişe sebep olacaktır. Kıyafet kumaşlarının kalitesiz olması durumunda koltuk altı kararması veya daha ciddi cilt problemleri ortaya çıkabilir.

 • Kaliteli İç Çamaşırları Tercih Etmek

İç çamaşırları pamuklu ve hava geçiren cinsten tercih edilmediğinde, özellikle bikini bölgesinde kararma olması çok muhtemeldir. Bu nedenle sentetik ve hava almayan iç çamaşırlarının kullanılmaması önemlidir. Ayrıca kadınların kullandıkları hijyenik pedlerin ana malzemesi de bikini bölgesi için önemlidir. Plastik materyallerden yapılan pedler yerine içeriğinde pamuk bulunan ürünler tercih edilmelidir.

 • Kaliteli Deodorant Kullanmak

İçeriğinden emin olmadığınız ya da kalitesiz deodorantlar sizi temiz tutabilir ancak cildinizde kararmaya veya daha farklı cilt problemlerine sebep olabilir. Tercih edilen deodorant doğal içeriklere sahip, kaliteli markaların ürünlerinden olmalıdır.

 • İstenmeyen Tüylerden Güvenilir Ürünlerle Kurtulmak

Günümüzde artık istenmeyen tüyler için geliştirilen pek çok dermokozmetik ürün bulunmaktadır. Dolayısıyla bu birçok farklı seçenek olduğu anlamına geliyor. Koltuk altı kararması oluşma ihtimalini en aza indirmek adına kullanılacak epilasyon ürününün rüştünü ispatlamış markalardan seçilmesi daha sağlıklıdır. En önemlisi ise ısıl işlemlerde ürünün sıcaklığına ekstra dikkat etmektir; cildinizi yakarsanız kesinlikle kararma olacaktır.

Koltuk Altı Kararmasına Doğal Çözümler

Koltuk Altı Kararmasına Doğal Çözümler

Koltuk altı kararması için çözüm amacıyla üretilen kozmetik ürünler olsa da fazla masraf yapmadan evde doğal yöntemlerle bu problemi çözmek mümkündür. İşte koltuk altı kararmasına doğal çözümler:

1) Doğal Beyazlatıcılar Kullanmak

Koltuk altı kararması için en çok önerilen çözümler arasında doğal beyazlatıcılar vardır. Bu etkiyi yaratan malzemeleri evinizde koltuk altına uygulayarak kısa ve uzun vadede etkili neticelere ulaşabilirsiniz.

 • Patates: Doğal beyazlatıcı etkiye sahip malzemelerden ilki patatestir. Koltuk altı rengini açmak için ince ince dilimlediğiniz patatesten 1 dilim koltuk altınıza koyup ya da püre haline getirdiğiniz patatesi koltuk altınıza sürüp yaklaşık 10 dakika bekletmek yeterlidir. Uygulama haftada 3-4 kez tekrarlanabilir.
 • Limon: Eski zamanlardan beri limonun cilt beyazlatma konusunda etkili olduğu, haliyle koltuk altı kararmalarına iyi geldiği Tabii limon aynı zamanda asidik özellik gösterdiği için cildinizin alerjisi olup olmadığı veya ne kadar hassas olduğu bu uygulamadan önce göz önünde bulundurulmalıdır. Eğer sizin için uygunsa banyo yapmadan 30 dakika önce koltuk altınıza limon sürerek güzelce ovalayabilirsiniz. İşlem aynı zamanda ölü derileri de arındırır.
 • Salatalık: Doğal beyazlatıcılar arasında sayılan salatalık cildiniz ne kadar hassas olursa olsun uygulayabileceğiniz malzemelerden biridir. Dilimlediğiniz salatalıkları koltuk altınıza koyun ve bekletin. Daha sonra bölgeyi durulamalısınız.
 • Elma Sirkesi: Elma sirkesinin koku oluşumunu önleyen ve mikropları öldüren özellikleri bulunur. Bunların yanı sıra ciltte beyazlatıcı etki yaratır. Uygulama için sirkeyi koltuk altınıza sürerek ovalayın, 15 dakika kadar bekledikten sonra güzelce durulayın. Hassas cilde sahip kişilerin bu işlemi hiç uygulamaması veya ekstra dikkatli olması gerekmektedir.
 • Domates Suyu: Domatesin de tıpkı salatalık gibi renk açıcı etkisi vardır ancak içerisindeki asit yüzünden hassas ciltlerde tepkime yaratarak deriye zarar verebilir. Ufak bölgede denedikten sonra, cildinizin reaksiyon göstermemesi durumunda, ortadan bölünmüş 1 domatesin suyunu çıkararak elde ettiğiniz suyla koltuk altınızı ovabilirsiniz. Kısa süre beklettikten sonra güzelce durulamalısınız.

2) Bölgeyi Ölü Derilerden Arındırmak

Kimi zaman koltuk altı derisi kararmamasına rağmen ölü deriler biriktiği için kararmış gibi görünebilir. Zira ölü derilerin en çok biriktiği yerlerden biri koltuk altıdır. Dolayısıyla bölgeye doğal malzemelerle yapacağınız peeling ölü derileri arındıracak ve kararmaya çözüm olacaktır.

 • Şeker: Tercihen kahverengi şekeri az miktar zeytinyağıyla karıştırın. Ardından cildiniz ıslakken peeling şeklinde koltuk altınıza uygulayın. Son olarak bölgeyi durulamayı ihmal etmeyin. İşlemi haftada 2 kere uygulamak etkili sonuçlar getirecektir.
 • Karbonat: En yaygın olarak bilinen yöntemlerden biri de karbonattır. Bir miktar su ile karıştırdığınız karbonatı macun haline getirin. Daha sonra bu macunu koltuk altına uygulayın ve makul sürelerde beklettikten sonra durulayın. Düzenli uygulandığında hızlı sonuç verecektir. Öte yandan karbonatı normal su yerine gül suyuyla karıştırabilirsiniz. Yine elde edeceğiniz macunu koltuk altınıza sürmeniz yeterlidir.

3) Doğal Kürler

Tek etki yaratmak yerine birden çok fayda için uzmanlar tarafından önerilen koltuk altı kararmasında etkili doğal kürleri de deneyebilirsiniz.

 • Portakal Kabuğu, Gül Suyu ve Süt:

Bu kür için öncelikle portakal kabuklarını kuruması için güneş alan yerde bekletmek gerekir. Ardından kuruyan kabukları öğütmeli ve toz haline getirmelisiniz. Portakal kabuklarını macun kıvamına getirmek amacıyla az miktarda gül suyu ve süt eklemek gerekir. Meydana gelen karışımı koltuk altınıza sürdükten sonra yaklaşık 15 dakika kadar beklemeli ve son olarak ılık suyla güzelce durulamalısınız.

 • Pirinç, Sirke ve Yoğurt:

Koltuk altı kararmasına doğal çözümler arasında sıralanan bu uygulama için ilk olarak 1’er tatlı kaşığı pirinç, şeker ve yoğurdu kabın içerisinde karıştırarak kürü hazırlayın. Tüyleri alınmış ve temizlenmiş koltuk altına bu kürü uygulayın. Yaklaşık olarak 20 dakika bekleyin, ılık suyla durulayın ve ardından pudra sürün. Bu işlem düzenli olarak uygulandığında koltuk altı renginin aşamalar halinde açıldığını fark edeceksiniz.

 • Süt, Un ve Lor Peyniri:

Protein anlamında oldukça zengin olan sütün barındırdığı yağ asitleri, lor peynirinin içindekilerle bir araya geldiğinde leke geçirme etkisi gösterir. 2 yemek kaşığı süte 1’er yemek kaşığı lor peyniri ve un ekledikten sonra macun kıvamına gelinceye dek güzelce karıştırmalısınız. Elde ettiğiniz karışımı koltuk altlarınıza sürmeli ve 15 dakika kadar beklettikten sonra ılık suyla iyice durulamalısınız. Bu yöntem sayesinde koltuk altı kararmalarından kurtulmak mümkündür.

Sıkça Sorulan Sorular

Koltuk altı kararmanıza çözüm bulmak için ilk olarak sebebini anlamak ve buna ilişkin tedavi yöntemlerine başvurmak gerekir. Eğer kararmanın aşırı terleme, hormonal değişimler veya genetik yatkınlık gibi nedenlerden meydana geldiğiniz düşünüyorsanız uzmana başvurmakta fayda olabilir.

Lazerin ciltte bulunan melanositleri tahribata uğratarak cildin rengini açtığı bilinir. Dolayısıyla lazerle yapılan epilasyonun koltuk altı kararmasına iyi geldiği söylenmektedir.

İlgili Yazılar