Siprogut Kulak Damlası Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır? Faydaları

  • Tugba yazdı.
  • 22 Ekim 2022
  • 3.741 okunma

Siprogut kulak damlası kullanım amacı dış kulakta gelişen enfeksiyonlardır. Bu enfeksiyonlarla mücadele etmek için ilacın içeriğinde siprofloksasine ve siprofloksasin hidroklorür bulunur. Bunun yanı sıra mannitol, enjeksiyonluk su, asetik asit, hidroklorik asit, sodyum asetat trihidrat gibi maddeler de ilaç içeriğinde bulunur. İçerikte yer alan bileşenler, uygun miktarlarda eklenerek mikroorganizmalara karşı etkili bir karışım oluşturulur. Siprogut kulak damlası kullanım amacına uygun şekilde uygulanmalı ve ilaçla ilgili diğer detaylara da mutlaka dikkat edilmelidir. Bu sayede yan etki ortaya çıkma ihtimali ve ilacın fayda etmeme ihtimali ortadan kaldırılır.

Siprogut kulak damlası şeffaf bir şişe içerisinde satışa sunulur. Şişenin ucunda bir damlalık bulunur. Renksiz ve berrak yapıda olan çözelti, antibiyotik grubunda olduğu için dikkatli kullanılmalıdır.

Siprogut Kulak Damlası Neden Kullanılır?

Siprogut Kulak Damlası Neden Kullanılır? 

Siprogut kulak damlası dış kulak yolunda kullanım için uygundur. Bu kısımda oluşan enfeksiyonlar, ilacın kullanımı ile etkisiz hale getirilebilir. İlacın farklı amaçlarla kullanılmamasına dikkat edilmelidir.

Siprogut Kulak Damlasının Yan Etkileri Var mıdır?

Siprogut kulak damlasının yan etkileri söz konusu olabilir. Bu yan etkiler ilacın içeriğindeki maddelere vücudunuzun reaksiyon göstermesinden kaynaklanabilir. Alerjik reaksiyonların ortaya çıkması halinde ilacı kullanmayı durdurmalısınız. Aynı zamanda hemen bir sağlık kurumuna başvurmalısınız. Aniden vücudunuzda aşırı duyarlılık ortaya çıkarsa, kendinizi huzursuz ve ölüm kokusuna kapılmış hissederseniz yan etki yaşıyor olabilirsiniz. Aynı zamanda yan etkiler arasında gırtlakta şişme ve halüsinasyon görme de vardır. Yaygın olmayan yan etkiler arasında baş, kulak; ağrısı, tıkanıklığı, kaşıntısı, çınlaması ve akıntısı vardır.

Siprogut Kulak Damlasının Kullanım Şekli Nasıl Olmalıdır?

Siprogut kulak damlasının kullanım şekli, size doktorunuz tarafından anlatılır. Genellikle önerilen kullanım şekli günde 2 kezdir. Bu iki tekrarda kulağa toplamda dört damla uygulanır. Çocuklarda ise damla sayısı üç; uygulama sayısı iki olmalıdır. Hekiminiz gerekli görmesi halinde kullanım miktarını artırabilir. Kullanım sayısı çocuklarda altı damlaya, yetişkinlerde ise sekiz damlaya çıkarılabilir.

Siprogut Kulak Damlasının Kullanımında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Siprogut Kulak Damlasının Kullanımında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Siprogut kulak damlasının kullanımı sırasında dikkat edilmesi gereken bazı detaylar vardır. İlacın kullanım süresi en fazla 15 gün olmalıdır. Kullanım öncesi ve sonrası ellerinizi yıkamanızda fayda vardır. Kullanım sırasında ilk önce kapak açılmalıdır. Ardından kapağın alt kısmında bulunan halka çıkarılmalıdır. Halka çıkarıldıktan sonra kapak tekrar kapatılmalıdır. Uygulama sırasında kulağınız temiz olmalıdır. Ardından şişeye uygulanan hafif bir basınçla damla sıkılmalıdır.

Siprogut kulak damlasınının 1 yaşından küçük çocuklarda kullanılmaması gerekir. İlacın yaşlılarda kullanımı için herhangi bir sınırlama yoktur. Böbrek ve karaciğer yetmezliği yaşayan hastalarda kullanımı uygun değildir. Uygulama miktarının fazla olması durumunda, kulağınızı ılık su ile yıkamalısınız. Uygulama dozlarını unuttuğunuz takdirde fazladan doz uygulamamanız gerekir.

İlacı kullanmaya başladıktan sonra bir hafta içerisinde iyileşme meydana gelmezse hekiminize bu konuda bilgi vermelisiniz. Bunun yanı sıra geçmeyen ve tekrarlayan akıntılarda da hekiminize danışmalısınız. İki farklı kulak damlası kullanmanız durumunda uygulamalar arasında süre farkı olmasına dikkat etmelisiniz. Uygulamalar arasında 10 ila 15 dakika olmalıdır.

Siprogut kulak damlası kullanımı sırasında yüksek güneş ışığından kaçınılmalıdır. Yaşlılar; ağrı, iltihap, astım tedavisi için kortikosteroid kullananlar damlanın kullanımı sırasında lif sorunları ile karşı karşıya kalabilir. Bu gibi durumlarda iltihaplı oluşumlarla karşılaşırsanız doktorunuza danışmanız gerekir. Siprogut kullanım amacı ve diğer tüm detaylar hakkında fikir sahibi olduğunuzda, daha sorunsuz bir şekilde ilacın faydalarından yararlanabilir ve rahatsızlığınızdan kurtulabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Siprogut kulak damlası, dış kulaktaki enfeksiyonlar için kullanılır.

Siprogut kulak damlası genellikle günde 2-4 damla şeklinde uygulanır.

Siprogut kulak damlasının aşırı duyarlılık, huzursuzluk ve gırtlakta şişme gibi yan etkileri olabilir.

İlgili Yazılar