İltihaplı Sivilce Nasıl Geçer, Ne İyi Gelir? Evde Doğal Yöntemler

  • Cahil Uzman yazdı.
  • 18 Ocak 2022
  • 274 okunma

Pürüzsüz, bebeksi ve sağlıklı cilt istemeyenimiz yoktur. Ama hava kalitesinin düşmesi, stres yükünün artması, yediklerimize dikkat etmememiz derken hayatımızın pek çok detayı istenmeyen sivilceler olarak çoğumuza geri döner. Hatta kimi zaman bu küçük şeyler içeriden büyüyerek kocaman iltihaplı sivilcelere dönüşebilir. Üstelik, görünümümüze çok önem verdiğimiz için bu sivilceler yüzünden daha fazla stres yaşayabiliriz. Haliyle kısır döngünün içinde sıkışmış gibi oluruz.

Fakat tabii ki bu kısır döngüyü durdurmanın yolları vardır. Evde ve kolay malzemelerle hazırlayabileceğiniz pratik kür ve maskeler sizi bu minik problemden kurtarabilir. Eğer siz de son zamanlarda cildinizde sivilcelenme ya da yağlanma eğilimi fark ediyorsanız, aşağıda sıralayacağımız yöntemlere başvurarak kolayca bu sorundan kurtulabilirsiniz. Tamamen bitkisel olan bu çözümlere hayret edeceksiniz!

1) Sadece 1 Kaşık Yoğurt

Sadece 1 Kaşık Yoğurt

Günümüzde hemen hemen her evde yoğurt en çok tüketilen şeyler arasındadır. Hatta bu oran ülkemizde çok daha fazla olabilir. Ev yoğurtları da tekrar popüler olduğuna göre gelelim bu eşsiz tadın faydalarına… Yoğurt, sivilcelerinizi temizlemek için birebirdir ki sivilcelerin iyileşmesi için en önemli adım da budur. İçerisinde yer alan faydalı bakteriler sayesinde ölü derilerin temizler ve yüzünüz çok daha canlı görünür. Her gün, uyumadan önce cilde 1 kaşık yoğurt sürmek ve 10 dakika bekletmek sivilceleriniz üzerinde mucizevi etkiler yaratır. Yoğurdu cildinizde beklettikten sonra ılık suyla yıkamalısınız. Bu esnada cildinize peeling uygulayabilirsiniz.

2) Gül Suyu Tonik Olabilir Mi?

Gül Suyu Tonik Olabilir Mi?

Sivilcelere doğal çözümlerin peşine düştüyseniz, en kritik nokta ona ne zaman müdahale edeceğinizdir. Cildinizde sivilce çıkacağını hissettiğinizde önleminizi derhal almalısınız çünkü doğal yöntemlerin en çok işe yaradığı aşama burasıdır. Gül suyu ise, cilt bakım rutinlerinde son dönemlerde epey popüler olmuştur. Tonik görevi gören bu mucizevi su, sivilcelerin büyümesini ve haliyle iltihaplanmasını engeller. Her gün cilt bakımınız sırasında yüzünüzü gül suyuyla temizlediğinizde ölü derilerin soyulmasını ve yeni hücrelerin oluşmasını hızlandırırsınız. Ancak gül suyunun organik olmasına dikkat etmelisiniz. Bu işinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Önce gül suyunu yüzünüze sürüp ardından pamukla temizleyebileceğiniz gibi gül suyunu direkt pamuğa dökerek cildinize sürmeniz de mümkündür.

Konuyla ilgili Sivilce İzleri Nasıl Geçer? Bilgilerine de bakabilirsiniz.

3) Antiseptik Zerdeçal ve Yoğurt

Antiseptik Zerdeçal ve Yoğurt

Zerdeçal antiseptik özellik taşıyan baharatlar arasındadır; yani cildinizdeki zararlı maddelerin atılmasına destek olur. 1 çay kaşığı zerdeçal ve 1 yemek kaşığı yoğurdu karıştırarak derdinize derman olabilirsiniz. Karışımı göz çevrenize gelmeyecek şekilde yüzünüze sürmelisiniz. Bu doğal yöntemi düzenli olarak uygularsanız, sivilcelerinizden kurtulabilirsiniz. Özellikle akne gibi kronik hal alan iltihaplı rahatsızlıklarda zerdeçal son derece etkilidir.

4) Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan Cevizi Yağı

Cildim zaten yağlı daha ne yağı süreceğim dediğinizi duyar gibiyiz. Ancak yanılıyorsunuz, Hindistan cevizi yağı cildi besler ve nem dengesinin korunmasını sağlar. Organik olduğundan emin olduğunuz Hindistan cevizi yağını almalı ve her sabah yüzünüzü bu yağ ile nemlendirmelisiniz. Sonuca inanamayacaksınız. Yağ mevcut sivilcelerinizin kurumasını sağlamakla kalmayıp gözeneklerinizin sıkılaşmasını hızlandıracaktır. Öte yandan son dönemlerde cildinizin sivilce oluşumuna yatkın olduğunu fark ettiyseniz makyajınızı Hindistan cevizi yağıyla temizleyebilirsiniz.

5) Limon Suyu

Limon Suyu

Öncelikle şunu belirtmekte fayda var: Limon asidik etki gösterdiği için hassas ciltli kişilerin sivilcelerine dahi limon uygulaması önerilmez. Asidik özelliğiyle limon suyu sivilceleri kısa sürede kurutur, iltihapları ve gözenekleri temizler. Dolayısıyla iltihaplı sivilceye ne iyi gelir diye merak ediyorsanız cevabı limon suyu olabilir. Sivilcelerin yanı sıra gözeneklerin arasında kalan yağ ve kirler limon suyuyla önlenebilir. Uygulaması için pamuğun üzerine döktüğünüz birkaç damla limon suyuyla günlük cilt bakımı yapmanız tavsiye edilir.

6) Karbonat Peeling

Karbonat Peeling

İltihaplı sivilcelere kesin çözümlerden biri de karbonatla cilde peeling yapmaktır. Karbonat hücre yenilenmesini hızlandırır. Dolayısıyla karbonatın tanecikli yapısı sayesinde sivilceli dokunun peeling usulüyle temizlenmesi sivilcenin kurumasını kolaylaştırır. Hatta karbonata birkaç damla limon sıkarak maske şeklinde de uygulamak mümkündür. Bu pratik yol cildinizin hem daha temiz hem de daha canlı görünmesini sağlar. Öte yandan karbonat ve yoğurdu karıştırarak sivilceli bölgelerin kısa zamanda eski sağlıklı görüntüsüne kavuşmasına yardımcı olabilirsiniz. Eğeriltihaplı sivilceleriniz için evde hazırlayabileceğiniz krem formunda tarifler arıyorsanız karbonata şans vermelisiniz.

7) Kahve Telvesi

Kahve Telvesi

Evet, bir kahvenin kırk yıl hatırının olmasının sebebi kesinlikle sivilcelere iyi gelmesidir. İltihaplı sivilce için evde doğal yöntem arayanlar en iyi sonuçları kahveden alabilirler. Son zamanlarda kozmetik ürünlerde de sıklıkla karşılaştığımız kahve, telvesinde peeling etkisi gizler. Haliyle mucizevi kahve telvesiyle sivilceleriniz için etkili maske oluşturabilirsiniz. Yapılması gereken tek şey, sade kahvenin telvesini çıkarıp göz çevresine dikkat ederek tüm yüze sürmektir. Telvenin cildinizde yalnızca 10 dakika kalması bile çok etkili olacaktır. Özellikle, yine tanecikli yapısı sayesinde, sivilcenin temizlenmesi hızlanacaktır.

8) İltihap Gidermek İçin Birebir: Diş Macunu

İltihap Gidermek İçin Birebir: Diş Macunu

Çoğumuzun sivilcelerimize acil çözümler ararken tercih ettiği yöntem diş macunu olabilir. Diş macunu, ciltte oluşan sivilcelerin büyümesini ve iltihaplanmasını önleyecek etkiyi sağlar. İçeriğindeki maddeler ölü hücrelerin kolaylıkla soyulmasına destek olur. Dolayısıyla sivilceler için evde pratik ve etkili çözüm arayışındaysanız ufacık diş macunu parçasını sivilce üzerine masaj yoluyla uygulayabilirsiniz. Macunun sivilce üzerinde yaklaşık 15 dakika kalması ve düzenli olarak uygulanması halinde sorun kısa sürede çözülecektir.

9) Yeni Sivilcelere Son: Lavanta Yağı

Yeni Sivilcelere Son: Lavanta Yağı

Ferah kokusu ile içimizi açan lavanta yağı sivilcelerinize evde şifa olacaktır. Doğal olduğundan emin olduğunuz lavanta yağını temin etmeli ve her gün sivilceli bölgeye bu yağ ile masaj yapmalısınız. Eğer sivilceler yüzünüzün birçok bölgesine yayıldıysa düzenli olarak pamuğa birkaç damla lavanta yağı damlattıktan sonra yüzünüzü silebilirsiniz. Lavanta yağı hem eski sivilcelerinizi kısa sürede kurutacak hem de yenilerin oluşmasını engelleyecektir. Yani onun için sivilcelere kesin çözüm demek mümkündür!

10) Yeşil Çayla Yüz Yıkanır Mı?

Yeşil Çayla Yüz Yıkanır Mı? 

Tabii ki yeşil çayla yüz yıkanır, üstelik sivilcelere şifa olur! Yeşil çay antioksidan özellik taşıyan bitkilerden biridir; yani hem fincanda hem de cildinizde sizi toksinlerden kurtarabilir. Uygulaması için demlenen yeşil çayı soğutmalı ve pamuk aracılığıyla cildinizi temizlemelisiniz. Burun kenarları, çene çevresi ve göz çevresini yeşil çaylı pamukla düzenli olarak sildiğiniz takdirde mevcut sivilcelerin sıçramasını engelleyebilirsiniz.

11) Peki Elma Sirkesi Tonik Olabilir Mi?

Peki Elma Sirkesi Tonik Olabilir Mi?

Kokusu şimdiden burnunuzu sızlattı biliyoruz, ancak elma sirkesinin cildi arındırma gücüne hayran olacaksınız. İçeriğinde antioksidan nitelikler barındırdığı için ciltteki kiri ve yağı adeta tek dokunuşta temizler. Pamuk üzerine damlattığınız birkaç damla sirkeyle cildinizi güzelce temizleyebilirsiniz. Yüzünüzü düzenli olarak elma sirkesiyle silerseniz gözeneklerinizin tertemiz olduğunu ve haliyle sivilcelerinizin yok olduğunu keşfedeceksiniz.

12) Her Derde Deva Aloe Vera!

Her Derde Deva Aloe Vera!

Sivilcelerinize evde bitkisel çözümlerin neler olabileceğini düşünürken aklınıza Aloe Vera gelmiş olması pek muhtemeldir. Çünkü bu muhteşem bitki tam anlamıyla mucize! Aloe Vera hücre onarımını hızlandırır, böylece hem losyon hem de jel hali sivilcelerin önlenmesi için tavsiye edilir. Evinizdeki Aloe Vera’dan kopardığınız yaprağın içindeki jeli çıkarmalı ve güzelce ezmelisiniz. Pamuk yardımıyla bu jeli cildinize sürmeli ve ortalama 10 dakika beklemelisiniz. Daha sonra yüzünüzü ılık suyla arındırmalısınız. Haftada birkaç kez denerseniz, sonuçtan memnun kalacaksınız.

İltihaplı sivilceler için evde doğal yöntemlerden bahsettik ama en az çözümler kadar önemli bir şey daha var. Tabii ki hiç sivilceye sahip olmamak! Peki nasıl?

13) Stresten Kurtulmak

Stresten Kurtulmak

Sivilcelerinizden nasıl kurtulacağınızı kara kara düşünüyorsanız, cildinize uygulayacağınız karışımlardan önce hayatınızı gözden geçirmekte fayda vardır. Çünkü hiçbir sorun nedensizce ortaya çıkmaz. Sivilcelerin en büyük nedenlerinden biri ruhsal problemlerdir. Yüksek stres seviyesine sahip kişilerin cildinde hormon dengesi bozulur, sebum üretimi artar. Sebum üretiminin artması ise cildin sivilceye olan yatkınlığını artırır.

14) Yağlı Yiyecekler Tüketmemek

Yağlı Yiyecekler Tüketmemek

Yağlı yiyeceklerin en güzelleri olduğunun farkındayız ancak ne yazık ki sivilcelerimizin çoğuna bu güzellikler sebep olur. Kızartma gibi yağlı yiyecekleri çok sık tüketiyorsanız gözeneklerinizde yağ birikimi artar. Dolayısıyla zamanla sivilce oluşumu artar. Hatta cildiniz hali hazırda yağlı yapıya sahipse, iltihaplı sivilce oluşma ihtimali artar.

15) Makyaj Temizlemek

Makyaj Temizlemek

Kimi zaman uykuya yenik düşüyoruz ama gün içerisinde yaptığımız makyajı uyumadan önce mutlaka temizlemeliyiz. Yüzümüze ve göz çevremize uyguladığımız makyajla uyuduğumuzda, cildimizin gece boyunca nefes almasını engelleriz. Böylelikle sivilce oluşabilir. Ayrıca makyaj temizledikten sonra cilde tonik uygulamak temizliği sağlama almak demektir. Cildinize uygun tonik çeşitlerinden yararlanabilirsiniz

Sıkça Sorulan Sorular

Aynı zamanda sivilceleri kurutan limon suyunun sıkılan sivilce yarasını geçirdiği belirtilir ancak kesin ve zararsız çözümler için sağlık personellerinden yardım almak daha sağlıklıdır.

Sivilce, akne, iltihaplı sivilce ya da alerjik sorunlar gibi tüm cilt hastalıkları için cildiye/dermatoloji doktorlarına görünmek gerekmektedir.

İlgili Yazılar