Oksibor Kulak Damlası Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır, Faydaları

  • Tugba yazdı.
  • 27 Ocak 2023
  • 2.424 okunma

Oksibor kulak damlasının kullanımı, kulakta meydana gelen çeşitli rahatsızlıkların giderilmesini amaçlar. Bu damlanın içerisinde hidrojen peroksit ve borik asit olarak adlandırılan maddeler bulunur. Kulakta meydana gelen enfeksiyonların yanı sıra buşon temizliğini de amaçlar. Aynı zamanda ağrı kesici etkisi de vardır.

Oksibor kulak damlasının kullanımı kulakta oluşan ödemin önlenmesi bakımından da önemlidir. Ödeme bağlı meydana gelen şişlik ve kızarıklar da damla kullanımı ile iyileştirilebilir. Kulak kirinin temizlenmemesi ve farklı nedenlerle meydana gelen tıkanıklıkların önlenmesi bakımından Oksibor kullanılabilir. Bahsi geçen kulak damlası, yüzücülerde meydana gelen kulak problemleri için de kullanılır.

Oksibor Kulak Damlası Nedir?

Oksibor Kulak Damlası Nedir?

Oksibor kulak damlasının etken maddesi olarak şu bileşenleri sıralamak mümkündür:

  • Hidrojen peroksit
  • Borik asit
  • Sodyuunstannate
  • Saf su

Bahsi geçen kulak damlasının doktor tavsiyesi ile kullanımı her zaman daha sağlıklıdır. Özellikle kullanım miktarını doğru ayarlamak ve herhangi bir yan etki yaşamamak için doktorunuza danışmalısınız.

Oksibor Kulak Damlası Neden Kullanılır?

Oksibor kulak damlasının kullanım amacı oluşan ağrıyı önlemektir. Bunun yanı sıra ilaç için iltihap önleyici bir etkiden bahsetmek de mümkündür. Kızarıklık ve şişlik ile kendini gösteren belirtiler varsa Oksibor kullanılabilir. Bu sayede kulakta ciddi anlamda bir rahatlama sağlanır. Yüzücülerin sürekli su ile temastan dolayı sık sık yaşadığı kulak problemlerinde Oksibor'un tedavi edici etkisi vardır. Sudan kaynaklı tıkanıklıkların giderilmesinde etkisi vardır. Aynı zamanda buna bağlı olarak ortaya çıkan belirtiler de giderilebilir.

Oksibor Kulak Damlası Nasıl Kullanılır?

Oksibor Kulak Damlası Nasıl Kullanılır?

Oksibor kulak damlası kullanım talimatlarına dikkat edilerek uygulanmalıdır. Kullanım miktarları, yetişkinler ve çocuklar için farklıdır. Yetişkinlerde kullanım oranı beşer damladır. Bu beş damla, günde 3 kere olacak şekilde uygulanır. Çocuklarda ise 3 kez tekrarlamak kaydıyla 1-3 damla arası uygulama yapılır.

Oksibor'un oda sıcaklığında saklanması, uygulama süreci için önemlidir. Aksi takdirde damlanın sıcaklığı ile vücut ısısı örtüşmediği için baş dönmesi gibi durumlar söz konusu olabilir. Oksibor kulak damlasını uygularken bir yakınınızdan yardım almalısınız. Uygulama yapacağınız kulak üstte kalacak şekilde uzanmalısınız. Ardından önerilen miktarda damlayı kulağınıza uygulamalısınız.

Uygulama sonrası 2-3 dakika beklemek gerekir. Ardından fazla sıvıyı boşaltmak için kulak aşağı doğru çevrilmelidir. Kulağın dış kısmında kalan damlayı pamuklu bir bez yardımıyla temizlemek gerekir. Ürünün doktor tavsiyesi dışında kullanılmaması oldukça önemlidir. Çünkü kulak zarı delindiyse damla kullanımı tehlikeli olabilir.

Oksibor Kulak Damlası Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Oksibor kulak damlası kullanırken dikkat edilmesi gerekenlerin başında süre detayı vardır. Damlanın ambalajını açtıktan sonra 30 gün içinde kullanımı sonlandırmalısınız. Bu tür damlalar kısa süreli kullanıma uygun olduğu için 30 gün sonunda kullanımı bırakılmalıdır. Kullanım sırasında dikkat edilmesi gereken bir diğer detay da ellerin temiz olmasıdır. Aynı zamanda kulak da temizlenmelidir.

Oksibor birkaç gün içerisinde etkisini göstermeye başlar. Kullanım miktarına ve diğer talimatlara dikkat ettiğiniz takdirde daha yüksek fayda elde edebilirsiniz. İlacın kullanımı sonucu herhangi bir fayda görmezseniz doktorunuzdan farklı bir damla yazmasını isteyebilirsiniz. Oksibor'un yan etkisi nadir de olsa ortaya çıkabilir. Yanma, ağrı ya da farklı bir şekilde rahatsızlık hissettiğinizde doktorunuza başvurmalısınız.

Oksibor kulak damlasının kullanımı için herhangi bir sınırlama bulunmaz. Gebelik ve emzirme dönemlerinde Oksibor damla kullanabilirsiniz. Ancak yine de doktorunuza danışmanızda fayda vardır. Oksibor kulak damlasının kullanımı sırasında saklama koşullarına da dikkat etmelisiniz. İlacın bozulmaması için serin ve kuru yerlerde saklamalısınız.

Sıkça Sorulan Sorular

Oksibor kulak temizliği, ağrı ve çeşitli enfeksiyonlar için kullanılır.

Oksibor kulak damlası 3 yaş ve üzeri çocuklar için uygundur. 3 yaş altında doktor tavsiyesi ile kullanılabilir.

Oksibor, kulak kirini temizleyen bir damladır.

İlgili Yazılar